Biuletyn 03.10.2021, XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ewangelia (Mk 10, 2-16)
Co Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Faryzeusze przystąpili do Jezusa, a chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę.

Odpowiadając, zapytał ich: «Co wam przykazał Mojżesz?»

Oni rzekli: «Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić».

Wówczas Jezus rzekł do nich: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela».

W domu uczniowie raz jeszcze pytali Go o to. Powiedział im: «Kto oddala swoją żonę, a bierze inną, popełnia względem niej cudzołóstwo. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo».

Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego.

A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego».

I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je.

 

NIEROZERWALNY WĘZEŁ

Chrystus Pan podejmuje dzisiaj w swoim nauczaniu zagadnienie bardzo trudne, a zarazem bardzo aktualne także i w naszych czasach. Chodzi o świętość małżeństwa i jego nierozerwalność. I znowu faryzeusze chcą wystawić Go na próbę. Jezus zatrzymuje się, chyba Mu zależy na tym spotkaniu. Nauczyciele narodu są ważni, wykształceni, należy ich słuchać. To w końcu oni rozstrzygają zawiłe i trudne spory codzienności.

To oni dają poczucie pewności swoim słuchaczom. Są sprawy, których z pewnością nie rozumieją, ale powagą i wysoko podniesioną głową nadrabiają swoje niezrozumiałe wykłady. I oto pojawia się On. Kto Mu pozwolił nauczać? Bez ich pozwolenia? Jak śmie? Postanawiają postawić Go przy tablicy i zadać Mu serię pytań, na które odpowiedź nie należy do najłatwiejszych.

Wszyscy uważnie słuchają, bo przecież chodzi o jeden z życiowych kłopotów. Co mam zrobić wtedy, gdy nam się w małżeństwie nie układa? Sprawa przybiera postać sytuacji bez wyjścia. W sytuacjach takich ludzie często decydują się na pójście „każdy swoją drogą”. Zostawić problem, odejść, nie zawracać sobie głowy. Zacząć od nowa, ale już z kimś innym.
Siedzący na katedrach mędrcy zadbali o szczegółowe przepisy, by rozstanie było jak najbardziej sprawiedliwe. Ustalono wysokość ofiar, podział majątku. Przecież trzeba jakoś żyć. Jakoś ułożyć sobie życie; bądźmy ludźmi, ciągnąć to dalej, jest bez sensu. Pan przysłuchuje się temu wszystkiemu. On zna ludzkie myśli. Wydaje się być jakby głuchy na całe bogactwo ludzkich przemyśleń i argumentów. Sięga do korzeni, do początku. Nie udziela od razu odpowiedzi, ale odwołuje się do znajomości prawa przez faryzeuszów. Powtarza z uporem znane na pamięć słowa. Nie wstydzi się i niczego nie chce odwołać, nawet jeśli stworzony przezeń świat wydaje się być do końca zepsuty.

Jezus patrzy odważnie w oczy swoim słuchaczom i tym, którzy „chcieli Go wystawić na próbę”. Oni wszyscy zdają się twierdzić, że wiedzą i rozumieją lepiej. To przecież oni przygotowali – wydawać się by mogło – niezawodny plan wybawiania małżonków z kłopotów. Jest to plan rozsądny, bierze pod uwagę ludzką słabość. Poza tym wychodzi naprzeciw ludzkim oczekiwaniom.

Nauczyciel z Nazaretu jest jednak nieugięty. Czyżby nie znał tak popularnego dzisiaj słowa: „kompromis”? Słowo to pozwala dogadać się praktycznie z każdym, kupić wszystko za całkiem przyzwoitą cenę. Jednak język Mistrza daleki jest od sloganów prowadzących do spokoju za wszelką cenę. Jego słowa o cudzołóstwie brzmią ostro i wyraźnie. Nie dopuszczają żadnego kompromisu. Nie dają się wytłumaczyć współczesną mentalnością, czy trudnym charakterem małżonków.

Apostołowie są poruszeni i pytają jeszcze raz Nauczyciela na osobności. Pan powtarza krótko to, co już powiedział. Nie są potrzebne żadne dodatkowe wyjaśnienia. Nauka Jezusa jest prosta, ale też i wymagająca. Ciekawa rzecz, że w Ewangelii według św. Marka zaraz po tym fragmencie znajduje się opis mówiący o tym, jak Jezus błogosławi dzieci. Chyba tak jak dzieci musimy zasłuchać się w słowa Nauczyciela, musimy w nie uwierzyć i zacząć nimi żyć.

ks. Jacek Szymański

 

 

Ogłoszenia parafialne 03.10.2021r

1. W dniu dzisiejszym indywidualna Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 do godz. 17:15. Znajdź czas, aby być sam na sam z Twoim Panem.

2. W pierwsze niedziele miesiąca zbierana taca przeznaczona jest na inwestycje w naszej parafii. (remont kuchni i refektarza). Bóg zapłać za składane ofiary.

3. PRZED NAMI MIESIĄC RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO.

Zapraszamy na nabożeństwa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Wierni, którzy odmawiają część Różańca (5 dziesiątek) w kościele lub rodzinie mogą uzyskać ODPUST ZUPEŁNY. Zapraszamy do wspólnej modlitwy: dorosłych i młodzież o godz. 17:15, a dzieci zapraszamy: we wtorki i czwartki o godz. 16:30.

