Biuletyn 10.01.2021, Niedziela Chrztu Pańskiego

CHRZEST CZYLI CO?

Chrzest Mieszka I wpłynął na dzieje Polski, a jemu samemu otwarł drogę do nieba. Chrzest, do którego przynieśli nas rodzice, zmienia nasze życie i nam otwiera drogę do nieba. Dziękujmy Bogu za nasz chrzest!

Mówimy „chrzest Polski”, ale właściwie nie było czegoś takiego. To tylko metafora. Kościół nigdy nie chrzcił całych narodów, ale zawsze pojedyncze osoby. 14 kwietnia 966 roku chrzest przyjął książę Mieszko I oraz pewnie kilka osób z jego najbliższego otoczenia. To był dopiero początek ewangelizacji rodzącej się właśnie Polski. Większość z nas przyjęła chrzest tuż po urodzeniu (można żartobliwie powiedzieć – tak jak Polska). I dla nas też, tak jak dla Polski, to był zaledwie początek dalszej drogi wiary.

Sakramenty są jak pocałunki czy uściski Boga – Oblubieńca, który okazuje miłość oblubienicy, czyli swojemu ludowi. Sakrament to znak Bożej łaski, miłosierdzia, pochylenia się Boga nad każdą i każdym z nas. Miłość musi być okazana, zakomunikowana, wyrażona. Miłość zmienia tego, kto jest kochany. Najogólniej mówiąc, czyni go lepszym, piękniejszym, uzdalnia do dobra…

To ogromnie ważne, aby myśląc o sakramentach, widzieć w nich spotkanie z Bogiem i Jego działanie w nas. Nie ma tu żadnej magii, są obecność, miłość, Duch Święty. Kościół istnieje po to, by głosić, przekazywać tę miłość. Dlatego Kościół jako całość bywa nazywany sakramentem.

W Kościele, który jest przedłużeniem obecności i działania samego Jezusa, On sam ustanowił siedem specjalnych znaków, przez które udziela nam łaski.

Najważniejszą łaską jest zawsze ON sam, ale w każdym sakramencie przynosi ze sobą także jakiś konkretny podarunek (łaskę), określający jego specyfikę. Tyle ogólnie o sakramentach.

Chrzest jest pierwszym sakramentem. Jeśli Bóg chce zbudować w nas swój dom, to musi od czegoś zacząć. Zaczyna od chrztu. To jest jakby wylanie fundamentów pod tę budowlę. To jest brama do innych sakramentów, początek życia wiary. Teologia mówi o chrzcie, że to pierwszy sakrament inicjacji lub wtajemniczenia.

Inicjacja oznacza, że coś się zaczyna; coś, w co zostajemy włączeni, wprowadzeni. Można śmiało powiedzieć „zanurzeni” – bo greckie „baptidzo” (chrzcić) znaczy „zanurzać”. Początek, który ma się rozwinąć. Polewa się dziecko wodą i wypowiada formułę: „Ja ciebie chrzczę”. Wierzymy, że w tym momencie ten mały człowiek zostaje zanurzony w miłość Boga, który go przytula do serca. Jego imię zostaje odtąd wyryte na dłoni Boga. Na zawsze.

Nasza epoka uważa, że wolność jednostki jest wartością absolutną. Tak nie jest. Rodzice decydują o życiu dzieci. Nie pytali się ich o zgodę, gdy je powoływali do życia, uczyli języka (nie pytając, czy chcą po polsku, czy po angielsku), karmili takim czy innym mlekiem, dawali szczepionkę lub nie itd. Tysiące decyzji podejmowali za nie. Istotą wychowania jest wpojenie dziecku systemu wartości, nauczenie postaw, umiejętności rozróżniania dobra i zła… Czy to narusza jego wolność? Jest dokładnie odwrotnie.

Solidna, wierząca rodzina jest najlepszą szkołą wolności. Prosząc o chrzest dla dziecka, rodzice przekazują mu to, co mają najlepszego – wiarę. Powierzają go Bogu, Chrystusowi, Kościołowi, szczepią przeciwko śmierci, dają oręż w walce z pokusami. Można powiedzieć, że zapisują go do najlepszej szkoły na świecie.

Dziecko, gdy stanie się dorosłe, samo wybierze. Może ten dar odrzucić, może go rozwinąć w żywą wiarę, w świętość. A nie ma rzeczy cenniejszej niż świętość. Owszem, w Polsce chrzest bywa czymś zwyczajowym, nie zawsze decyzja o chrzcie dziecka wynika z głębokiej motywacji rodziców. Ale Bóg działa, oczyszcza, wspiera nasze słabe działania. Zadaniem duszpasterzy nie jest tylko ocena motywacji, ale przede wszystkim jej pogłębienie.

