Ogłoszenia 26.03.2023, V Niedziela Wielkiego Postu

Ewangelia (J 11, 3-7. 17. 20-27. 33b-45)

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Siostry Łazarza posłały do Jezusa wiadomość: «Panie, oto choruje ten, którego Ty kochasz». Jezus, usłyszawszy to, rzekł: «Choroba ta nie zmierza ku śmierci, ale ku chwale Bożej, aby dzięki niej Syn Boży został otoczony chwałą». A Jezus miłował Martę i jej siostrę, i Łazarza. Gdy posłyszał o jego chorobie, pozostał przez dwa dni tam, gdzie przebywał. Dopiero potem powiedział do swoich uczniów: «Chodźmy znów do Judei». Kiedy Jezus tam przybył, zastał Łazarza już od czterech dni spoczywającego w grobie. Kiedy więc Marta dowiedziała się, że Jezus nadchodzi, wyszła Mu na spotkanie. Maria zaś siedziała w domu. Marta więc rzekła do Jezusa: «Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga». Rzekł do niej Jezus: «Brat twój zmartwychwstanie». Marta Mu odrzekła: «Wiem, że powstanie z martwych w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym». Powiedział do niej Jezus: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?» Odpowiedziała Mu: «Tak, Panie! Ja mocno wierzę, że Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat». Jezus wzruszył się w duchu, rozrzewnił i zapytał: «Gdzie go położyliście?» Odpowiedzieli Mu: «Panie, chodź i zobacz!» Jezus zapłakał. Żydzi więc mówili: «Oto jak go miłował!» Niektórzy zaś z nich powiedzieli: «Czy Ten, który otworzył oczy niewidomemu, nie mógł sprawić, by on nie umarł?» A Jezus, ponownie okazując głębokie wzruszenie, przyszedł do grobu. Była to pieczara, a na niej spoczywał kamień. Jezus powiedział: «Usuńcie kamień!» Siostra zmarłego, Marta, rzekła do Niego: «Panie, już cuchnie. Leży bowiem od czterech dni w grobie». Jezus rzekł do niej: «Czyż nie powiedziałem ci, że jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą?» Usunięto więc kamień. Jezus wzniósł oczy do góry i rzekł: «Ojcze, dziękuję Ci, że Mnie wysłuchałeś. Ja wiedziałem, że Mnie zawsze wysłuchujesz. Ale ze względu na otaczający Mnie tłum to powiedziałem, aby uwierzyli, że Ty Mnie posłałeś». To powiedziawszy, zawołał donośnym głosem: «Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!» I wyszedł zmarły, mając nogi i ręce przewiązane opaskami, a twarz jego była owinięta chustą. Rzekł do nich Jezus: «Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić». Wielu zatem spośród Żydów przybyłych do Marii, ujrzawszy to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego.

Nasza Pascha

Triduum Paschalne”, „Wigilia Paschalna”, „Misterium Paschalne”, „dobrej Paschy” – to zwroty, które słyszymy po wielekroć, zwłaszcza podczas celebracji liturgii. Nieraz wprawiają nas one w zakłopotanie, bo nie rozumiemy ich znaczenia. Co więc oznacza biblijny termin „Pascha” i jak ją właściwie przeżyć we wspólnocie Kościoła?

Słowo „Pascha” oznacza przejście Boga. Jest to swoiste wyprowadzenie kogoś z jednej sytuacji życiowej i wprowadzenie w inną. Pascha otwiera przed nami nowe perspektywy, ale domaga się zostawienia tego, co stare. Izraelici przeżyli Paschę jako wyzwolenie z Egiptu: wyprowadzenie ich z niewoli i przeprowadzenie przez wody Morza Czerwonego. Na pamiątkę tego wydarzenia Izraelici obchodzili każdego roku Paschę.

W odniesieniu do Jezusa Chrystusa Pascha oznaczała Jego śmierć na krzyżu. Chrystus przeszedł przez śmierć do życia pełnego chwały, powrócił do Ojca. Zarówno śmierć, jak i zmartwychwstanie oraz wstąpienie do nieba były ważnymi wydarzeniami z punktu widzenia naszego zbawienia. Zbawiciel przeszedł ze śmierci do nowego życia. To przejście teologia nazywa paschą lub tajemnicą paschalną albo też misterium paschalnym, gdyż hebrajskie słowo „pesach” oznacza „przejście”. Zapowiedzią tego „przejścia” Chrystusa do chwały Ojca było wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, uroczyście wspominane w czasie żydowskiego święta Paschy. Śmierć Chrystusa i Jego przejście do chwały zmartwychwstania dokonało się w czasie tego właśnie święta.

Jezus objawił się w Passze jako zwycięski Baranek: stracił swoje ziemskie życie, ale w swoim ciele doświadczył zmartwychwstania. W ten sposób okazała się na Nim wierność Boga, który nie opuszcza człowieka w sytuacji krzyża. Pamiętamy też o tym, że każdy krzyż, który nas spotyka, niesie z sobą nadzieję zmartwychwstania.

