Biuletyn 16.05.2021, Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego

SAKRAMENT PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ

W dniu dzisiejszym przeżywamy w naszej Wspólnocie Parafialnej Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej dzieci klas III Szkoły Podstawowej. Sakrament Pierwszej Komunii Świętej to okazja do pogłębienia więzi pomiędzy dzieckiem a Bogiem. Mówi się, iż jest to najważniejszy sakrament, jaki możemy przyjąć podczas całego swojego życia.

Wyraz Komunia pochodzi od łacińskiego słowa communio, oznaczającego wspólnotę. Natomiast Eucharystia to greckie dziękczynienie. Przyjmując komunię dziękujemy Bogu osobiście za możliwość uczestniczenia we wspólnocie chrześcijańskiej. Symbolem eucharystycznym jest biała hostia, czyli ciało Pana Jezusa pod postacią chleba. W Wielki Czwartek Pan Jezus dziękował Bogu Ojcu podczas Ostatniej Wieczerzy- to właśnie wtedy ustanowił Komunię Świętą.

Ważne, aby odpowiednio przygotować nasze dziecko do przyjęcia tego sakramentu. Poza przygotowaniami szkolnymi i specjalnymi spotkaniami w kościele, dobrze jest rozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu, że uroczystość I Komunii Świętej to nie tylko piękna oprawa podczas Mszy i rodzinna uroczystość zwieńczona prezentami. Komunia to nie tylko biały, okrągły opłatek. Należy podkreślać duchowy charakter całej uroczystości, czyli możliwość doświadczenia przez malutkie serce dziecka bezpośredniego spotkania z Chrystusem, ukrytego właśnie w hostii.
Sakrament Pierwszej Komunii poprzedza pierwsza w życiu spowiedź święta.

Dziecko na podstawie katechizmu oraz listy grzechów robi rachunek sumienia. Dzieci często potrzebują pomocy rodziców w określeniu tego, jakie grzechy popełnili do tej pory. W tej sytuacji na rodzicu spoczywa ogromna odpowiedzialność, aby dobrze wytłumaczyć dziecku, czym jest dany grzech i czy dziecko do tej pory było go w stanie popełnić. Dobrze jest także wytłumaczyć, że od tej pory bierze pełną odpowiedzialność za swoje dobre i złe uczynki. Tylko pełne oczyszczenie duchowe podczas spowiedzi, gwarantuje dobre przyjęcie Boga do swojego serca.

Codzienne świadectwo rodziców okazywane przez drobne gesty, np. miłość i czułość, czy co niedzielne uczestnictwo we Mszy Świętej sprawi, że dziecku będzie łatwiej zrozumieć oraz doświadczyć bezwarunkowej miłości Boga. Dzieciom trudno rozmawiać z kimś, kogo fizycznie nie ma i kto nie odpowie bezpośrednio na ich modlitwę, wołania. Nie rozumieją tej wbrew pozorom trudnej dla nich sytuacji. Jednak, gdy rodzice pomogą upewnić się dziecku, że Bóg je kocha i że jest ich niewidzialnym przyjacielem, będzie mu łatwiej spotykać się z nim i rozmawiać.

Wspólne odkrywanie tego, czym jest komunia święta i co tak naprawdę zmienia ona w życiu każdego człowieka, na pewno wyda w przyszłości wspaniałe owoce. Dziecko będzie wiedziało, że ma oparcie nie tylko w swoich rodzicach, ale również w Bogu, który zawsze jest gotowy na to, by je wysłuchać.

W przyszłą niedzielę w Kościele obchodzić będziemy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W sobotę 22 maja jak co roku chcemy poprzedzić to święto wigilijnym czuwaniem, na które zapraszamy wszystkie parafialne wspólnoty, gdyż jest to Uroczystość całego Kościoła.

Plan czuwania przedstawia się następująco:

17:30 – Nabożeństwo majowe
18:00 – Nieszpory Wigilii Zesłania Ducha Świętego
18.45 – Nabożeństwo krzyża, światła, wody i życia
20.30 – Adoracja Uwielbienia Najświętszego Sakramentu
21.00 – Eucharystia

 

 

Ogłoszenia parafialne 16.05.2021r

1. Dzisiaj na Mszach Świętych o godz. 10:30, 12:00 i 13:30 dzieci naszej parafii przyjmą po raz pierwszy do swego serca Pana Jezusa pod postacią Chleba Eucharystycznego. Prośmy, aby ich przyjaźń ze Zbawicielem trwała przez całe życie. Dzieci w Białym Tygodniu przychodzą do kościoła na godz. 17:30.

