Ogłoszenia 04.06.2023, Niedziela Trójcy Świętej

Ewangelia (J 3, 16-18)

Bóg posłał swego Syna na świat, aby świat został zbawiony

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do Nikodema:

«Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego».

Dzwony kościelne

W raz z pojawieniem się dzwonnicy, której nie było w najstarszych kościołach, przyjął się zwyczaj zawieszania dzwonów
w wieżach stanowiących część świątyni lub stojących w jej pobliżu. O dzwonnicy wspomina już „Pasterz” Hermasa – dzieło literatury wczesnochrześcijańskiej, i Meliton z Sardes. Dźwięk dzwonów zawieszonych czy to w połączonej ze świątynią, czy w odrębnej dzwonnicy porównywany był z głosem kapłana głoszącego kazanie z ambony.

W Europie pierwsze notatki na temat dzwonów sięgają VI w. Pierwsze dzwony były małe. Z czasem dopiero zwiększały swoje rozmiary aż do olbrzymów wielotonowych. W XII w. zawieszano je na osobnych wieżach, zwanych dzwonnicami.

Istnieje, zwłaszcza u nas w Polsce, zarówno wśród duszpasterzy jak
i wiernych przeświadczenie, że parafia jest tak długo niekompletna, a sama świątynia jakby niewykończona, dopóki nie posiada własnych dzwonów, nawet gdyby już były w kościele organy i ławki, a poza kościołem własny cmentarz. Brak dzwonów to dowód ciągle jeszcze nie całkiem zorganizowanej parafii.

Dzwony zwykło umieszczać się na wieżach, które winny być i bywają zazwyczaj wysokie między innymi dlatego, żeby z nich mógł się rozchodzić głos dzwonów, nie natrafiając na żadne przeszkody. Wieże, zwłaszcza te wysmukłe, gotyckie, wyrażają tęsknotę człowieka za Bogiem. Wieża staje się znakiem transcendencji. To właśnie ze szczytów wieży głos dzwonu wyrywa człowieka z wszelkich zamknięć i blokad, unosząc go ku wysokości Boga, ku pełni życia.

Odgłosy dzwonów zwykło się utożsamiać z głosem samego Boga. Kiedy
w niedziele czy święta odzywają się kościelne dzwony, to tak jakby sam Bóg wzywał swoich wyznawców na modlitewne spotkanie z nimi.
Dla niejednego takie zaproszenie przez Boga samego na spotkanie z nim to jakby głos sumienia. A zawsze należy iść za głosem sumienia.

Dzwon należy do tych nielicznych wytworów materii, które –
w przekonaniu dawnych pokoleń i zgodnie z przepisami liturgicznymi – nosiły cechy ludzkie. Był dziełem, któremu udzielano chrztu i które posiadało osobliwe „prawo głosu”. Uważano go za ” ewangelicznego kaznodzieję”, który mocą swego tonu jakby pieczętował treści głoszone w świątyniach.

Dzwonom nadaje się – podobnie jak ludziom – imiona świętych lub osób szczególnie zasłużonych dla wiary i Kościoła, co oznacza, że wierni powinni słuchać ich głosu tak, jak słuchają napomnień i nauk świętych patronów i gorliwie gromadzić się w kościele dla słuchania Słowa Bożego i na modlitwę.

Przyjął się u nas zwyczaj odprowadzania zmarłych na miejsce ich wiecznego spoczynku właśnie głosem dzwonów. Gdy trumna ze zwłokami zmarłego po Mszy św. opuszcza świątynię, uderza się w dzwony. Pogrzebowe głosy dzwonów oznajmiają wiernym, nawet nie biorącym udziału w ceremoniach pogrzebowych, że ktoś z ich wspólnoty odchodzi na zawsze.

Niewątpliwie jednak najwznioślejszym z wszystkich dźwięków dzwonów jest ten dzwonek, który obwieszcza moment konsekracji, kiedy to na głos kapłana przemienia się chleb i wino w Najświętsze Ciało i Krew naszego Pana Jezusa Chrystusa, Zbawiciela wszystkich grzeszników.