Dla nas, chrześcijan, coroczne świętowanie Paschy jest powrotem do tajemnicy chrztu. Przez sakrament chrztu zostaliśmy bowiem wprowadzeni w Paschę Chrystusa, wszczepieni w tajemnicę Jego śmierci i zmartwychwstania. Ilekroć celebrujemy święta paschalne w liturgii i świętujemy je w rodzinie, tylekroć uświadamiamy sobie, że jesteśmy ludźmi uzdolnionymi do przechodzenia przez śmierć do życia,przez codzienne umieranie dla grzechu do powstawania do nowego życia. Upodobnienie do Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego jest zatem podwójne. Pierwsze polega na tym, że tak jak Jezus kiedyś umrzemy, lecz dzięki Niemu też zmartwychwstaniemy. Drugi sposób upodobnienia się ochrzczonej osoby do Chrystusa polega na tym, że ma ona uśmiercać w sobie grzech, egoizm i ciągle odradzać się do życia będącego służbą Bogu, pełnego miłości do Boga i ludzi.

Przez chrzest człowiek rozpoczyna nowe życie, zostaje uwolniony
z niewoli grzechu i nie powinien znowu do niego wracać.
Jeśli chce zachować w sobie skarb nowego życia musi toczyć ciągłą walkę, która jest powtarzaniem i przeżywaniem bolesnego ukrzyżowania. Ale z krzyża – znaku cierpienia i śmierci – płynie zwycięstwo i życie. Apostoł Paweł wiedział, że przez swoje cierpienia, złączone z krzyżem Chrystusowym, uczestniczy w zbawianiu ludzkości. Każda forma cierpienia przyjętego w duchu miłości do Boga, w duchu poddania się Jemu, przyczynia się do zbawienia świata. Ważne jest więc, byśmy tę prawdę przeżywali jak najbardziej świadomie.

Kościół żyje od Paschy do Paschy. Celebruje ją uroczyście nie tylko raz w roku, ale także w każdą niedzielę. Naszą Paschę z Chrystusem przeżywamy w każdej Eucharystii, gdy przechodzimy od tego, co sami wiemy, co możemy, do tego, co pochodzi od Boga i co jest zawsze nowością, i to odmienną od tego, czego stary człowiek w nas oczekuje dla siebie. Tajemnica Eucharystii jest powierzona Kościołowi, byśmy z niej korzystali i przeżywali naszą zbawienną Paschę we wszystkich okolicznościach życia.

W czasie Triduum Paschalnego, w otwarciu pustego tabernakulum, odkryciu ołtarza i przeniesieniu Najświętszego Sakramentu do miejsca przechowania otrzymujemy informację. Te znaki przypominają, że kolejny raz wchodzimy w uroczystość paschalną, by przeżyć z Jezusem Chrystusem Jego tajemnice. Obnażony ołtarz i puste tabernakulum w Wielki Piątek i Wielką Sobotę przypominają nam, że czekamy na cud Wielkiej Nocy, byśmy mogli przeżyć naszą Paschę z Chrystusem i potem przeżywać stale tę Paschę w każdej Mszy świętej. Dopiero po celebracji Wigilii Paschalnej, czyli po celebracji zmartwychwstania, Zbawiciel pozostanie z nami obecny w tabernakulum w tajemnicy swego Ciała i Krwi

Ogłoszenia parafialne 26.03.2023r

  1. Caritas Parafialna zbiera ofiary do puszek dla osób potrzebujących pomocy. Dziękujemy za zrozumienie. Spotkanie Apostolatu Bożego Miłosierdzia oraz Woluntariuszy Caritas dzisiaj po Mszy św. o godz. 15:00 na plebanii.

Parafialny Oddział Caritas przy naszej parafii czynny jest w 1 i 3 czwartek miesiąca. Zapraszamy do punktu przy ul. Myliusa 1 A. Caritas Parafialna rozprowadzała dzisiaj świeczki na stół WIELKANOCNY w cenie 20 zł.

  1. Wykorzystajmy czas WIELKIEGO POSTU dla naszego wzrostu duchowego poprzez gorliwy i owocny udziału w Liturgii Wielkopostnej i w Nabożeństwach Pokutnych. Zapraszamy w każdą niedzielę o godz. 17:15 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym,
    a w najbliższy piątek Wielkiego Postu na Drogę Krzyżową: o godz. 16:30 dla dzieci; o godz. 17:00 dla dorosłych i młodzieży. Wyjątkowo w tym tygodniu o godz. 17:00 wspólna DROGA KRZYŻOWA ŚPIEWANA dla dorosłych i młodzieży. ZAPRASZAMY.
  2. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca.

