Biuletyn 11.04.2021, Niedziela Miłosierdzia

JEZU UFAMY TOBIE!

Płock, 22 lutego 1931 r. Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. W milczeniu wpatrywałam się w Pana, dusza moja była przejęta bojaźnią, ale i radością wielką. Po chwili powiedział mi Jezus: Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. (Dz. 47)

Zadanie wyznaczone przez Pana Jezusa dla siostry Faustyny było po ludzku niewykonalne, ponieważ nie posiadała ona podstawowych umiejętności plastycznych. Starając się być posłuszną woli Bożej, aby namalować obraz szukała pomocy u współsiostry, jednak nic z tego nie wyszło. Przynaglenia Pana Jezusa do wykonania tego zadania z jednej strony, a z drugiej niedowierzanie spowiedników i przełożonych, stało się dla siostry Faustyny wielkim osobistym cierpieniem. W czasie pobytu w Płocku a potem w Warszawie, wciąż myślała o niewykonanym żądaniu Pana Jezusa, tym bardziej, że dawał jej odczuć jak wielkie w planach Bożych jest zadanie, które jej zleca.

Po złożeniu ślubów wieczystych siostrę Faustynę przeniesiono do domu zakonnego w Wilnie (25 maja 1933 r.). Tutaj spotkała obiecaną jej wcześniej pomoc – spowiednika i kierownika duchowego księdza Michała Sopoćkę, który podjął próbę realizacji żądań Pana Jezusa. Ksiądz Sopoćko częściowo zapoznał malarza z misją siostry Faustyny i zobowiązał go do zachowania tajemnicy. Ten ceniony i gruntownie wykształcony malarz, malując obraz zrezygnował z własnej artystycznej koncepcji, aby rzetelnie odtwarzać na płótnie to, co relacjonowała siostra Faustyna. Przychodziła ona do pracowni malarskiej, co najmniej raz w tygodniu przez pół roku, aby wskazywać uzupełnienia i potrzebne korekty. Starała się, aby obraz Jezusa Miłosiernego był dokładnie taki, jaki był jej ukazany w wizji.

Dzięki staraniom księdza Sopoćki, obraz Miłosiernego Zbawcy wystawiony w oknie galerii przy kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie w Wilnie, 26-28 kwietnia 1935 r. po raz pierwszy doznawał publicznej czci w czasie uroczystego zakończenia obchodów Jubileuszu 1900-lecia Odkupienia Świata.

Akt zawierzenia parafii Bożemu Miłosierdziu

Jezu Królu Miłosierdzia!
Ja proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu Twemu
Miłosierdziu zamierzam tą wspólnotę parafialną, by wzrastała w świętość
I łasce Bożej, a także stanowiła żywy przykład Twojej obecności wśród nas.
• Oddaję ci wszystkie rodziny naszej parafii;
• Błogosław Ojcom rodzin niech zawsze pamiętają, że są za nie wobec ciebie odpowiedzialni.
• Błogosław Matkom, by rozpalone miłością Twoją umiały kochać, przyjmować Dar Nowego Życia i z ufnością w sercu swoje problemy przedstawić Tobie.
• Błogosław Młodzieży, by ceniła wiarę świętą, według niej żyła i strzegła czystości obyczajów.
• Błogosław wszystkim dzieciom przytulając je do swego Miłosiernego serca, by ustrzegły się od zgorszeń i zła tego świata.
• Jezu Miłosierny – pocieszaj chorych i strapionych.
• Umacniaj Tych, którzy się nimi opiekują.
• Ocieraj Łzy sierotom, wdowom, wdowcom.
• Broń ich przed nędzą i krzywdą!
• Spraw by ludzie samotni i opuszczeni odczuwali Twoją Chwałę Panie Jezu opiekę i bliskość.

Błogosław mnie duszpasterzowi tej parafii i kapłanom w niej pracującym, byśmy powierzone sobie duszę karmili zdrową nauką Ewangelii i łaską Sakramentów świętych.Wzbudź w tej parafii Miłosierny Jezu święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Zawierzam Ci Jezu, Boski Zbawicielu naszą całą parafie i tych, którzy ją nienawidzą. Niech wszystkich ogarniają promienie Twojej Miłosiernej Miłości. Obiecuję Ci szczerze czuwać nad tym, by ponawiać to zawierzenie co roku w Świętą Miłosierdzia Bożego, by w tej parafii na wieki wychwalano Miłosierdzie Twoje i rozbrzmiewał głos modlitwy „JEZU UFAM TOBIE”. Amen.

 

 

Ogłoszenia parafialne 11.04.2021r

1. Informujemy, że zgodnie z aktualnymi decyzjami władz państwowych i sanitarnych, przyjętych także przez władze kościelne, w Kościołach na Mszach świętych i innych nabożeństwach może przebywać 1 osoba na 20 m², w naszej świątyni to 30 osób. Przychodzimy w maseczkach zasłaniając usta i nos. Ściągamy je wyłącznie w momencie przyjmowania Komunii Świętej.


2. Kochani Parafianie trwa okres Wielkanocny – czas radości ze Zmartwychwstania Pana Jezusa. W związku z ograniczeniem liczby osób w Kościele, gorąco zachęcamy wiernych do skorzystania ławek wystawionych przed kościołem. Jest to również osobiste uczestnictwo we Mszy św. Zachęcamy też wiernych do skorzystania z łaski sakramentu pojednania i do przyjęcia KOMUNII ŚW. WIELKANOCNEJ. Spowiedź św. w tygodniu od 7:45 oraz od godz. 17:30.