Dźwięk dzwonów niesie się bardzo daleko. Bez przeszkód przenika przestrzenie i wpada do ludzkiego ucha. Nie tylko w cichych górskich dolinach. Także w miastach, gdzie w niedzielne poranki nieraz słychać po kolei dzwony z różnych, odległych o kilka kilometrów kościołów. Od ich dzwięku trudo uciec: czy człowiek chce czy nie, dociera do uszu.

Dźwięk dzwonów przypomina zabieganym wokół codziennych spraw: jest Bóg, są też sprawy Boże. Nie zapominaj, chrześcijaninie, kim jesteś. Nie zapominaj. Szczególnym zaś wezwaniem są  dla tych wszystkich, którzy już porzucili życie wiary.

Są więc dzwony jakimś wstępem do katechezy. I narzędziem preewangelizacji. Budzą ze snu całkowitego uwikłania w codzienność. Sprawiają, że myśli, czy tego człowiek chce czy nie, kierują się choć na chwilę ku Bogu.

A gdybym ja też stał się jak dzwon? Nie to, żeby być głośny. Ale może moje życie też mogłoby być takim przypomnieniem w moim środowisku o Bogu?

Ogłoszenia parafialne 04.06.2023r

  1. W dniu dzisiejszym zapraszamy na ADORACJĘ NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU od godz. 15:00 do godz. 18:00. Adoracja rozpocznie się Koronką do Bożego Miłosierdzia a zakończy się wyjątkowo w tym dniu Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  2. Przez cały czerwiec po Mszy św. o godz. 18:00. odprawiane będzie Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zapraszamy do wspólnego odmawiania Litanii przed Najświętszym Sakramentem.
  3. Ofiary zbierane dzisiaj na tacę przeznaczone są na inwestycje w naszej parafii.

Dziękuję za zrozumienie i składane ofiary. Bóg zapłać.

  1. Jutro, 5 czerwca br. młodzież naszej parafii przyjmie SAKRAMENT BIERZMOWANIA podczas Mszy św. o godz. 18:00 z rąk J. E. ks. Biskupa Wojciecha Skibickiego. Otoczmy modlitwą młodzież i prośmy, aby Duch Święty, którego otrzymają umocnił ich do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad.
  2. We wtorek 6 czerwca br. przypada XXIV rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Elblągu. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 18:00. Niech nasza modlitwa będzie dziękczynieniem za szczególne wyróżnienie całej diecezji elbląskiej, którą uświęcił św. Jan Paweł II poprzez swoja obecność.
  3. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 10:00 będzie możliwość zapisania dziewczynek do sypania kwiatów a chłopców do udziału w procesji Bożego Ciała. Gorąco zapraszam szczególnie dzieci, które w tym roku przyjęły I Komunię Świętą oraz dzieci rocznicowe. Prosimy rodziców o zachęcenie dzieci do czynnego udziału w procesji.
  4. W czwartek (8 czerwca) przypada UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA
    I KRWI CHRYSTUSA
    – BOŻE CIAŁO. Msze św. odprawione będą o godz. 8:00 i 18:00 oraz bezpośrednio po zakończeniu procesji. W tym roku procesja wyruszy z Parafii pw. św. Brata Alberta po Mszy św. o godz. 10:30. Zachęcam parafian do przyozdobienia okien swoich mieszkań. Procesja przejdzie ulicami: Legionów, Niepodległości, Broniewskiego, Ogólną, Broniewskiego i Sobieskiego.

Wspólnoty parafialne za które jest odpowiedzialny ks. Marian prosimy o pomoc w przygotowaniu trzeciego ołtarza. Natomiast wspólnoty, za które odpowiedzialny jest ks. Sylwester zapraszamy do przygotowania czwartego ołtarza. Pozostałych wiernych prosimy o przynoszenie kwiatów do zakrystii. DZIĘKUJEMY.

