Biuletyn 10.10.2021, XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ewangelia (Mk 10, 17-30), Rada dobrowolnego ubóstwa

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Gdy Jezus wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, zaczął Go pytać: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?»

Jezus mu rzekł: «Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę».

On Mu odpowiedział: «Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości».

Wtedy Jezus spojrzał na niego z miłością i rzekł mu: «Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną». Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.

Wówczas Jezus spojrzał dookoła i rzekł do swoich uczniów: «Jak trudno tym, którzy mają dostatki, wejść do królestwa Bożego». Uczniowie przerazili się Jego słowami, lecz Jezus powtórnie im rzekł: «Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego tym, którzy w dostatkach pokładają ufność. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego».

A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: «Któż więc może być zbawiony?»

Jezus popatrzył na nich i rzekł: «U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe».

Wtedy Piotr zaczął mówić do Niego: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą».

Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci lub pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym».

 

BOGACTWO I UBÓSTWO

Ubóstwo i bogactwo to problem stary jak świat. Człowiek bogaty to nie zawsze ten, który wiele posiada. Biedny to nie zawsze ten, który śpi na ulicy. Problem leży we właściwym stosunku człowieka do posiadanych dóbr materialnych. Przyjrzyjmy się bliżej dzisiejszej Ewangelii.


„Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” (Mk 10, 17). Pytanie, które stawa młody, bogaty człowiek ukazuje głębokie powiązanie między moralnym dobrem ludzkich czynów z życiem wiecznym. Młodzieniec pyta Jezusa o dobro, zwracając się do Niego: „Nauczycielu dobry”. Tylko Bóg jest dobry i człowiek poprzez pełnienie sprawiedliwości, umiłowanie życzliwości i pokorne obcowanie z Bogiem może realizować dobro w swoim życiu.


„Znasz przykazania” (Mk 10, 19). Jezus odwołuje do znajomości przykazań z Góry Synaj. Wskazuje przez to na łączność, która występuje pomiędzy Starym z Nowym Przymierzem. Jakby chciał powiedzieć: „Nic nowego pod słońcem. Człowieku znasz, co trzeba robić, aby zamieszkać w Moim Królestwie”. Nasza znajomość przykazań jest jako taka. Trudniej natomiast z ich realizacją. Wymagania, jakie stawia Jezus swoim wyznawcom, nie są łatwe. To prawda.

Ale i całe chrześcijaństwo jest wymagające. Jezus nie jest propagandzistą czy populistą, któremu zależy na taniej popularności. Rzecz ciekawa, że w dzisiejszym fragmencie Ewangelii Jezus nie mówi o przykazaniu miłości Boga, ale o tych przykazaniach, które dotyczą miłości bliźniego. Nauczyciel Dobry chce nam dzisiaj powiedzieć, że miłość do Boga nie kończy się na odniesieniu do bliźniego. Do swojej pełni wymaga ona czegoś więcej niż miłowanie tylko tych, którzy nas miłują.


„Jednego ci brakuje” (Mk 10,21). Ostatnie wymaganie, jakie stawia Pan Jezus młodzieńcowi, to nic innego jak pytanie o miłość Boga, o Jego miejsce w życiu owego młodego człowieka. Czy rzeczywiście młodzieniec kochał Boga całym swoim życiem? Czy rzeczywiście Pan Bóg był na pierwszym miejscu w jego życiu? Chyba jednak nie. Bo przecież odszedł zasmucony. Zamiast Boga wybrał to, co posiadał. Jego nieszczęście nie polega na tym, że wiele posiadał, ale raczej na tym, że bardziej ukochał to, co miał niż Boga.


„Spochmurniał i odszedł zasmucony” (Mk 10,22). Biedny bogaty człowiek! Nic nie zrozumiał z lekcji, której udzielił mu Nauczyciel. Dokąd poszedł? Ewangelista nie podaje szczegółów. Być może wrócił do swojego domu i zabrał się za liczenie swojego majątku. Być może dał jakiś grosz dla biednych. Być może dalej przestrzegał Bożych przykazań, ale nade wszystko w dalszym ciągu kochał to, co posiadał. I w dalszym ciągu nie nadawał się jeszcze do Królestwa Niebieskiego. Być może zastanowił się nad słowami Mistrza dotyczącymi życia wiecznego i może wrócił do Nauczyciela, bardziej kochając Boga niż to co posiadał. Ewangelista nie informuje nas o tym, co było dalej.


Każdy z nas musi odnaleźć się w owym bogatym młodzieńcu i musi dać sobie odpowiedź na pytanie: czy przypadkiem to, co posiadamy, nie przesłania nam Boga. Wcale nie musi to być dużo, ale czasem właśnie niewiele może być przyczyną „spochmurniania” naszego oblicza.

ks. Jacek Szymański

 

 

Ogłoszenia parafialne 10.10.2021r

1. Obchodzimy dzisiaj XXI Dzień Papieski pod hasłem „TOTUS TUUS”. Z tej okazji młodzież przed kościołem zbiera do puszek ofiary na stypendia w ramach Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Za okazane wsparcie dziękujemy.

2. MIESIĄC RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO. Zapraszamy na nabożeństwa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Wierni, którzy odmawiają część Różańca (5 dziesiątek) w kościele lub rodzinie mogą uzyskać ODPUST ZUPEŁNY. Zapraszamy do wspólnej modlitwy: dorosłych i młodzież o godz. 17:15, a dzieci zapraszamy: we wtorki i czwartki o godz. 16:30.

3. Rodziców dzieci klas III Szkoły Podstawowej przygotowujących się do I Spowiedzi i Komunii św. zapraszam jutro (11 października) na comiesięczne spotkanie do kościoła na godz. 19:00.
Obecność obowiązkowa.

