Ogłoszenia 17.09.2023, XXIV Niedziela Zwykła

Ewangelia (Mt 18, 21-35)

Przebaczenie Boga uwarunkowane przebaczeniem drugiemu człowiekowi

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Piotr podszedł do Jezusa i zapytał: «Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie? Czy aż siedem razy?»

Jezus mu odrzekł: «Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy.

Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał się rozliczyć ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który był mu winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby dług w ten sposób odzyskać.

Wtedy sługa padł mu do stóp i prosił go: „Panie, okaż mi cierpliwość, a wszystko ci oddam”. Pan ulitował się nad owym sługą, uwolnił go i dług mu darował.

Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: „Oddaj, coś winien!” Jego współsługa padł przed nim i prosił go: „Okaż mi cierpliwość, a oddam tobie”. On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu.

Współsłudzy jego, widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło.

Wtedy pan jego, wezwawszy go, rzekł mu: „Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą?” I uniósłszy się gniewem, pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu nie odda całego długu.

Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu».

Wędrówka do świętości

Czy był święty, nie wiem. Ale był dobry – tak zeznał w  procesie beatyfikacyjnym Stanisława Kostki jego nauczyciel domowy i wychowawca Jan Biliński. Był dobry od małego. Urodził się w bogatej, szlacheckiej rodzinie w Rostkowie, w okolicach Przasnysza na Mazowszu. Miał 5 rodzeństwa. Po latach jego brat Paweł opowie, że rodzice wychowywali dzieci według ustalonych zasad, w karności, posłuszeństwie oraz w wierze katolickiej. Ojciec chciał by św. Stanisław był sukcesorem jego godności, dziedzicem majątku i robił dworską karierę. Ale św. Stanisław marzył, by zostać księdzem. 

Rodzice posłali jego i brata Pawła do szkoły ojców jezuitów do Wiednia. Św. Stanisław miał zaledwie 14 lat. Na początku nauka szła mu opornie. Przecież studiował po łacinie, a wszyscy wokół mówili po niemiecku. A do tego to mieszkanie w internacie. Ani jego kolegom, ani nawet bratu nie podobało się, że tak długo się modli albo pilnie odrabia lekcje. Drwili z niego, kpili, płatali żarty i bili. Koniecznie chcieli, żeby był taki jak oni. Ale on był inny i ta inność drażniła. Był sobą i nie ugiął się. A gdy mu było ciężko wołał:Początkiem, środkiem i końcem mego życia rządź Chryste!

W 1565 r. zapadł na ciężką chorobę, w której widział już drzwi do lepszego świata. Właściciel stancji, który był protestantem nie chciał wpuścić katolickiego księdza. U św. Stanisława pojawiła się więc św. Barbara z Aniołami a potem sama Maryja Panna z małym Jezusem, którego mógł nawet potrzymać. Wróciła mu Ona zdrowie i poleciła wstąpić do zakonu jezuitów. Ale do tego potrzebna była zgoda opiekunów. A jego rodzice mieli inne plany i nie chcieli oddać syna w mury klasztorne.

Prawdziwą udręką była dla niego nie dokuczliwość kolegów, a trapiąca go myśl, że ojcowie jezuici nie przyjmą go do zakonu bez zgody rodziców. Był w kropce. Swoim zmartwieniem podzielił się z zaprzyjaźnionym ojcem Franciszkiem. Ten poradził, by zamiast do Rzymu jak planował św. Stanisław – udał  się do Augsburga, do o. Piotra Kanizjusza – ówczesnego przełożonego niemieckiej prowincji Jezuitów. Dał mu list polecający. Utrudzony dotarł do celu, ale zakonnik, którego poszukiwał akurat był w Dylindze, w Bawarii. Poszedł więc dalej i wyobraźcie sobie, że przeszedł aż 650 km z Wiednia.  W przebraniu żebraka i bólu dotarł do Dylingi.  W świetle jego poczynań widać człowieka wytrwałego, odważnego i sprytnego, a przede wszystkim wiernego swoim marzeniom i poleceniu Matki Bożej. Młodzieńca z wielką pasją. 

W Dylindze przyjęto go i poddano próbie. On otoczony w domu rodzinnym służbą, wykonywał teraz najprostsze prace. Po próbie wraz z dwoma młodymi zakonnikami wysłano go do jezuitów do Rzymu. Przez Alpy na pieszo, czasami tylko kawałek na wozie – szedł prosto do świętości. I wreszcie spełniło się marzenie św. Stanisława. Był w nowicjacie Towarzystwa Jezusowego, choć nie ukończył jeszcze 17 lat. To był jego priorytet.

