Biuletyn 27.09.2020, XXVI Niedziela Zwykła

CZY ANIOŁOWIE INGERUJĄ W NASZE ŻYCIE?

Na temat aniołów istniało zawsze sporo spekulacji. Zastanawiano się nad tym, jacy są, jak wyglądają, a nawet ile ważą. Rozważania takie zwykle nie prowadziły daleko. Samo Objawienie mówi o aniołach tylko tyle, że istnieją, wypełniają wolę Bożą, są dobrymi duchami i mogą jakoś na nas wpływać.

Św. Augustyn pisał, że określenie „anioł” odnosi się nie tyle do natury, co do funkcji, jaką pełni on wobec człowieka. Etymologicznie, anioł to „posłany”, posłaniec Boga, a jednocześnie ten, który chroni człowieka przed złem, ostrzega przed nim i pomaga odciąć się od zła. O naturze anioła wiemy tyle, że jest czystym duchem. W przeciwieństwie do człowieka, który ma naturę duchowo-cielesną, anioł nie posiada postaci materialnej.

Możemy go sobie wyobrażać, a nawet „widzieć” jako pięknego mężczyznę czy piękną kobietę, ale będzie to zawsze tylko obraz. To, że anioł nie jest materialny, nie oznacza jednak, że nie może działać w naszym świecie. Spróbujmy pomyśleć o aniele jak o jakiejś formie duchowej energii: światło przechodzi przez szybę, a jednocześnie jest całkiem konkretnym bytem, potrafi przecież ogrzać mur. Oczywiście jest to tylko analogia. Anioł jest bytem duchowym.

Postać anioła często kojarzona jest z kimś, kto może wkroczyć w sytuacji kryzysowej, ustrzec nie tylko przed złem moralnym, ale zewnętrznym, obiektywnym. Anioł jednak nie poddaje się spekulacji rozumu. Anioł jako istota duchowa przede wszystkim oddziałuje na naszą sferę duchową, na naszą wolę i umysł. Może się to dziać na wiele sposobów.

Anioł może nawet posłać do nas drugiego człowieka, jednak najczęstszą formą jego ingerencji jest natchnienie. Źródłosłów słowa „tchnąć” sugeruje pewien rodzaj duchowego przekazu. Anioł może tchnąć w nasz umysł jakąś dobrą myśl po to, aby pociągnąć nas w stronę dobra.
Natchnienie jest pewną podpowiedzią, pomocą w rozróżnieniu dobra i zła. Jest ukazaniem właściwej drogi albo też ostrzeżeniem przed złą.

Anioł szanuje jednak wolność człowieka i nigdy nie działa wbrew jego woli. To, jak bardzo człowiek jest otwarty na działanie anioła i jak ostatecznie postąpi, zależy od niego samego. Czasami ludzie odczuwają obecność anioła bardzo bezpośrednio, mówią: „Coś mnie tknęło, żeby tam nie iść”, „Anioł ochronił mnie przed uderzeniem zła”. Odbierają jego wsparcie bardzo zmysłowo, namacalnie.

Ale czy anioł może faktycznie wpływać na nasze zmysły? W pewnym sensie na pewno tak, poprzez głos, obraz, wizję. Może też przyjąć jakąś postać, nie wcielać się, ale w jakiś sposób ukazać się nam w poznaniu zmysłowym. Niezwykłym tego świadkiem jest s. Faustyna. Doświadczała ona realnej bliskości anioła, który ją strzegł, i poprzez wizje pokazał jej nawet rzeczywistość czyśćca i piekła.

Faustyna widziała anioła cieleśnie, w konkretnej postaci. W podobnej zażyłości z aniołem był także o. Pio. Mamy tutaj do czynienia z doświadczeniem bardzo subiektywnym, ponieważ każdy może doświadczyć anioła inaczej.

Powróćmy do metafory światła. Ja widzę światło, ale osoba niewidoma nie widzi, czuje tylko ciepło. Być może podobnie jest z poczuciem bliskości anioła: ktoś może być wrażliwy na zmysłowy, wizyjny kontakt z nim, ktoś nie „widzi” anioła, ale coś mu podpowiada, że jest on gdzieś blisko, a jeszcze ktoś inny nie doświadcza jego obecności wcale, ale w nią wierzy. Czasami można nie dosłyszeć głosu anioła. Może być tak, że ktoś, kto trwa w grzechu, sam się zamyka na dobre natchnienia. Ale nawet mimo największych grzechów anioł może dotrzeć do człowieka.

Każdy z nas ma swojego anioła stróża, obojętnie czy jest chrześcijaninem, czy nie. Bóg każdemu daje takiego opiekuna, bo przecież każdy człowiek jest dzieckiem Bożym.

 

Ogłoszenia parafialne 27.09.2020r

1. Wolontariusze Caritas zbierają dzisiaj ofiary przed kościołem dla najuboższych i potrzebujących z naszej parafii. Za okazaną pomoc dziękujemy. Przypominamy, że punkt Parafialnego Oddziału Caritas czynny jest w każdy czwartek od 16:00 do godz. 17:00.

2. Dzisiaj na Mszy św. o godz. 12:00 dzieci klas IV będą po raz pierwszy w pełni uczestniczyć we Mszy św. Otoczmy je modlitwą i prośmy Boga by miały dobry przykład w swoich rodzinach.

