25.02.2024 r., II Niedziela Wielkiego Postu

Rozważanie Męki Pańskiej

Przeżywamy Wielki Post – czas, w którym staramy się wniknąć głębiej w tajemnicę Bożej Miłości. Objawia nam się ona najwyraźniej w Męce naszego Zbawiciela. Pan Jezus podjął wszystkie cierpienia za nas, by nas uwolnić od kary piekła i otworzyć nam niebo. Stąd wdzięczność względem Zbawiciela pobudza nas do rozważania Jego Męki. Chcemy w ten sposób towarzyszyć Chrystusowi Panu w najtrudniejszych momentach Jego życia, w Jego Męce i Śmierci, aby nasza dusza rozpalała się miłością do Zbawiciela, a przez to była raczej gotowa ponieść śmierć, niż obrazić Boga.

Kościół pomaga nam rozważać Mękę Pańską przez swoją liturgię, szczególnie w czasie Wielkiego Tygodnia. Czyni to także przez sprawdzone, a dla duszy naszej bardzo pożyteczne nabożeństwa, jak Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Również nasze polskie pieśni wielkopostne bardzo dokładnie opisują Mękę Zbawiciela i pobudzają nas do żalu za grzechy i poprawy naszego życia.

Wielkopostne rozmyślanie o Męce Pańskiej – wielu może to słowo zniechęcić, bowiem uważają, że jakieś rozmyślania dobre są dla zakonnic i zakonników, a nie dla ludzi żyjących w świecie. Otóż rozmyślanie jest bardzo dobrym sposobem modlitwy dla wszystkich. Nie tylko rozmawiamy podczas niej z Bogiem, ale nadto nasza dusza, rozum i wola zapalają się świętymi uczuciami, postanowieniami, co pozwala nam na opanowanie naszych pragnień i skierowanie ich ku Bogu. Z biegiem czasu tak się zaprzyjaźnimy z Bogiem, że sami będziemy pragnęli tej modlitwy, gdyż stanie się ona naszym codziennym pokarmem w drodze ku Zbawieniu.

Kościół w swej historii wydał wielu mistrzów modlitwy. Do największych z nich należy św. Teresa z Avila, reformatorka i odnowicielka Karmelu. Według niej rozmyślanie to bardzo prosta rzecz. Zaczynać należy bardzo powoli i cierpliwie: Abyście łatwo mogły się przyzwyczaić do tego ćwiczenia, znajdźcie wizerunek Pana, który wam odpowiada i rozmawiajcie z Nim w tym wizerunku (Droga doskonałości., par. 136). To na początek wystarczy, bo przecież modlitwa to właśnie rozmowa, którą my często mylimy z monologiem naszym. Możemy zatem przeczytać fragment o Męce Pana Jezusa ze dwa lub trzy razy, skupić się, potem „uruchomić” naszą wyobraźnię, nasze serce i mówić do Pana Jezusa, co nam to serce będzie dyktować. Na początku możemy się posłużyć obrazem – krzyżem. Potem wyobrazimy sobie Pana Jezusa w Ogrójcu, przy słupie czy niosącego krzyż, w zależności czego będzie dotyczył przeczytany przez nas fragment. Możemy wtedy wyrazić Panu Jezusowi nasze współczucie, towarzyszyć Mu w tych chwilach opuszczenia i smutku. Potem możemy rozmawiać z Nim o tym, co nas bardzo smuci i boli, czego się boimy, możemy mówić Mu o naszym krzyżu. To jest również czas, by prosić o łaski dla nas i dla naszych bliskich. Udręczony Zbawiciel kocha nas nad życie, dlatego żadnego dobrego daru nam nie odmówi.

