15.10.2023r. XXVIII Niedziela Zwykła

Przesłanie Świętego

Św. Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy. Warto wspomnieć choćby brewiarz, który papież odmówił w katedrze na Wawelu w 2002 r. podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, a towarzyszyła mu modlitwa w ciszy, trwająca kilkadziesiąt minut. Św. Jan Paweł II złamał wtedy wszystkie limity ustalonego czasu, nigdy w historii telewizje nie transmitowały tak długiej modlitewnej ciszy. A w tym samym miejscu w 1997 r. podczas kanonizacji królowej Jadwigi mówił: Uczcie się w szkole św. Jadwigi, której wszelkie działanie wynikało z modlitwy przed wawelskim czarnym krucyfiksem. Ukazywał, że jej „głęboka mądrość i szeroka aktywność płynęły z kontemplacji – z osobistej więzi z Ukrzyżowanym”.

Św. Jan Paweł II wskazywał, że spełnieniem człowieczeństwa jest „bezinteresowny dar z siebie samego”. Brzmi nadzwyczaj aktualne w obecnym trudnym czasie, kiedy powinniśmy starać się być darem dla innych, także przez modlitwę. Mamy mnóstwo możliwości działania i dzielenia się z innymi. Możemy dzielić się czasem, dzielić się swoimi umiejętnościami i talentami, dzielić się też i pieniędzmi.

Św. Jana Pawła II wzywał by być człowiekiem sumienia. To oznacza, że mamy uczyć się niekoniunkturalnych zachowań, umieć przekroczyć swoje wahania i lęki, by być wiernym prawdzie i dobru oraz nieść dobro innym ludziom. Papież przypominał nam o tym wielokrotnie, a najzwięźlej ujął to 1987 roku w Gdańsku, mówiąc: „Każdy znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować”. Dziś ten apel jest bardzo na czasie.

Dla św. Jana Pawła II najważniejszym i podstawowym miejscem kształtowania naszego człowieczeństwa jest rodzina. Jest miejscem – jak napisał w jednej z encyklik – gdzie człowiek uczy się „kochać i być kochanym, a więc co to znaczy być osobą”. Spędzając czas z bliskimi, uczmy się ich kochać i – co niemniej ważne – być kochanymi. Jest to zadanie na każdy czas.

Św. Jan Paweł II wskazywał na „współczesne areopagi”, czyli ogromne przestrzenie kultury, polityki i ekonomii, w których powinno być obecne świadectwo chrześcijańskie. Dziś chrześcijanie, twórcy kultury i nauki, zaangażowani w życie ekonomiczne i polityczne, powinni nie bać się inaczej myślących, ale tak jak św. Paweł iść na areopagi, w środowiska trudne i często nam nieprzychylne, i właśnie być tam świadkami Chrystusa. Ale, co ważne – wzorem jest tu św. Paweł – z głębokim zrozumieniem otaczającego świata, jego kultury oraz mechanizmów ekonomii, polityki.

Ważne słowa św. Jan Paweł II przekazał nam, kiedy przybył do Polski z pierwszą pielgrzymką w 1979 r. Mówił wtedy, że prosi nas, „abyśmy to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością”. Przez cały czas swego pontyfikatu uczył nas głębokiego, mądrego i otwartego patriotyzmu. Był to zresztą temat, który towarzyszył Karolowi Wojtyle już od dzieciństwa, potem jako młodemu księdzu, metropolicie krakowskiemu, a również w trakcie pontyfikatu, aż do ostatniej jego książki „Pamięć i tożsamość”, opublikowanej tuż przed śmiercią. Ukazywał nam znaczenie umiłowania rodziny, małej ojczyzny i poprzez dużą ojczyznę – całej ludzkości. Podkreślał jednak zawsze, że w tym porządku, niesłychanie ważne jest umiłowanie swojego kraju, jego kultury, budowanie wspólnoty solidarności. Apelował: „nie pragnijcie takiej Polski, która by nic nie kosztowała”. Apelował, byśmy budowali Polskę jako wspólnotę ducha, ofiarną, wspólnotę troski o słabszych – ufundowaną na solidnych fundamentach moralnych.

