Biuletyn 27.12.2020, NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY

OJCOWSKIM SERCEM

„Patris corde” (Ojcowskim sercem) – taki tytuł nosi list apostolski papieża Franciszka, opublikowany 8 grudnia z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego.

Franciszek podkreślił: podczas pandemii koronawirusa „możemy doświadczyć, pośród dotykającego nas kryzysu, że nasze życie jest tkane i wpierane przez zwykłe osoby – zazwyczaj zapominane – które nie występują w tytułach gazet i magazynów, ani na wielkiej scenie najnowszego show, lecz niewątpliwie dziś zapisują decydujące wydarzenia na kartach naszej historii”.

Jak dodał, są nimi lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, pracownicy supermarketów, osoby sprzątające, opiekunowie, kierowcy samochodów dostawczych, siły porządkowe, wolontariusze, kapłani, zakonnice. „Oni wszyscy” – dodał- „zrozumieli, że nikt nie ratuje się sam”.

Franciszek wspomniał o rodzicach i dziadkach oraz nauczycielach, którzy w tym trudnym czasie pokazują dzieciom poprzez małe, codzienne gesty, jak stawiać czoło kryzysowi i go pokonywać. „Wszyscy mogą znaleźć w świętym Józefie, mężu, który przechodzi niezauważony, człowieku codziennej obecności, dyskretnej i ukrytej, orędownika, pomocnika i przewodnika w chwilach trudnych” – zaznaczył papież.

Wyraził przekonanie, że wszystkie te pozornie ukryte osoby lub działające na „drugiej linii” mają wyjątkowy, czynny udział w historii zbawienia. „Im wszystkim – dodał – należy się słowo uznania i wdzięczności”.

Franciszek zaznaczył także w swym liście apostolskim: „Polski pisarz Jan Dobraczyński w książce «Cień Ojca» opowiedział w formie powieści o życiu świętego Józefa. Przez sugestywny obraz cienia określił postać Józefa, który w stosunku do Jezusa jest cieniem Ojca Niebieskiego na ziemi: osłania Go, chroni, nie odstępuje od Niego, podążając Jego śladami”.


Celem tego Listu apostolskiego jest wzbudzenie większej miłości dla tego wielkiego Świętego, abyśmy byli zachęceni do modlitwy o jego wstawiennictwo i do naśladowania jego cnót i jego zaangażowania.

Istotnie, specyficzną misją świętych jest nie tylko spełnianie cudów i łask, ale wstawiennictwo za nami przed Bogiem, podobnie jak Abraham i Mojżesz, podobnie jak Jezus, „jeden pośrednik” (1 Tm 2, 5), który jest u Boga Ojca naszym „rzecznikiem” (1 J 2, 1), „bo zawsze żyje, aby się wstawiać za nami”. Święci pomagają „wszystkim wiernym do osiągnięcia świętości i doskonałości własnego stanu”.

Ich życie jest konkretnym dowodem na to, że można żyć Ewangelią. Jezus powiedział: „uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem” (Mt 11, 29), a święci są z kolei wzorem życia do naśladowania. Św. Paweł wyraźnie zachęcał: „bądźcie naśladowcami moimi!” (1 Kor 4, 16). Święty Józef mówi o tym poprzez swoje wymowne milczenie.

W obliczu przykładu tak wielu świętych, św. Augustyn zadawał sobie pytanie: „Nie stać cię na to, na co stać było tych mężczyzn i te kobiety?”. I tak doszedł do ostatecznego nawrócenia, wołając: „Późno Cię umiłowałem, Piękności tak dawna a tak nowa!”.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko błagać św. Józefa o łaskę nad łaskami: o nasze nawrócenie.

 
 

Ogłoszenia parafialne 27.12.2020r

1. PROSIMY O ZAMYKANIE DRZWI PRZY WCHODZENIU I WYCHODZENIU Z KOŚCIOŁA PONIEWAŻ KOŚCIÓŁ JEST OGRZEWANY. DZIĘKUJEMY.

2. Dziękuję tym wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie naszej świątyni do Świąt Bożego Narodzenia. Szczególne wyrazy wdzięczności składam panu Zbigniewowi Kimso i Kościelnym panu Edmundowi i Zbigniewowi oraz wszystkim którzy poświecili swój czas. Bóg zapłać.

3. Parafian, którzy pragną podziękować za miniony rok, zapraszamy w czwartek na Mszę św. wyjątkowo o godz.17:00, zakończoną nabożeństwem dziękczynno-przebłagalnym przed najświętszym Sakramentem.

4. W piątek Nowy Rok. Kościół obchodzi Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Uwaga – Pierwsza Msza św. w tym dniu o godz. 9:00, a następne o godz. 10:30, 12:00 i 18:00.

5. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca:
– w pierwszą sobotę o godz. 17:00 zapraszamy na NABOŻEŃSTWO WYNAGRADZAJĄCE ZA OBELGI PRZECIWKO DZIEWICTWU MARYI
w ramach nabożeństw pierwszych pięciu sobót miesiąca.

