Biuletyn nr 867 / 30.08.2020r XXII Niedziela zwykła

KOŚCIÓŁ „PO” PANDEMII

Żyjemy w czasie pandemii, życie społeczne opiera się chwilowo na innych niż zazwyczaj zasadach. To potrwa dłużej lub krócej – ale w końcu się skończy (na co dowodem są chociażby historyczne epidemie, które już wielokrotnie dotykały ludzkość – i które minęły). Już teraz warto się zastanowić nad tym, jak będzie wyglądał Kościół w czasie „po epidemii”.

Zacznijmy od określenia czasu, w którym się znajdujemy. Bo czas pandemii to czas pomiędzy. Za nami już „świat przed pandemią”, a „świat po pandemii” jeszcze nie nastał. Trwająca epidemia jest bardzo dynamicznym okresem, ale w gruncie rzeczy bardzo nietrwałym i służącym przede wszystkim na przeprowadzenie nas z jednego świata do drugiego. Rzeczywistość, która za krótszą lub dłuższą chwilę nastanie, może rodzić w nas niepokój. Warto jednak spojrzeć na nią, jak na szansę. Także jako bardzo konkretną szansę dla wspólnoty Kościoła.

Pandemia jasno pokazała nam przede wszystkim, że konieczne jest zwiększenie zaangażowania się świeckich w Kościele. Dlaczego potrzebna będzie aktywność? Przede wszystkim po to, byśmy nie potracili członków wspólnoty, którą tworzymy. Długo trwająca dyspensa w niektórych przypadkach przerodziła się w myślenie, że fizyczna obecność w kościele (w budynku) nie jest im do wiary potrzebna. I mogą nie chcieć wrócić do kościelnych ławek. Przyzwyczają się do internetowych transmisji liturgii.

I właśnie wtedy potrzebni będą aktywni członkowie wspólnoty, którzy pomogą im zostać. Pokażą, że bycie w Kościele oznacza także przebywanie w kościele. Pokażą, że ważne jest życie sakramentalne. Chwilowo mocno opieramy się na Kościołach domowych, na małych, czasem bardzo małych wspólnotach. Drugim zadaniem aktywnych katolików będzie też to, by połączyć te małe wspólnoty z dużą wspólnotą parafialną.

Czas pandemii powinniśmy potraktować jako okazję do głębokiej refleksji nad kondycją Kościoła i modelu duszpasterstwa, który funkcjonuje w naszym kraju. Z wielu stron słychać, że będzie trzeba odbudować duszpasterstwo. Chyba zasadniejsze jest użycie sformułowania „przemodelowanie”. Bo odbudowa wskazuje na jakieś zgliszcza i tragiczną sytuację. A tak źle przecież nie jest i nie zanosi się, żeby miało być. Kościół cały czas aktywnie działa. Jest to zatem dla nas bardzo konkretna SZANSA. I warto, żebyśmy z niej skorzystali.

Ale żeby to przemodelowanie udało się, to trzeba już teraz rozpocząć wspomnianą refleksję. W których formach pracy i działania czuć było powiew Ducha, a które były skostniałe. Pandemia daje nam okazję do uzdrowienia naszego duszpasterstwa. To nie znaczy, że ono miało tylko wady. Nie, przed pandemią było mnóstwo cudownych inicjatyw. Ale były też takie działania, które niekoniecznie warto rozwijać po pandemii. Żeby to zdrowe duszpasterstwo mogło funkcjonować, konieczne jest sięgnięcie do źródła.

Czyli do Pisma. Bo Kościoła „jutra” nie możemy budować na własnym „widzimisię”. Na swoich marzeniach. Własne wizje są ważne, ale powinny być tylko pomocą. Najważniejsze jest Objawienie i budowanie na nim wspólnoty, którą wszyscy tworzymy. I za którą wszyscy powinniśmy wziąć odpowiedzialność. Ta odpowiedzialność to nasze wyzwanie na czas „po”.

 

Ogłoszenia parafialne 30.08.2020r

1. We wtorek przypada 81 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny oraz prośmy o pokój na świecie.

2. UWAGA! Od września powracamy do Mszy świętej niedzielnej o godzinie 15:00, która rozpoczyna się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Dziękuję osobom z Apostolatu Bożego Miłosierdzia za prowadzenie Koronki w czasie wakacji.

3. Nasza parafia tradycyjnie organizuje pielgrzymkę autokarową do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej na obchody 142 Rocznicy Objawień.
Wyjazd 13 września (niedziela) o godz. 8:00. Koszt 25 zł. Zapisy w zakrystii.

4. Msza św. inaugurująca kolejny rok szkolny i katechetyczny 2020/2021 odprawiona zostanie 1 września br. dla Szkoły Podstawowej nr. 11 o godz. 9:00. Po Mszy św. dzieci i młodzież udają się bezpośrednio do szkoły na drugą część inauguracji Nowego Roku Szkolnego lub wracają do domu. Zapraszamy do wspólnej modlitwy uczniów, rodziców i nauczycieli. SKORZYSTAJMY Z ŁASK SAKRAMENTÓW ŚWIĘTYCH. Od jutra zachęcamy dzieci i młodzież do spowiedzi świętej od godz. 17:30.

