WSKAZANIA BISKUPA ELBLĄSKIEGO Z 24 MARCA 2020 R. / DOT. PIERWSZEJ KOMUNII ŚW. Z 1 KWIETNIA 2020R.
UWAGI BISKUPA ELBLĄSKIEGO DOTYCZĄCE PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ 2020
Rodzice dzieci, które przygotowują się w bieżącym roku do pierwszej Komunii świętej, stawiają pytania: kiedy pierwsza Komunia święta?
Data i miejsce zostały już dawno zaplanowane, także sale na rodzinne spotkania i posiłek. Zagrażająca życiu epidemia wirusa COVID-19 i związane z nią surowe przepisy sanitarne mogą uniemożliwić przeprowadzenie uroczystości, jak to było przewidziane.
1. Jest wątpliwe, czy uda się przeprowadzić uroczystości pierwszej Komunii w maju i czerwcu. Nie wiemy, kiedy zagrożenie ustąpi i w związku z tym od kiedy przepisy sanitarne pozwolą na większe zgromadzenia i uroczystości religijne. Po powrocie do szkół dzieci będą miały dużo zajęć i zaliczeń.
2. Dlatego trzeba szukać nowych rozwiązań. Można, po uzgodnieniu przez Rodziców dzieci i Ks. Proboszcza, odłożyć pierwszą Komunię na wrzesień, a nawet na październik. Wiąże się to z przeniesieniem rezerwacji pomieszczeń na okolicznościowe przyjęcia.
3. Trzeba wziąć też pod uwagę i to, że pierwsza Komunia nie może się odbyć natychmiast po zniesieniu ograniczeń sanitarnych. Potrzebny jest choćby bardzo skrócony, ale jednak konieczny czas na przygotowanie dzieci i odbycie pierwszej spowiedzi [sakrament Pokuty i Pojednania]. Chodzi o uniknięcia chaosu i nerwowości.
4. Potrzebny jest dialog Ks. Proboszcza z Rodzicami i uzgodnienia. Może da się wspólnie odłożyć I komunię na jeden termin. Jeśli to nie będzie możliwe, trzeba będzie uroczystość przeprowadzić w różnych uzgodnionych terminach [np. jeden w końcu czerwca, a drugi jesienią]. Potrzebna jest tu jednak dobra wola i zrozumienie, że zmiany mają przyczynę w zdarzeniu losowym [epidemia]. Można też zapewne liczyć na elastyczność restauratorów i hotelarzy, w miarę ich możliwości.
5. Pierwsza Komunia św. jest ważną uroczystością religijną i społeczną. Posiada swoją tradycję i zewnętrzną oprawę. Nie trzeba z niej łatwo rezygnować, chociaż w związku z zaistniałą sytuacją może mieć nieco skromniejszy wymiar.
• Dla dziecka to pierwsze spotkanie z Jezusem obecnym w Komunii świętej. To ważne osobiste przeżycie religijne dziecka.
• Uroczystość I Komunii św. w normalnych warunkach to wydarzenie wspólnotowe: rodzinne, parafialne, kościelne. Nowe pokolenie zaczyna w pełni uczestniczyć we Mszy świętej [w Eucharystii] oraz w życiu wspólnoty kościelnej.
6. Wypracowanie wspólnych rozwiązań wymaga kontaktów wzajemnych: Rodziców z Ks. Proboszczem, Rodziców między sobą. W sytuacji epidemii trzeba stworzyć sieć komunikacji telefonicznej i internetowej.
+Jacek Jezierski
Elbląg, dn. 1 kwietnia 2020
———————————————————–
WSKAZANIA BISKUPA ELBLĄSKIEGO Z 24 MARCA 2020 R
- Zgromadzenie liturgiczne[np. Msza św., pogrzeb] zgodnie z przepisami sanitarnymi obowiązującymi od 25 marca br., nie może przekroczyć pięciu osób, nie licząc księdza i obsługi.
- W związku z powyższym, zwalniam katolików diecezji elbląskiej i przebywających na jej terenie z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. do dnia 11 kwietnia br. [dyspensakan. 87 § 1 oraz 1245 KPK]. Polecam, aby dla dobra własnego i bliskich przez czas epidemiimodlić się i pozostawać w domu.
- Chrzestzdrowego dziecka należy odłożyć na późniejszy termin. W przypadku dziecka chorego należy wezwać księdza.
