Biuletyn 04.10.2020, XXVII Niedziela Zwykła

SIŁA MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ

Różaniec od początku stał się modlitwą, która została zaaprobowana, ale przede wszystkim umiłowana w Kościele. Widzimy to w życiu i historii świętych, a szczególnie założycieli zakonów czy zgromadzeń zakonnych, ale też w życiu prostych i zwyczajnych ludzi. Do odmawiania różańca nawoływała sama Maryja podczas wielu swoich objawień i dała obietnicę, że kto będzie się modlił w taki sposób, będzie ocalony i ocali świat od nieszczęść spowodowanych przez grzech.

Wielu świętych mawiało, że różaniec niszczy każde dzieło szatana. Święty Ludwik Grignion de Montfort mówił też, że słowa modlitwy różańcowej są najpiękniejszymi gratulacjami, jakie złożył Archanioł Maryi, a my wypowiadając te słowa składamy osobiste gratulacje Maryi. Te słowa wciąż sprawiają, że zmuszamy diabła do ucieczki: te słowa są młotem, które go miażdży, uświęceniem duszy, radością aniołów i śpiewem wybranych.

Modlitwa różańcowa jest więc nie tyle przesuwaniem paciorków, ale oddaniem się w obronę Najświętszej Maryi Panny w momencie niebezpieczeństwa. Oddając się w opiekę Maryi pozwalamy Jej zanieść nas przed Tron Boga. Modląc się bowiem na różańcu, przyzywamy Jej wstawiennictwa i razem z Nią wypowiadamy słowa modlitwy, razem z Nią uwielbiamy Boga. Wypowiadając słowa modlitwy różańcowej i powtarzając cyklicznie te same słowa odpowiadamy też na słowa św. Pawła, który zachęcał pierwsze wspólnoty chrześcijańskie do nieustannej modlitwy. Już w pierwszych wiekach ludzie odmawiali po kilkadziesiąt czy kilkaset razy tę samą modlitwę.

Dzisiejsza forma różańca z ułożonymi stałymi częściami i tajemnicami zaprasza nas do czegoś głębszego i ważniejszego niż tylko pozornie nudnego przesuwania potocznie nazwanych korali. W tej modlitwie chodzi też o coś więcej niż traktowanie jej czasem jakby miała magiczną moc. Coraz częściej ulegamy pokusie, by ją tylko odmawiać i nawet może podejmować wyzwania mające na celu nawet i dobre intencje, tak jak nowenna pompejańska, ale jednocześnie gubimy i tracimy to, co staje się jej istotą. Odnoszę też czasem takie wrażenie, że i w Kościele o tym zapominamy, gdy w październiku podejmujemy tą modlitwę, a jednocześnie podchodzimy do niej na zasadzie „zaliczenia”, szybkiego odmówienia – bo trzeba, ale nie mamy na nią zbyt dużo czasu.

Różaniec potrzebuje i zaprasza nas do tego, żeby się zatrzymać, żeby zwolnić i pozwolić się poprowadzić Duchowi Bożemu tak jak to zrobiła w swoim życiu Maryja. Nie da się zrozumieć różańca ciągle gdzieś pędząc i chcąc ciągle tylko coś załatwiać.
Siła tej modlitwy nie tkwi w ilości – w tym jak dużo jej odmówimy, ale jak mocno ona nas wciągnie i jak rozpali nasze serca. Jeśli zatracimy w różańcu charakter kontemplacyjny to będziemy ciągle do niej podchodzić albo z przymusu, albo na sposób magiczny. Poszczególne tajemnice zapraszają nas do tego, by razem z Maryją przeżywać historię Zbawienia i w tej historii zobaczyć wielkie dzieło Boga.

Kontemplując tajemnice z życia Maryi i Jezusa jesteśmy zaproszeni, by nie tylko podziwiać to co się kiedyś wydarzyło, ale by przyjąć te sytuacje w swoim życiu.

Październik nie jest jedynym miesiącem na różaniec. Jest on jedynie motywacją i zaproszeniem, by każdego dnia otwierać swoje serce na spotkanie z Bogiem. Jest lekarstwem na nasze niepokoje, lęki, obawy, które nosimy w swoich serach i wypowiadaniem wobec nich, że Bóg jest z nami – tak jak jest z Maryją.

Jest zaproszeniem Boga do naszych radości i sukcesów i podziękowaniem, że są one tak naprawdę owocem działania w naszym życiu Bożej łaski. Odmawianie różańca wtedy nie staje się przymusem czy magicznym dziełem, ale przywilejem. Odmawianie różańca jest zaszczytem, do którego zaprasza mnie Bóg.

 

Ogłoszenia parafialne 04.10.2020r

1. W dniu dzisiejszym indywidualna Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 do godz. 17:15. Znajdź czas, aby być sam na sam z Twoim Panem.

