Biuletyn 30.01.2022, IV Niedziela Zwykła
Ewangelia (Łk 4, 21-30) Jezus odrzucony w Nazarecie
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Kiedy Jezus przyszedł do Nazaretu, przemówił do ludu w synagodze:
«Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście». A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym łaski słowom, które płynęły z ust Jego. I mówili: «Czy nie jest to syn Józefa?»
Wtedy rzekł do nich: «Z pewnością powiecie Mi to przysłowie: Lekarzu, ulecz samego siebie; dokonajże i tu, w swojej ojczyźnie, tego, co wydarzyło się, jak słyszeliśmy, w Kafarnaum».
I dodał: «Zaprawdę, powiadam wam: Żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Naprawdę, mówię wam: Wiele wdów było w Izraelu za czasów Eliasza, kiedy niebo pozostawało zamknięte przez trzy lata i sześć miesięcy, tak że wielki głód panował w całym kraju; a Eliasz do żadnej z nich nie został posłany, tylko do owej wdowy w Sarepcie Sydońskiej. I wielu trędowatych było w Izraelu za proroka Elizeusza, a żaden z nich nie został oczyszczony, tylko Syryjczyk Naaman».
Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwawszy się z miejsc, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na urwisko góry, na której zbudowane było ich miasto, aby Go strącić. On jednak, przeszedłszy pośród nich, oddalił się.
List biskupa elbląskiego w związku z diecezjalnym etapem prac synodu 2021-23 (niedziela, 30 stycznia 2022)
Drodzy Siostry i Bracia z diecezji elbląskiej, uczestnicy niedzielnej Mszy świętej!
Wraz z narodzeniem się Jezusa wypełniły się zapowiedzi proroków Starego Testamentu. Prorocy przepowiadali bowiem przyjście Mesjasza, przygotowywali naród wybrany na Jego nadejście. Przypominali o tym, że Zbawiciel przybędzie. Czytany dziś fragment Ewangelii św. Łukasza (4, 21-30) pokazuje, z jakimi trudnościami we własnym środowisku musiał zmierzyć się Jezus, podejmując swoją misję i głoszenie Dobrej Nowiny o zbawieniu.
Kościół, do którego należymy przez sakrament Chrztu i wiarę, jest ludem Bożym gromadzonym przez Jezusa Chrystusa. Ten lud wędruje różnymi drogami przez ziemię ku kresowi czasu i ku królestwu Bożemu. Nie wszyscy chrześcijanie w takim samym stopniu posiadają tę świadomość na co dzień, chociaż nie wykluczają takiego finału dziejów.
Drodzy diecezjanie!
Ojciec Święty Franciszek otworzył jesienią, w październiku 2021 roku synod, który zakończy się w Rzymie jesienią 2023 roku. Synod jest ciałem doradczym papieża. Ojciec Święty pragnie, aby w przygotowaniem tego spotkania dotyczącego odnowy Kościoła jako instytucji, społeczności oraz wspólnoty, był proces synodalny w każdej diecezji i na wszystkich kontynentach. Stąd papież zaprasza wszystkich do rozmowy (dialogu) na temat Kościoła, z pragnieniem, aby stał się on żywą wspólnotą wielu wspólnot. Aby stał się bardziej braterski i przyjazny osobom, które obecnie znajdują się na jego marginesie lub od niego odeszły. Do wypowiedzenia się na temat Kościoła katolickiego Franciszek zaprasza także chrześcijan z innych Kościołów i wspólnot. Wypowiedzieć się można zdalnie, internetowo, indywidualnie, czy też poprzez list napisany na adres diecezji. Będzie jednak lepiej, jeśli funkcjonujące w parafiach i diecezji wspólnoty, ruchy, rady i stowarzyszenia oraz młodzież wypowiedzą się podczas spotkań we własnym kręgu.
Ojciec Święty uważa bowiem za ważne, abyśmy się nawzajem wysłuchali i abyśmy dali się innym wypowiedzieć. Może to się dokonać np. na forum parafialnej rady duszpasterskiej, w kręgu Domowego Kościoła, wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, zespole katechetów, czy w grupach pielgrzymkowych.