6. Zachęcamy do zamawiania Mszy Św. dziękczynnych (rodzinnych) za miniony rok z prośbą o dalszą opiekę i Boże błogosławieństwo w Nowym Roku.

7. Za tydzień ofiary złożone na tacę przeznaczone będą uregulowanie rachunku za ogrzewanie Kościoła. Dziękuję za zrozumienie i złożone ofiary.

8. Trwa Oktawa Narodzenia Pańskiego, która jest przedłużeniem radości wierzących z przyjścia na świat Syna Bożego. Zapraszamy na Msze św. o godz. 8:00 i 18:00.

9. Tegoroczne Wizyty duszpasterskie rozpoczniemy 4 stycznia 2021r. od ul. Leszczyńskiej. Z powodu epidemii KOLĘDA składać się będzie z dwóch części. Pierwsza część to nasze spotkanie w KOŚCIELE na Mszy św. o godz. 18:00 zakończonej SPECJALNYM BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM. Druga część to modlitwa i poświecenie domu przez jednego z członków rodziny. Więcej informacji podamy za tydzień. W drugim roku realizacji programu (2020/2021) będziemy koncentrować się na sprawowaniu EUCHARYSTII, stąd tegoroczne hasło duszpasterskie: „ZGROMADZENI NA ŚWIĘTEJ WIECZERZY”. Niech Msza św. stanie się dla nas na nowo źródłem szczególnej łaski umocnienia wiary, nadziei i miłości w naszych rodzinach.

10. Za tydzień comiesięczna Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 do 18:00. Przyjdź i oddaj Panu Bogu rozpoczęty Nowy Rok.

11. Zachęcamy do nabycia aktualnego numeru „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. z dodatkiem „Gościa Elbląskiego” a nim wydarzenia z diecezji.

12. Wszystkim Parafianom i przybyłym Gościom życzymy szczęśliwego Nowego Roku 2021, wielu łask i opieki Matki Bożej Szkaplerznej.

13. Pan powołał do wieczności:

† śp. Marcina Kierzkowskiego lat 39 z ul. Leszczyńskiego
† śp. Franciszka Ossowskiego lat 64 z ul. Broniewskiego

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie! A światłość wiekuista niechaj im świeci.

 

Intencje mszalne 27.12.2020r
NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY

PONIEDZIAŁEK / 28 grudnia 2020r. / św. Młodzianków męczenników
8.00 † Irena Jachowicz (28 greg.)
8.00 † Jan Włodarczyk w 30 dpp.
18.00 Dzięk. w 59 rocz. ślubu Genowefy i Stanisława Szweda z prośbą o Boże błog. i opiekę MB

WTOREK / 29 grudnia 2020r.
8.00 † Irena Jachowicz (29 greg.)
18.00 O Boże błog. i potrzebne łaski dla Eugeniusza z okazji imienin
18.00 Dzięk. w 10 urodziny Zuzanny Wiśniewskiej z prośbą o łaskę zdrowia i żywą wiarę

ŚRODA / 30 grudnia 2020r.
8.00 † Irena Jachowicz (30 greg.)
18.00 † Genowefa i Zenon Bednarczyk
18.00 † Czesław Nowak, oraz o siłę dla Katarzyny i całej rodziny

CZWARTEK / 31 grudnia 2020r.
8.00 W 57 rocz. ślubu Stanisławy i Jana z prośbą o zdrowie, Boże błog. i opiekę MB
8.00 O Boże błog. i zdrowie dla Jolanty, Piotra i ich rodzin
18.00 W intencji Parafian

PIĄTEK / 1 stycznia 2021r. / Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
9.00 † Irena Wójcik (1 greg.)
10.30 Dzięk. za miniony rok i z ok. imienin Mieczysława z prośbą o Boże błog. i opiekę MB na Nowy Rok dla Niego i całej rodziny
12.00 W intencji Parafian
18.00 O Boże błog. i potrzebne łaski dla Mieczysława Lenckowskiego z ok. 70 urodzin i imienin – int. od żony Heleny i Rodziny

SOBOTA / 2 stycznia 2020r. / św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu
8.00 † Irena Wójcik (2 greg.)
18.00 Rez.
18.00 Dzięk. za powrót do zdrowia, z prośbą o Boże błog., opiekę MB dla Ewy i Arkadiusza oraz dzieci Jakuba i Wiktorii Król

II Niedziela Narodzenia Pańskiego / 3 stycznia 2020r.
7.00 † Irena Wójcik (3 greg.)
9.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
9.00 Rez.
10.30 † Apoloniusz Komuda w 8 r. śm. i zm. rodzice i rodzeństwo z obojga stron
12.00 W intencji Parafian / ofiarodawców naszej Parafii
15.00 † Maria Sztychmiler w 30 dpp.
18.00 † Anatol Usik w 9 miesiąc po śmierci