Wreszcie przychodzi czas, żeby sobie przypomnieć, że Pan Jezus za moje grzechy tak cierpi. Może przypomnę sobie wtedy jakiś szczególny grzech, którego, mimo tylu spowiedzi, nie chcę lub nie mogę się pozbyć. U stóp cierpiącego Chrystusa trzeba koniecznie postanowić, że zrywamy z grzechami, które tak strasznie Go poniżyły i umęczyły. Prośmy Pana Jezusa, by nam pomógł znienawidzić nasze wady, bo to jedyna droga, by się z Nim zaprzyjaźnić. Nie można być jednocześnie przyjacielem Pana Boga i szatana. Dlatego trzeba koniecznie postanowić: zerwanie z grzechami ciężkimi oraz pracę nad sobą, by również pozbywać się grzechów powszednich. Na koniec wzbudźmy w sobie akt gorącej miłości do Zbawiciela, który nas ukochał więcej niż swoje życie. Prośmy Go, byśmy nigdy się Go już przez grzech nie wyparli, byśmy wytrwali w dobru. Zakończmy nasze rozważanie ofiarowaniem Panu Jezusowi naszego życia, cierpień, radości, wszystkiego, co przeżywamy. Prośmy Go, by rany swoje odcisnął w naszych duszach, a przez to umocnił naszą miłość i przyjaźń z Nim.

Do rozważania swojej męki zachęcał sam Chrystus m. in. w objawieniach św. Faustynie Kowalskiej:

„Mało jest dusz, które rozważają mękę Moją z prawdziwym uczuciem; najwięcej łask udzielam duszom, które pobożnie rozważają mękę Moją” (Dz 737). „Jedna godzina rozważania Mojej bolesnej Męki, większą zasługę ma, aniżeli cały rok biczowania się aż do krwi; rozważanie Moich bolesnych Ran jest dla ciebie z wielkim pożytkiem, a Mnie sprawia wielką radość” (Dz 369). Św. Faustyna pisze: „Jezus mi powiedział, ze najwięcej Mu się przypodobam przez rozważanie Jego Bolesnej Męki i przez to rozważanie wiele światła spływa na duszę moją. Kto chce się nauczyć prawdziwej pokory, niech rozważa Mękę Jezusa. Kiedy rozważam Mękę Jezusa, to mi przychodzi jasne pojęcie wielu rzeczy, których przed tym zrozumieć nie mogłam” (Dz 267).

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ogloszenia-parafialne-baner-01a.jpg

Ogłoszenia parafialne 25.02.2024 r.