Wysłuchanie się nawzajem jest pierwsze, przed dialogiem, rozmową i dyskusją. Już samo w sobie wysłuchanie się – posiada swoją wartość. Najpierw dla wypowiadającego swoje odczucia, a później także i dla tych, którzy starają się taktownie przyjąć opinie i emocje drugiej osoby. Trzeba się wysłuchać, aby się lepiej poznać i rozumieć. Aby uchwycić sposób myślenia drugiej osoby. Jej emocje, zranienia, bunt, czy też radość, którą odnajduje w życiu chrześcijańskim. Papieżowi zależy na takim poruszeniu, spotkaniu i rozeznaniu w naszych wspólnotach. Wysłuchanie pozwala szukać porozumienia, wybaczenia i lepszej współpracy.
Słowo „synodalny” oznacza: idący razem, w tym samym kierunku, zmierzający razem w tę samą stronę. Każda społeczność kościelna powinna odkrywać swoją synodalność, tj. coś, co ma ją charakteryzować, aby przezwyciężać wzajemną izolację, indywidualizm, zamykanie się w sobie, a w najlepszym razie w wąskim kręgu hermetycznych grup.
Papież Franciszek prosi, abyśmy opowiedzieli innym o tym, co nas wiąże z Kościołem, z konkretną parafią lub wspólnotą. Prosi także o to, by opowiedzieć o tym, co nas boli w Kościele i od niego oddala. Chodzi więc o to, byśmy wyznali, co jest naszą radością i nadzieją oraz co jest bólem i cierpieniem w chrześcijańskiej społeczności.
Mam nadzieję, że jeszcze w karnawale i na początku Wielkiego Postu zbiorą się na spotkania parafialne rady duszpasterskie oraz inne grupy w parafiach i w diecezji. Najpierw dla rozeznania i modlitwy, a później dla wzajemnego wysłuchania. Krótką, jedną lub dwustronicową syntezę tych spotkań proszę przesłać na adres sekretariatu synodu w Elblągu (najlepiej w formie elektronicznej, per mail). Po opracowaniu zebranego materiału powstanie dokument liczący do dziesięciu stron, który podamy do publicznej wiadomości. Będzie to nasz wspólny głos dla potrzeb synodu, który będzie miał później etap kontynentalny (europejski), a ostatecznie ogólnokościelny w Rzymie.
Proszę osoby odpowiedzialne za ruchy, wspólnoty oraz rady o zwołanie spotkań i podjęcie wspólnej pracy dla wykonania zadania, które powierzyła nam Stolica Apostolska w imieniu Ojca Świętego. Dla zdobycia bieżącej informacji zachęcam do odwiedzania strony internetowej diecezji elbląskiej, stron Gościa Elbląskiego, a także stron parafialnych.
W trudnym czasie epidemii i kryzysu inflacyjnego módlmy się za siebie nawzajem i wspierajmy się w miarę naszych możliwości.
+Jacek Jezierski, biskup elbląski
DLACZEGO MATKA BOŻA JEST GROMNICZNA?
Święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego) jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Znane było już w IV wieku w Jerozolimie, natomiast w liturgii rzymskiej zadomowiło się w wieku VII. Przed 1969 rokiem na Zachodzie znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Bożej Gromnicznej”.
Od początku celebracjom tego święta towarzyszyły procesje ze świecami. Procesja ze światłem nawiązuje do podróży Maryi i Józefa do świątyni oraz hymnu Symeona („Światło na oświecenie pogan”). Światło oczywiście oznacza Chrystusa (J 8, 12). Symbolikę wyjaśnia św. biskup Sofroniusz (VI/VII w.), którego piękne kazanie jest w Godzinie Czytań z tego dnia: „Idźmy wszyscy na spotkanie Chrystusa. Z ochoczym sercem podążajmy wielbiąc Jego tajemnice. Niechaj nikogo nie zabraknie na tym spotkaniu, niech każdy niesie zapaloną świecę. Blask gorejących świec oznacza najpierw Bożą chwałę Tego, który przychodzi, przez którego wszystko jaśnieje od czasu, kiedy blask światła wiecznego rozproszył złe ciemności. Oznacza także i nade wszystko, że trzeba nam z jasną duszą wyjść na spotkanie Chrystusa.