Magister nowicjatu tak pisał o św. Stanisławie już po jego śmierci:

Był wyjątkowo pokorny, gardził honorami, światem i samym sobą, spełniając
z wielkim oddaniem najniższe posługi domowe, ukrywając swoje szlachectwo
i talenty, które otrzymał od Boga. Jego skromność była podziwu godna, jego posłuszeństwo najbardziej dokładne, a zawsze był radosny i miły. Dla innych był łagodny, tylko wobec siebie wymagający i surowy. Nie wypowiedział nigdy żadnego słowa nierozważnego, niepotrzebnego i niewłaściwego, dostosowując całe swoje postępowanie do reguły. Modlił się nieustannie, łączył pracę z kontemplacją, mając przed oczyma Boga we wszystkim, co robił.

W pierwszych miesiącach 1568 r. św. Stanisław złożył śluby zakonne. Miał wtedy zaledwie 18 lat. W wigilię, 9 sierpnia, napisał list do Matki Bożej, prosząc, by go zabrała do nieba w najbliższe święto Wniebowzięcia. Podczas Mszy św. 10 sierpnia przyjął pobożnie Komunię św., mając pod sutanną starannie złożony list do Maryi. Do południa pomagał w kuchni. Po południu poczuł się źle.

Pojawiła się gorączka, najpierw niewielka, potem wysoka, w rytmie typowym dla malarii. 14 sierpnia zaopatrzono go na drogę do wieczności. Prosił, aby go położono na ziemi. Prośbę jego spełniono. Przepraszał wszystkich. Kiedy mu dano do ręki różaniec, ucałował go i wyszeptał: To jest własność Najświętszej Matki.


Nagle w pewnej chwili, jak zeznał naoczny świadek, kiedy Stanisław modlił się, twarz jego zajaśniała tajemniczym blaskiem. Kiedy ktoś zbliżył się do niego, by zapytać, czy czegoś nie potrzebuje, odparł, że widzi Matkę Bożą z orszakiem świętych dziewic, które po niego przychodzą. Po północy 15 sierpnia 1568 r. przeszedł do wieczności. Kiedy podano mu obrazek Matki Bożej, a on nie zareagował na to uśmiechem, przekonano się, że cieszy się już oglądaniem Najświętszej Maryi Panny w niebie.

Ogłoszenia parafialne 17.09.2023r

  1. Zapraszamy dzieci, młodzież naszej parafii oraz kandydatów do Sakramentu Bierzmowania na Mszę św. – 18 września (poniedziałek) o godz. 18:00 w święto św. Stanisława Kostki – patrona Polski, dzieci i młodzieży.Po Mszy św.spotkanie wszystkich kandydatów do Sakramentu Bierzmowania z ks. Mateuszem Kaźmierczakiem.
  2. Trwają zapisy do Sakramentu Bierzmowania młodzieży z klas VIII Szkoły Podstawowej trwają do końca września. Zgłoszenia przyjmuje ks. Mateusz.
  3. W poniedziałek 18 września w kościele pw. „Wszystkich Świętych” w Elblągu dla Związku Sybiraków i Kombatantów z okazji 84 rocznicy napaści sowieckiej na Polskę
    o godz. 9:00 zostanie odprawiona Msza święta.
    Po niej dalsze uroczystości przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Komunalnym przy Agrykola. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
  4. Zapraszamy w każdy czwartek na Adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy. Adoracja rozpoczynać się będzie po Mszy św. wieczornej i będzie trwała do godziny 20:00.
  5. W liturgii kościoła w tym tygodniu, obchodzić będziemy:
  • w poniedziałek 18 września – święto św. Stanisława Kostki, Patrona Polski
  • w czwartek 21 września – święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.

Zapraszamy w tym dniu na Mszę św. o godz. 18:00 w intencji ks. Mateusza Kaźmierczaka solenizanta tego dnia.

  • w sobotę 23 września – wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, kapłana

Zapraszamy na Msze św. o godz. 8:00 oraz na godz. 18:00.

