Biuletyn 21.03.2021, V Niedziela Wielkiego Postu

PRAKTYKUJMY WYRZECZENIA

 
Zacznijmy od szczerego wyznania: wielu z nas nie przeżywa już postu poza dwoma dniami w roku: Środą Popielcową i Wielkim Piątkiem. Bo przecież post nie oznacza wyłącznie powstrzymania się od spożywania mięsa. To nazywa się abstynencją. Może dotyczyć powstrzymywania się od alkoholu, papierosów, słodyczy, a katolików obowiązuje od pokarmów mięsnych w każdy piątek, który nie jest w Kościele uroczystością.

Odpowiedzmy sobie szczerze na pytanie: ilu znamy ludzi, którzy jeszcze o to choć trochę dbają? Chyba niewielu. Teoretycznie post, czyli wstrzymanie się od spożywania jakichkolwiek pokarmów, obowiązuje na godzinę przed Komunią Świętą, ale tutaj – można rzec – kościelny ustawodawca wykazał swoiste poczucie humoru, bo przecież jeżeli Msza trwa prawie godzinę, droga do kościoła zajmuje przynajmniej 10 minut, to w sumie można się najeść tuż przed wyjściem do świątyni i… mieć post „zaliczony”. Tylko czy o takim „poście” mówi Pismo Święte? Oczywiście nie.

Tak więc w Kościele katolickim oficjalnie istnieje Wielki Post, ale niewielu pości, bo de facto z postu została tylko nazwa. Poza wyżej wymienionymi dwoma dniami. Inne posty, jak prawdziwy post przed Komunią Świętą, zostały również zniesione. Nie nam osądzać, czy słusznie. Można tylko stwierdzić, zgodnie z sumieniem, że w tzw. wojnie postu z karnawałem, odwiecznej wojnie umartwienia oraz wyrzeczenia z używaniem i zaspokajaniem wszelkich zachcianek, niestety zdecydowanie wygrała ta druga strona…

Jaki to ma wpływ na nasze życie duchowe? Ogromny! Święta Teresa pisze, że niemożliwa jest zażyłość, czyli przyjaźń z Bogiem bez umiejętności wyrzekania się dla Boga tego, co niekonieczne dla życia. Twierdzi nawet, że kto nie umie się wyrzekać, ten nie może się właściwie modlić. Oczywiście, nie mamy tutaj na myśli recytowania formułek, tylko bardzo intymną rozmowę z Panem Bogiem.

Dzisiaj nawet wielu zakonników w Europie i Ameryce zapomniało, co to jest prawdziwa modlitwa wypływająca z głębi duszy, tak więc trudno dziwić się tym świeckim, którzy pozostali przy „klepaniu paciorków” czy przy modlitwach od Pierwszej Komunii Świętej. Taka nie wpłynie na przemianę, na podjęcie decyzji o praktykowaniu wyrzeczeń. A musimy pamiętać, że brak wyrzeczeń i uleganie wszelkim zachciankom straszliwie osłabia wolę, tak że po jakimś czasie człowiek nie potrafi sobie niczego odmówić. To w konsekwencji prowadzi do zaniku życia duchowego – życia dla Boga. Myśli się tylko o tym świecie i żyje jego złudzeniami. Stare, mądre porzekadło mówi: Kto nie umie odmówić sobie rzeczy dozwolonej, nie potrafi sobie odmówić także niedozwolonej.

Ale może ktoś powiedzieć na przykład: Skoro post w swoim najgłębszym sensie jest wyrzeczeniem, a nie jedynie unikaniem potraw mięsnych, to ja mogę jeść mięso w piątki, a nie będę jadł jajek w poniedziałek. To jest błędne myślenie. Najpierw, Bracie i Siostro, pokaż, że potrafisz zachować to, co nakazuje Kościół. Chodzi o powiedzenie „NIE” naszej zepsutej naturze. Ile razy -zwycięża w nas wyrzeczenie się dla Boga czegoś dozwolonego, tylekroć wzrasta nasza siła woli. Jesteśmy wtedy gotowi do pełnienia dobrych czynów, nawet gdy to nas wiele kosztuje.

Ludzie oddani Chrystusowi zamiast ćwiczyć mięśnie, bardziej ćwiczyli wolę, odporność na pokusy, rezygnację z tego, co niekonieczne; bo mieli świadomość, że tylko przez wyrzeczenia możemy iść do Nieba. Pan Jezus powiedział przecież: Kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze swój krzyż i niech Mnie naśladuje (Łk 9,23). Naszym krzyżem jest znoszenie tego, co trudne i wyrzekanie się tego, co przyjemne, by w ten sposób naśladować Zbawiciela, który od samego początku pobytu na tym świecie wybrał ubóstwo i wyrzeczenia. Innej drogi do Nieba nie ma.

 

 

Ogłoszenia parafialne 21.03.2021r

1. Zapraszamy w każdą Niedzielę WIELKIEGO POSTU na Adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy od 16:00 do 17:15.

2. Wykorzystajmy czas WIELKIEGO POSTU dla naszego wzrostu duchowego poprzez gorliwy i owocny udział w Liturgii Wielkopostnej i Nabożeństwach Pokutnych. Zapraszamy w każdą niedzielę o godz. 17:15 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a w każdy piątek Wielkiego Postu na Drogę Krzyżową: godz. 16:30 dla dzieci; godz. 17:15 dla dorosłych i młodzieży.