Jak bowiem Bogurodzica, Dziewica niepokalana, niosła w swoich ramionach Światło prawdziwe idąc na spotkanie tych, którzy pozostawali w mroku śmierci, tak też i my oświeceni jego promieniami i trzymając w ręku widoczny dla wszystkich płomień, pośpieszajmy naprzeciw Tego, który jest prawdziwym Światłem”. Święto Matki Boskiej Gromnicznej w Polsce zawsze obchodzono bardzo uroczyście. Świece, które były święcone przed Mszą, i z którymi szło się w procesji, nazywano gromnicami. Nazwa pochodzi od gromów, przed którymi strzec miały stawiane podczas burzy w oknach zapalone świece. Niektórzy widzieli tu też znaczenie symboliczne – Maryja czczona jest jako łamiąca strzały gniewu Bożego, który symbolizują również gromy… Gromnice te, jak wskazuje stara modlitwa na ich poświęcenie, miały być wykonane z pszczelego wosku.
W różnych regionach były one różnie przystrajane. Podczas Mszy trzymano je zapalone, często starano się je z tym poświęconym ogniem donieść do domu. Tam gospodarz błogosławił nimi dobytek, a dymem robił krzyżyk nad drzwiami i oknami, modląc się o ochronę przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Gromnicę zapala się również przy konającym, by miał przed oczami światłość wiekuistą oraz wzywał Maryję, patronkę dobrej śmierci. Niżeli oczy zgasną proszę weź gromnicę, Post, jałmużny i spowiedź, poprzedzaj skonanie; A ujźrzysz z Symeonem mnie Bogarodzicę, Rzeczesz: dziś mnie wypuszczasz sługę Twego Panie.
Od 1997 r. również 2 lutego Kościół powszechny obchodzi ustanowiony przez Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Papież ustanowił Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu.
Ogłoszenia parafialne 30.01.2022r
1. Wolontariusze Caritas zbierają dziś ofiary przed kościołem dla najuboższych i potrzebujących z naszej parafii. Za okazaną pomoc dziękujemy. Punkt Caritasu Parafialnego przy ul. Myliusa 1A czynny jest w I i III czwartek miesiąca od 16:00 do 17:00. Zapraszamy.
2. UWAGA !!! Powracamy do Mszy św. w tygodniu o godz. 8:00 i 18:00.
3. W sobotę zakończyliśmy wizytę duszpasterską w naszej parafii. Dziękujemy naszym parafianom, którzy wzięli udział we wspólnej Mszy św. o godz. 15:00. Serdecznie Bóg zapłać wszystkim, którzy z tej okazji złożyli ofiarę na potrzeby naszego kościoła.
4. Osoby, które pragną jeszcze zaprosić kapłana do swego w ramach wizyty duszpasterskiej proszę o zapisanie się w zakrystii. Do tych rodzin udamy się po feriach zimowych tj. po 6 lutym br.
5. W środę przypada Święto Ofiarowania Pańskiego. W całym Kościele obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu czcimy Chrystusa Pana – Światłość Świata (symbolizują to świece) i Jego Matkę pod nazwą Matki Bożej Gromnicznej. Poświęcenie świec podczas każdej Mszy św. o godz. 8:00, 11:00 i 18:00
6. W czwartek wspomnienie św. Błażeja patrona od chorób gardła, natomiast w sobotę wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy – w tym dniu poświecenie chleba. Zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas Mszy św. o godz. 8:00 i 18:00 za wstawiennictwem świętych patronów.
7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
• w pierwszy czwartek zapraszamy do wspólnej modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Msza św. o godz. 18:00, a po niej ,,Godzina Święta”, czyli ADORACJA przed Najświętszym Sakramentem w powyższych intencjach.
• w pierwszy piątek spowiedź dla dzieci, młodzieży i dorosłych w tygodniu od godz. 17:30 i Msza św. Wotywna o NSPJ dla wszystkich o godz.18:00. Zapraszam.
