Ogłoszenia 18.12.2022, VI Niedziela Adwentu

Ewangelia (Mt 1, 18-24) Jezus urodzi się z Maryi zaślubionej Józefowi, potomkowi Dawida

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto Anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: «Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel», to znaczy Bóg z nami. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

Tajemnica wcielenia Syna Bożego

W Boże Narodzenie, drugie co do ważności święto w liturgii chrześcijańskiej, Kościół wspomina prawdę, że Bóg stał się człowiekiem. Jednorodzony i odwieczny Syn Boży przyjął ludzką naturę, aby w niej dokonać zbawienia ludzi.

Kościół podkreśla, że Jezus Chrystus, narodzony w Betlejem z Maryi, żony cieśli Józefa, za Cezara Augusta (który panował w latach 30 p.n.e do 14 n.e.) był prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. „Niezmienny w swoim Bóstwie, przyjął to, co ludzkie” – stwierdza liturgia rzymska. To samo wyraża jedna z polskich kolęd: „Bóg się rodzi, moc truchleje (…) ma granice Nieskończony”.

Rodząc się jako Dziecko Bóg stał się naprawdę Emmanuelem – Bogiem z nami, od którego nie oddziela nas żaden dystans wysokości i oddalenia. W ten sposób spełniła się wielokrotnie powtarzana przez proroków obietnica Boga, że przyjdzie Mesjasz, który odnowi świat i pojedna ludzi z Bogiem. Jezus Chrystus, Bóg-Człowiek, zjednoczył ziemię i niebo, nierozerwalnie pojednał człowieka z Bogiem, sprawiając, że człowiek stał się dzieckiem Boga. Dlatego w liturgii Bożego Narodzenia cytuje się słowa św. Leona Wielkiego: `Poznaj swoją godność, chrześcijaninie. Stałeś się uczestnikiem Boskiej natury, porzuć więc wyrodne obyczaje dawnego upodlenia i już do nich nie powracaj`. W Bożym Narodzeniu widoczna jest bezbronna miłość Boga, Jego pokora i dobroć. Boże Narodzenie ukazuje jak bardzo Bogu zależy na człowieku: „Tak Bóg umiłował świat, że Syna swojego dał” (J 3,16).

Narodzenie Chrystusa, dokonane w ogromnym ukryciu, niemal w całkowitej „tajemnicy”, stało się świętem powszechnym, wykraczającym swoim oddziaływaniem daleko poza świat chrześcijański. Przynajmniej na kilka dni przemienia ono oblicze Ziemi przynosząc pokój, pojednanie, wzajemną życzliwość, otwartość na bliźnich. Dzięki temu została objawiona prawda o braterstwie i godności każdego człowieka, bez względu na różnice kulturowe, rasowe, społeczne czy intelektualne. Bóg Ojciec jest wzorem wszelkiego prawdziwego ojcostwa, fizycznego i duchowego. W Polsce święto to ma charakter szczególnie rodzinny.

Uroczystość Bożego Narodzenia wywodzi swój początek z Jerozolimy, ale już w IV w. znana było także w Antiochii, Konstantynopolu, Rzymie i w Hiszpanii. Ustalił się zwyczaj, że patriarcha udawał się z Jerozolimy w procesji do Betlejem, odległego ok. 8 km i tam w Grocie Narodzenia odprawiał w nocy Mszę św., którą później nazwano „Pasterką” w nawiązaniu do ewangelicznej opowieści o pasterzach, którzy jako pierwsi oddali pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi.

Dzień Bożego Narodzenia ustalono na 25 grudnia. Wtedy właśnie nastaje przesilenie dnia i nocy. Jest to także nawiązanie do fragmentu Ewangelii: „Dzięki serdecznej litości naszego Boga nawiedziło nas z wysoka Wschodzące Słońce” (Łk 1,78).

Dla chrześcijan prawda o prawdziwym wcieleniu i pełnym człowieczeństwie Słowa Boga jako Drugiej Osoby Trójcy Świętej, czyli Syna Bożego, jest prawdą centralną. Mówi nam, że Bóg, Syn Boży, odwieczne Słowo Boże, stał się w pełni człowiekiem i w pełni przyjął ludzkie życie, łącznie z wszystkim, co było konsekwencją grzechu; wie, czym jest cierpienie i śmierć. Dlatego tajemnica wcielenia jest w wyznaniu wiary jakby zwornikiem wszystkiego.