3. W czwartek 25 marca br. przypada 29 rocznica powstania DIECEZJI ELBLASKIEJ. Zachęcamy do modlitwy za naszą diecezję. Pamiętajmy, że Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to DZIEŃ ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA. Msze św. w naszej parafii o godz. 8:00, 11:00 i 18:00. Przy Biuletynie znajdziemy kartki dla osób pragnących włączyć się w to wielkie dzieło modlitewne – OBRONY ŻYCIA.

4. Młodzież naszej parafii i kapłani pragną zaprosić w piątek tj. 26 marca br. o godz. 17:15 wszystkich wiernych na śpiewaną Drogę Krzyżową „ŚLAD LOSU”. Przeżyj wraz z nami ostatnie chwile życia Pana Jezusa.

5. Tradycyjnie w Niedzielę Palmową tj. 28 marca br., będzie możliwość nabycia palemek zrobionych przez ks. Marcina.

6. Pamiętajmy o Skarbonce na Jałmużnę Wielkopostną 2021. W ten sposób włączamy się w ogólnopolską akcję „CZAS MIŁOSIERDZIA”.

7. W przyszłą niedzielę spotkanie Apostolatu Bożego Miłosierdzia oraz Woluntariuszy Caritas po Mszy św. o godz. 15:00 na plebanii. Obecność wszystkich członków mile widziana. Caritas Parafialna za rozprowadza ostatnie świeczki i paschaliki na stół WIELKANOCNY w cenie 10 zł.

8. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i Kościoła będzie można złożyć za tydzień (w Niedzielę Palmową) do puszek przed kościołem. Dziękuję za zrozumienie.

9. Zapraszamy serdecznie do udziału w EKSTREMALNEJ DRODZE KRZYŻOWEJ. Z racji pandemii odbędzie się ona w dwóch terminach: 19 i 26 marca. Jak w poprzednich latach przygotowane są 4 trasy – do Tolkmicka, Fromborka, Zielonki Pasłęckiej i pętla, która rozpoczyna i kończy się w Elblągu. Każda z nich ma ponad 40 km do przejścia. Zachęcamy do udziału. Koszt pakietu z rozważaniami 10 zł.

Więcej informacji na stronie www.edk.org.pl.

NIE WARTO ŻYĆ NORMALNIE, WARTO ŻYĆ EKSTREMALNIE!

10. Przed kościołem można nabyć prasę katolicką: „Gość Niedzielny” w cenie 6 zł.

11. Pan powołał do wieczności:
† śp. Stanisławę Dąbrowską lat 93 z ul. Tuwima
Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

 

Intencje mszalne 21.03.2021r
V Niedziela Wielkiego Postu

PONIEDZIAŁEK / 22 marca 2021r.
8.00 † Dariusz Morzy
18.00 † Jan Król – int. od sąsiadów
18.00 † Krystyna i Stanisław Lipińscy, Władysława (k) i Stanisław Szostek, oraz brat Jan

WTOREK / 23 marca 2021r.
8.00 † Stefania i Ryszard Sienkiewicz, Stanisława (k) i Paweł Zgirscy
18.00 † Halina Krawczyk w 1 r. śm.
18.00 O łaskę zdrowia i nieustanną opiekę MB dla Patrycji

ŚRODA / 24 marca 2021r.
8.00 O wiarę, nadzieję, miłość dla Zbigniewa Jackiewicza, żony Wiesi, dzieci i wnuków
18.00 Wynagradzająca NSPJ i NSM za grzechy Marii, Romana, Radosława, Przemysława, Patrycji, Klaudii i Ewy
18.00 † Antoni Bielski w 30 dpp.

CZWARTEK / 25 marca 2021r. / uroczystość Zwiastowania Pańskiego
8.00 † Janusz Głowacki w 10 r. śm. i zmarli rodzice z obojga stron
18.00 † Czesława (k) i Stanisław Kowalscy, Genowefa i Stanisław Olewnik, Wiktoria i Józef Szwarc, Wanda Grad
18.00 O Boże błog., dary Ducha Św. i opiekę MB dla ks. Wojciecha Zwolickiego i dla modlących się w XI Róży MB Nadziei i ich rodzin

PIĄTEK / 26 marca 2021r.
8.00 O wiarę, nadzieję i miłość dla wnuków – int. od dziadka
18.00 † Roman, Waldemar i Henryk Pawliccy
18.00 † Zmarli z rodzin Stolarskich i Jaroszów

SOBOTA / 27 marca 2021r.
8.00 † Tomasz i Janina Chmielewscy, Stanisława (k) i Edward Szumiło
18.00 † Michał Kat w 36 r. śm. i Edward Dąbkowski w 13 r. śm.

Niedziela Męki Pańskiej (Palmowa) / 28 marca 2021r.
7.00 O Boże błog., opiekę MB Szkaplerznej i potrzebne łaski dla Bożeny Stańczyk
9.00 Dzięk. za otrzymane łaski z prośbą o Boże błog., opiekę MB Szkaplerznej i zdrowie dla Barbary i Piotra Kuśniewskich oraz dzieci i ich rodzin
10.30 † Zygmunt Zdrojewski w 16 r. śm., Kazimiera (k), Józef i Jan Cywińscy i zm. dziadkowie
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Janina, Edward i Czesław Skotniccy
18.00 † Stanisław Hryń w 15 r. śm. i Emilia Hryń