  1. W Oktawie Bożego Ciała zapraszamy wiernych do udziału w nabożeństwach czerwcowych połączonych z PROCESJĄ EUCHARYSTYCZNĄ po Mszy św. o godz. 18:00. Zapraszamy dzieci do sypania kwiatów, a dorosłych do przygotowania procesji. Udział w procesji jest wyrazem wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
  2. Parafia św. Brata Alberta w Elblągu zaprasza na XV FORUM RODZINY, które odbędzie się w dniach od 12 do 14 czerwca, pod hasłem: „BOŻY POMYSŁ NA MAŁŻEŃSTWO I RODZINĘ”. Każdego dnia o godz. 18:00 – Eucharystia z homilią, a po Niej konferencja poprowadzi ks. dr Marek Dziewiecki. Dokładne informacje na plakacie.
  3. Informujemy, że miesiącach: czerwiec, lipiec i sierpień Msza św. w niedzielę o godz.10:00 – z udziałem dzieci – będzie nagłośniana na zewnątrz.

W sposób szczególny zapraszamy na tą Mszę św. rodziny z małymi dziećmi.

  1. Przez czerwiec, lipiec i sierpień nie będzie Mszy św. niedzielnej o godz. 15:00. Koronka do Bożego Miłosierdzia pozostaje bez zmian, czyli w każdą Niedzielę o godz. 15:00. Zapraszamy.
  2. Zachęcam do nabywania „Gościa Niedzielnego” z dodatkiem „Gość Elbląski” a w nim wydarzenia z diecezji.

Intencje mszalne 04.06.2023r

PONIEDZIAŁEK / 5 czerwca 2023 r.
św. Bonifacego
Mk 12,1-12

8.00 śp. Tomasz Warzecha (w 1 rocznicę śmierci)
8.00 śp. Ryszard Klach (1 greg.)
18.00 Bierzmowanie
18.00 śp. Jolanta Juzefaciuk (w 30 dzień po pogrzebie)

WTOREK / 6 czerwca 2023 r.
Mk 12,13-17

8.00 śp. Ryszard Klach (2 greg.)
18.00 śp. rodzice Wanda i Wacław Petrusewicz
18.00 O Boże bł., potrzebne łaski, zdrowie, opiekę Matki Bożej dla Marcina z okazji urodzin

ŚRODA / 7 czerwca 2023 r.
Mk 12,18-27

8.00 śp. Jerzy Ciesielski (intencja od sąsiadów i przyjaciół)
18.00 śp. Ryszard Klach (3 greg.)
18.00 śp. Antoni, Małgorzata, Stanisław z rodziny Rogalskich

CZWARTEK / 8 czerwca 2023 r.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
J 6,51-58

8.00 śp. Ryszard Klach (4 greg.)
8.00 O Boże bł., potrzebne łaski, opiekę Matki Bożej z okazji 6 rocznicy święceń kapłańskich ks. Piotra Makowskiego (intencja od Margaretki)
Po procesji
O światło Ducha Świętego i właściwy wybór drogi życiowej z okazji 18 urodzin Oskara Żugaj
18.00 śp. Władysław Wiadrowski

PIĄTEK / 9 czerwca 2023 r.
Mk 12,35-37

8.00 śp. Ryszard Klach (5 greg.)
18.00 śp. Zofia Reczek (w 5 rocznicę śmierci)

SOBOTA / 10 czerwca 2023 r.
Mk 12,38-44

8.00 śp. Ryszard Klach (6 greg.)
18.00 śp. Krzysztof i Dariusz Morzy

X Niedziala Zwykła
11 czerwca 2023 r.
Mt 9,9-13

8.00 śp. Emilia Czeszejko-Sochacka
8.00 śp. Ryszard Klach (7 greg.)
10.00 O żywe działania Ducha Świętego w cudzienności dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz Magdaleny i jej rodziny
12.00 W intencji Parafian
18.00 śp. Jerzy Cudziło (w 20 rocznicę śmierci), Stanisław i zmarli z rodzin Stępień i Cudziło