Wyznanie tej prawdy o wcieleniu jest podkreślone w recytacji Credo przez zewnętrzny gest. Przed Soborem Watykańskim II przyklękano, gdy wypowiadano słowa: et incarnatus est de Spiritu Sancto ex Maria Virgine, tzn. i za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy. Teraz ten znak przyklęknięcia czynimy dwa razy w roku: w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a zarazem w dzień wcielenia Jezusa Chrystusa, poczęcia się Go w łonie Maryi, oraz w uroczystość Narodzenia Jezusa, czyli w Boże Narodzenie. We wszystkich innych przypadkach, kiedy recytujemy wyznanie wiary, na słowa i za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy czynimy ukłon, pochylamy ciało. Faktem jest, że często tego nie robimy. Warto o tym pamiętać i na to zwrócić uwagę. Zginając kolana przed tajemnicą Wcielenia, niejako zginamy także nasz sposób myślenia. Trudno jest bowiem uwierzyć w to, że w nasze ludzkie życie wszedł Bóg i żył tak jak my. Nie jest też łatwo wierzyć w to, że aktualnie to nasze życie, w którym doznajemy tylu różnych trudności i umieramy, jest przeniknięte obecnością Boga. Trzeba zgięcia kolan, trzeba pochylenia głowy. O wiele łatwiej uwierzylibyśmy w takiego Boga, który przychodzi i chroni przed krzyżem.

Życie człowieka od początku, ze względu na skutek grzechu, jest związane z cierpieniem i śmiercią. Dlatego Bóg przyszedł, żeby dla nas tę traumę rozwiązać. Przez cierpienie, krzyż i śmierć pokazał, że przyjęcie ich nie kończy życia człowieka, lecz otwiera nową perspektywę – perspektywę zmartwychwstania. I to jest w chrześcijaństwie podstawowy przedmiot wiary.

Ogłoszenia parafialne 18.12.2022r

 1. Przed nami ostatni tydzień Adwentu czasu w którym pragniemy przygotować się do świąt Bożego Narodzenia. W dni powszednie zapraszamy na MSZE RORATNIE ku czci Matki Bożej o godz. 6:30. Dzieci zapraszamy we wtorek i czwartek o godz. 6:30, a młodzież                    z dorosłymi w piątek o godz. 6:00.
  Dzisiaj nie wszyscy rodzice gotowi są mobilizować swoje pociechy do pójścia rano na Mszę św. To raczej dorośli, a nie dzieci, mają problemy z porannymi Roratami. A trzeba pamiętać, iż w tym zwyczaju kryje się możliwość ćwiczenia woli i umiejętności wyrzeczenia, tak potrzebnych później w dorosłym życiu.
 2. Mamy jeszcze możliwość nabycia małych świec na stół wigilijny w ramach akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” w ceni 10 zł. Jeśli ktoś nie ma jeszcze poświęconego opłatka na stół wigilijny, może go nabyć u pana Kościelnego w zakrystii. Zapraszamy.
 3. Osoby pragnące pomóc przy Szopce i dekoracji Kościoła zapraszam jutro (poniedziałek)                            tj. 19 grudnia br. na godz. 9:00. Proszę, aby wśród chętnych nie zabrakło mężczyzn.  
 4. Przed nami ostatnie dni ADWENTU 2022 roku i Boże Narodzenie. Możliwość skorzystania                 z SAKRAMENTU POKUTY zawsze od godz. 17:30. Natomiast w piątek 23 grudnia zapraszamy na ADORACJĘ od godz. 19:00 do godz. 20:00 z możliwością skorzystania                z SAKRAMENTU SPOWIEDZI. Uczyńmy wszystko, by tegoroczne święta przeżywać w prawdziwej radości z Narodzin Dzieciątka Jezus.
 5. Zachęcamy do godnego przeżycia WIGILII BOŻEGO NARODZENIA. W tym roku  mamy możliwość wybrać się na Pasterkę o godz. 22:00 i o godz. 24:00. W Uroczystość Narodzenia Pańskiego Msze będą odprawiane o godz. 8:00, 10:00, 12:00 i 18:00. Nie ma Mszy Św.                      o godz. 15:00. Przypominamy, że według tradycji, wieczerza wigilijna powinna być posiłkiem bezmięsnym i rozpoczynać się odczytaniem fragmentu Ewangelii i modlitwą. Na stole wigilijnym niech zapłonie świeca Caritas.
 6. PROPOZYCJE PIELGRZYMEK W ROKU 2023 !!! Parafia organizuje:
  autokarową pielgrzymkę do CZERNEJ – Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego z okazji 30-lecia istnienia parafii. Termin od 9 do 13 czerwca 2023 roku  tj. pięć dni. Koszt ok. 980 zł.
  autokarową pielgrzymkę do Medjugorie we wrześniu (18-25) 2023 roku.
  Koszt ok. 850 zł i 250 euro.
  samolotową pielgrzymkę do Portugalii i Hiszpanii w drugiej połowie października (17-24) 2023 roku. Koszt ok. 4950zł. i 160 euro.  Zapisy i więcej informacji u ks. Proboszcza. Pomyśl i zaplanuj już dziś Twój wyjazd do tak ważnych i cudownych miejsc.
 7. Kancelaria Parafialna w tym tygodniu, będzie czynna tylko w środę od godz. 16:00 do 17:30. Zapraszamy.
 8. PROSIMY O ZAMYKANIE DRZWI PRZY WCHODZENIU I WYCHODZENIU Z KOŚCIOŁA PONIEWAŻ KOŚCIÓŁ JEST OGRZEWANY.   DZIĘKUJEMY.
 9. Wizyty duszpasterskie rozpoczniemy 27 grudnia br. od ul. Leszczyńskiego. Kolędę rozpoczynamy od godz. 16:00. W trakcie kolędy o godz. 8:00 będzie sprawowana Eucharystia za rodziny, do których udamy się z Wizytą Duszpasterską. Tym bardziej zachęcamy osoby dysponujące czasem do wspólnej modlitwy.

