03.03.2024 r., III Niedziela Wielkiego Postu

Znaczenie postu

Jeżeli chodzi o sam post, to był on już praktykowany w Starym Testamencie. Pościł Mojżesz na Górze Synaj czy król Dawid.

Pan Jezus, chociaż zakwestionował wiele praktyk Starego Prawa, sam pościł przez 40 dni na pustyni. Swoim uczniom zaleca post, zastrzega jedynie, by poszcząc, nie byli jak obłudnicy, to znaczy, by nie oczekiwali nagrody od ludzi za swoje umartwienia. Ciekawe jest, że nawet zwycięstwo nad szatanem Chrystus uzależnia od postu.

O ile jeszcze rozumiemy, dlaczego przez modlitwę, to trudne może być zrozumienie, dlaczego szatan w sposób szczególny boi się akurat postu. Aby sobie na to pytanie odpowiedzieć, musimy zastanowić się, czym właściwie jest post? Czy chodzi tylko o zmianę pokarmu, którym można się objadać do woli, tyle że zamiast np. wołowiny spożywamy łososia? Czy oznacza to, że ograniczamy nasz jadłospis o jeden posiłek, bo nam przybywa kilogramów i post jest dobrą okazją, by rozpocząć zdrowe odżywianie się? Możemy mieć pewność, że mówiąc o poście, Zbawiciel nie miał na myśli żadnego z takich sposobów „poszczenia”.

Chrystus pościł w sposób radykalny – przez 40 dni nic nie jadł. Podobnie mieszkańcy Niniwy, o których pisze księga Jonasza, oblekli się w wory pokutne i również nic nie spożywali. Pismo Święte chce nam powiedzieć, że post nie może być dodatkiem do życia.

Post ma boleć! Mamy czuć, że cierpi w nas stary człowiek, cierpi nasz egoizm, który każe nam schlebiać zachciankom. I dopiero, kiedy post naprawdę boli, po jakimś czasie zaczynamy wchodzić „w głąb siebie”, zastanawiać się nad naszym życiem, nad jego celem.

Stare przysłowie z czasów, kiedy jeszcze w liceach uczono łaciny, mówi: Plenus venter non studet libenter (w wolnym tłumaczeniu: pełny brzuch nie przepada za nauką). Tym bardziej nie przepada za modlitwą. Dobrze to oddaje prefacja wielkopostna: Ty przez post cielesny uśmierzasz wady, podnosisz ducha, udzielasz cnoty i nagrody…

Jak widzimy, korzyści postu są nie do przecenienia, pod warunkiem, że jest to post prawdziwy, a więc taki, który jest przykry dla naszego ciała, zepsutego przez egoizm i wygodnictwo.

Dodać należy, że post chrześcijański jest do pojęcia tylko w połączeniu z modlitwą. Kiedy pościmy, w naszym umyśle wytwarza się jakby więcej miejsca, nasze myśli stają się coraz bardziej szlachetne, uduchowione, nastawione na kontakt z Bogiem. Święci, którzy potrafili modlić się godzinami wpatrzeni w tabernakulum, jak św. Jan Vianney czy św. Charbel, byli ludźmi praktykującymi posty w sposób radykalny.

Można powiedzieć, że modlitwa i post wzajemnie się wspierają. Zatem jeżeli twoja modlitwa jest nijaka, spróbuj wyrzeczenia, postu. Ważne, że mam poczuć głód. To jest post. Wtedy i myśli będą bardziej szlachetne i wola bardziej oddana Bogu, a modlitwa będzie uzupełniać braki, które odczuwamy, wyrzekłszy się ulubionych potraw.

Zresztą, post dotyczy nie tylko jedzenia. Można pościć od muzyki lub internetu, przynajmniej na jakiś czas. Wtedy to my mamy władzę nad tymi rzeczami, a nie one nad nami. Post jest gwarancją naszej wolności. Jeżeli czegoś nie potrafię sobie odmówić, to na sto procent jestem uzależniony od tego czegoś. A człowiek uzależniony nie może mieć władzy nad szatanem, bo każde uzależnienie osłabia nasze siły duchowe. 

