Ogłoszenia 04.12.2022, II Niedziela Adwentu

Ewangelia (Mt 3, 1-12) Nawracajcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

W owym czasie pojawił się Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: «Nawracajcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie». Do niego to odnosi się słowo proroka izajasza, gdy mówi: «Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, dla Niego prostujcie ścieżki!» Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem były szarańcza i miód leśny. Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy. A gdy widział, że przychodziło do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: «Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, a nie myślcie, że możecie sobie mówić: „Abrahama mamy za ojca”, bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. Już siekiera jest przyłożona do korzenia drzew. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, zostaje wycięte i wrzucone w ogień. Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma on wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym».

Czym są rekolekcje?

Sens rekolekcji oddają słowa Jezusa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. – Nawracać się, to znaczy zmieniać na nowo swoje myślenie, a co za tym idzie postępowanie – tłumaczy o. Wiktor Tokarski, bernardyn z Rzeszowa. – Nasze życie powinniśmy przeżywać w łączności z Bogiem, winniśmy naśladować w nim Chrystusa, słuchać Jego Ewangelii. On wskazuje nam właściwą drogę, którą powinniśmy iść. By móc na nowo na nią wejść, trzeba najpierw skonfrontować to, co ma miejsce w naszym życiu z nauczaniem Chrystusa – mówi. Taką możliwość dają nam nauki rekolekcyjne, a kapłan – rekolekcjonista jest tym, który nas ukierunkowuje, niejako podpowiada nad czym musimy popracować.

Nie możemy zapomnieć o tym, że rekolekcje wyrosły nie z praktyki „słuchania duchowego”, lecz „ćwiczeń duchownych”, zakładają więc nie tylko wysłuchanie nauk, ale własną aktywność, „ćwiczenie się” w życiu chrześcijańskim. Rekolekcje w naszym życiu będą jednak na tyle owocne, na ile sami się w ich przeżycie zaangażujemy i na ile będziemy skłonni na nowo przemyśleć swoją wiarę. Rekolekcje więc to osobista refleksja, poświęcenie więcej czasu na modlitwę – zarówno indywidualną, jak i wspólną, w rodzinie. 

Rekolekcje to właściwy moment, żeby spokojnie posłuchać wewnętrznego głosu, którego nie da się uciszyć, a który zadaje nam nurtujące pytania. Dlaczego istnieję? Dokąd zmierzam? Czy dobrze postępuję? Nareszcie masz czas, aby spróbować odpowiedzieć na te pytania. One nigdy nie ucichną w Tobie. Wielcy chrześcijanie ważne decyzje podejmowali zawsze po rekolekcjach. Ale żeby usłyszeć, co Bóg ma nam do powiedzenia, trzeba wyłączyć to, co zagłusza ciszę. Wtedy dopiero możemy „odzyskać” (z łaciny recolligo) sens i cel życia.

I na koniec rzecz bardzo ważna: rekolekcje to także czas, by „odzyskać” (recolligo) czystość duszy w sakramencie pojednania. Warto się do tej rekolekcyjnej spowiedzi przygotować przez rachunek sumienia, zadośćuczynienie i pojednanie się z tymi, których przez moje grzechy skrzywdziłem oraz mocne postanowienie poprawy. A przy okazji – warto też pomodlić się przed spowiedzią za księdza, który będzie mnie spowiadał, o potrzebne mu światło Ducha Świętego, żeby mógł mi dobrze pomóc, rozeznać, doradzić.

Rekolekcje adwentowe są zatem dla każdego z nas szansą pogłębienia swojej wiary i warto przyjąć ten czas jaki daje nam Bóg.

REKOLEKCJE ADWENTOWE 2022
W PARAFII ŚW. RAFAŁA KALINOWSKIEGO W ELBLĄGU

PONIEDZIAŁEK – 5 grudnia

6.30Msza św. roratnia z nauką dla dorosłych
11.00Msza św. z nauką dla dorosłych
12.00Anioł Pański
16.30Nauka dla Szkoły Podstawowej klasy 0, I, II, III
17.00Nauka dla Szkoły Podstawowej klasy IV, V, VI, VII
18.00Msza św. z nauką dla dorosłych
19.15Nauka dla Szkoły Podstawowej: klasy VIII i młodzież
20.00Msza św. z nauką dla dorosłych
21.00Apel Jasnogórski w intencji parafii

WTOREK – 6 grudnia

6.30Msza św. roratnia z nauką dla dorosłych i dzieci
11.00Msza św. z nauką dla dorosłych
12.00Anioł Pański
16.30Nauka dla Szkoły Podstawowej klasy 0, I, II, III
17.00Nauka dla Szkoły Podstawowej klasy IV, V, VI, VII – spowiedź
18.00Msza św. z nauką dla dorosłych
19.15Nauka dla klas VIII Szkoły Podstawowej i młodzieży – spowiedź
20.00Msza św. z nauką dla dorosłych
21.00Apel Jasnogórski w intencji parafii

ŚRODA – 7 grudnia

6.30Msza św. roratnia z nauką dla dorosłych
11.00Msza św. z nauką dla dorosłych
12.00Anioł Pański
16.30Msza św. dla Szkoły Podstawowej klasy 0 – VII
18.00Msza św. z nauką dla dorosłych
20.00Msza św. dla kandydatów do Bierzmowania oraz młodzieży
21.00Apel Jasnogórski w intencji parafii