3. Dzisiaj w NIEDZIELĘ MIŁOSIERDZIA BOŻEGO przynosimy do kościoła Skarbonki z Jałmużną Wielkopostną 2021. Skarbonki zostawiamy pod ołtarzem. Bóg zapłać za podjęty trud i złożoną ofiarę.

4. Przeżywamy wyjątkową „Niedzielę Miłosierdzia Bożego”. Uroczysta Msza św. z odnowieniem Aktu Zawierzenia Parafii Miłosierdziu Bożemu odbędzie się o godz. 15:00. Serdecznie zapraszamy do osobistego i duchowego łączenia się z nami. Zachęcam byśmy w tej godzinie zjednoczyli się we wspólnej modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji ustania epidemii.

5. Tegoroczny 77 Tydzień Miłosierdzia będzie obchodzony do 17.04.2021 pod hasłem „JESTEŚMY WEZWANI DO MIŁOSIERDZIA”. Celem Tygodnia Miłosierdzia jest: budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych. Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień szczególnie teraz, podczas trwającej epidemii.

6. Spotkanie dla rodziców dzieci klas III przygotowujących się do I KOMUNII ŚWIĘTEJ odbędzie się w kościele w poniedziałek 12 kwietnia br. o godz. 19:00. Serdecznie zapraszamy na nasze comiesięczne spotkanie.

7. Każdy 16 dzień miesiąca to dzień spotkania Bractwa Szkaplerznego i Rodziny Szkaplerznej. Zapraszamy 16 kwietnia (piątek) wszystkich należących i pragnących włączyć się do tej wspólnoty na Mszę św. z katechezą o godz. 18:00.

8. Za tydzień w III Niedzielę Wielkanocną, rozpocznie się XIII Tydzień Biblijny. Swoim hasłem jak i wybranymi tekstami z ewangelii według św. Marka nawiązuje ono do programu duszpasterskiego, który wprowadza nas w tajemnicę Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej. Chrystus zaprasza na Nią wszystkich swoich uczniów, aby podczas tej Uczty ofiarnej przyjmowali Chleb z nieba pod dwiema postaciami: Ewangelii i Eucharystii.

9. Zapraszamy całą wspólnotę parafialną do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV I AGD np. pralki, telewizory, komputery). zbiórka będzie miała miejsce na placu kościelnym przy choince dnia 26 kwietnia 2021 od 15:00 do 20:00. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie POLSKICH MISJONARZY, którzy prowadzą swoje misje w najbiedniejszych krajach świata Zambii, Kamerunie, Kenii.

 

Intencje mszalne 11.04.2021r
NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA


PONIEDZIAŁEK / 12 kwietnia 2021r.
8.00 † Izabela Żmijewska (9 greg.)
18.00 † Ryszard Myszk
18.00 O Boże błog. i pokój serca dla Krystyny

WTOREK / 13 kwietnia 2021r.
8.00 O wiarę, nadzieję i miłość – int. od dziadka
18.00 † Izabela Żmijewska (10 greg.)
18.00 † Konrad Raszeja – int. od rodz. Bukojemskich

ŚRODA / 14 kwietnia 2021r.
8.00 O Miłosierdzie Boże dla wnuka Franciszka, córki Anny i zięcia Szymona – int. od taty
18.00 † Izabela Żmijewska (11 greg.)
18.00 Dzięk. za 65 lat małżeństwa Reginy i Józefa z prośbą o Boże błog., opiekę MB i zdrowie

CZWARTEK / 15 kwietnia 2021r.
8.00 † Dusze w czyśćcu cierpiące
18.00 † Izabela Żmijewska (12 greg.)
18.00 † Maria Sztychmiler – int. od II Róży Żywego Różańca

PIĄTEK / 16 kwietnia 2021r.
8.00 † Izabela Żmijewska (13 greg.)
8.00 † Halina Rajska
18.00 † Jan Kędzierski w 25 r. śm. i zm. z rodz. Kędzierskich i Herman
18.00 W intencji Bractwa Szkaplerznego i osób, które przyjmą szkaplerz

SOBOTA / 17 kwietnia 2021r.
8.00 † Izabela Żmijewska (14 greg.)
18.00 † Marianna Bałdyga w 16 r. śm., Lucjan, Feliks i Sylwester

III Niedziela Wielkanocna / 18 kwietnia 2021r.
7.00 Rez.
7.00 † Izabela Żmijewska (15 greg.)
9.00 Dzięk. w 25 rocz. ślubu Agnieszki i Roberta Pańczuk z prośbą o Boże błog., opiekę MB i potrzebne łaski
9.00 Dzięk. w 40 rocz. ślubu Bożeny i Stanisława Domagałów z prośbą o Boże błog., opiekę MB i potrzebne łaski
10.30 Dzięk. w 10 urodziny Kazimierza z prośbą o Boże błog., opiekę MB dla Niego i rodziny
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Józefa (k) Tubilewicz w 36 r. śm., Józef Tubilewicz w 25 r. śm. i zm. z rodz. Tubilewicz
18.00 † Halina w 4 miesiąc po śmierci