OGŁOSZENIA PARAFIALNE 6.04.2025 r. – V Niedziela Wielkiego Postu

ZASŁANIANIE KRZYŻY

Jest to zwyczaj istniejący od średniowiecza (Durandus † 1295). Jego pochodzenie tłumaczy się tym, że od IV w. krzyż Chrystusa był znakiem Je-go paschalnego zwycięstwa, dlatego nie umieszczano na nim wizerunku umęczonego Pana, lecz wysadzano go drogimi kamieniami na znak chwały i zwycięstwa (tzw. crux gemmata). Podobną wymowę miały krzyże romańskie z wizerunkiem Chrystusa chwalebnego, Zmartwychwstałego, w szatach kapłańskich i królewskich, czasem także z koroną na głowie. Dlatego na czas Wielkiego Postu zasłaniano takie paschalne krzyże i obrazy. Ceremoniał z 1488 roku zaświadcza, że: w piątą niedzielę Wielkiego Postu, nazwaną niedzielą męki, zanim pojawi się papież, zakrywa się krzyże na ołtarzu, jak i niesione przed papie-żem. Ten ekspresywny obrzęd został wprowadzony do liturgii papieskiej już w XII w. i wiązał się z tym, że wizerunki Ukrzyżowanego były najczęściej wykonane z metalu i bogato inkrustowane, dlatego zasłaniano je, by potem wywołać jak największe wrażenie przy odsłonięciu.

Inni tłumaczą ten zwyczaj pozostałością tzw. zasłony postnej używanej w okresie publicznej pokuty na znak oddzielenia pokutników od ołtarza. Uchylano ją jedynie na przeistoczenie i podniesienie. Zasłanianie obrazów świętych miało koncentrować uwagę i pobożność wiernych na Męce Chrystusa jako głównym źródle odkupienia, a nie zasługach i wstawiennictwie świętych. Popularne tłumaczenie zwyczaju zasłaniania krzyży nawiązuje do słów Ewangelii: Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni (J 8,59).

Dawniej w kościołach zasłaniano krzyże i obrazy na cały okres Wielkiego Postu. Od w. XVII zasłania się je tylko w ostatnich dwóch tygodniach, tj. od V Niedzieli Wielkiego Postu i odsłania się po liturgii wielkopiątkowej, a obrazy przed rozpoczęciem liturgii Wigilii Paschalnej. Od reformy Kalendarza w 1969 r. zwyczaj ten może być zachowany, jeśli tak postanowi miejscowa Konferencja Biskupów. W Polsce decyzją biskupów zachowuje się ten zwyczaj.

Zasłanianie krzyży ma także pewien aspekt psychologiczny. To, na co patrzy się codziennie, powszednieje i przestaje oddziaływać. Podobnie możemy powiedzieć o krzyżu. Nie zwracamy na niego uwagi, chociaż zawieszony jest w kościele, w domach. Dopiero, gdy się go za-słoni, spostrzega się brak tego znaku naszej wiary i zbawienia. Kościół pragnie w ten sposób przypomnieć, że święta wielkanocne już są blisko i trzeba za Chrystusem nieść krzyż własnego życia.

Ze zwyczajem zasłaniania krzyży związana jest tradycja (głównie w Niemczech i Austrii) tzw. Wielkopostnej chusty (Hungertuch), wywodząca się ze średniowiecza i ciągle jeszcze żywa w krajach niemieckiego obszaru językowego. Zgodnie z tą tradycją post ma obowiązywać nie tylko w zakresie przyjmowania pokarmów, ale powinien być również postem dla oczu. Chusty wielkopostne są nie tylko fioletowymi tkaninami, znanymi także w Polsce, którymi zasłania się krzyże. Tematyka chust nawiązuje do Męki Pańskiej i są elementem wystroju kościoła, zachęcającym do medytacji. Znane są np. chusty nawiązujące do Siedmiu słów Jezusa na krzyżu.

Ks. Czesław Krakowiak

 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ogloszenia-parafialne-baner-01a.jpg

OGŁOSZENIA PARAFIALNE  6.04.2025 r.