- Pierwsza Komunia św. i bierzmowaniebędą udzielane dopiero po przejściu głównej fali epidemii. Nie sposób dziś określić termin tych uroczystości.
- Może okazać się niemożliwąspowiedźprzed Wielkanocą. Obowiązek ten trzeba będzie odłożyć na później, gdy minie zagrożenie epidemią. W sytuacji granicznej, zagrożenia chorobą lub śmiercią, gdy nie ma możliwości spowiedzi, należy wzbudzić żal za grzechy, motywowany miłością i szacunkiem wobec Boga. Taki żal, zwany doskonałym, gładzi wszystkie grzechy. Później jednak grzechy należy wyznać podczas spowiedzi.
- Komunia święta:
– nie wolno nakazywać przyjmowania Komunii św. na rękę
– nie wolno też zabraniać przyjmowania Komunii św. na rękę
W czasie epidemii zachęcam do przyjmowania Komunii św. na rękę. Proszę księży, aby przed komunią dali następujący komentarz: Do Komunii św. najpierw podchodzą ci, którzy przyjmują ją na rękę. Później ci, którzy przyjmują komunię do ust.
- Pogrzeb– należy dostosować się do obowiązujących przepisów sanitarnych, nawet jeśli wskażą, że pogrzeb ma się odbywać tylko od bramy cmentarza do grobu. Msza św. w intencji zmarłego może być odprawiona w dniu pogrzebu, bez wprowadzania trumny do kościoła.
- Papież Franciszekudziela na czas epidemii odpustu zupełnego następującym osobom:
- zarażonym koronawirusem, przebywającym na kwarantannie, pracownikom służby zdrowia, rodzinom osób chorych.
II. umierającym, zwłaszcza gdy nie mogli wyspowiadać się i przyjąć sakramentu namaszczenia chorych oraz Komunii św. w formie Wiatyku.
III. modlącym się przed Najświętszym Sakramentem, odprawiającym także w warunkach domowych: Drogę Krzyżową, różaniec, czytającym przez pół godziny Pismo Święte.
Warunkiem uzyskania odpustu jest modlitwa w intencjach Ojca Świętego i wyznanie wiary, choćby w formie skróconej i spontanicznej np. Wierzę w Ciebie Chryste.
- Liturgia Wielkiego Tygodnia:
* NIEDZIELA PALMOWA
– rezygnujemy z procesji w kościele i poza kościołem
– poświecenie palm tylko znakiem krzyża, bez wody święconej
* WIELKI CZWARTEK
– Msza Krzyżma w katedrze św. Mikołaja w Elblągu – bez udziału księży i wiernych
– poświęcenie olejów: krzyżma, chorych, katechumenów
– Msza Wieczerzy Pańskiej wieczorem – bez obrzędu obmycia nóg i bez procesji do tzw. Ciemnicy [Najświętszy Sakrament pozostaje w tabernakulum], nie ma adoracji po nabożeństwie
* WIELKI PIĄTEK
– Liturgia Męki Pańskiej – nie ma adoracji krzyża przez ucałowanie, nie ma procesji do tzw. Grobu Pańskiego [Najświętszy Sakrament pozostaje nadal w tabernakulum], nie ma adoracji po nabożeństwie
– do modlitwy powszechnej dodajemy specjalne wezwanie związane z epidemią
* WIELKA SOBOTA
– nie ma poświęcenia pokarmów w kościele, przed kościołem, czy też na tzw. dojazdach
– zapewne będą transmisje telewizyjne i internetowe błogosławienia pokarmów; trzeba do nich dołączyć w warunkach domowych
– Liturgia Wigilii Paschalnej [wieczorem] – nie rozpalamy ognia przed kościołem, nie ma procesji z paschałem, liturgia zaczyna się od zapalenia paschału i orędzia wielkanocnego
* NIEDZIELA WIELKANOCNA
– nie ma procesji rezurekcyjnej
– śniadanie wielkanocne rozpoczynamy w domach od zapalenia świecy ustawionej na stole oraz modlitwy Ojcze nasz, wówczas głowa rodziny wypowiada słowa: Chrystus zmartwychwstał, Alleluja!, a pozostali odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja!
- Zachęcam do korzystania z transmisji Mszy św. i nabożeństw w mediach.
Proszę wszystkich o cierpliwość i życzliwość wzajemną. W ten sposób przetrwajmy trudne dni [por. Ef 5, 16].
+ Jacek Jezierski – biskup elbląski