Biuletyn 05.09.2021, XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ewangelia (Mk 7, 31-37)
Uzdrowienie głuchoniemego

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu.

Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, z dala od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: «Effatha», to znaczy: Otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić.

Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I przepełnieni zdumieniem mówili: «Dobrze wszystko uczynił. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę».

 

Sługa Boża Matka Elżbieta Róża Czacka

Jak dobrze wiemy w niedzielę, 12 września o godzinie 12:00 odbędzie się beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Tego dnia również beatyfikowana zostanie Matka Elżbieta Róża Czacka.

Róża Czacka urodziła się 22 października 1876 roku w Białej Cerkwi (obecnie Ukraina). Była szóstym z siedmiorga dzieci Zofii z domu Ledóchowskiej i Feliksa Czackiego. Od dzieciństwa miała problemy ze wzrokiem, mimo licznych operacji, całkowicie traci go w wieku 22 lat. Młoda, wykształcona, religijna dziewczyna rozpoczyna życie „po niewidomemu”. Uczy się alfabetu Braille’a, zapoznaje z najnowszymi osiągnięciami nauki o niewidomych, dużo podróżuje po Europie (m.in. do Francji, Austrii, Szwajcarii). W 1911 roku zakłada Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi.

Staraniem nowej instytucji powstają w Warszawie: ochronka, szkoła powszechna, warsztaty, biblioteka brajlowska oraz tzw. patronat, obejmujący na terenie miasta dorosłych niewidomych i ich rodziny.
Lata I wojny światowej Róża Czacka spędziła w Żytomierzu. Był to dla niej czas swoistych rekolekcji. Pojawiła się myśl o podjęciu życia zakonnego oraz o powołaniu nowego zgromadzenia zakonnego, które służyłoby ludziom niewidomym. W 1917 roku Róża Czacka przyjmuje habit franciszkański i składa śluby wieczyste w III Zakonie św. Franciszka.
W maju 1918 roku wraca do Warszawy jako siostra Elżbieta. Po uzyskaniu koniecznych pozwoleń przyjmuje kandydatki do nowego zgromadzenia, które od 1 grudnia 1918 roku zaczyna istnieć jako Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Jego charyzmatem staje się służba ludziom niewidomym i wynagradzanie za duchową ślepotę świata. Opiekunem duchowym Zgromadzenia i całego Dzieła zostaje ksiądz Władysław Korniłowicz.

W 1922 roku, dzięki otrzymanej darowiźnie kilku mórg ziemi w Laskach, Matka Elżbieta rozpoczyna budowę zakładu dla niewidomych. To tutaj stopniowo zostają przeniesione placówki dla niewidomych dzieci – szkoła i warsztaty; powstaje dom macierzysty Zgromadzenia.
Do wybuchu II wojny światowej, Laski kierowane przez Matkę Czacką stają się nowoczesną placówką dającą niewidomym wychowankom wykształcenie podstawowe i zawodowe, pozwalające na samodzielne i niezależne finansowo życie, przywracające im ludzką godność.

Laski stają się ośrodkiem duchowości franciszkańskiej, przyciągają ludzi poszukujących; są miejscem, gdzie cierpienie spowodowane brakiem wzroku, przyjmowane jest z męstwem i pogodą; gdzie na równych prawach współpracują ze sobą osoby niewidome, pracownicy świeccy i siostry zakonne. We wrześniu 1939 roku, w czasie bombardowania Warszawy, Matka Czacka zostaje ranna w głowę i traci oko. Po powrocie do Lasek kieruje odbudową zakładu. W 1942 roku kapelanem i opiekunem duchowym zgromadzenia w Laskach zostaje ks. Stefan Wyszyński.
W 1950 roku rozpoczyna się trwająca do śmierci choroba Róży Czackiej. Przekazuje kierownictwo swojej następczyni i wspiera Dzieło modlitwą i ofiarą cierpienia. Matka Elżbieta Róża Czacka zmarła w opinii świętości 15 maja 1961 roku w Laskach. Została pochowana na cmentarzu, który znajduje się na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach.

źródło: Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Laski

 

 

 

Ogłoszenia parafialne 29.08.2021r


1. UWAGA! Od września powracamy do Mszy świętej niedzielnej o godzinie 15:00, która rozpoczyna się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Dziękuję osobom z Apostolatu Bożego Miłosierdzia za prowadzenie Koronki w czasie wakacji.

2. Dziś w pierwszą niedzielę miesiąca zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 do 18:00. Chciejmy szczególnie modlić się za Afganistan.

3. Wielu mieszkańców Afganistanu podjęło decyzję o ucieczce ze swego kraju, z obawy przed prześladowaniem i utratą życia. Uchodzą oni nie tylko do Europy, ale też do innych krajów Azji, m.in. do Pakistanu. Niepewny jest również los chrześcijan w Afganistanie. Są oni poważnie zagrożeni. Dlatego dzisiejsza Niedziela w Polsce jest DNIEM SOLIDARNOŚCI Z AFGAŃCZYKAMI. Niech wyrazi to nasza wspólna modlitwa oraz zebrane przed kościołem ofiary do puszek. Dziękuję.

4. Od 8 do 16 września 2021 w naszej parafii odbywać się będzie NOWENNA w intencji „O RATUNEK DLA POLSKI PRZEZ MIŁOSIERDZIE BOŻE”. Przez 9 dni będziemy trwać na modlitwie według następującego planu:

  • godz. 14:00 Różaniec,
  • godz. 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza święta,
  • około godz. 16:15 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy do godz. 17:30.