Ogłoszenia parafialne 15.10.2023r.

 1. Wczoraj zakończyliśmy MISJE ŚWIĘTE, które miały nas zbliżyć do Boga i do siebie. Czy tak się stało ? Spróbujmy sobie w sercu odpowiedzieć na to pytanie. Z mojej strony odczuwam głęboką potrzebę podziękowań za czas przeżytych MISJI.
  Dziękuję  ks. Przemysławowi SAWA i Osobom Świeckim wspierającym Go w głoszeniu tych Misji. Módlmy się, by Duch Święty nadal Ich prowadził na drodze Szkoły Nowej Ewangelizacji, by ta posługa przynosiła błogosławione owoce.
  Dziękuję Drogim Parafianom za skorzystanie z zaproszenia i aktywny udział w tych spotkaniach.
  Szczególnie podziękowanie składam Panu Jerzemu BARTKOWSKIEMU za Jego wielkie zaangażowanie się w sprawy wymiany KRZYŻA MISYJNEGO. Dziękuję wszystkim Panom, którzy go w tym wspierali i wspólnie ten dębowy krzyż ustawili.
  Dziękuje kapłanom za posługę sakramentalną i innym osobom które omadlały te Misje Święte, by to był czas nawróceń i umocnienia wiary.
  Dziękuje  Rodzinom, które przyjęły pod swój dach świeckich Ewangelizatorów, przyniosły ciasta i swoimi darami wsparły „kuchnię”.
  Dziękuję wszystkim parafianom, którzy przyczynili się do tych misji i z tego czasu łaski potrafili skorzystać dla dobra duchowego.
 2. PAŹDZIERNIK TO MIESIĄC RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO. Zapraszamy na nabożeństwa z  wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Wierni, którzy odmawiają część Różańca (5 dziesiątek) w kościele lub rodzinnie mogą uzyskać ODPUST ZUPEŁNY pod zwykłymi warunkami. Zapraszamy do wspólnej modlitwy: dorosłych i młodzież o godz. 17:15 a dzieci zapraszamy w środy i czwartki o godz. 16:30.
 3. Dzisiaj obchodzimy XXIII Dzień Papieski pod hasłem „CYWILIZACJA ŻYCIA”. Z tej okazji młodzież przed kościołem będzie zbierać do puszek ofiary na stypendia w ramach Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie.
 4. Jutro 16 października dzień spotkania Bractwa Szkaplerznego i Rodziny Szkaplerznej oraz dzień modlitw za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. W tym dniu 45 lat temu cała Polska usłyszała słowa: Habemus Papam obwieszczające wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.  Zapraszamy na wspólny Różaniec Święty o godz. 17:15 i Mszę św. o godz. 18:00 z możliwością przyjęcia szkaplerza świętego.
 5. W środę (18 października) obchodzimy w liturgii święto św. Łukasza Ewangelisty, patrona pracowników służby zdrowia. Tego dnia w Katedrze Elbląskiej o godz. 18:00 ks. bp Jacek Jezierski wraz z kapelanami szpitali elbląskich odprawi Mszę św. w intencji wszystkich, którzy leczą, pielęgnują, opiekują się i służą chorym. Wszystkich medyków zapraszamy na wspólną modlitwę.
 6. Przypominamy, że najpiękniejszą modlitwą Kościoła jest Msza Święta, którą można zamawiać za żywych i umarłych lub ofiarować jako najwspanialszy chrześcijański prezent z okazji rocznicy ślubu, chrztu, urodzin i imienin prosząc o łaski lub za nie dziękując.
  Uwaga! Można już zamawiać i rezerwować Msze Święte na rok 2024. ZAPRASZAMY.
 7.  Osoby modlące się za kapłanów i tworzące Apostolat „Margaretka” zapraszamy za tydzień (22 października) na wspólny Różaniec o godz. 17:15 i na Mszę św. o godz. 18:00. Po Eucharystii spotkanie na plebanii. Jest to 14 rocznica istnienia wspólnoty „MARGARETKA” przy naszej parafii.
 8. Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wzrosło ryzyko pojawienia się śmiertelnych przypadków zatruć tlenkiem węgla (czadem). Z powodu na niewłaściwe eksploatowanie urządzeń grzewczych. W trosce o własne bezpieczeństwo
  i bezpieczeństwo bliskich, warto rozważyć też zamontowanie w domu czujek dymu
  i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń, łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie.
 9. KANCELARIA PARAFIALNA: czynna w środy  od 16:00 do 17:30 oraz w piątki po Mszy św. wieczorowej do 19:30. Zapraszamy.
 10.  Zachęcamy do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” z dodatkiem „Gość Elbląski”. W cenie 10 zł. Mamy możliwość  nabycia  KALENDARZA NA 2024 ROK w cenie 15 zł. Prosimy też o zabranie z sobą BIULETYNU PARAFIALNEGO.

