Biuletyn 13.12.2020, III Niedziela Adwentu

O SPOWIEDZI W ADWENCIE

Już niedługo usiądziemy przy wigilijnym stole. Aby przeżyć Boże Narodzenie w godny sposób, wierni Kościoła katolickiego przygotowują się do nich m.in. poprzez spowiedź świętą. Czy jest ona obowiązkowa?

Grzech to „brud duszy”. A każdy brud trzeba usunąć, aby być czystym. Grzech jest zerwaniem więzi z Bogiem, odrzuceniem Jego miłości. Obrazując to, można powiedzieć, że grzech jest powiedzeniem Bogu: „Nie jesteś mi potrzebny, dam sobie radę bez Ciebie” i pójściem w swoją stronę, odwróciwszy się plecami do Boga. Takim miejscem, gdzie możemy oczyścić „brud duszy” jest sakrament spowiedzi. Ewangelie opisują spotkania Mistrza z paralitykami, trędowatymi czy jawnogrzesznikami.

Biblijne uzdrowienia ciała najczęściej poprzedzone są odpuszczeniem grzechów. Bo każdy grzech jest „porażeniem duchowym”, „trądem duszy”. Jezus jest najlepszym Znawcą duszy i wie, że człowiek potrzebuje miłości, która jest łaskawa i cierpliwa, która nie przekreśla człowieka, ale daje mu szansę. Dlatego Św. Jan Maria Vianney powtarzał do swoich parafian w Ars: „Wybaczać nam – to Jego największa przyjemność”. Wiele osób z powodu ludzkiej nieśmiałości rzadko przystępuje do spowiedzi albo wcale. Podobne uczucia towarzyszą nam, kiedy idziemy z jakąś dolegliwością do lekarza, szczególnie jakąś wstydliwą.

Musimy o wszystkim powiedzieć, niejednokrotnie ze szczegółami, odpowiedzieć na pytania, zwyczajnie obnażyć się przed lekarzem.

Ale to jest warunek właściwej diagnozy i leczenia. Czasami kuracja bywa długa i bolesna, lekarstwa nieprzyjemne, ale jest to jedyna droga do bycia zdrowym. Do uzdrowienia wewnętrznego wiedzie taka sama ścieżka. Jezus jest Lekarzem duszy. On dźwiga nasze słabości i daje spokój sumienia. Kapłan jest tylko pośrednikiem i nim chce się posługiwać Chrystus, aby wlewać łaskę w serca skruszonych. „Spowiednik nie jest panem, lecz sługą Bożego przebaczenia”.

Św. Faustyna zanotowała w swoim Dzienniczku słowa, które usłyszała od Mistrza o spowiedzi i spowiedniku, które zapewniają nas, że spowiadając się kapłanowi, spowiadam się samemu Chrystusowi. „Przed spowiedzią usłyszałam w duszy te słowa: Córko Moja, powiedz mu wszystko i odsłoń swoją duszę przed nim, jako przede Mną to czynisz. Nie lękaj się niczego; dla twojego uspokojenia kapłana tego stawiam między Mną a duszą twoją, a słowa, które ci odpowie – Moimi są. Odsłoń przed nim najtajniejsze rzeczy, jakie masz w duszy. Ja mu udzielę światła do poznania duszy twojej.”
 

Spowiedź, obok Eucharystii, jest sakramentem, który uspasabia nas na ostateczne spotkanie z Chrystusem na końcu naszego życia. Całe nasze życie jest ciągłym Adwentem – oczekiwaniem na tę ostatnią chwilę, do której przygotowujemy się dzień po dniu. Adwent nie musi się kojarzyć tylko z Roratami. Choć udział w nich jest ważnym świadectwem oczekiwania na Zbawiciela, za jego istotny wymiar uważa się także spowiedź. Jednak uczciwość wymaga, by sakrament pokuty i pojednania poprzedzony był rzetelnym rachunkiem sumienia, szczerym żalem za grzechy i postanowieniem poprawy, by był przeżyty na serio ze świadomością zadośćuczynienia Bogu i bliźniemu. Taka spowiedź nie tylko przygotowuje na przyjście Boga, ale przede wszystkim uwrażliwia na Jego obecność i otwiera na świętość.
 
 

Ogłoszenia parafialne 13.12.2020r
III Niedziela Adwentu

1. PROSIMY O ZAMYKANIE DRZWI PRZY WCHODZENIU I WYCHODZENIU Z KOŚCIOŁA PONIEWAŻ KOŚCIÓŁ JEST OGRZEWANY. DZIĘKUJEMY.

2. Wszystkich parafian dorosłych zapraszamy na MSZE ŚW. RORATNIE ku czci Matki Bożej o godz. 6:30, natomiast młodzież wraz z kandydatami do Sakramentu Bierzmowania w środy o godz. 19:00. Dla dzieci Msze RORATNIE w poniedziałki i czwartki o godz. 18:00. Prosimy, by dzieci przychodziły z opiekunami i przynosiły z sobą LAMPIONY.