 1. Zapraszamy w każdą Niedzielę WIELKIEGO POSTU na Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 do godz. 17:15. Masz możliwość spotkania się z Jezusem w ciszy. PRZYJDŹ !!!
 2. Ks. Biskup Elbląski w Środę Popielcową wystosował prośbę dotyczącą: modlitwy i zbiórki ofiar na rzecz osób dotkniętych wojną na UKRAINIE. Wolontariusze Caritas dzisiaj przed kościołem zbierają ofiary do puszek na ten cel. Dziękujemy za zrozumienie i okazane serce tym, którzy czekają na tę pomoc.
 3. Zapraszam dzisiaj na co miesięczne spotkanie członków Parafialnego Oddziału Caritas                   i Apostolatu Bożego Miłosierdzia po Mszy św. o godz. 15:00.
 4. W Wielkim Poście w każdą niedzielę zapraszamy  na śpiewanie GODZINEK KU CZCI MĘKI PAŃSKIEJ o godz. 7:40 oraz na GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym o godz. 17:15.  Natomiast w piątki zapraszamy na DROGĘ KRZYŻOWĄ: godz. 16:30 dla dzieci; godz. 17:15 dla dorosłych i  młodzieży.
 5. Ważne jest, abyśmy na nowo odkryli wartość okresowych lub stałych przyrzeczeń abstynenckich. Dajmy świadectwo poprzez wpisanie swojej decyzji do PARAFIALNEJ KSIĘGI TRZEŹWOŚCI wyłożonej  na stoliku przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy – pod chórem.
 6. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca:
  w pierwszy piątek (01.03.) spowiedź dla dzieci w tygodniu od godz. 17:30, oraz w piątek od godz. 16:00. Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 16:30 zakończona obrzędem Komunii św.
  w pierwszą sobotę (02.03.) przed Mszą Św. o godz. 17:00 zapraszamy na nabożeństwo. Tego dnia zmiana tajemnic dla Żywego Różańca.
 7. Z racji pierwszego piątku ksiądz Proboszcz uda się do chorych 1 marca od godz. 9:30, ks. Mateusz w sobotę 2 marca od godz. 10:00 a ks. Sylwester 8 marca od godz. 9:30
 8. Zapraszamy rodziców z dziećmi 27 lutego (wtorek) o godz. 17:00 na DRZWI OTWARTE  SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 11, im. Kornela Makuszyńskiego w Elblągu.
 9. Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii odbędą się od 10 do 13 marca. Msze św. dla dorosłych będą o godzinie 8.00, 11.00, 18.00 i 20.00.
 10. PIELGRZYMKA PARAFIALNA. W dniu 27 kwietnia w Niepokalanowie w godzinach od 9:00 do 15:00 odbędzie się VII Spotkanie APOSTOLATU MARGARETKA oraz wspólnot i osób modlących się za kapłanów. Z naszej parafii organizujemy wyjazd na to spotkanie połączone z 4 – dniową pielgrzymką autokarową w dniach 26, 27, 28, 29 kwietnia. Nawiedzimy: ŚWIĄTYNIĘ OPATRZNOOŚCI BOŻEJ w Warszawie, Niepokalanów, SANKTUARIUM NMP GWIAZDY NOWEJ EWANGELIZACJI I ŚW. JANA PAWŁA II W TORUNIU  i nie tylko. Koszt wynosi 720 zł.(w tym: autokar, ubezpieczenie, noclegi, częściowe wyżywienie, przewodnicy). Zapisy do końca lutego. Zapraszamy.
 11. Ofiary składane za tydzień na tacę przeznaczone będą na uregulowanie rachunku za wykonane prace w kościele. Dziękuję za zrozumienie i złożone ofiary.
 12. Zachęcam do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” z dodatkiem „Gość Elbląski w cenie 10 zł.Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie baner-intencje-mszy.jpg

Intencje mszalne 25.02.2024 r.

PONIEDZIAŁEK / 26 lutego 2024 / Łk 6,36-38
8.00 śp. Wacław Hryniewicki oraz zmarli z rodziny Hryniewickich
18.00 śp. Jan i Helena Tomaszewicz

WTOREK / 27 lutego 2024 / Mt 23,1-12
8.00 śp. Jerzy Ciesielski
18.00 Dziękczynna z okazji 6 urodzin Janka Milanowskiego, z prośbą o Boże bł., potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej

ŚRODA / 28 lutego 2024 / Mt 20,17-28
8.00 śp. Mirosław Sowiński (1 greg.)
18.00 śp. Jan Kapciak, Jan Markiewicz

CZWARTEK / 29 lutego 2024 / Łk 16,19-31
8.00 śp. Mirosław Sowiński (2 greg.)
18.00 O łaskę zdrowia, Boże bł. i opiekę Matki Bożej dla Romana

PIĄTEK / 1 marca 2024 / Mt 21,33-43.45-46
8.00 śp. Mirosław Sowiński (3 greg.)
18.00 Dziękczynna za 19 lat życia, z prośbą o rozeznanie woli Bożej dla Grzegorza
18.00 śp. Pelagia (12 rocznica śmierci) oraz zmarli z rodzin Herman, Kędzierskich, Soleckich oraz Teresa Jakóbkiewicz

SOBOTA / 2 marca 2024 / Łk 15,1-3.11-32
8.00 śp. Mirosław Sowiński (4 greg.)
18.00 śp. Antoni Rogalski
18.00 rezerwacja

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU / 3 marca 2024 / J 2,13-25
8.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
10.00 Zmarli z rodzin Pączkowskich i Sowińskich
12.00 W intencji Parafian
15.00 śp. Mirosław Sowiński (5 greg.)
18.00 śp. Wacław Gąsior (w 41 rocznicę śmierci), Kazimierz Gąsior (w 18 rocznicę śmierci)