5. Błogosławieństwo dzieci klas I z poświęceniem przyborów szkolnych odbędzie się za tydzień – 6 września br. podczas Mszy św. o godz. 10:30.
ZAPRASZAMY DZIECI Z RODZICAMI.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

  •   w pierwszy czwartek będziemy modlić się wspólnie za Kościół i Ojca Świętego Franciszka. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 18:00 a po Niej na ADORACJĘ przed Najświętszym Sakramentem w powyższych intencjach.
  •   w pierwszy piątek spowiedź dla dzieci, młodzieży i dorosłych od godz. 17:30. Msza św. o godz.18:00
  •   pierwsza sobota miesiąca – zapraszamy na Nabożeństwo Różańcowe o godz. 17:00

7. Po przerwie wakacyjnej w I piątek miesiąca z Panem Jezusem udamy się do chorych: ks. Marcin od godz. 8:00, ks. Proboszcz od 9:30, i ks. Piotr po szkole. Prosimy zgłaszać do kapłanów chorych pragnących rozpocząć 9 pierwszych piątków.

8. W TYM TYGODNIU KOLEJNY ROK PRACY FORMACYJNEJ INAUGURUJE:

  •   Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży „BOANERGES” – w środę o godz. 19:00.
  •   Wspólnota Krwi Chrystusa – wtorek – 1 września o godz. 19:00.
  •   Apostolat Margaretka w I czwartek miesiąca tj. 3 września – Mszą św. o godz. 18:00 i Godziną Świętą. Po wspólnej modlitwie spotkanie na plebanii.
  •   Scholka Dziecięca „RAFAEL”. Zapraszamy dzieci pragnące śpiewem chwalić Pana Boga w najbliższą niedzielę, tj. 6 września o godz. 10:00.
  •   Służba Liturgiczna Ołtarza. Zaprasza wszystkich ministrantów i chętnych, którzy by chcieli służyć przy ołtarzu na zbiórkę 5 września (sobota) o godz. 10:00 na plebanii.

9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. z dodatkiem „Gość Elbląski” a nim wydarzenia z diecezji.

10. Za tydzień ofiary zbierane na tacę przeznaczona będą na spłatę ostatniej raty za wykonaną fotowoltaikę na plebanii. Bóg zapłać za składane ofiary.

11. Pan powołał do wieczności:  † śp. Tadeusza Pipczyńskiego, l. 72 z ul. Leszczyńskiego WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ IM DAĆ PANIE.

 

Intencje mszalne 30.08.2020

PONIEDZIAŁEK / 31 sierpnia 2020r.
8.00 O zdrowie i Boże błog. dla Zbigniewa Jackiewicza i jego rodziny
18.00 † Mariusz Mużyło w 14 r. śm.

WTOREK / 1 września 2020r.
8.00 † Kazimiera Dąbkowska (1 greg.)
18.00 † Jolanta w dniu ziemskich urodzin i zm. z rodz. Karman
18.00 Dzięk. w 16 urodziny Jakuba Król i Wiktorię z prośbą o Boże błog. i opiekę MB w nowym roku szkolnym oraz dla Ewy i Arkadiusza

ŚRODA / 2 września 2020r.
8.00 O Boże błog., opiekę MB, zdrowie i Dary Ducha Św. dla Anny i Kazimierza w rocz. ślubu
18.00 † Kazimiera Dąbkowska (2 greg.)
18.00 † Stefania (k) Bajson w dniu imienin i zm. z rodz. Bajson, Jasińskich i Kachnowicz

CZWARTEK / 3 września 2020r. / św. Grzegorza Wielkiego
8.00 † Kazimiera Dąbkowska (3 greg.)
18.00 Dzięk. za Sylwię i Tomasza Szczepanik z prośbą o Boże błog., opiekę MB i siły w posłudze muzycznej
18.00 W int. nowych alumnów WSD DE o Boże błog. dla nich, przełożonych oraz wszystkich pochodzących z naszej parafii

PIĄTEK / 4 września 2020r.
8.00 † Regina Hipsz, Frnaciszek i Lech
18.00 † Kazimiera Dąbkowska (4 greg.)
18.00 W intencji czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa

SOBOTA / 5 września 2020r.
8.00 † Kazimiera Dąbkowska (5 greg.)
18.00 O Boże błog., opiekę MB i Aniołów Stróżów, potrzebne łaski dla Oliwii w 1 rocz. urodzin
18.00 Rez.

XXIII Niedziela Zwykła / 6 września 2020r.
7.00 † Kazimiera Dąbkowska (6 greg.)
9.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
9.00 † Stanisław Starzyński w 3 r. śm. i zm. z rodz.
10.30 † Bronisława (k), Władysław, Stanisław Kowalscy
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Robert i Krystyna Bogdanowicz w 7 r. śm.
18.00 † Edward Korzeniowski w 19 r. śm.