3. Mamy jeszcze możliwość nabycia świecy na stół wigilijny w ramach ogólnopolskiej akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” w cenie: 6 zł. i 20 zł. Nabywając świece okazujesz serce tym, którzy liczą na Twą dobroć. Jeśli ktoś nie ma jeszcze poświęconego opłatka na stół wigilijny, może go nabyć przed kościołem.

4. Spotkania dla rodziców dzieci klas III przygotowujących się do I KOMUNII ŚWIĘTEJ odbędą się w tym tygodniu o godz. 19:00 w kościele według ustalonego porządku:

  • w poniedziałek (14 grudnia) rodzice klas III A i III B
  • we wtorek (15 grudnia) rodzice klas III C i III D i spoza parafii. Serdecznie zapraszamy na nasze comiesięczne spotkanie.

5. W środę (16 grudnia) o godz. 18:00 Msza św. i spotkanie formacyjno – modlitewne dla Rodziny Karmelitańskiej i Bractwa Szkaplerznego. Zapraszamy.

6. Osoby pragnące pomóc przy Szopce i dekoracji Kościoła zapraszamy w sobotę tj. 19 grudnia br. na godz. 11:00. Prośba, aby wśród chętnych nie zabrakło mężczyzn.

7. W związku z tym, że nie będzie REKOLEKCJI ADWENTOWYCH nie możemy liczyć na pomoc spowiedników z innych parafii. Księża naszej parafii będą pełnić posługę SAKRAMENTU POKUTY jak do tej pory: rano o godz. 6:30 i przed Mszą św. wieczorną od godz. 17:30. Przed samymi świętami, aby uniknąć większych „kolejek” i zgromadzeń przy konfesjonale, będzie dodatkowa możliwość spowiedzi, poza Mszami o czym poinformujemy w najbliższym czasie. Prosimy o wyrozumiałość i nieodkładanie spowiedzi na „ostatnią chwilę”.

8. Przypominamy, że najpiękniejszą modlitwą Kościoła jest Msza Święta, którą można zamawiać za żywych i umarłych lub ofiarować jako wspaniały chrześcijański prezent z okazji rocznicy ślubu, chrztu, urodzin i imienin, prosząc o łaski lub za nie dziękując. Można zamawiać i rezerwować Msze Święte na rok 2021.

9. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych i opieki Matki Bożej Szkaplerznej.

10. Zachęcamy do nabycia aktualnego numeru „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. z dodatkiem „Gościa Elbląskiego” a nim wydarzenia z diecezji.

11. Pan powołał do wieczności: śp. Marię Anikiej lat 66 z ul. Tuwima

† śp. Romana Wąsowskiego lat 79 z ul. Kłoczowskiego
† śp. Henryka Zdanowskiego lat 85 z ul. Korczaka
† śp. Józefę(k) Doroś lat 71 z ul. Sobieskiego
† śp. Witolda Gawałkiewicza lat 80 z ul. Mącznej

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie! A światłość wiekuista niechaj im świeci.

 

Intencje mszalne 13.12.2020r
III Niedziela Adwentu

PONIEDZIAŁEK / 14 grudnia 2020r. / św. Jana od Krzyża
6.30 † Irena Jachowicz (14 greg.)
18.00 O szybki powrót do zdrowia dla brata Mariana – int. od brata Edmunda z rodziną
18.00 † Włodzimierz Kowalski w 30 dpp.

WTOREK / 15 grudnia 2020r.
6.30 † Piotr Lietz
18.00 † Irena Jachowicz (15 greg.)
18.00 † Wiesława (k) i Józef Dawczak

ŚRODA / 16 grudnia 2020r.
6.30 † Irena Jachowicz (16 greg.)
18.00 † Roman Żelazny w 8 r. śm. i zm. z rodz. Żelaznych i Michalskich
18.00 W intencji Bractwa Szkaplerznego i osób, które przyjmą Szkaplerz

CZWARTEK / 17 grudnia 2020r.
6.30 O wiarę, nadzieję i miłość dla Zbigniewa Jackiewicza, żony Wiesi i dzieci z rodz.
18.00 † Irena Jachowicz (17 greg.)
18.00 † Józef Sacha w 30 r. śm. i Michalina Sacha

PIĄTEK / 18 grudnia 2020r.
6.30 O wiarę, nadzieję i miłość dla Zbigniewa Jackiewicza, żony Wiesi i dzieci z rodzinami
18.00 † Irena Jachowicz (18 greg.)
18.00 † Stanisława (k), Piotr i Stefan Klecha

SOBOTA / 19 grudnia 2020r.
6.30 † Irena Jachowicz (19 greg.)
18.00 † Tadeusz Januszewski w 30 dpp.
18.00 † Roman Biszko w 30 dpp.

IV Niedziela Adwentu / 20 grudnia 2020r.
7.00 † Irena Jachowicz (20 greg.)
9.00 † Adam Zasada w 33 r.śm. Elżbieta Piwnikiewicz i Tomasz Piwnikiewicz w 6 r. śm.
9.00 † Wanda Jabłońska w 30 dpp.
10.30 Dzięk. w 86 urodziny Władysławy Zdrojewskiej z prośbą o Boże błog. i potrzebne łaski
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Barbara Dużyńska
18.00 † Ewa i Piotr Ciesielscy, Jadwiga i Zdzisław Bujanowscy