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

  1. Dzisiaj możemy włączyć się w akcję „Pola Nadziei 2025”. Akcja ma uwrażliwić społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących, a także zachęcić do wolontariatu hospicyjnego. Przed kościołem można do puszek złożyć dobrowolną ofiarę. Dziękujemy.
  2. W zakrystii mamy możliwość nabycia świeczki na stół WIELKANOCNY w cenie 17 zł. Zapraszamy.
  3. W WIELKIM POŚCIE w każdą niedzielę zapraszamy na śpiewanie GODZINEK KU CZCI MĘKI PAŃSKIEJ o godz. 7:40 oraz na GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym o godz. 17:15.  Natomiast w piątki zapraszamy na DROGĘ KRZYŻOWĄ o godz. 16:30 z udziałem dzieci  lub o godz. 17:15 dla dorosłych i młodzieży.
  4. Zapraszamy do udziału w X EDYCJI EKSTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ. Odbędzie się ona w nocy z 11 na 12 kwietnia. Przed wyjściem w Drogę Krzyżową zapraszamy na Mszę św. o godz. 20:00 do parafii św. Brata Alberta w Elblągu.  Przygotowanych jest 5 tras – do Tolkmicka, Fromborka, Zielonki Pasłęckiej, Malborka i pętla, która rozpoczyna i kończy się w Elblągu. Każda z tych tras ma ponad 40 km do przejścia. Koszt pakietu z rozważaniami to 30 zł. W razie jakichkolwiek pytań, czy niejasności można pisać na adres e-maila: edk@gmail.com. Zachęcamy także do śledzenia profilu facebookowego: ELBLĄG.EDK. www.edk.org.pl
  5. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych. Składam podziękowanie Dyrekcji, nauczycielom i katechetom za opiekę nad dziećmi i młodzieżą Szkoły Podstawowej 11. Bóg zapłać.
  6. Spotkanie liderów wspólnot parafialnych i odpowiedzialnych za grupy odbędzie się 12 kwietnia (sobota) na plebanii o godz. 19.00. Serdecznie zapraszam.
  7. Osoby z grupy modlitewnej Rodzinny Różaniec zaprasza pan Piotr – Organista po Mszach świętych w II niedzielę miesiąca (13 kwietnia) po odbiór tajemnic różańcowych i deklaracji na kolejny miesiąc. Zapraszamy także nowe osoby, które chcą modlić się za swoje rodziny.
  8. Przypominamy o Skarbonce na JAŁMUŻNĘ WIELKOPOSTNĄ 2025. W ten sposób włączymy się w ogólnopolską akcję charytatywną.
  9. W Niedzielę Palmową przed każdą Mszą św. prosimy, by oczekiwać na poświęcenie palm przed BANEREM JUBILEUSZOWYM za zewnątrz kościoła. Po poświeceniu palm wyruszymy procesyjnie do kościoła.
  10. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i Kościoła będzie można złożyć za tydzień (w Niedzielę Palmową) do puszek przed kościołem. Dziękuję.
  11. Zachęcamy do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” z dodatkiem elbląskim.

 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie baner-intencje-mszy.jpg

V Niedziela Wielkiego Postu/  6 kwietnia 2025  / J 8, 1-11
8.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karolini i Oskara oraz dla Sebastiana i Natalii
10.00 śp. Izabela, Henryk, Ryszard z rodziny CZACHOROWSKICH
12.00 śp. Józef (m), Kazimierz(m) KIMSO o dar nieba
15.00 śp. Ryszard TRACZYK  i zmarłych z rodziny
18.00 Za parafian
PONIEDZIAŁEK / 7 kwietnia 2025/ J 8, 1-11
8.00 śp. Cecylia PLIT – od uczestników pogrzebu
18.00 śp. Irena WILEŃSKA w 13 rocznicę smierci
WTOREK  / 8 kwietnia 2025/ J 8, 21-30
8.00 śp. Antoni ŁUKASZEWSKI – od uczestników pogrzebu
18.00 śp. Cecylia CHMIEL w 10 rocznicę śmierci
ŚRODA / 9 kwietnia 2025 / J 8, 31-42
8.00 śp. Wanda KOWNACKA – od uczestników pogrzebu
18.00 śp. Krzysztof MORZY w 3 rocznicę śmierci
CZWARTEK / 10 kwietnia 2025 / J 8, 51-59
8.00 Za ofiary katastrowy samolotu Tu -154M w Smoleńsku w 15 rocznicę
18.00 śp. Teresa MAŁKOWSKA z okazji urodzin
PIĄTEK / 11 kwietnia 2025 / J 10, 31-42
8.00 O nawrócenie grzeszników
18.00 śp. Jadwiga STARZYŃSKA w 19 rocznicę śmierci i zmarłych                    z rodziny
SOBOTA / 12 kwietnia 2025 / J 11, 45-57
8.00 śp. Zenon MAGOŃ – intencja od Kręgu Biblijnego
18.00 śp. Jan PRZYBYŁEK w 30 rocznicę śmierci, sp. Bogdan w 9 rocz. śmierci oraz za zmarłych siostry i braci, rodziców z obojga stron
18.00 śp. Ryszard MYSZK w 6 rocznice śmierci
 Niedziela Palmowa / 13 kwietnia 2025  / Łk 23, 1-49
8.00 śp. Marianna BAŁDYGA 20 w rocz. śmierci i zmarłych śp. Feliks, Sylwester BAŁDYGA, śp. Lucjan, Bronisława(k), Stanisław LASEK
10.00 O uprzedzającą łaskę wszelkich natchnień, siłę i rozwagę, by wprowadzane w życie zaowocowały całkowitym przylgnięciem do Pana Boga dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz dla Magdaleny i jej rodziny
12.00 Za parafian
15.00 Dziękczynna z okazji 14 urodzin Kazimierza(m) z prośbą o zdrowie, Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej
18.00  

Zdjęcie: George Martell | Flickr | CC BY-ND 2.0