Biuletyn 14.11.2021, XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ewangelia (Mk 13, 24-32)
Sąd ostateczny

Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Jezus powiedział do swoich uczniów:

«W owe dni, po wielkim ucisku, „słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą spadać z nieba i moce na niebie” zostaną wstrząśnięte.

Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i „zgromadzi swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi po kraniec nieba”.

A od figowca uczcie się przez podobieństwo. Kiedy już jego gałąź nabrzmiewa sokami i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie te wydarzenia, wiedzcie, że to blisko jest, u drzwi.

Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec».

 
ODPUST PARAFIALNY

W najbliższą sobotę – 20 listopada będziemy obchodzić coroczną uroczystość parafialną – Odpust ku czci patrona naszej świątyni i parafii – św. Rafała Kalinowskiego. Warto przy tej okazji pochylić się nad znaczeniem tego wydarzenia.

Odpust parafialny jest świętem patronalnym kościoła parafialnego. W pierwszych wiekach chrześcijanie nie budowali kościołów do sprawowania kultu. Eucharystię sprawowano w prywatnych domach, które nazywano „Domus Ecclesiae”, czyli „Kościoły Domowe”. Od IV wieku, po uzyskaniu wolności zaczęto budować kościoły. Były to przede wszystkim bazyliki i tak zwane „aedicula” (mały budynek, kościółek) lub po grecku „tropaion” (znak zwycięstwa). Te ostatnie wznoszono na grobach lub w miejscach męczeńskiej śmierci chrześcijan. Z czasem małe pomniki i ołtarze stawały się budynkami kościelnymi. Wybór miejsca nie był więc przypadkowy. Budowano kościoły w miejscach, gdzie istniał kult świętych, zwłaszcza męczenników. Dzięki temu kościoły otrzymywały swoich świętych patronów. Troszczono się także, aby w nowym kościele znajdowały się relikwie świętego. Pierwsze kościoły przyjmowały za swoich patronów zwłaszcza Apostołów i świętych męczenników.

Potem dedykowano nowe kościoły Najświętszej Maryi Pannie, a w wiekach późniejszych także Jezusowi Chrystusowi, Duchowi Świętemu oraz odwoływano się do przymiotów boskich (np. Opatrzności Bożej, Miłosierdzia Bożego) i wydarzeń zbawczych. Dzień nadania tytułu kościołowi stawał się świętem kościoła i parafii.
Budowa nowego kościoła, a zwłaszcza ołtarza wymagała posiadania relikwii jakiegoś świętego. Święty, którego relikwie zdobyto i umieszczono w ołtarzu w sposób naturalny stawał się patronem kościoła. Ponieważ w kościołach budowano zwykle kilka ołtarzy, w których umieszczano relikwie wielu świętych, stąd miały one wielu patronów.

Dzień, w którym wspominano w liturgii świętego patrona, stawał się świętem kościoła i parafii z nim związanej. W parafialne święto, oprócz uroczystej Mszy świętej, organizowano procesje, przedstawienia obrazujące życie czczonego świętego, urządzano wspólne zabawy i uczty. W późniejszych wiekach uczestnictwo w święcie patrona kościoła dawało możliwość uzyskania odpustów. Wtedy też święto patronalne kościoła zaczęto nazywać odpustem parafialnym. Możliwość uzyskania odpustów zmieniła charakter parafialnego święta. Podkreślano konieczność pokuty i nawrócenia. Przed uroczystością odpustową organizowano specjalne przygotowania, gdzie ważne miejsce zajmowała spowiedź.

Odpust parafialny, czyli święto patronalne kościoła parafialnego jest przede wszystkim świętem wspólnoty wiernych tworzącej daną parafię. To szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia. To dzień, w którym każdy wierzący ma okazję doświadczyć w sposób bardzo konkretny łaski Bożej miłości, wyrażającej się w darze odpustu. W końcu daje okazję poznania świętego patrona parafii i uwielbienia Boga za jego orędownictwo i opiekę. Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina.

 

Ogłoszenia parafialne 14.11.2021r

1. W kościele, zakrystii, kancelarii parafialnej, używamy maseczek osłaniających usta i nos. Na stolikach przy głównym i bocznym wejściu do kościoła umieszczone są dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.

2. W naszej parafii trwa Nowenna do św. Rafała Kalinowskiego, przygotowująca duchowo do ODPUSTU PARAFIALNEGO. Nowennę odmawiamy na zakończenie Mszy św.

3. W listopadzie w sposób szczególny pochylamy się nad mogiłami, w których spoczywają nasi bliscy. Najgłębszym wyrazem naszej miłości jest nasza modlitwa za nich. Dlatego zapraszamy do wspólnej modlitwy za zmarłych codziennie o godz. 18:00 na Mszy św. Zbiorowej a bezpośrednio po na WYPOMINKI połączone z Koronką do Miłosierdzia Bożego.

4. UWAGA!!! Kandydatów do Sakramentu Bierzmowania przygotowujących się drugi rok przy parafii zapraszamy w tym tygodniu: w poniedziałek, środę i czwartek na spotkania w wyznaczonych grupach o godz. 19:00 do salce na plebanii.

5. Dzieci wraz z opiekunami zapraszamy na modlitwę za zmarłych 16 listopada (wtorek) o godz. 16:30. Prosimy, aby dzieci przyniosły ze sobą znicze.

