Biuletyn 21.02.2021, I Niedziela Wielkiego Postu

DROGA KRZYŻOWA

Aby poznać i zrozumieć sens nabożeństwa Drogi Krzyżowej należy zacząć od refleksji nad tłem historycznym, w którym wykształciła się ta, powszechnie znana dziś, forma pobożności. Próba ogólnego spojrzenia na historię chrześcijaństwa prowadzi do wniosku, że pobożność chrześcijan zmieniała się w ciągu wieków wraz z rozwojem teologii oraz przemianami kulturalnymi i społecznymi.

Pierwsze wieki chrześcijaństwa to czas, w którym dominowała tematyka paschalna. Głoszenie kerygmatu światu oznaczało zwiastowanie radosnej wieści, że w osobie Jezusa Bóg daje zbawienie każdemu człowiekowi. To zbawienie dokonało się wprawdzie przez krzyż, jednak w głoszeniu akcent padał głównie na zmartwychwstanie. Stąd popularne w tym czasie wizerunki krzyża, na którym przedstawiano Chrystusa zwycięskiego, a nie cierpiącego.

Zmiana następuje mniej więcej 800 – 900 lat temu. Najpierw na zachodzie Europy, a później w innych jej częściach pojawia się pogłębiona refleksja nad męką Jezusa. Wielkie znaczenie dla rodzącego się nurtu pobożności pasyjnej mają wyprawy krzyżowe, które są okazją do nawiedzenia miejsc świętych, w których żył, działał, umarł i zmartwychwstał Zbawiciel.

W średniowieczu zaczyna się rozwijać nurt realistycznego spojrzenia na mękę Jezusa. Pojawiają się próby analizy i przeliczania ran, które zadano Mu podczas drogi na Kalwarię. Pojawia się w związku z tym refleksja nad bolesną drogą. Pierwsze wspomnienia na ten temat można znaleźć w pismach Ernula z 1228 r. Wspomina on o bramie, przez którą Chrystus przeszedł w drodze na Kalwarię.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ma niezwykle głęboką treść teologiczną. Należy zacząć od tego, że jest ona cennym uzupełnieniem i środkiem prowadzącym do tajemnicy zbawienia uobecnianej w Eucharystii. Msza święta objawia samą istotę krzyżowej ofiary Chrystusa. Natomiast podczas Drogi Krzyżowej chrześcijanie, wchodząc w tajemnicę męki Zbawiciela, są w rzeczywistości bardzo blisko postawy eucharystycznej, której istotą jest ofiarowanie wraz z Jezusem całego życia Bogu.

Rozważanie wyniszczenia Pana podczas Jego drogi na Kalwarię uczy chrześcijanina gotowości uczestnictwa w ofierze Chrystusa oraz przeżycia całej prawdy o Jego sakramentalnej obecności wśród ludzi. Duch tego nabożeństwa stawia przed wierzącym wymóg decyzji postępowania każdego dnia za Chrystusem drogą samozaparcia i miłości, niesienia krzyża życiowych zadań i doświadczeń. Co więcej, poprzez wejście w rozważanie męki Jezusa, nabiera sensu każde nasze cierpienie. Jest ono nastawione na to, by zjednoczyć się z męką Chrystusa i zająć uprzywilejowane miejsce w darze odkupienia.

 

JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA 2021 

Nadszedł czas Miłosierdzia

Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi społecznej na los osób starszych i cierpiących w czasie pandemii oraz ich wsparcie dzięki datkom zbieranym do skarbonek oraz przekazywanym wpłatom. To także szczególne wezwanie do zainteresowania potrzebującymi, będącymi tuż obok nas, których w natłoku codziennych spraw tak często nie zauważamy.

Akcja ma również wymiar duchowy – jałmużna jako znak miłosierdzia – i wpisuje się w charakter Wielkiego Postu, okresu wyrzeczeń, które mają przecież głęboki, ewangeliczny sens. Tegorocznej akcji towarzyszy hasło „Czas Miłosierdzia”, które ma przypominać, że Wielki Post oraz następujący po nim Tydzień Miłosierdzia to szczególny okres w roku dla wszystkich chrześcijan. To czas, w którym szczególnie ważne jest dzielenie się sobą z innymi i dzielenie się tym, co mamy – zgodnie z zasadą, że prawdziwą wartość człowieka określa nie to, ile posiada, ale to, co może dać.

Jałmużnę wielkopostną przyniesiemy do kościoła w Niedzielę Bożego Miłosierdzia – 11 kwietnia 2021 r.

 

Ogłoszenia parafialne 21.02.2021r

1. Zapraszamy dzisiaj na Adorację Najświętszego Sakramentu od 16:00 do 17:15. W każdą Niedzielę WIELKIEGO POSTU, masz możliwość spotkania się z Jezusem w ciszy. PRZYJDŹ!!!