Zastanów się bracie, siostro, bez czego nie możesz się obejść, choć to do życia nie jest konieczne i uderz właśnie w ten punkt. Będzie bolało, ale potem przyjdzie uczucie uwolnienia, swobody ducha i wypełnienia siebie obecnością samego Stwórcy przez modlitwę. Wtedy nic nie będzie dla Ciebie niemożliwe, a Twoja modlitwa będzie miała moc wyrzucania złych duchów, bo one najbardziej się boją błagania wspartego postem. Postem takim, na jaki Cię w danej chwili stać. Ale pamiętaj – post musi boleć! Zdzieramy przecież z nas starego człowieka, by się przyoblec w nowego, według pragnień Chrystusa Pana.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ogloszenia-parafialne-baner-01a.jpg

Ogłoszenia parafialne 03.03.2024 r.

 1. Zapraszamy w każdą Niedzielę WIELKIEGO POSTU na Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 do godz. 17:15. Masz możliwość spotkania się z Jezusem w ciszy. PRZYJDŹ !!!
 2. Ofiary składane dzisiaj na tacę przeznaczone są na uregulowanie rachunku za wykonane prace w kościele (malowanie). Dziękuję za zrozumienie i złożone ofiary.
 3. W Wielkim Poście w każdą niedzielę zapraszamy  na śpiewanie GODZINEK KU CZCI MĘKI PAŃSKIEJ o godz. 7:40 oraz na GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym o godz. 17:15.  Natomiast w piątki zapraszamy na DROGĘ KRZYŻOWĄ: godz. 16:30 dla dzieci; godz. 17:15 dla dorosłych i  młodzieży.
 4. Przypominamy o Skarbonce na JAŁMUŻNĘ WIELKOPOSTNĄ 2024. W ten sposób mamy możliwość włączenia się w ogólnopolską akcję charytatywną.
 5. W tym tygodniu 7 marca br. przypada PIERWSZY CZWARTEK miesiąca zapraszamy do wspólnej modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Msza św. o godz. 18:00. ,,Godzina Święta” czyli ADORACJA przed Najświętszym Sakramentem po Mszy św.
 6. Z okazji Dnia Kobiet wszystkim paniom składamy najserdeczniejsze życzenia wielu łask Bożych oraz opieki Matki Najświętszej. Niech ten dzień będzie wyrazem wdzięczności za wielką miłość i dobroć, jaką wnoszą w nasze rodziny niewiasty.
 7. Za tydzień 10 marca br. rozpoczniemy nasze tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne dla wszystkich parafian.. Poprowadzi je ks. Przemysław SAWA z osobami, które wspierały Go w czasie ubiegłorocznych Misji Parafialnych. Uczyńmy wszystko, aby wziąć w nich udział. Prośmy o potrzebne dary Ducha Świętego dla osób prowadzących i dla nas, byśmy byli otwarci na głoszone Słowo. Informujemy, że w poniedziałek, wtorek i w środę Msze Święte z naukami dla dorosłych o godz. 8:00, 11:00, 18:00, 20:00.
 8. Zachęcamy do wyjazdu 23 marca br. (sobota) o godz. 6:00 do GÓRKI KLASZTORNEJ na MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ.  Koszt 100 zł. (autokar i ubezpieczenie). Zapisy i więcej informacji u ks. Mateusza.
 9. Przypominamy o zapisach na  pielgrzymkę parafialną w dniach 26 – 29 kwietnia 2024.               Nawiedzimy: ŚWIĄTYNIĘ OPATRZNOOŚCI BOŻEJ w Warszawie, Niepokalanów, SANKTUARIUM NMP GWIAZDY NOWEJ EWANGELIZACJI I ŚW. JANA PAWŁA II W TORUNIU  oraz inne szczególne piękne miejsca. Koszt wynosi 720 zł. (w tym: autokar, ubezpieczenie, noclegi, częściowe wyżywienie, przewodnicy). Zapraszamy.
 10. Parafia św. Brata Alberta w Elblągu z okazji JUBILEUSZU 40–LECIA erygowania organizuje pielgrzymkę samolotową do sanktuarium św. Brata Alberta w Krakowie, w terminie 2 – 6 kwietnia br. W programie m.in. zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem, klasztor Benedyktynów w Tyńcu, sanktuarium Miłosierdzia Bożego i centrum św. Jana Pawła II oraz pustelnia Brata Alberta w Zakopanem – Kalatówki i sanktuarium Fatimskie na Krzeptówkach. Koszt 1.500 PLN. Tel. kontaktowy: 510 550 122.
 11. Zachęcam wiernych do przekazania 1,5% podatku dla Caritas Polska. Przy Biuletynie znajdziemy ulotki informujące jak to można uczynić.
 12. Można nabywać nowy numer „Gościa Niedzielnego” z dodatkiem „Gość Elbląski – 10 zł. Zachęcam do nabycia drugiego numeru nowego dwumiesięcznika „HISTORIA KOŚCIOŁA”, tym razem temat celibat w kościele. Cena 12 zł. Warto sięgnąć, bo znajdziemy wiele ciekawych artykułów związanych z powyższym tematem.
 13. W sobotę 9 marca br. w naszym kościele od godz. 15:30 odbędzie się Rejonowy Wiekopostny Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła, który zakończy się Eucharystią o godz. 18:00 Serdecznie zapraszamy.
 14. W ostatnim tygodniu odeszli do wieczności: śp. Jan LIS lat 67 z ul. Leszczyńskiego,
  śp. Stanisław MIĄZEK lat 87 z ul. Korczaka.Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie baner-intencje-mszy.jpg