6. We wtorek 16 listopada dzień spotkania BRACTWA SZKAPLERZNEGO. Serdecznie zapraszamy na Mszę św. o godz. 18:00 oraz po Mszy św. na WYPOMINKI połączone z Koronką do Bożego Miłosierdzia, zakończoną NOWENNĄ I APELEM MARYJNYM.

7. W środę – 17 listopada przypada trzecia rocznica KONSEKRACJI NASZEGO KOŚCIOŁA. W powyższą Uroczystość w kościele będą zapalone ZACHEUSZKI tj. świeczki na ścianach symbolizujące miejsca namaszczenia olejem świętym murów naszego Kościoła. Zapraszamy w tym dniu na Msze św. o godz. 8:00 oraz o godz. 18:00.

8. W piątek – 19 listopada obchodzimy PARAFIALNY DZIEŃ OBRONY ŻYCIA. W tym dniu na Mszy św. o godz. 18:00 będzie możliwość podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, zagrożonego ABORCJĄ. Zapraszamy wszystkie osoby, pragnące włączyć w OBRONĘ ŻYCIA poprzez modlitwę.
Przy Biuletynie znajdziemy kartki do wypełnienia w celu podjęcia tego dzieła.

9. UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE KU CZCI ŚW. RAFAŁA KALINOWSKIEGO obchodzić będziemy w sobotę – 20 listopada. Msze św. sprawowane będą o godz.: 8:00, 11:00 (z udziałem księży z Dekanatu) i o godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z łaski odpustu parafialnego. To również Twoje imieniny – nie może Cię zabraknąć. Niech św. Rafał Kalinowski wyprasza nam wszelkie potrzebne łaski, umacnia wiarę i dodaje sił w codziennych zmaganiach.

10. Zachęcam w tym tygodniu do korzystania z Sakramentu Spowiedzi Świętej codziennie od godz. 7:45 oraz od godz. 17:30.

11. Najpiękniejszą modlitwą Kościoła jest Msza święta, którą można zamawiać za żywych i umarłych lub ofiarować jako wspaniały chrześcijański prezent z okazji rocznicy ślubu, chrztu, urodzin i imienin prosząc o łaski lub za nie dziękując. Można zamawiać i rezerwować Msze św. na rok 2022.

12. Zachęcamy do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł z dodatkiem „Gość Elbląski.

13. Pan powołał do wieczności:

† śp. Henryka(k) MARCINKOWSKA lat 95 z ul. Brzechwy

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

 

Intencje mszalne 14.11.2021r

XXXIII Niedziela Zwykła / 14 listopada 2021 r.
7.00 śp. Włodzimierz KOWALSKI w 1 rocz. śmierci
9.00 O Boże Błogosławieństwo, wszelkie potrzebne łaski dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz Magdaleny i Macieja
10.30 O Boże błogosławieństwo i opiekę dla Patryka SZCZEPANIKA z okazji urodzin
12.00 W intencji Parafian
15.00 śp. Wanda JABŁOŃSKA w 1 rocz. śmierci, śp. Bolesław (m) JABŁOŃSKI w 26 rocz.
18.00 Msza Święta Zbiorowa (14)

PONIEDZIAŁEK / 15 listopada 2021r.
8.00 Za dusze w czyśćcu cierpiące
18:00 śp. Eugeniusz DEMBIŃSKI w 4 rocz. śmierci oraz za zmarłych z rodzin DEMBIŃSKICH I JEGIELSKICH
18.00 Msza Święta Zbiorowa (15)

WTOREK / 16 listopada 2021r. / N.M.P. Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia
8.00 śp. Leokadia – Stefania SAKOWSKA w 2 rocz. śmierci
18.00 W intencji Bractwa i Rodziny Szkaplerznej oraz osób, które przyjmą Szkaplerz Karmelitański
18.00 Msza Święta Zbiorowa (16)

ŚRODA / 17 listopada 2021r.
III ROCZNICA POŚWIĘCENIA NASZEGO KOŚCIOŁA
8.00 W intencji Damiana i Karoliny o uratowanie małżeństwa, Boże błogosławieństwo i światło Ducha Świętego
18.00 Za zmarłych ofiarodawców i budowniczych Kościoła o łaskę nieba a dla żyjących o Boże błogosł. i potrzebne łaski przez wstawiennictwo św. Rafała Kalinowskiego patrona parafii
18.00 Msza Święta Zbiorowa (17)

CZWARTEK / 18 listopada 2021r. / bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy
8.00 O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla KAROLINY z okazji urodzin
18.00 śp. Zdzisław BOROWSKI w 5 rocz. śmierci, śp. Stanisław HUMELT w 11 rocz. śmierci i zmarłych z rodziny
18.00 Msza Święta Zbiorowa (18)

PIĄTEK / 19 listopada 2021r.
8.00 O dary Ducha Świętego, Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej dla Radosława
18.00 śp. Rajmund Zbigniew DULJAN – intencja od sąsiadów
18.00 Msza Święta Zbiorowa (19)

SOBOTA / 20 listopada 2021r / UROCZYSTOŚĆ ŚW. RAFAŁA KALINOWSKIEGO
8.00 O łaskę nieba dla Mikołaja i Ewy i wszystkich zmarłych z rodziny BARANIAK I RUŚNIAK
11.00 ZA CAŁĄ WSPÓLNOTĘ PARAFIALNĄ
18.00 ZA CAŁĄ WSPÓLNOTĘ PARAFIANĄ
18.00 Msza Święta Zbiorowa (20)