Biuletyn 13.06.2021, XI Niedziela Zwykła


fot. elblag.gosc.pl

BĄDŹ POZDROWIONY GOŚCIU NASZ
WIZYTACJA PARAFIALNA

Wszyscy znamy życie toczące się w parafii. Ludzie przychodzą, modlą się, pomagają w upiększaniu świątyni, poświęcają swój czas, angażując się w różne prace, zbierają pieniądze, podejmują trud współodpowiedzialności za dobra Kościoła, czasem narzekają. Są członkami Rad Parafialnych, różnych grup modlitewnych. W ten rytm codziennego życia co pięć lat wpisuje się jedno słowo: wizytacja. Co się wtedy dzieje? Poruszenie. Do parafii przyjeżdża biskup. Głosi Słowo Boże, spotyka się z wiernymi, ale też zapoznaje się z kondycją finansową parafii, ze stanem świątyni i wszystkich parafialnych dóbr.

Dlatego jest to jedno z ważnych wydarzeń każdej wspólnoty parafialnej- przewidziana w prawie Kościoła, wizytacja kanoniczna przeprowadzana przez biskupa ordynariusza diecezji lub przez jednego z biskupów pomocniczych.

Wizytację kanoniczną, w naszej Parafii będziemy przeżywać już za tydzień – w Niedzielę 20 czerwca. Wizytacja Biskupa w diecezji jest czynnością apostolską. Biskup, jako następca apostołów, odwiedza parafie, by spotkać się z wiernymi i wspólnie przeżywać radość chrześcijańskiej wiary. Biskup przyjeżdża, by słuchać o naszych radościach i naszych troskach, by prosić Boga o błogosławieństwo dla nas i naszych rodzin.

Wizytacja Parafii jest to nie tyle czas sprawdzania i kontroli, ale jest to czas spotkań z wiernymi, czas umacniania ich wierności z Chrystusem i Kościołem. Wizytacja wskazuje też, że nasz Biskup jest fundamentem oraz znakiem jedności Kościoła elbląskiego. Biskup na wizytację przybywa zawsze jako gospodarz diecezji, by zapoznać się z parafią. Biskup ocenia działania ks. proboszcza i innych księży, oraz spotyka się ze wszystkimi grupami i wspólnotami działającymi w parafii. Wizytacji podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego (stan i potrzeby Kościoła parafialnego, plebanii, kancelarii parafialnej). Podczas wizytacji, Biskup poznaje charakterystykę parafii i zapoznaje się z wszystkimi formami duszpasterstwa występującymi w parafii.

Biskup pragnie też poznać występujące trudności, jakie pojawiają się w życiu parafii, pracy duszpasterskiej, ale również w życiu wiernych. „Wizytacja pasterska jest jakby duszą biskupiego posługiwania i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi. Właśnie tak objawia się ona w swojej prawdziwej istocie, czyli jako „znak obecności Pana Boga, który odwiedza swój lud, przynosząc mu pokój”.

Wizytacja to okazja, by odkryć wartość Parafii, jako naszej wielkiej rodziny, w której żyjemy, modlimy się wspólnie i wspieramy się nawzajem. To, co nas łączy: to wspólna wiara, Ewangelia Jezusowa, jeden Kościół i wspólne zasady moralne. Wizytacja to także wezwanie, aby się choć trochę, na ile to możliwe zaangażować w życie tej wspólnoty, która, przez nasze zamieszkanie tutaj jest moją Parafią!

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tym ważnym wydarzeniu, aby spotkanie z ks. Biskupem Wojciechem Skibickim oraz wspólna z Nim modlitwa przyniosły obfite owoce w życiu każdego z nas i całej wspólnoty parafialnej. Niech w naszym przygotowaniu nie zabraknie refleksji nad sobą i nad tajemnicą Kościoła. Duchowe owoce wizytacji Biskupa zależą w dużej mierze od modlitwy, jaką wspólnota podejmuje w tej intencji.
Liderów Wspólnot Parafialnych zapraszamy na spotkanie
z ks. Biskupem po Mszy św. o godz. 9.00 w salce na plebanii.

 

 

Ogłoszenia parafialne 13.06.2021r

1. Przez cały czerwiec odprawiamy Nabożeństwa Eucharystyczne ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do udziału w nich zapraszamy dorosłych, młodzież i dzieci codziennie o godz. 17:30.

