Biuletyn 06.09.2020, XXIII Niedziela Zwykła

KILKA FAKTÓW O MODLITWIE

Należy modlić się „na siłę”? Kiedy modlitwa staje się formalnością? Czy modląc się różańcem, trzeba bez przerwy skupiać się na wypowiadanych słowach?

Odmawianie modlitw, których nauczyliśmy się w dzieciństwie lub które możemy znaleźć w modlitewniku, to najczęstszy sposób, w jaki się modlimy. Wielu ludzi tylko tak zwraca się do Boga. Dziecko uczy się nawiązywać kontakt z Bogiem, powtarzając Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo lub też słowa innych modlitw. Odmawianie ich przychodzi bez trudu; ma ono przy tym szczególnie cenną wartość wychowawczą, gdyż dostarcza dziecku gotowych wzorców w czasie, gdy samo jeszcze nie wie, jak ma się zwracać do Boga i co ma Mu powiedzieć. Z modlitw, które zna na pamięć, czerpie właściwe słowa. Mogą one wzbudzić prawdziwe religijne uczucia, kształtować jego pragnienia i postawy.

Wielu ludzi sądzi, że modlitwy są z konieczności tylko prośbami, na przykład wielokrotnie odmawiają Ojcze nasz w intencji wyzdrowienia bliskiej osoby. Modlitwy najczęściej są rzeczywiście prośbami. Zwykle zanosi je do Boga człowiek mający szczególne, godne szacunku nastawienie. Wyznaje on tym samym, że zdaje się na Boga. Modlitwa mająca charakter prośby jest wyrazem naszego zaufania do Niego oraz uznaniem Jego miłości do nas, Jego wielkości i wszechmocy.

Modlitewna prośba, choć jest wyrazem prawdziwie chrześcijańskiego usposobienia, może kryć jednak w sobie pewne niebezpieczeństwo. Zdarza się bowiem, że płynie ona z całkowicie egoistycznego nastawienia człowieka podejmującego próbę wykorzystania Bożej wszechmocy do własnych celów. Wielu ludzi sądzi – często nie uświadamiając sobie tego – że wiedzą lepiej od Boga, co jest im potrzebne. Kiedy nie zsyła im tego, o co proszą, są rozczarowani.

Dlatego dobrze jest, gdy prośbie towarzyszą modlitwy, w których ofiarujemy Bogu nasze cierpienia, radości, wreszcie nas samych. Modlitwy o tym charakterze sprawiają, że w naszej więzi z Bogiem uwaga poświęcona własnym sprawom przeniesiona zostaje na Niego samego. W jej centrum stopniowo znajdzie się Jego dobroć, a nie nasza potrzeba. Nie oznacza to jednak, że winniśmy zmienić nasze modlitwy.

Przemianie powinno ulec serce modlącej się osoby. Modlitwy zaczerpnięte z chrześcijańskiej tradycji mogą nam w tym dopomóc. Zawarte w nich prośby wykraczają poza małostkowe, ludzkie potrzeby, odwracają uwagę modlącego się od niego samego i kierują ją ku Bogu.

Dobór modlitw odpowiadających naszemu życiu jest bardzo ważny. Modlitwa jest aktem wewnętrznym. Tekst sam w sobie nie ma wartości; nabiera jej, jeżeli dzięki niemu dochodzi do przemiany duchowej modlącej się osoby. Na Bożą łaskę otwierają nas szczególnie takie formuły modlitewne Kościoła, jak na przykład akt pokuty w czasie mszy świętej, gdy mówimy „Spowiadam się Bogu wszechmogącemu”, czy Psalm 51. Kiedy pojawia się w nas – choćby ledwie uświadomiona – potrzeba duchowej przemiany, owe modlitwy pomagają nam w wewnętrznym doskonaleniu się. Gdy jednak takie pragnienie – w najmniejszym choćby stopniu – jest nam obce, modlitwa pozostaje czczą formalnością. Słowa nie dotrą do osoby, która je wypowiada, a jej uwaga rozproszy się.

 

Ogłoszenia parafialne 06.09.2020r

1. Zapraszamy w pierwszą niedzielę miesiąca na Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 do godz. 18:00.

2. UWAGA! Od września powracamy do Mszy świętej niedzielnej o godzinie 15:00, która rozpoczyna się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Dziękuję osobom z Apostolatu Bożego Miłosierdzia za prowadzenie Koronki w czasie wakacji.

3. Ofiary zbierane dzisiaj na tacę przeznaczone są na spłatę ostatniej raty za wykonaną fotowoltaikę na plebanii. Bóg zapłać za składane ofiary.

4. W środę przypada 11 rocznica śmierci ks. Bp. Andrzeja Śliwińskiego. Zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas Mszy Świętej o godz. 18:00 w Katedrze Elbląskiej. Pierwszy Biskup Elbląski spoczywa w Katedrze – w Krypcie Biskupów Elbląskich.