3. PRZED NAMI MIESIĄC RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO. Zapraszamy na nabożeństwa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Wierni, którzy odmawiają część Różańca (5 dziesiątek) w kościele lub rodzinie mogą uzyskać ODPUST ZUPEŁNY. Zapraszamy do wspólnej modlitwy: dorosłych i młodzież o godz. 17:15, a dzieci zapraszamy: w poniedziałki i środy o godz. 16:30.

4. Dzisiaj, po Mszy Świętej wieczornej, o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie dla kandydatów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania – ROK I (czyli uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej). Obecność obowiązkowa.

5. W tym tygodniu przypada:
• I czwartek miesiąca – zapraszamy na Mszę św. o godz. 18:00, a wcześniej od godz. 17:00 na Adorację Najświętszego Sakramentu tj. na „GODZINĘ ŚWIĘTĄ” połączoną z nabożeństwem różańcowym. Zapraszamy wszystkie „Margaretki” do wspólnej modlitwy.
• I piątek miesiąca: spowiedź dla dorosłych, młodzieży od godz. 17:30. Msza św. Wotywna o Najświętszym Sercu Jezusa o godz. 18:00
• I sobota miesiąca: zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej na nabożeństwo połączone z Adoracją Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00.

6. W I piątek miesiąca października z Panem Jezusem udamy się do chorych: ks. Proboszcz i ks. Marcin od godz. 9:30, a ks. Piotr po zajęciach w szkole (ok. godz. 14.00)
Prosimy zgłaszać do kapłanów chorych pragnących rozpocząć 9 pierwszych piątków.

7. W pierwsze niedziele miesiąca zbierana taca przeznaczona jest na inwestycje w naszej parafii. Bóg zapłać za składane ofiary.

8. Mamy już możliwość zamawiania i rezerwacji Mszy świętej na ROK 2021. Informację tę podajemy dla tych wszystkich, którzy pragną w konkretnym dniu zamówić intencję mszalną.

9. Możliwość skorzystanie z Sakramentu Spowiedzi Świętej w tygodniu mamy: od godz. 7:45 oraz od godz. 17:30. Zapraszamy.

10. KANCELARIA PARAFIALNA: czynna w środy od 16:00 do 17:30 oraz w piątek od 18:30 do 19:30. Zapraszamy.

11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. z dodatkiem „Gość Elbląski” a nim wydarzenia z diecezji.

12. Pan powołał do wieczności:
† śp. Bolesława Adaś lat 73 z ul. Broniewskiego
† śp. Genowefę Polak lat 70 z ul. Myliusa

 

Intencje mszalne 27.09.2020

PONIEDZIAŁEK / 28 września 2020r. / św. Wacława
8.00 † Kazimiera Dąbkowska (28 greg.)
18.00 O Boże błog. i opiekę MB dla Ewy i Arkadiusza z ok. 18 rocz. ślubu i dla ich dzieci
18.00 O Boże błog., opiekę MB i łaskę zdrowia dla Ewy

WTOREK / 29 września 2020r. / świętych Archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała
8.00 O zdrowie i Boże błog. dla Zbigniewa Jackiewicza i jego rodziny
18.00 † Michał i Karolina Andrzejewscy, Jan i Zygmunt
18.00 † Kazimiera Dąbkowska (29 greg.)

ŚRODA / 30 września 2020r. / św. Hieronima
8.00 O Boże błog., zdrowie i potrzebne łaski dla ks. Tomasza Wieczorka w posłudze kapłańskiej – int. od Margaretki
18.00 † Kazimiera Dąbkowska (30 greg.)
18.00 O Boże błog., dary Ducha Św. w posłudze kapłańskiej dla ks. Michała Semeniuka – int. od Margaretki

CZWARTEK / 1 października 2020r. / św. Teresy od Dzieciątka Jezus
8.00 † Marek Pietrzak (1 greg.)
18.00 † Tadeusz Pipczyński w 30 dpp.
18.00 O Boże błog. dla Margaretek oraz o nowe i święte powołania do WSD DE

PIĄTEK / 2 października / św. Aniołów Stróżów
8.00 † zm. z rodz. Mikołap i Cydejko, Janina Szczerska
18.00 † Marek Pietrzak (2 greg.)
18.00 W int. czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa

SOBOTA / 3 października 2020r.
8.00 † Marek Pietrzak (3 greg.)
18.00 † Kordula Matłach w 1 r.śm. i Wacław Matłach
18.00 Rez.

XXVII Niedziela Zwykła / 4 października 2020r.
7.00 † Stanisława (k), Stanisław, Ryszard, Józef i Halina Rajska
9.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
9.00 † Regina i Szczepan Mikołajewscy, brat Zenon, syn Paweł i zm. z rodz. Mikołajewskich, Rosołowskich i Rybickich
10.30 O Boże błog. i potrzebne łaski dla Joasi z ok. 16 urodzin i Bartka z ok. 12 urodzin
12.00 W intencji Parafian / ofiarodawców naszej świątyni
15.00 † zm. z rodz. Stolarskich i Jarosów
18.00 † Marek Pietrzak (4 greg.)