Odpowiedzialni: Nieustający Różaniec, Żywy Różaniec, Wspólnota Krwi Chrystusa, Apostolat Bożego Miłosierdzia.

Zapraszamy do tej wspólnej modlitwy wszystkich, którym los Ojczyzny nie jest obojętny.

5. W czwartek 9 września br. przypada 12 rocznica śmierci ks. Bp. Andrzeja Śliwińskiego – pierwszego Biskupa Elbląskiego spoczywającego w Krypcie Biskupów Elbląskich. Msza Święta o dar życia wiecznego za śp. Biskupa Andrzeja zostanie odprawiona w Katedrze Elbląskiej o godz. 18:00.

6. Rozpoczął się Nowy Rok Szkolny i Katechetyczny. Zatroszczmy się o dobre wychowanie młodego pokolenia. Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci i zadbajmy o ich udział w lekcjach religii. Przypominamy ponadto że przygotowanie do przyjęcia sakramentów świętych tj. do pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej oraz do Sakramentu Bierzmowania odbywa się również w Kościele.

7. UWAGA!!! Zapisy do bierzmowania młodzieży z klas VIII Szkoły Podstawowej trwają do końca września. Zgłoszenia przyjmuje ks. Marcin.

8. Ofiary złożone na tacę przeznaczona są na spłatę wykonanych prac na plebanii (remont kuchni i refektarza). Bóg zapłać za składane ofiary.

9. W TYM TYGODNIU KOLEJNY ROK PRACY FORMACYJNEJ INAUGURUJE:

  • Odnowa w Duchu Świętym „Kana Galilejska” we wtorek 7 września br. – Mszą św. o godz. 18:00, a po Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu.
  • Krąg Biblijny w środę 8 września o godz. 18.45. Zapraszamy osoby pragnące bardziej pochylić się nad Księgą Życia
  • Parafialny Oddział Caritas – w każdy czwartek w godzinach od 16:00 do 17:00 przy ul. Myliusa 1A. Zapraszamy osoby potrzebujące pomocy

10. Zachęcamy do nabywania nowego numeru „Gościa Niedzielnego” z dodatkiem „Gość Elbląski” w cenie 6 zł. Zachęcamy, by wychodząc z kościoła wziąć z sobą BIULETYN PARAFIALNY.

11. Pan powołał do wieczności:

† śp. Ryszarda Adamczyka lat 63 z ul. Broniewskiego,
† śp. Jadwigę Wasiluk lat 89 z ul. Brzechwy,
† śp. Aleksandrę Klarkowską lat 66 z ul. Łokietka.

 

Intencje mszalne 05.09.2021r


PONIEDZIAŁEK / 6 września 2021r.
8.00 † Halina URBAŃSKA ( 6 Msza Gregoriańska)
18.00 † Janina i Stefan JANTA – LIPIŃSCY i zmarli z obojga stron
18.00 † Joanna i Bolesław i zmarli z rodziny MINKIEWICZ oraz Józef KUBISIAK

WTOREK / 7 września 2021r.
8.00 † Halina URBAŃSKA ( 7 Msza Gregoriańska)
18.00 Dziękczynna w 19. rocznicę ślubu Anny i Artura STANKIEWICZ z prośbą o Boże Błogosławieństwo i potrzebne łaski dla całej rodziny
18.00 † Czesława Grażyna KOŚCIEWICZ (30 dzień po pogrzebie)
18.00 † Ignacy ROKOWSKI (7 miesiąc po pogrzebie)

ŚRODA / 8 września 2021r. / Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
8.00 † Halina URBAŃSKA ( 8 Msza Gregoriańska)
15.00 O ratunek dla Polski przez Miłosierdzie Boże (1)
18.00 † Andrzej (rocznica śmierci) i zmarli z rodziny BINKOWSKICH
18.00 Rezerwacja

CZWARTEK / 9 września 2021r.
8.00 † Halina URBAŃSKA ( 9 Msza Gregoriańska)
15.00 O ratunek dla Polski przez Miłosierdzie Boże (2)
18.00 † Zygmunt KOWALSKI (31 r. śm.)
18.00 † Marianna KOPCZYŃSKA (8 miesiąc po śmierci) oraz zmarli z rodziny KOPCZYŃSKICH, OKONOWICZÓW, CABAJÓW i GROSÓW

PIĄTEK / 10 września 2021r.
8.00 † Regina HIPSZ oraz synowie Franciszek i Lech
15.00 O ratunek dla Polski przez Miłosierdzie Boże (3)
18.00 † Halina URBAŃSKA ( 10 Msza Gregoriańska)
18.00 † Mieczysław i Włodzimierz oraz zmarli z rodziny WILEŃSKICH i CHAJDUKIEWICZ

SOBOTA / 11 września 2021r.
8.00 † Halina URBAŃSKA ( 11 Msza Gregoriańska)
10.30 O ratunek dla Polski przez Miłosierdzie Boże (5)
18.00 † Jan i Maria BANASIUK

XXIV Niedziela Zwykła / 12 września 2021 r.
7.00 † Stefan, Jan, Feliksa (k) KOWALCZYK; Dorota i Mieczysław KINACH; Mikołaj GORSZOMOWSKI; zmarli z rodziny KINACH i GORSZONOWSKICH
9.00 O Boże Błogosławieństwo, wszelkie potrzebne łaski dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz Magdaleny i Macieja
10.30 † Janina
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Halina URBAŃSKA ( 12 Msza Gregoriańska)
15.00 O ratunek dla Polski przez Miłosierdzie Boże (5)
18.00 † Helena (10 r. śm.) i Wacław (25 r. śm.) WĄSIK