Intencje mszalne 15.10.2023r.

PONIEDZIAŁEK / 16 października 2023 / św. Jadwigi / Łk 11,29-32
8.00 śp. Marcin Kurosad (16 greg.)
18.00 W intencji Rodziny Szkaplerznej
18.00 śp. Janina i Eugeniusz Janowicz i zmarli z rodziny

WTOREK / 17 października 2023 / Łk 11,37-41
8.00 śp. Marcin Kurosad (17 greg.)
18.00 śp. Mieczysław Pellowski (w 2 miesiąc po pogrzebie, intencja od rodziny Lis)

ŚRODA / 18 października 2023 / św. Łukasza / Łk 10,1-9
8.00 śp. Marcin Kurosad (18 greg.)
18.00 śp. Stefania [k], Mirosław, Iwona, Ryszard, Jan, Janina, Danuta i zmarli z rodzin Nike, Szpak, Jasińskich
18.00 Dziękczynna w 75 urodziny Elżbiety z prośbą o Boże bł., potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej Nieustającej Pomocy dla Jubilatki

CZWARTEK / 19 października 2023 / bł. Jerzego Popiełuszki / Łk 11,47-54
8.00 śp. Jan Tomczak (2 miesiąc po pogrzebie, intencja od sąsiadki Wiesławy)
18.00 śp. Marcin Kurosad (19 greg.)
18.00 śp. Jan Władysław Chojnacki (w 30 dzień po pogrzebie)

PIĄTEK / 20 października 2023 r. / św. Jana Kantego / Łk 12,1-7
8.00 śp. Irena Płaza (z okazji imienin), Antoni Płaza
8.00 śp. Marcin Kurosad (20 greg.)
18.00 śp. Henryk Hacik (6 rocznica śmierci) i zmarli z rodziny Hacik i Kitów
18.00 śp. Irena Wileńska (z okazji imienin) oraz zmarli z rodzin Wileńskich, Bartosików

SOBOTA / 21 października 2023 / Łk 12,8-12
8.00 śp. Marcin Kurosad (21 greg.)
18.00 śp. Józef Sejmicki (15 rocznica śmierci)
18.00 śp. Adam Grzanowski (w 30 dzień po pogrzebie)

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA / 22 października 2023 / Mt 22,15-21
8.00 śp. Stanisława [k] i Jan Przyborowscy, Józef i Aniela Świelec
10.00 śp. Marcin Kurosad (22 greg.)
12.00 W intencji Parafian
15.00 śp. Władysława [k], Wiktor i Józef Rutków, Aniela, Henryk, Roman; Franciszek, Leokadia Mróz
18.00 śp. Stefania [k] Duch (w 25 rocznicę śmierci), Henryk Groszyk (w 34 rocznicę śmierci)