2. Wszystkich, którzy w tym roku pragną wybrać się na XXIX Elbląską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę w dniach 28 lipca – 11 sierpnia, zapraszamy na pierwsze spotkanie organizacyjne grupy KATEDRA – PÓŁNOC – ELBLĄG dzisiaj o godz. 19:00 do parafii św. Mikołaja w Elblągu.
Więcej informacji na stronie www.katedra.elblag.pl

3. W środę 16 dzień miesiąca – dzień modlitw za Bractwo Szkaplerzne, a także za osoby noszące Szkaplerz Święty. Zapraszamy wszystkich należących i pragnących włączyć się do tej wspólnoty na Mszę św. o godz. 18:00 z możliwością przyjęcia szkaplerza świętego. Po Mszy św. spotkanie Rady Szkaplerznej na plebanii.

4. Za tydzień tj. 20 czerwca br. odbędzie się WIZYTACJA KANONICZNA naszej parafii. Przeprowadzi ją BISKUP POMOCNICZY ks. dr Wojciech Skibicki. Więcej o tym, czym jest wizytacja – w dzisiejszym biuletynie. W tym dniu młodzież naszej parafii na Mszy św. o godz. 18:00 przyjmie SAKRAMENT BIERZMOWANIA. Zwracamy się z gorącą prośbą do rodziców o zainteresowanie i wspólne przygotowanie się z dziećmi do tak ważnego wydarzenia w ich życiu jakim jest sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.

5. Próby dla kandydatów do SAKRAMENTU BIERZMOWANIA w tym tygodniu: wtorek i czwartek o godz. 19:00. Obecność wszystkich obowiązkowa.

6. UWAGA !!! W okresie czerwca, lipca i sierpnia nie będzie Mszy św. o godz. 15:00. Wszystkich Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy w tym czasie do kościoła na wspólną Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

7. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wszelkiego dobra w życiu i błogosławieństwa Bożego.

8. Nasze Seminarium, już po raz kolejny zaprasza młodzież męską ze szkół ponadpodstawowych średnich i studentów na REKOLEKCJE POWOŁANIOWE pod hasłem „OTO JA, POSLIJ MNIE” w dniach 26-30 czerwca br., mające na celu pomoc w rozeznaniu życiowego powołania. Więcej informacji na stronie internetowej seminarium: wsdelblag.pl Zgłoszenia na adres e-mail: kolopowolaniowe@gmail.com

9. Pan powołał do wieczności:

† śp. Tomasza Demblera lat 39 z ul. Broniewskiego

 

Intencje mszalne 13.06.2021r

PONIEDZIAŁEK / 14 czerwca 2021r. / bł. Michała Kozala
8.00 † Stanisław Dąbrowski (14 greg.)
8.00 † Janina w 40 r. śm. oraz Leopold i Krzysztof
18.00 † Maria Tonga w 13 r. śm. i Jan
18.00 † Genowefa Borowicz w 1 r. śm., Henryk i Zygmunt

WTOREK / 15 czerwca 2021r.
8.00 † Dusze w czyśćcu cierpiące
8.00 † Stanisław Dąbrowski (15 greg.)
18.00 Rez.
18.00 † Jolanta w dniu ziemskich imienin oraz zm. z rodz. Karman

ŚRODA / 16 czerwca 2021r.
8.00 † Stanisław Dąbrowski (16 greg.)
18.00 W int. Bractwa Szkaplerznego i osób, które przyjmą szkaplerz
18.00 O Boże błog., wszelkie potrzebne łaski dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz Magdaleny i Macieja

CZWARTEK / 17 czerwca 2021r. / św. Brata Alberta Chmielowskiego
8.00 † Stanisław Dąbrowski (17 greg.)
18.00 † Stanisław Kołecki w 2 r. śm.
18.00 † Maria Tonga w 13 r. śm. i Jan Tonga

PIĄTEK / 18 czerwca 2021r.
8.00 † Stanisław Dąbrowski (18 greg.)
8.00 † Halina w 6 miesiąc po smierci
18.00 W intencji Bogu wiadomej
18.00 Dzięk. w 40 urodziny Damiana z prośbą o Boże błog. i potrzebne łaski

SOBOTA / 19 czerwca 2021r.
8.00 † Stanisław Dąbrowski (19 greg.)
18.00 † Genowefa i Władysław Wojsznis
18.00 † Włodzimierz Otrębski w 30 dpp.

XII Niedziela Zwykła / 20 czerwca 2021 r.
7.00 † Wacława (k) i Leon Żbikowscy
9.00 † Stanisław Dąbrowski (20 greg.)
9.00 † Zygfryd Dobrzeniecki w 6 r. śm. i zm. z rodz. Dobrzenieckich
10.30 † Janina, Leopold i Krzysztof Bąk
12.00 W intencji Parafian
18.00 O Boże błog., opiekę MB i potrzebne łaski dla ks. Jerzego