Spowiedź Święta pół godziny przed Mszą Św

Ogłoszenia parafialne 04.12.2022r

  1. Zapraszamy dziś na Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00. Wykorzystaj ten czas ADWENTU i znajdź chwilę na ADORACJĘ, by powierzyć Panu Bogu nasze Rekolekcje i swoje sprawy.
  2. Witamy w naszej wspólnocie ks. Łukasza BOCIEK z Radomia, który poprowadzi tegoroczne Rekolekcje Adwentowe w naszej parafii. Prośmy o światło Ducha Świętego dla Rekolekcjonisty i całej parafii. Zaplanujmy dobrze swoje obowiązki domowe, by wziąć udział w duchowym przygotowaniu do świąt Narodzenia Pańskiego.
  1. Dzisiejsza taca przeznaczona jest na spłatę wykonanych balasek i balustrad w naszym kościele. Bóg zapłać za złożone ofiary. PROSIMY O ZAMYKANIE DRZWI PRZY WCHODZENIU I WYCHODZENIU Z KOŚCIOŁA PONIEWAŻ KOŚCIÓŁ JEST OGRZEWANY. DZIĘKUJEMY.
  2. W ramach ogólnopolskiej akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” Wolontariusze Caritas rozprowadzają dzisiaj świece na stół wigilijny w cenie: małe świece – 10 zł. i duże świece – 20 zł. Mamy tez możliwość nabycia za dobrowolną ofiarę poświęconego opłatka na stół wigilijny przed Kościołem.
  3. Wszystkich Parafian dorosłych zapraszamy na MSZE ŚW. RORATNIE ku czci Matki Bożej o godz. 6:30. Młodzież wraz z kandydatami do Sakramentu Bierzmowania zapraszamy w piątki o godz. 6:00. Dla dzieci Msze RORATNIE odprawiane będą we wtorki i czwartki o godz. 6:30. Prosimy, by dzieci przychodziły z opiekunami i przynosiły z sobą LAMPIONY.
  4. W czwartek 8 grudnia obchodzimy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Dzień ten jest świętem patronalnym Ruchu Światło-Życie, a w nim gałęzi Domowego Kościoła. Tego dnia zapraszamy o godz. 17:30 na wspólny śpiew GODZINEK KU CZCI NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP w intencji dziękczynnej za dar ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II, który zawierzył cały świat NIEPOKALANEJ.
  5. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP zapraszamy na nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem i skorzystania z GODZINY ŁASKI od 12:00 do godz. 13:00. Matka Boża przekazała światu: „Dzięki modlitwie w tej godzinie, ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona”.
  6. Zachęcamy do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” w cenie 8 zł z dodatkiem „Gość Elbląski.
  7. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych i opieki Matki Bożej Szkaplerznej.

Intencje mszalne 20.11.2022r


PONIEDZIAŁEK / 5 grudnia 2022r.
6.30 śp. Halina i Jan Ostrowscy, Barbara Skorubska
11.00 śp. Czesława [k] Kierzkowska (5 greg.)
18.00 Dziękczynna w 70 urodziny Wiesławy Krauze, z prośbą o Boże bł., potrzebne łaski dla Jubilatki oraz dla Krystyny Mackiel (intencja od wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym)
20.00

WTOREK / 6 grudnia 2022r. św. Mikołaja, biskupa
6.30 śp. Czesława [k] Kierzkowska (6 greg.)
11.00
18.00 śp. Krystyna Maćko (w 12 rocznicę śmierci), Zdzisław Sidor
18.00 śp. Józef Sielewicz (w 10 rocznicę śmierci)
20.00

ŚRODA / 7 grudnia 2022r. św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła
6.30 śp. Czesława [k] Kierzkowska (7 greg.)
11.00
16.30 W intencji dzieci naszej parafii
18.00 śp. Franciszek, Bolesława [k], Jan, Jerzy Kurzyńscy oraz zmarli z obojga stron
18.00 śp. Anna Piekarska (w 1 rocznicę śmierci), Jerzy, Stanisław
20.00 śp. Alicja Łozowska (30 dzień po pogrzebie)

CZWARTEK / 8 grudnia 2022r. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
6.30 śp. Marianna Młynarska w dniu imienin, Józef, Zbigniew, Sławomir Młynarscy
6.30 śp. Czesława [k] Kierzkowska (8 greg.)
18.00 Dziękczynna za przyjaciół i darczyńców z prośbą o Boże błogosławieństwo
18.00 Dziękczynna za otrzymane łaski w dniu urodzin i imienin z prośbą o dalsze łaski dla Marii Wojtczak

PIĄTEK / 9 grudnia 2022r.
6.00 śp. Maria Załęska
6.00 śp. Michał Jakubiak (8 rocznica śmierci) i zmarli z rodziny Jakubiak i Dzikowskich
18.00 Za dusze w czyśćcu cierpiące
18.00 śp. Czesława [k] Kierzkowska (9 greg.)

SOBOTA / 10 grudnia 2022r.
6.30 śp. Czesława [k] Kierzkowska (10 greg.)
18.00 śp. Stanisława [k] Klonkowska (5 rocznica śmierci), Stanisław Klonkowski (6 rocznica śmierci)
18.00 śp. Adela Demska (w 4 rocznicę śmierci)

III NIEDZIELA ADWENTU Gaudete / 11 grudnia 2022 r.
8.00 Dziękczynna za wszelkie łaski udzielone w ciągu roku Nikodemowi i jego rodzinie, Agnieszce i całej rodzinie zakonnej oraz Magdzie i jej rodzinie
10.00 Dziękczynna z okazji urodzin Sylwii z prośbą o potrzebne łaski wiary, nadziei, miłości i opiekę Matki Bożej Szkaplerznej
12.00 W intencji Parafian
15.00 śp. Czesława [k] Kierzkowska (11 greg.)
18.00 śp. Wiktor Idzikowski (7 rocznica śmierci)