Intencje mszalne 18.12.2022r

IV NIEDZIELA ADWENTU
18 grudnia 2022 r.

8.00 śp. Joanna JENDRZEJEWSKA, Genowefa, Halina, Stanisław PĄCZKOWSCY
10.00 Dziękczynna w 10 rocznicę urodzin Tatiany KABAN oraz rodzinę SZCZYPSKICH i WILANKÓW
12.00 W intencji Parafian
15.00 śp. Marcin KIERZKOWSKI (2 rocznica śmierci)
18.00 śp. Czesława [k] KIERZKOWSKA (18 greg.)

PONIEDZIAŁEK / 19 grudnia 2022r.
6.30 śp. Czesława [k] KIERZKOWSKA (19 greg.)
18.00 śp. Halina ŁUKASZEWSKA (w 1 rocznicę śmierci)

WTOREK / 20 grudnia 2022r.
6.30 śp. Ewa, Mikołaj i zmarli z rodzin BARANIK, RUŚNIAK, FITCZAK
18.00 śp. Czesława [k] KIERZKOWSKA (20 greg.)

ŚRODA / 21 grudnia 2022r.
6.30 śp. Czesława [k] KIERZKOWSKA (21 greg.)
18.00 Za Służbę Liturgiczną i ich rodziny
18.00 śp. Jadwiga i Stanisław BYZDRA (28 rocznica śmierci) i zmarli dziadkowie

CZWARTEK / 22 grudnia 2022r.
6.30 śp. Dariusz MORZY, Krzysztof MORZY
18.00 śp. Franciszek OSSOWSKI (w 2 rocznicę śmierci) i zmarli z rodziny
18.00 śp. Czesława [k] KIERZKOWSKA (22 greg.)

PIĄTEK / 23 grudnia 2022r.
6.00 śp. Apolonia, Henryk GROSZYK, Alfreda [k] i Henryk WALKOWIAK
6.00 śp. Czesława [k] KIERZKOWSKA (23 greg.)
18.00 śp. Ryszard OBSZYŃSKI (w 1 rocznicę śmierci)
18.00 Dziękczynna w 70 urodziny Krystyny z prośbą o Boże bł., potrzebne łaski na dalsze lata życia


SOBOTA / 24 grudnia 2022r.
6.30 śp. Czesława [k] KIERZKOWSKA (24 greg.)
6.30 śp. Jolanta KARMAN (w 10 rocznicę śmierci)
22.00 W intencji Parafian
22.00 Za Małgorzatę, Tadeusza, Jakuba BARDELSKICH; Joannę, Mariusza, Filipa STAN oraz Paulę i Michała KAMIŃSKICH
24.00 W intencji Parafian
24.00 rezerwacja