W pierwszą sobotę przed Mszą Św. o godz. 17:00 zapraszamy na nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi za zniewagi grzeszników. Tego dnia zmiana tajemnic dla Żywego Różańca.

  1. W sobotę 1 kwietnia br. po Mszy św. wieczorowej ok. godz. 19;00 w KATEDRZE ELBLĄSKIEJ odbędzie się KONCERT PIEŚNI POKUTNYCH I PASYJNYCH w wykonaniu pana Janusza Borowskiego – Organisty oraz Gabrieli, Dominiki i Zuzanny Borowskich oraz ks. Piotra Chmury.

Zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

  1. 31 marca odbędzie się (PÓŁ)EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA dla dorosłych, młodzieży i rodziców z dziećmi. Rozpocznie się Mszą św. w kościele pw. św. Floriana w Elblągu o godzinie 17.00. Trasa przebiega przez Stagniewo i kończy się przy kościele św. Floriana. Jej długość wynosi 18 km. Więcej informacji na plakacie.
  2. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych. Szczególnie dziękuję Katechetom za zaangażowanie w rekolekcjach przygotowujących dzieci i młodzież do Świąt Wielkanocnych. Bóg zapłać.
  3. W Niedzielę Palmową o godz. 9:45, spod banera przy kościele który informuje o 30-leciu istnienia naszej parafii i zaplanowanych MISJACH ŚWIĘTYCH w tym roku wyruszy procesja z palmami. Zapraszamy szczególnie dzieci z rodzicami.
  4. Pamiętajmy o Skarbonce na Jałmużnę Wielkopostną 2023. W ten sposób włączamy się w ogólnopolską akcję „CZAS MIŁOSIERDZIA”.
  5. KORZYSTAJMY z Sakramentu Pokutymamy taką możliwość, codziennie przed Mszą św. od godz. 7:45 lub od godz.17:30.
  6. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i Kościoła będzie można złożyć za tydzień (w Niedzielę Palmową) do puszek przed kościołem. Dziękuję za zrozumienie.

Intencje mszalne 26.03.2023r

PONIEDZIAŁEK / 27 marca 2023 r.
J 8, 1-11
8.00 Wynagradzająca za grzechy naszej Ojczyzny
18.00 śp. Ewa Prusak (25 greg.)
18.00 Dziękczynna za dar kapłaństwa, z prośbą o wszelkie potrzebne łaski dla ks. Grzegorza Wala (intencja od Margaretki)

WTOREK / 28 marca 2023 r.
J 8, 21-30
8.00 śp. Ewa Prusak (26 greg.)
18.00 Dziękczynna z okazji 50 rocznicy urodzin Grzegorza, z prośbą o dalsze bł. Boże, potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej
18.00 śp. Czesław Buchnowski (w 7 rocznicę śmierci)

ŚRODA / 29 marca 2023 r.
J 8, 31-42
8.00 śp. Ewa Prusak (27 greg.)
8.00 śp. Władysław Czupajło (w 1 rocznicę śmierci), Stefania i Tadeusz Pełka
18.00 śp. Józefa [k] Zychowicz (3 rocznica śmierci), Władysław i Katarzyna
18.00 śp. Wiktoria, Teofil, Henryk, Edward

CZWARTEK / 30 marca 2023 r.
J 8, 51-59
8.00 śp. Ewa Prusak (28 greg.)
8.00 śp. Andrzej Barański (w 10 rocznicę śmierci), Stefania Konieczna (w 4 rocznicę śmierci)
18.00 śp. Jadwiga (w 8 rocznicę śmierci)
18.00 śp. Genowefa i Paweł Lamparscy, Kazimierz i Justyna Huszcza (w kolejną rocznicę śmierci)

PIĄTEK / 31 marca 2023 r.
J 10, 31-42
8.00 śp. Rodzice: Janina, Tomasz Chmielewscy oraz Stanisława [k] i Edward Szumiło
18.00 śp. Ewa Prusak (29 greg.)
18.00 śp. Stanisław Hryń (17 rocznica śmierci), Emilia Hryń i zmarli z rodziny Hryniów i Buczyńskich

SOBOTA / 1 kwietnia 2023 r.
J 11, 45-57
8.00 śp. Ewa Prusak (30 greg.)
18.00 śp. Janina (13 rocznica śmierci)
18.00 rezerwacja

NIEDZIELA PALMOWA (NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ)
2 kwietnia 2023 r.
Mt 21, 1-11
Mt 26, 14 – 27, 66
8.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
8.00 śp. Helena Niewińska (1 greg.)
10.00 śp. Stanisława [k], Józef, Edward, Barbara i zmarli z rodziny Osowskich
12.00 W intencji Parafian
15.00 Dziękczynna w 38 rocznicę urodzin Anny, z prośbą o wstawiennictwo Matki Bożej, opiekę Świętej Patronki w wypełnieniu woli Bożej
18.00 rezerwacja