2. PAŹDZIERNIK MIESIĄC RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO. Zapraszamy na nabożeństwa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Wierni, którzy odmawiają część Różańca (5 dziesiątek) w kościele lub rodzinie mogą uzyskać ODPUST ZUPEŁNY. Zapraszamy do wspólnej modlitwy: dorosłych i młodzież o godz. 17:15, a dzieci zapraszamy: w poniedziałki i środy o godz. 16:30.

3. W środę w kościele wspomnienie NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY RÓŻAŃCOWEJ. Zapraszamy w tym dniu wszystkie Róże Różańcowe (przy parafii istnieje 13 Róż) do wspólnej modlitwy o godz. 17:15.

4. W tym tygodniu na plebanii odbędą się spotkania rodziców dzieci przygotowujących się w tym roku do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej według następującego porządku:
• dnia 5 października (poniedziałek) klasa III a i klasa III b – o godz. 19:00;
• dnia 6 października (wtorek) klasa III c i klasa III d – o godz. 19:00, oraz rodzice dzieci uczących się w innych szkołach.
OBECNOŚĆ OBOJGA RODZICÓW OBOWIĄZKOWA !!!

5. W przyszłą niedzielę (11 października) obchodzić będziemy XX Dzień Papieski pod hasłem „TOTUS TUUS”. Z tej okazji młodzież przed kościołem będzie zbierać do puszek pieniądze na stypendia w ramach fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

6. W pierwsze niedziele miesiąca zbierana taca przeznaczona jest na inwestycje w naszej parafii. Bóg zapłać za składane ofiary.

7. Mamy już możliwość zamawiania i rezerwacji Mszy świętej na ROK 2021. Informację tę podajemy dla tych wszystkich, którzy pragną w konkretnym dniu zamówić intencję mszalną.

8. Możliwość skorzystanie z Sakramentu Spowiedzi Świętej w tygodniu mamy: od godz. 7:45 oraz od godz. 17:30. Zapraszamy.

9. KANCELARIA PARAFIALNA: czynna w środy od 16:00 do 17:30 oraz w piątek od 18:30 do 19:30. Zapraszamy.

10. Przychodnia Lekarska Hygeia w Elblągu oraz Instytut Okulistyczny Vissum w Alicante (Hiszpania) zapraszają na udział w naukowym badaniu okulistycznym. Celem jest ocena częstości występowania chorób przedniego odcinka oka u Polaków przy użyciu unikatowego sprzętu niedostępnego w Polsce. Badania odbywają się bezpłatnie dla osób od 10 do 80 roku życia w Przychodni Hygeia przy ulicy Bema 80 po rejestracji osobiście lub pod numerem telefonu: 58 776 40 46.

11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. z dodatkiem „Gość Elbląski” a w nim wydarzenia z diecezji.

 

Intencje mszalne 04.10.2020

PONIEDZIAŁEK / 5 października 2020r. / św. s. Faustyny Kowalskiej
8.00 † Marek Pietrzak (5 greg.)
8.00 † Barbara Petrycka w 18 r. śm. i rodzice z obojga stron: Maria i Stanisław oraz Maria i Franciszek
18.00 † Czesław Dębski – int. od szwagra Stanisława z rodziną

WTOREK / 6 października 2020r.
8.00 † Bogdan Król w 5 r. śm., Wiktoria i Wacław
18.00 † Marek Pietrzak (6 greg.)
18.00 † Eugeniusz w 39 r. śm. i zmarli z rodz. z obojga stron
18.00 O Boże błog., opiekę MB i zdrowie dla córki Magdaleny, syna Darka, synowej, wnuków oraz Wojtka i Jadwigi

ŚRODA / 7 października 2020r. / NMP Różańcowej
8.00 † Marek Pietrzak (7 greg.)
18.00 † Helena Bukojemska
18.00 W intencji czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy

CZWARTEK / 8 października 2020r.
8.00 † Marek Pietrzak (8 greg.)
18.00 † Maria Siemion w 16 r. śm.
18.00 † Aniela i Franciszek Adamowicz, Małgorzata Gołębiowska

PIĄTEK / 9 października
8.00 † Marcinek Wiśniewski w 30 r. śm. i zm. z rodz.
18.00 † Marek Pietrzak (9 greg.)
18.00 † Ireneusz Jagielski i zm. rodzice

SOBOTA / 10 października 2020r.
8.00 † Marek Pietrzak (10 greg.)
18.00 † Tomasz Pełka w 22 r. śm.
18.00 † Cezary Grajkowski w 5 r. śm.

XXVIII Niedziela Zwykła / 11 października 2020r.
7.00 † Anatol Usik w 6 miesiąc po śmierci
9.00 O Boże błog. i siłę w pokonywaniu trudności dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz dla Magdaleny i Macieja
9.00 O Boże błog. i opiekę MB dla Tomka Jasińskiego z ok. 4 urodzin i Jego rodziny
10.30 † Józef Kwiatosz z ok. ziemskich urodzin i zm. rodzice z obojga stron
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Zofia Badaj w 1 r. śm.
18.00 † Marek Pietrzak (11 greg.)