Ogłoszenia 01.01.2023, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

Ewangelia (Łk 2, 16-21) Nadano Mu imię Jezus

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Pasterze pośpiesznie udali się do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli, co im zostało objawione o tym dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, zdumieli się tym, co im pasterze opowiedzieli. Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to zostało przedtem powiedziane. Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał Anioł, zanim się poczęło w łonie Matki.

Objawienie Pańskie

W święcie Trzech Króli czcimy objawienie się Boga
w widzialnej postaci. Wcielony Bóg objawił się poganom
w osobach Mędrców, narodowi wybranemu przy chrzcie
w Jordanie i swoim uczniom przez cud dokonany w Kanie Galilejskiej.

Uroczystość Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt w Kościele. Na Wschodzie była ona znana już w III w. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli. W liturgii uroczystość ta wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem. Ewangelia św. Mateusza mówi o Mędrcach ze Wschodu, którzy idąc za gwiazdą przybyli do Jerozolimy i Betlejem szukając nowo narodzonego króla żydowskiego.

Pokłon Jezusowi oddali Mędrcy ze wschodu nazwani: Kacper, Melchior
i Baltazar. Nie byli to członkowie narodu Izraela. Na znak przynależności do Chrystusa i publicznego wyznania swej katolickiej wiary od wieków w uroczystość Objawienia praktykuje się zwyczaj naznaczenia poświęconą kredą drzwi swoich domów. Według najstarszej tradycji pisano słowa „Christus mansionem benedicat” („Niech Chrystus błogosławi dom”), których skrót stanowią litery „CMB”. W przedsoborowym rytuale błogosławieństwa kredy czytamy z kolei: „(…) aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy”.

Oba zapisy są prawidłowe: „C+M+B 2023”, który ma być skrótem od łacińskiego zdania „Niech Chrystus pobłogosławi dom” oraz „K+M+B 2023”, pochodzący od imion trzech mędrców, których święto obchodzimy 6 stycznia: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Znaki + pomiędzy literami są krzyżykami oznaczającymi błogosławieństwo.

Zapisanie trzech liter i roku na drzwiach naszych domów jest oznaką naszego przywiązania do katolickiej wiary i w jakiś sposób odpowiedzią na Chrystusowe wezwanie przyznania się do Niego przed ludźmi, aby i On przyznał się do nas przed swoim Ojcem. (Mt 10,32).

Ogłoszenia parafialne 01.01.2023r

 1. W Nowy Rok, Kościół obchodzi Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.

Jest to Światowy Dzień Modlitw o Pokój, prośmy szczególnie o ten pokój na UKRAINIE. Zapraszamy na Msze św. w tym dniu o godz. 8:00, 10:00, 12:00 i o godz. 18:00.

 1. W przyszłą niedzielę zapraszamy na comiesięczną Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 do 18:00. Przyjdź i oddaj Panu Bogu rozpoczęty Nowy Rok 2023.
 2. W piątek obchodzić będziemy UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO (TRZECH KRÓLI). Msze Święte w tym dniu o godz. 8:00, 10:00, 12:00 i 18:00. Jest to dzień modlitw za misje, dlatego pamiętajmy o misjonarzach pochodzących z naszej parafii. Ofiary zbierane do puszek przeznaczone będą na pomoc dla o. Dariusza Maruta CSSp pracującego na Madagaskarze. Bóg zapłać za zrozumienie. W tym dniu podczas każdej Mszy Świętej poświęcenie kredy i wody, którą możemy zabrać do domu.
 3. Po raz kolejny w naszym mieście odbędzie się Orszak Trzech Króli. Wydarzenie to, które w tym roku obejmie wiele miast w Polsce przywraca starą polską tradycję jasełek ulicznych: radosnych, wielobarwnych grup rozśpiewanych i uśmiechniętych kolędników głoszących na ulicach Radosną i Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa. W tym dniu  możemy być jak Trzej Mędrcy – ujrzeć światło betlejemskiej gwiazdy, pójść za nią i odnaleźć Prawdę, Dobro i Piękno. Orszak rozpocznie się na Placu Jagiellończyka o godz.13.00, a zakończy się Mszą sw. w Katedrze św. Mikołaja.
 4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
 • I czwartek miesiąca – zapraszamy na Mszę św. o godz. 18:00, a po niej na Adorację przy żłóbku. Zapraszamy wszystkie „Margaretki” do wspólnej modlitwy.
 • I piątek miesiąca (6.01.) przypada w UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO zapraszamy do skorzystanie z Sakramentu Spowiedzi w tym dniu: dzieci, młodzież i dorosłych.Msza św. dla wszystkich dzieci w I piątek 6 stycznia o godz. 10:00.
 • I sobota miesiąca zapraszamy o godz. 17:00 na NABOŻEŃSTWO WYNAGRADZAJĄCE ZA OBELGI PRZECIWKO NIEPOKALANEMU POCZĘCIU MARYI w ramach nabożeństwa pierwszych pięciu sobót,
  o które prosiła Matka Boża w FATIMIE.
 1. Do chorych z racji pierwszego piątku miesiąca udamy się w sobotę (7 stycznia) od godz. 9:30.
 2. KANCELARIA PARAFIALNA z racji trwającej KOLĘDY czynna będzie czynna tylko w sobotę od godz. 11:00 do 12:30. Zapraszamy.
 3. Za tydzień ofiary złożone na tacę przeznaczone będą uregulowanie rachunku za ogrzewanie Kościoła. Dziękuję za zrozumienie i złożone ofiary.
 4. Trwa Wizyta duszpasterska w naszej parafii. Kolędę rozpoczynamy od godz. 16:00 a w sobotę od godz. 15:00. W trakcie kolędy o godz. 8:00 będzie sprawowana Eucharystia za rodziny, do których udamy się z Wizytą Duszpasterską. Tym bardziej zachęcamy osoby dysponujące czasem do wspólnej modlitwy. Program znajdziemy w Biuletynie.
 5. W tradycji przyjęte jest, że podczas kolędy ministranci i lektorzy otrzymują dobrowolne ofiary jako wyraz wdzięczności za posługę przy Ołtarzu Pańskim. Zebrane ofiary przeznaczone będą na ich wspólny wyjazd. Za okazane dobro dziękujemy!
 6. Pragnę poinformować że pod chórem znajduje się naczynie z WODĄ ŚWIECONĄ. Proszę
  o przyniesienie swojego naczynia, by zaopatrzyć się w te wodę do poświecenia mieszkania podczas kolędy.
 7. Pan powołał do wieczności: śp. Janinę OBRĘBSKĄ lat 72 z ul. Kłoczowskiego