2. Obecny miesiąc jest szczególnie poświęcony Matce Bożej poprzez odprawianie nabożeństw „MAJOWYCH”. Nasza Ojczyzna od wieków słynęła z oddawania czci Maryi w śpiewie Litanii Loretańskiej w rożnych miejscach np. w kościołach, kaplicach, przy figurkach, przydrożnych krzyżach i w naszych domach. Ten obraz modlącego się Ludu Bożego wielu z nas ciągle nosi w sobie. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny: dorosłych i młodzież codziennie o godz. 17:30, a dzieci w poniedziałki ( klasy I i II ) i w piątki (klasy IV, V, VI) o godz. 16:30. Niech słowa pieśni: „Zaufaj Maryi, a Ona twe troski jak Matka zamieni w radości” będą dla nas drogowskazem w pójściu właściwą drogą.

3. Kochani Parafianie przed nami ostatni tydzień Wielkanocny – czas radości ze Zmartwychwstania Pana Jezusa. Gorąco zachęcamy wiernych do skorzystania z łaski sakramentu pojednania i do przyjęcia KOMUNII ŚW. WIELKANOCNEJ.
SPOWIEDŹ OD GODZ. 7:45 i 17:30. ZAPRASZAMY.

4. We wtorek przypada 101 – rocznica urodzin WIELKIEGO POLAKA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II. Za wstawiennictwem św. Jana Pawła II będziemy prosić o ustanie pandemii w naszej Ojczyźnie i całym świecie oraz o zgodę i jedność wśród Polaków.

5. Szczególną okazją do modlitwy w intencji kandydatów do BIERZMOWANIA jest trwająca NOWENNA PRZED UROCZYSTOŚCIĄ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO, połączona z nabożeństwem majowym o godz. 17:30. Uroczystym zwieńczeniem tego czasu będzie Wigilia Zesłania Ducha Świętego (22 maja br., od godz. 17.30), na którą zapraszamy Wspólnoty i Wiernych naszej parafii.
Dokładny plan czuwania zamieszczamy w Biuletynie.

6. Przed kościołem można nabyć prasę katolicką: „Gość Niedzielny” w cenie 6 zł.

7. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wszelkiego dobra w życiu i błogosławieństwa Bożego.

8. Pan powołał do wieczności:

† śp. Elżbietę Żaczek lat 71 z ul. Sobieskiego
† śp. Tadeusza Doroś lat 81 z ul. Sobieskiego

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie! A światłość wiekuista niechaj im świeci

 

Intencje mszalne 16.05.2021r

PONIEDZIAŁEK / 17 maja 2021r.
8.00 † Helena Ślęzak (17 greg.)
18.00 † Czesława (k) w 15 r. śm. i Stanisław Kowalscy
18.00 Dzięk. w 10 rocz. powstania Róży św. Jana Pawła II

WTOREK / 18 maja 2021r.
8.00 † Karol i Marcin Wiśniewscy oraz zm. rodzice z obojga stron
18.00 † Helena Ślęzak (18 greg.)
18.00 † Maria i Stanisław Górscy
18.00 † Wanda Peplińska w 30 dpp.

ŚRODA / 19 maja 2021r.
8.00 † Helena Ślęzak (19 greg.)
18.00 † Barbara Kachnowicz w 24 r. śm. i zm. z rodz. Bajson, Jasińskich i Kachnowicz
18.00 Wynagradzająca NSPJ i NSM za grzechy Marii, Romana, Radosława, Ewy, Klaudii, Przemysława i Patrycji

CZWARTEK / 20 maja 2021r.
8.00 O łaskę zdrowia dla Grażyny Dalidowicz
18.00 † Helena Ślęzak (20 greg.)
18.00 † Marianna, Wincenty, Władysław z rodz. Uler; Marian i Krystyna Puchalscy

PIĄTEK / 21 maja 2021r.
8.00 † Teresa Małkowska w 30 dpp.
8.00 O Boże błog. i potrzebne łaski dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz dla Magdaleny i Macieja
18.00 † Helena Ślęzak (21 greg.)

SOBOTA / 22 maja 2021r.
8.00 † Helena Ślęzak (22 greg.)
8.00 † Dariusz Morzy
17.30 NABOŻEŃSTWO / g. 21.00 – Eucharystia

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego / 23 maja 2021r.

7.00 † Krystyna Stein w 4 r. śm.
9.00 † Weronika (17 r.śm.) i Józef (23 r.śm.) Truszkowscy
9.00 Dzięk. w 50 urodziny Danuty Wiśniewskiej z prośbą o Boże błog. i opiekę MB Szkaplerznej
10.30 † Stanisław w 15 r. śm., Leszek oraz rodzice i dziadkowie z obojga stron
12.00 W intencji Parafian
18.00 † Helena Ślęzak (23 greg.)
18.00 † Józef Kubisiak w 1 r. śm. i zm. z rodz. Kubisiaków, Minkiewiczów i Wojciechowksich