  1. Apostolat Miłosierdzia Bożego oraz Woluntariuszy Parafialnego Oddziału Caritas zapraszamy w przyszłą niedzielę (24 września) na Mszę św. o godz. 15:00, a po Mszy św. na pierwsze powakacyjne spotkanie na plebanii.
  2. W ostatnią niedzielę września (24 września) Wolontariusze Caritas będą zbierać przed kościołem ofiary dla najuboższych i potrzebujących z naszej parafii. Informujemy, żePARAFIALNY ODDZIAŁ CARITAS naszej parafii znajduje się przy ul. Myliusa 1A i czynny jest w I i III czwartek miesiąca od 16:00 do godz. 17:00.
  3. KANCELARIA PARAFIALNA: czynna w środy od 16:00 do 17:30 oraz w piątki po Mszy św. wieczorowej do 19:30. Zapraszamy.
  4. Pan powołał do wieczności:

† śp. Jana Władysława CHOJNICKEGO lat 72 z ul. Leszczyńskiego
† śp. Jarosława GOLDBERGA lat 54 z ul. Porazińskiej

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie! A światłość wiekuista niechaj im świeci

Intencje mszalne 17.09.2023r

PONIEDZIAŁEK / 18 września 2023 r. / św. Stanisława Kostki
Łk 2, 41-52

8.00 śp. Franciszka [k], Eugeniusz Tolzdorf
18.00 śp. Stanisław Polonis (1 rocznica śmierci – intencja od córek)
18.00 śp. Jerzy Ciesielski (18 greg.)

WTOREK / 19 września 2023 r.
Łk 7, 11-17

8.00 śp. Teresa Wojniak (intencja od Haliny i Mariana Bochenek z Tuchowa)
18.00 śp. Marek Żuromski (miesiąc po pogrzebie)
18.00 śp. Jerzy Ciesielski (19 greg.)

ŚRODA / 20 września 2023 r. / św. Andrzeja Kim Taegon, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy
Łk 7, 31-35

8.00 śp. Jerzy Ciesielski (20 greg.)
8.00 śp. Mieczysław Pelewski
18.00 śp. Jan Tomczak (w 30 dzień po pogrzebie)
18.00 śp. Zofia

CZWARTEK / 21 września 2023 r. / św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty
Mt 9, 9-13

8.00 śp. Jerzy Ciesielski (21 greg.)
18.00 O Boże bł. i opiekę Matki Bożej oraz potrzebne łaski dla ks. Mateusza z okazji imienin (intencja od Margaretki)
18.00 Dziękczynna z okazji 30 urodzin Małgorzaty, z prośbą o Boże bł., zdrowie, opiekę Matki Bożej
18.00 śp. Mieczysław Pelewski

PIĄTEK / 22 września 2023 r.
Łk 8, 1-3

8.00 Za dusze w czyśćcu cierpiące
18.00 śp. Mieczysław Pelewski
18.00 śp. Jerzy Ciesielski (22 greg.)

SOBOTA / 23 września 2023 r. / św. Pio z Pietrelciny
Łk 8, 4-15

8.00 W rocznicę ziemskich urodzin Marcinka i za zmarłych z rodziny Wiśniewskich, Filar
8.00 O szczęśliwą operację dla Marioli oraz światło Ducha Świętego dla lekarzy i potrzebne siły w chorobie
18.00 śp. Jerzy Radziszewski (30 rocznica śmierci)
18.00 śp. Jerzy Ciesielski (23 greg.)

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA
24 września 2023 r.
Mt 20, 1-16a

8.00 śp. Sylwester Bałdyga (w 5 rocznicę śmierci) i zmarli z rodziny Lasek i Bałdyga
10.00 Dziękczynna w 20 urodziny Miłosza z prośbą o Boże bł. oraz opiekę Matki Bożej i potrzebne łaski
10.00 śp. Jerzy Ciesielski (24 greg.)
12.00 W intencji Parafian
15.00 śp. Maciej Bożek (13 rocznica śmierci)
15.00 O obfitość łask Bożych i nieustanną opiekę Matki Najświętszej dla opiekuna ks. Wojciecha Zwolickiego i dla członków Apostolatu Miłosierdzia i Parafialnego Oddziału Caritas
18.00 śp. Stefan Kowalczyk (20 rocznica śmierci), Mieczysław Kinach (3 rocznica śmierci), Jadwiga, Mikołaj Gorszonowscy i zmarli z rodziny Kowalczyk i Kinach