4. W pierwszy czwartek – 7 października 2021 – zapraszamy na GODZINĘ ŚWIĘTĄ czyli na ADORACJĘ NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

od godz. 17:00 oraz na Mszę św. godz. 18:00. Tego dnia 7 października Kościół obchodzi wspomnienie NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY RÓŻAŃCOWEJ. Zapraszam w tym dniu do udziału we wspólnych modlitwach wszystkie osoby tworzące RÓŻE RÓŻAŃCOWE. Informuję, że przy naszej parafii istnieje 14 Róż Żywego Różańca. Za wstawiennictwem Matki Bożej Różańcowej będziemy wypraszać potrzebne łaski dla Ojca Świętego Franciszka, całego Kościoła oraz prosić o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. Na zakończenie zapraszam do salki na plebanii.

5. IDZIEMY DO KINA !!!

Zapraszam do wspólnego wyjścia do Multikina Ogrody – Elbląg w dniu 6 października br.(środa): godz. 19:30 na film „FATIMA” w reżyserii Marco Pontecorvo. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach maryjnych, które dały siłę milionom chrześcijan. Według recenzentów ten obraz to jak dotąd najbardziej przekonująca adaptacja tej wyjątkowej historii. Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach I wojny światowej. Troje dzieci z Fatimy – Franciszek, Hiacynta i Łucja doświadczają niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywają do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy. Cena biletu 11 zł. wpłacamy przy wejściu do sali kinowej.

6. Mamy już możliwość zamawiania i rezerwacji Mszy świętej na ROK 2022.

7. W przyszłą niedzielę (10 października) obchodzić będziemy XXI Dzień Papieski pod hasłem „TOTUS TUUS”. Z tej okazji młodzież przed kościołem będzie zbierać do puszek pieniądze na stypendia w ramach fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

8. W kościele Matki Boskiej Królowej Polski, a zarazem Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbędą się rekolekcje dla stanu wdów i wdowców w dniach 14 – 16 października 2021r. Rozpoczynać się będą o godz. 10:00 każdego dnia. Serdecznie zapraszamy.
Ponadto zapraszamy w każdą drugą sobotę miesiąca na Mszę św. dla wdów i wdowców, która odbywa się o godz. 11:00.

9. Zapraszam dziewczęta szkół ponadpodstawowych oraz studentki do udziału w DNIU SKUPIENIA DLA DZIEWCZĄT rozeznających drogę życia. Odbędzie się on w sobotę 30 października w parafii św. Anny w Sztumie pod hasłem: „Moim powołaniem jest Miłość.”
Zgłoszenia na adres email: powolania.elblag@gmail.com

10. W sobotę 16 października 2021 zaplanowana jest dekanalna pielgrzymka do kościoła św. Józefa w Elblągu z okazji ROKU ŚWIĘTEGO JÓZEFA. Kościół św. Józefa na Bielanach jest KOŚCIOŁEM STACYJNYM. W programie:

  • 11:30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania
  • 12:00 – Eucharystia, zakończona zawierzeniem naszych parafii, rodzin opiece św. Józefa.

11. Zachęcamy do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. z dodatkiem „Gość Elbląski. Zachęcam do zabrania BIULETYNU PARAFIALNEGO.

 

Intencje mszalne 03.10.2021r


PONIEDZIAŁEK / 4 października 2021r. / św. Franciszek z Asyżu
8.00 † Franciszek SONGIN
18.00 Prośba o zdrowie i wszelkie potrzebne łaski dla Anny ASIUKIEWICZ
18.00 † Antoni BIELSKI (4 Msza Gregoriańska)

WTOREK / 5 października 2021r. / św. Faustyna Kowalska
8.00 † Eugeniusz (40 r. śm.) i zmarli rodzice z obojga stron
18.00 † Antoni BIELSKI (5 Msza Gregoriańska)
18.00 † Krzysztof ZGLICZYŃSKI (3 r.śm.)
18:00 † Regina URBAŃSKA (Msza w 70 rocznicę urodzin)

ŚRODA / 6 października 2021r.
8.00 † Antoni BIELSKI (6 Msza Gregoriańska)
18.00 † Bogdan KRÓL (6 r. śm.) oraz zmarli z rodziny
18.00 † Ignacy ROKOWSKI (Msza w 8 miesiąc po pogrzebie)

CZWARTEK / 7 października 2021r. / NMP Różańcowej
8.00 † Antoni BIELSKI (7 Msza Gregoriańska)
18.00 † Maria SIEMION (17 r. śm.)
18.00 † Helena BUKOJEMSKA

PIĄTEK / 8 października 2021r.
8.00 † Ryszard ADAMCZYK (Msza w 30 dzień po pogrzebie)
18.00 † Antoni BIELSKI (8 Msza Gregoriańska)
18.00 † Marian PIETRZAK, Marek PIETRZAK i zmarli rodzice z obojga stron, Bronisław OSTROWSKI

SOBOTA / 9 października 2021r.
8.00 † Marcinek WIŚNIEWSKI (31 r. śm.)
18.00 † Antoni BIELSKI (9 Msza Gregoriańska)
18.00 † Jadwiga WASILUK (Msza w 30 dzień po pogrzebie)

XXVIII Niedziela Zwykła / 10 października 2021 r.
7.00 † Zmarli z rodziny DZIUGIEŁ, MARTOWICZ oraz Halina RAJSKA
9.00 O Boże Błogosławieństwo, wszelkie potrzebne łaski dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz Magdaleny i Macieja
10.30 O Boże Błogosławieństwo i potrzebne dary Ducha Świętego dla Eli
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Antoni BIELSKI (10 Msza Gregoriańska)
18.00 Dziękczynna w 5 rocznicę ślubu Anny i Łukasza GRABOWSKICH z prośbą o Boże Błogosławieństwo na dalsze lata życia małżeńskiego i dla rodziców