5. Rozpoczął się Nowy Rok Szkolny i Katechetyczny. Zatroszczmy się o dobre wychowanie młodego pokolenia. Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci – żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zadbajmy o ich udział w lekcjach religii. Przypominamy ponadto, że przygotowanie do sakramentów świętych tj. do pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej oraz do Bierzmowania odbywa się przy parafii, a nie w szkole.

6. W tym tygodniu na plebanii odbędą się spotkania rodziców dzieci przygotowujących się w tym roku do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej według następującego porządku:

• dnia 7 września (poniedziałek) klasa IV a i klasa IV b – o godz. 19:00;
• dnia 8 września (wtorek) klasa IV c i klasa IV d – o godz. 19:00, oraz rodzice dzieci uczących się w innych szkołach.

OBECNOŚĆ RODZICÓW OBOWIĄZKOWA !!!

7. UWAGA!!! Zapisy do bierzmowania młodzieży z klas VIII Szkoły Podstawowej trwają do końca września. Zgłoszenia u ks. Marcina.

8. Nasza parafia tradycyjnie organizuje pielgrzymkę autokarową do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej na obchody 142 Rocznicy Objawień. Wyjazd 13 września (niedziela) o godz. 8:00. Koszt 25 zł. Zapisy w zakrystii.

9. W TYM TYGODNIU KOLEJNY ROK PRACY FORMACYJNEJ INAUGURUJE:

• Odnowa w Duchu Świętym „Kana Galilejska” – poniedziałek – Msza św. o godz. 18:00, a po Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu.
• Krąg Biblijny w środę 9 września o godz. 18.45. Zapraszamy osoby pragnące bardziej pochylić się nad Księgą Życia.
• Parafialny Oddział Caritas – w każdy czwartek w godzinach od 16:00 do 17:00 przy ul. Myliusa 1A. Zapraszamy osoby potrzebujące pomocy.

10. Nasz parafianin Karol Mystkowski 12 września br. w Rzeszowie w kościele św. Józefa Kalasancjusza złoży pierwsze śluby w Zakonie Szkół Pobożnych. Otoczmy Go modlitwą, dziękując za kolejne powołanie z naszej parafii i prośmy o nowe, święte powołania kapłańskie i zakonne.

11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. z dodatkiem „Gość Elbląski” a nim wydarzenia z diecezji.

 

Intencje mszalne 06.09.2020

PONIEDZIAŁEK / 7 września 2020r.
8.00 † Kazimiera Dąbkowska (7 greg.)
18.00 † Halina Bugajska – int. od szwagierki Krystyny z rodz.
18.00 † Genowefa i Bolesław Chruszczyk

WTOREK / 8 września 2020r.
8.00 † Kazimiera Dąbkowska (8 greg.)
18.00 † Andrzej w rocz. śm. i zm. z rodz. Binkowskich
18.00 W 18 urodziny Kacpra Zielińskiego i 8 urodziny Mai z prośbą o Boże błog. dla nich i opiekę MB na dalsze lata

ŚRODA / 9 września 2020r.
8.00 † Kazimiera Dąbkowska (9 greg.)
18.00 † Zygmunt Kowalski w 30 r. śm.
18.00 Dzięk. za ks. Michała Semeniuka z ok. 30 urodzin z prośbą o Boże błog., dary Ducha Św. i opiekę MB w posłudze kapłańskiej

CZWARTEK / 10 września 2020r.
8.00 † Franciszka (k) i Eugeniusz Tolzdorf
18.00 † Kazimiera Dąbkowska (10 greg.)
18.00 † Mieczysław i Włodzimierz, rodzice z obojga stron i zm. z rodz. Wileńskich i Dąbkowskich

PIĄTEK / 11 września 2020r.
8.00 † Czesław Dębski – int. od brata Jana z żoną
18.00 † Kazimiera Dąbkowska (11 greg.)
18.00 † Katarzyna i Feliks Stefanowicz

SOBOTA / 12 września 2020r. / Najświętszego Imienia Maryi
8.00 † Kazimiera Dąbkowska (12 greg.)
18.00 † Henryk Mackiewicz w 3 r. śm.

XXIV Niedziela Zwykła / 13 września 2020r.
7.00 † Anatol Usik w 5 miesiąc po śmierci
9.00 O Boże błog. i siłę w pokonywaniu wszelkich trudności dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz dla Magdaleny i Macieja
9.00 † Wojciech Juchnowicz z ok. ziemskich urodzin, Czesław Juchnowicz w 12 r. śm. i Jadwiga Rejnik
10.30 † Martyna Żubertowska w 5 r. śm., Wacława (k) (3 r.śm.) i Lucjan (40 r.śm.) Kłos
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Kazimiera Dąbkowska (13 greg.)
18.00 † Hanna Jankowska w 6 r. śm. i zm. rodzice i rodzeństwo z obojga stron