2. Przy Biuletynie Parafialnym znajdziemy Skarbonkę na Jałmużnę Wielkopostną 2021. W ten sposób włączamy się w ogólnopolską akcję „CZAS MIŁOSIERDZIA”. Więcej informacji w biuletynie. Jałmużnę wielkopostną przyniesiemy do kościoła w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, tj. 11 kwietnia 2021 r.

3. Wykorzystajmy czas WIELKIEGO POSTU dla naszego wzrostu duchowego poprzez gorliwy i owocny udział w Liturgii Wielkopostnej i Nabożeństwach Pokutnych. Zapraszamy w każdą niedzielę o godz. 17:15 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a w każdy piątek Wielkiego Postu na Drogę Krzyżową: godz. 16:30 dla dzieci; godz. 17:15 dla dorosłych; godz.19:00 dla młodzieży.

4. W Wielkim Poście zapraszamy parafian w każdą niedzielę o godz. 8:40 na śpiewanie GODZINEK KU CZCI MĘKI PAŃSKIEJ.

5. Ks. Marcin zaprasza młodzież na spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Boanerges” w środę (24 lutego) o godz. 19:00 w kościele.

6. Również w środę o godz. 18.45 spotkanie Kręgu Biblijnego (wyjątkowo na plebanii).

7. W przyszłą niedzielę spotkanie Apostolatu Bożego Miłosierdzia oraz Woluntariuszy Caritas po Mszy św. o godz. 15:00 na plebanii. Obecność wszystkich członków mile widziana.

8. Czy chrześcijańskie wychowanie jest ważne? Czy solidne wykształcenie ma sens? Czy takie wartości jak rodzina, przyjaźń są ważne? Według nas tak! Jeśli chcesz poznać Zespół Szkół pijarskich im. św. Mikołaja w Elblągu i zastanawiasz się nad wyborem szkoły podstawowej dla swojego dziecka, pamiętaj, że pijarska szkoła to DOBRE MIEJSCE!!! Zapraszamy na dzień otwarty 25 lutego 2021 r. (czwartek) w godzinach od 16:30 do 18:00. Szczegóły na plakacie oraz na stronie internetowej szkoły www.elblag.pijarzy.pl

9. KORZYSTAJMY z Sakramentu Spowiedzi św. – codziennie przed Mszą św. od godz. 7:45 lub od godz.17:30. Zapraszamy.

10. Przed kościołem można nabyć prasę katolicką: „Gość Niedzielny” w cenie 6 zł.

Intencje mszalne 21.02.2021r
I Niedziela Wielkiego Postu

PONIEDZIAŁEK / 22 lutego 2021r. / święto Katedry św. Piotra
8.00 † Piotr Kisielewski
18.00 Dzięk. w 29 rocz. ślubu Małgorzaty i Marka Wiadrowskich z prośbą o Boże błog. dla Jubilatów i całej rodziny
18.00 † Franciszka (k) i Stanisław Zaborowscy i zm. rodzice

WTOREK / 23 lutego 2021r. / św. Polikarpa
8.00 W int. Bogu wiadomej
18.00 Dzięk. w 47 rocz. ślubu Henryka i Barbary Jackiewicz z prośbą o Boże błog. dla Jubilatów i całej rodziny
18.00 † Władyslaw Ciesielski w 30 dpp.

ŚRODA / 24 lutego 2021r.
8.00 † Piotr Kisielewski
18.00 O Boże błog. dla Artura z ok. 43 urodzin
18.00 Wynagradzająca NSPJ i NPM za grzechy Marii, Romana, Radosława, Przemysława, Patrycji, Ewy i Klaudii

CZWARTEK / 25 lutego 2021r.
8.00 O zdrowie dla Józefa oraz potrzebne łaski w chorobie
18.00 † Andrzej Teysler w 1 r. śm.
18.00 † Anna Morawska w 30 dpp.

PIĄTEK / 26 lutego 2021r.
8.00 † Helena Średzeńska, Aleksander Średzeński, Bronisława (k) Fryśna
18.00 † Marian Grzymski w 30 dpp.
18.00 † Monika i Jan Ostrowscy i zm. rodzice

SOBOTA / 27 lutego 2021r.
8.00 † Jadwiga Nowocińska w 2 miesiąc po pogrzebie
18.00 O Boże błog., opiekę MB Szkaplerznej dla Marty i Pauliny z ok. urodzin
18.00 † Stanisław Dąbrowski w 30 dpp.

II Niedziela Wielkiego Postu / 28 lutego 2021r.
7.00 † Emilia i Wacław Czeszejko-Sochaccy
9.00 † Helena Cyrek w 2 r. śm. – int. od siostry
10.30 † Roman Kamiński w dniu ziemskich imienin
12.00 W intencji Parafian
15.00 O łaskę zdrowia i nieustanną opiekę MB dla Romana
18.00 † Roman Kamiński