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie! A światłość wiekuista niechaj im świeci.

PROGRAM WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ
W PARAFII ŚW. RAFAŁA KALINOWSKIEGO

Poniedziałek 2.01.2023r. od 16:00ul. Legionów 42 ul. Sobieskiego 2A, ul. Sobieskiego 2B i domki 21,23,25 ul. Sobieskiego 2, 4, 6, 8, 10
Wtorek 3.01.2023r. od 16:00ul. Sobieskiego 12, 14, 16, 18 ul. Sobieskiego 20, 22, 24, 26 ul. Sobieskiego 16A, 18A ul. Sobieskiego 28, 30, 32, 34
Środa 4.01.2023r. od 16:00ul. Sobieskiego 29, 33, 35, 36, 38, 40 ul. Kłoczowskiego 1, 2, 3, 4 ul. Kłoczowskiego 5, 6, 7 ul. Kłoczowskiego 8, 9, 10, 11
Czwartek 5.01.2023r. od 16:00ul. Kłoczowskiego 12, 12A ul. Kłoczowskiego 13, 13 A ul. Kłoczowskiego 15, 16, 17, 18 ul. Kłoczowskiego 19, 20, 21, 22
Sobota 7.01.2023r. od 15:00ul. Łokietka 1-65 ul. Łokietka 2- 62

Prosimy o przygotowanie się do wizyty duszpasterskiej:

 • W miarę możliwości, aby zebrała się cała rodzina.
 • Dzieci powinny przygotować zeszyty do religii, ziarenka potwierdzające udział we Mszy św. niedzielnej a młodzież książeczki od przygotowania do Sakramentu Bierzmowania.
 • Stół powinien być przykryty białym obrusem, Pismo Święte, Krzyż, świecznik, woda święcona i kropidło.
 • Tematyką tegorocznej Kolędy jest dzielenie się naszą wiarą z innymi w nawiązaniu do hasła roku duszpasterskiego 2022/2023: „POSŁANI W POKOJU CHRYSTUSA”.
 • Kolędy rozpoczynamy: od poniedziałku do piątku rozpoczynamy od godz. 16.00, natomiast w soboty od godz. 15.00.

Intencje mszalne 01.01.2023r

PONIEDZIAŁEK / 2 stycznia 2023 r. św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu
8.00 śp. Marcin Kierzkowski (2 greg.)
8.00 śp. Józefa [k] Urbańska (w 30 dzień po pogrzebie)
18.00 śp. Marta Bogdanowicz

WTOREK / 3 stycznia 2023 r. Najświętszego Imienia Jezusa
8.00 śp. Marcin Kierzkowski (3 greg.)
8.00 W intencji rodzin odwiedzanych w czasie kolędy
18.00 śp. Ryszarda [k] Tomczak (w 1 rocznicę śmierci)

ŚRODA / 4 stycznia 2023 r.
8.00 śp. Marcin Kierzkowski (4 greg.)
8.00 śp. Irena Putkowska (w 1 rocznicę śmierci)
18.00 śp. Janina, Stefan Janta – Lipińscy i zmarli z rodziny

CZWARTEK / 5 stycznia 2023 r.
8.00 śp. Marcin Kierzkowski (5 greg.)
8.00 śp. Kinga Stankiewicz i zmarli z rodziny Słomińskich i Stankiewicz
18.00 W intencji powołań

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO
PIĄTEK / 6 stycznia 2023 r.

8.00 śp. Bolesław Malinowski (w 4 rocznicę śmierci)
10.00 śp. Stanisław Waszak (w 15 rocznicę śmierci) i zmarli z rodziny z obojga stron
12.00 śp. Krystyna Kamińska (w 9 rocznicę śmierci)
12.00 W intencji Parafian
18.00 śp. Marcin Kierzkowski (6 greg.)

SOBOTA / 7 stycznia 2023 r.
8.00 śp. Marcin Kierzkowski (7 greg.)
18.00 Dziękczynna w 45 rocznicę ślubu Grażyny i Tadeusza Jasińskich z prośbą o Boże bł.
i potrzebne łaski dla Jubilatów

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO
1 stycznia 2023 r.

8.00 śp. Genowefa (20 rocznica śmierci) i Stanisław Pączkowscy
10.00 O Boże bł. i wszelkie potrzebne łaski w Nowym Roku dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz Magdaleny i jej rodziny
10.00 śp. Stanisław Rutkowski (1 rocznica śmierci)
12.00 W intencji Parafian
15.00 śp. Marcin Kierzkowski (8 greg.)
18.00 śp. Tadeusz Tonga (1 rocznicę śmierci), Jan Tonga (8 rocznica śmierci) oraz wszyscy zmarli z rodziny Tonga i Koniecznych