Intencje mszalne 03.03.2024 r.

PONIEDZIAŁEK / 4 marca 2024 / św. Kazimierza / J 15,7-19
8.00 śp. Mirosław Sowiński (6 greg.)
18.00 Dziękczynna z okazji 90 urodzin Urszuli Pietrzak, z prośbą o Boże bł., opiekę Matki Bożej Szkaplerznej dla Jubilatki
18.00 śp. rodzice: Halina i Zdzisław Urbańscy

WTOREK / 5 marca 2024 / Mt 18,21-35
8.00 śp. Mirosław Sowiński (7 greg.)
18.00 śp. Stanisława [k] Mochol (w 3 miesiące po śmierci)
18.00 śp. Feliksa [k] i Franciszek Guzierowicz, Jadwiga i Kazimierz Guzierowicz, Zofia i Jadwiga

ŚRODA / 6 marca 2024 / Mt 5,17-19
8.00 śp. Mirosław Sowiński (8 greg.)
18.00 śp. Józef Druszkowski (w 26 rocznicę śmierci)
18.00 śp. Alfred Dolny

CZWARTEK / 7 marca 2024 / I czwartek miesiąca / Łk 11,14-23
8.00 śp. Mirosław Sowiński (9 greg.)
18.00 Dziękczynna w 13 urodziny Wiktorii, w 50 urodziny Artura, z prośbą o zdrowie i bł. Boże dla całej rodziny Karpowicz
18.00 W intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych z naszej parafii

PIĄTEK / 8 marca 2024 / Mt 12,28b-34
8.00 śp. Mirosław Sowiński (10 greg.)
18.00 śp. Waldemar, Robert, Henryk
18.00 śp. Longina [k] Kondracka (w 20 rocznicę śmierci) i zmarli z rodziny Zdrojewskich, Zaczkowskich

SOBOTA / 9 marca 2024 / Łk 18,9-14
8.00 Dziękczynna za 70 lat życia, z prośbą o dary Ducha Świętego, bł. Boże, opiekę Matki Bożej Szkaplerznej na dalsze lata życia
18.00 O Boże bł. dla wnucząt Kai i Wojciecha
18.00 śp. Mirosław Sowiński (11 greg.)

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU / 10 marca 2024 / J 3,14-21
8.00 śp. Bronisław Janicki (w 23 rocznicę śmierci), Wiktoria Janicka, Wiktoria, Jan i Helena z rodziny Szczęsnych, Marta, Antoni, Józef, Tomasz z rodziny Janickich, Hermenegilda Molga
10.00 O dar mądrości i roztropności w codzienności dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz Magdaleny i jej rodziny
12.00 W intencji Rekolekcji Wielkopostnych w naszej parafii
15.00 śp. Janusz Jarosiński (intencja od Kręgu Domowego Kościoła i przyjaciół)
15.00 śp. Jan Chojnicki (w 6 miesiąc po pogrzebie), Janina Godos (w 26 rocznicę śmierci), Marian Godos
18.00 śp. Mirosław Sowiński (12 greg.)