 

Ogłoszenia parafialne 10.01.2021r

1. PROSIMY O ZAMYKANIE DRZWI PRZY WCHODZENIU I WYCHODZENIU Z KOŚCIOŁA, PONIEWAŻ KOŚCIÓŁ JEST OGRZEWANY. DZIĘKUJEMY.

2. Niedziela Chrztu Pańskiego kończy okres Bożego Narodzenia – rozpoczyna się Okres Zwykły. Trwając w tradycji Kościoła jeszcze do 2 lutego śpiewamy kolędy.

3. UWAGA!!! Woda poświęcona znajduje się też w specjalnym naczyniu pod chórem.

4. Spotkania dla rodziców dzieci klas III przygotowujących się do I KOMUNII ŚWIĘTEJ odbędzie się w poniedziałek 11 stycznia br. o godz. 19:00 w kościele. Serdecznie zapraszamy na nasze comiesięczne spotkanie.

5. Każdy 16 dzień miesiąca to dzień spotkania Bractwa Szkaplerznego i Rodziny Szkaplerznej. Zapraszamy 16 stycznia (sobota) wszystkich należących i pragnących włączyć się do tej wspólnoty na Mszę św. z katechezą o godz. 18:00.

6. TRWA WIZYTA DUSZPASTERSKA w naszej parafii. Z powodu epidemii KOLĘDA składa się z dwóch części. Pierwsza część to nasze spotkanie w KOŚCIELE na Mszy św. o godz. 18:00 zakończonej SPECJALNYM BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM.

Druga część to modlitwa i poświecenie domu przez jednego z członków rodziny. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej i Biuletynie z niedzieli 3 stycznia. W drugim roku realizacji programu (2020/2021) koncentrujemy się na sprawowaniu EUCHARYSTII, stąd tegoroczne hasło duszpasterskie: „ZGROMADZENI NA ŚWIĘTEJ WIECZERZY”. Niech Msza św. stanie się dla nas na nowo źródłem szczególnej łaski umocnienia wiary, nadziei i miłości w naszych rodzinach.

7. DZIĘKUJEMY za złożone ofiary w ostatnim tygodniu na potrzeby naszej parafii.

8. Zachęcamy do zamawiania Mszy Św. dziękczynnych (rodzinnych) za miniony rok z prośbą o dalszą opiekę i Boże błogosławieństwo w Nowym Roku.

9. Wszystkim parafianom i przybyłym gościom do naszej wspólnoty życzymy szczęśliwego Nowego Roku 2021, wielu łask i opieki Matki Bożej Szkaplerznej.

10. Pan powołał do wieczności:
† śp. Edwarda Małyszko lat 85 z ul. Kłoczowskiego

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie! A światłość wiekuista niechaj mu świeci.

 

Intencje mszalne 10.01.2021r
Niedziela Chrztu Pańskiego

PONIEDZIAŁEK / 11 stycznia 2021r.
8.00 † Irena Wójcik (11 greg.)
18.00 † Marian Kwietniewski w 30 dpp.
18.00 W intencji Rodzin naszej Parafii (6)

WTOREK / 12 stycznia 2021r.
8.00 † Irena Wójcik (12 greg.)
18.00 O Boże błog., opiekę MB i dary Ducha Św. dla ks. Arkadiusza Grabowskiego z ok. imienin – int. od Margaretki
18.00 W intencji Rodzin naszej Parafii (7)

ŚRODA / 13 stycznia 2021r. / św. Hilarego
8.00 † Irena Wójcik (13 greg.)
18.00 † Janina Rybczyńska w 1 r. śm.
18.00 W intencji Rodzin naszej Parafii (8)

CZWARTEK / 14 stycznia 2021r.
8.00 † Irena Wójcik (14 greg.)
8.00 † Nadzieja Rymsza w 30 dpp.
18.00 † Janina Ignaczewska w 5 r. śm.
18.00 W intencji Rodzin naszej Parafii (9)

PIĄTEK / 15 stycznia 2021r.
8.00 † Irena Wójcik (15 greg.)
18.00 † Henryk Zdanowski w 30 dpp.
18.00 W intencji Rodzin naszej Parafii (10)

SOBOTA / 16 stycznia 2020r.
8.00 † Irena Wójcik (9 greg.)
8.00 † Dusze w czyśćcu cierpiące
18.00 W intencji Bractwa Szkaplerznego i osób, które przyjmą Szkaplerz
18.00 W intencji Rodzin naszej Parafii (11)

II Niedziela Zwykła / 17 stycznia 2020r.
7.00 † Irena Wójcik (17 greg.)
9.00 † Roman Wąsowski w 30 dpp.
9.00 † Karol Wiśniewski w 12 r. śm.
10.30 W 30 urodziny Damiana Sadowego z prośbą o Boże błog., opiekę MB i umocnienie wiary
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Teresa Jakubkiewicz w 1 r. śm. i zm. z rodz. Soleckich, Herman i Kędzierskich
18.00 † Maria Anikiej w 30 dpp.