4. Zaniepokojony brakiem dzieci klas II Szkoły Podstawowej w Kościele zapraszam rodziców tych dzieci we wtorek (12października) na spotkanie w kościele. Każdy rodzic otrzyma książeczkę dla swego dziecka. Obecność obowiązkowa.

5. Ks. Kamil zaprasza w środę 13 października br. wszystkich chętnych na spotkanie Kręgu Biblijnego po Mszy Św. wieczornej – ok. godz. 18.45.

6. UWAGA!!! Kandydatów do Sakramentu Bierzmowania przygotowujących się drugi rok przy parafii zapraszamy w tym tygodniu: w poniedziałek, środę i czwartek na spotkanie w małej grupie o godz. 19:00 do salki na plebanii.

7. W czwartek 14 października obchodzimy DZIEŃ NAUCZYCIELA. Składamy wszystkim pedagogom, katechetom i pracownikom oświaty najserdeczniejsze życzenia cierpliwości
i miłości. Niech Pan Bóg błogosławi w pracy. Zapraszamy w tym dniu uczniów, nauczycieli i katechetów na wspólny Różaniec o godz. 17:15.

8. W sobotę 16 października dzień spotkania Bractwa Szkaplerznego i Rodziny Szkaplerznej oraz dzień modlitw za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. W tym dniu 43 lat temu cała Polska usłyszała słowa: Habemus Papam obwieszczające wybór Kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W tym dniu zapraszamy na wspólny Różaniec o godz. 17:15 i Mszę św. o godz. 18.00.

9. Od 2004 roku w Polsce, 15 października obchodzony jest jako DZIEŃ DZIECKA UTRACONEGO. Wszystkich rodziców i bliskich, którzy przeżyli to trudne i bolesne doświadczenie zapraszamy tego dnia(piątek) na Mszę św. o godz. 18:00 do kościoła p.w. bł. Franciszki Siedliskiej w Elblągu, przy ul. Willowej 26.

10. Zapraszamy w sobotę 16 października 2021 roku na dekanalną pielgrzymkę do kościoła św. Józefa w Elblągu z okazji ROKU ŚWIĘTEGO JÓZEFA. Kościół św. Józefa na Bielanach jest KOŚCIOŁEM STACYJNYM. W programie:

  • 11:30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania
  • 12:00 – Eucharystia, zakończona zawierzeniem naszych parafii, rodzin opiece św. Józefa Opiekuna Świętej Rodziny

11. W kościele Matki Boskiej Królowej Polski a zarazem Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbędą się rekolekcje dla stanu wdów i wdowców w dniach 14 – 16 października 2021r. Rozpoczynać się będą o godz. 10:00 każdego dnia. Serdecznie zapraszamy.

12. W poniedziałek 18 października br. przypada święto Świętego Łukasza Ewangelisty – PATRONA SŁUŻBY ZDROWIA. Ksiądz Biskup Elbląski zaprasza tego dnia na Mszę Św. o godz. 18:00 do Katedry św. Mikołaja w intencji wszystkich lekarzy, pielęgniarek i całego personelu medycznego.

13. Mamy już możliwość zamawiania i rezerwacji Mszy świętej na ROK 2022.

 

Intencje mszalne 10.10.2021r

PONIEDZIAŁEK / 11 października 2021r.
8.00 † Zmarli z rodziny MENDALKA
18.00 † Bogdan MICHALSKI (4 r. śm.)
18.00 † Antoni BIELSKI (11 Msza Gregoriańska)

WTOREK / 12 października 2021r.
8.00 † Antoni BIELSKI (12 Msza Gregoriańska)
18.00 Dziękczynna w 75. rocznicę urodzin Stefana JAWORSKIEGO z prośbą o zdrowie, Boże Błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej Szkaplerznej
18.00 † Józef KWIATOSZ (Msza z okazji rocznicy urodzin) oraz zmarli rodzice z obojga stron

ŚRODA / 13 października 2021r. / Bł. Honorata Koźmińskiego
8.00 † Antoni BIELSKI (13 Msza Gregoriańska)
18.00 O zdrowie, Boże Błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski dla Wandy ZIEGERT
18.00 † Edward MAŁYSZKO i zmarli rodzice z obojga stron

CZWARTEK / 14 października 2021r.
8.00 † Teresa MAŁKOWSKA (Msza z okazji imienin w 6 miesiąc po śmierci)
18.00 † Leszek (13 r. śm.) i Małgorzata (7 r. śm.)
18.00 † Antoni BIELSKI (14 Msza Gregoriańska)

PIĄTEK / 15 października 2021r. / Św. Teresy od Jezusa
8.00 Za dusze w czyśćcu cierpiące
18.00 † Antoni BIELSKI (15 Msza Gregoriańska)
18.00 † Mieczysław ZYGMUNT

SOBOTA / 16 października 2021r. / Św. Jadwigi Śląskiej
8.00 † Antoni BIELSKI (16 Msza Gregoriańska)
15.00 Dziękczynna w 50. rocznicę ślubu Jadwigi i Zdzisława JÓZEFOWSKICH z prośbą o Boże Błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Złotych Jubilatów
18.00 Msza w intencji Bractwa Szkaplerznego i osób, które przyjmują Szkaplerz

XXIX Niedziela Zwykła / 17 października 2021 r.
7.00 † Tomasz PEŁKA (23 r. śm.), zmarli rodzice oraz Wiesław
9.00 O Boże Błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej i potrzebne łaski dla Jadwigi DUSZNIAK z okazji imienin
10.30 Dziękczynna z okazji 7. rocznicy urodzin Michała BANASIK
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Edmund GOŁYŃSKI (17 r. śm.) i zmarli z rodziny
18.00 † Antoni BIELSKI (17 Msza Gregoriańska)