• w pierwszą sobotę przed Mszą św. o godz. 17:00 zapraszamy na nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi za zniewagi grzeszników. Tego dnia zmiana tajemnic dla Żywego Różańca.
8. Z racji pierwszego piątku ksiądz Proboszcz uda się do chorych 4 lutego od godz. 9:30, natomiast ks. Marcin uda się do chorych wyjątkowo 12 lutego (sobota) od godz. 9:30.
9. Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu zaprasza młodzież męską szkół średnich i studentów na REKOLEKCJE POWOŁANIOWE. Odbędą się one w dniach 5-9 lutego br. Towarzyszy im hasło: „NIE LĘKAJCIE SIĘ!” Rekolekcje poprowadzi ks. Karol Waga, prefekt seminarium. Więcej informacji na stronie internetowej uczelni oraz diecezji.
10. Zachęcam do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” w cenie 8 zł.
11. Ofiary składane za tydzień na tacę przeznaczone będą na uregulowanie rachunku za ogrzewanie Kościoła. Dziękuję za zrozumienie i złożone ofiary.
12. Pan powołał do wieczności:
† śp. Ewę FUROWICZ lat 101 z ul. Brzechwy
† śp. Wiesławę BANACH lat 72 z ul. Korczaka Wieczny
odpoczynek racz im dać Panie! A światłość wiekuista niechaj im świeci.
Intencje mszalne 30.01.2022r
III Niedziela Zwykła / 30 stycznia 2022
8.00 † Jan BRALEWSKI w 21 rocznicę śmierci, † Maciej BRALEWSKI
10.00 † Jadwiga, Kazimierz, Norbert
12.00 Dziękczynna w 21 rocznicę urodzin, z prośbą o Boże błogosławieństwo, wszelkie potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej dla Adrianny i całej rodziny
15.00 W intencji Parafian
18.00 † Janina RYBCZYŃSKA w 2 rocznicę śmierci, Jerzy RYBCZYŃSKI w 35 rocznicę śmierci
PONIEDZIAŁEK / 31 stycznia 2022 r. / św. Jana Bosko, kapłan
8.00 † Franciszka (k), Stanisław ZABOROWSCY i zmarli rodzice z obojga stron
18.00 † Antoni w 2 rocznicę śmierci
WTOREK / 1 luty 2022 r.
8.00 † Ryszard OBSZAŃSKI w 30 dzień po pogrzebie
18.00 † Halina ŁUKASZEWSKA w 30 dzień po pogrzebie
ŚRODA / 2 lutego 2022 r. / Ofiarowanie Pańskie – święto
8.00 † Lech NOSALSKI w 30 dzień po pogrzebie
11.00 W intencji osób życia konsekrowanego w dniu ich święta
18.00 † Jan MARCINKOWSKI w 1 rocznicę śmierci
CZWARTEK / 3 lutego 2022 r. / św. Błażeja, biskupa i męczennika
PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA
8.00 W intencji wspólnoty „Przemienienie”
18.00 O powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz o owocne rekolekcje powołaniowe w naszym Seminarium Duchownym
PIĄTEK / 4 lutego 2022 r.
PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA
8.00 O uzdrowienie duszy i ciała dla Joanny
18.00 † Walentyna MYSZK w 18 rocznicę śmierci
SOBOTA / 5 lutego 2022 r. / św. Agaty, dziewica i męczennica
PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA
8.00 O uzdrowienie duszy i ciała dla Joanny
18.00 W intencji Żywego Różańca
IV Niedziela Zwykła / 6 lutego 2022 r.
8.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
10.00 † Weronika FIODOROWICZ w 1 rocznicę śmierci, † Jan
12.00 W intencji Parafian i ofiarodawców tej świątyni
15.00 † Bolesław (m) KONDRAT, † Stanisław (m) i Stanisława (k) KONDRAT
ADORACJA NAJŚWIETSZEGO SAKRAMENTU od 16:00 do 18:00
18.00 † Janina PASTUSZKA w 5 rocznicę śmierci, † Jan, Zbigniew, Tadeusz, Wojciech oraz zmarli z rodziny