Biuletyn 20.09.2020, XXV Niedziela Zwykła

HISTORIA SPOTKAŃ JANA PAWŁA II Z OJCEM PIO

Ojciec Pio i Jan Paweł II. Prosty zakonnik, „który potrafi tylko się modlić” i wielki papież, który zmienił oblicze Kościoła i świata. Ich drogi spotkały się kilka razy. Dla Karola Wojtyły było to niezapomniane przeżycie.

Młody, dwudziestoośmioletni ksiądz Karol Wojtyła, wyświęcony ledwie półtora roku wcześniej w Krakowie, teraz student Papieskiego Międzynarodowego Atheneum Angelicum, z dopiero co obronionym licencjatem i otwartym przewodem doktorskim, jedzie z Rzymu do Foggii, by potem dostać się do odległego o 40 km San Giovanni Rotondo, gdzie żyje słynny kapucyn, mistyk, stygmatyk, o którym mówią całe Włochy. Towarzyszy mu o trzy lata młodszy kolega z Polski, wówczas jeszcze kleryk, ks. Stanisław Starowieyski.

Do San Giovanni Rotondo, o którym niejedno już w Rzymie słyszeli, wybrali się w kwietniu 1948 roku, w poświątecznym tygodniu, wolnym od zajęć na uczelni. Zaraz po przyjeździe mieli okazję po raz pierwszy spotkać Ojca Pio po wieczornym nabożeństwie. „I wtedy mogłem zamienić z nim kilka słów” – napisze Wojtyła. Na nocleg nie musieli iść daleko – gościnę znaleźli naprzeciw kapucyńskiego kościoła, w domu Marii Basilio, duchowej córki Ojca Pio, która wynajmowała pielgrzymom pokoje.

Mogli więc jeszcze przed nocą obserwować to, co się dzieje na placu, poczuć atmosferę tego miejsca. Mogli patrzeć na setki jego czcicieli koczujących całą noc przed klasztorem. Słyszeli ich śpiewy i okrzyki, widzieli, jak wpatrują się w okno na piętrze z nadzieją, że jeszcze raz, choćby na chwilę, on się w nim pojawi.

Po każdej Mszy Świętej Ojciec Pio spowiadał w zakrystii mężczyzn. Również ksiądz Wojtyła uklęknął przed nim, by wyznać grzechy. „Przy spowiedzi Ojciec Pio okazał się spowiednikiem mającym proste, jasne rozeznanie i do penitenta odnosił się z wielką miłością” – wspominał po latach.

Spowiedź przyszłego papieża u mistyka, który czytał w myślach, jak zresztą całe ich spotkanie w 1948 roku, rozpalały wyobraźnię wielu i były pożywką dla przeróżnych domysłów. Kilka dni po pamiętnym 13 maja 1981 roku prasę włoską obiegła plotka, jakoby podczas tej rozmowy Ojciec Pio przepowiedział Karolowi Wojtyle pontyfikat i męczeństwo.

Jak zwykle okazało się, że nie ma żadnego wiarygodnego świadka tamtych wydarzeń. Sam Jan Paweł II dementował te pogłoski – raz ze śmiechem, innym razem całkiem poważnie. Na pytanie, czy Ojciec Pio przepowiedział mu męczeństwo i pontyfikat, Jan Paweł II zdecydowanie odparł: „Nie, to absolutnie nie jest prawda. Z Ojcem Pio rozmawiałem tylko o jego stygmatach. Zapytałem go, który ze stygmatów sprawia mu największy ból. Byłem przekonany, że to ten w sercu. Ojciec Pio bardzo mnie zaskoczył, mówiąc: Nie, najbardziej boli mnie ten na ramieniu, o którym nikt nie wie i który nawet nie jest opatrywany”.

Zdumiewające wyznanie. Dlaczego Ojciec Pio wyznał tę tajemnicę nieznanemu, przypadkowo spotkanemu, młodemu księdzu z Polski? O ranie ramienia nie mówił nikomu: ani przełożonym, ani lekarzom, ani nawet swym najbliższym córkom duchowym. O istnieniu tego stygmatu dowiedziano się dopiero w 1971 roku, podczas inwentaryzacji osobistych rzeczy po zmarłym przed trzema laty Stygmatyku.

Wtedy to brat Modestino Fucci zauważył na jego podkoszulku „widoczny, okrągły ślad krwawej wybroczyny, o średnicy około dziesięciu centymetrów, na prawym ramieniu, blisko obojczyka”. Ukryty stygmat Ojca Pio okazał się zgodny z rozkładem plam na Całunie Turyńskim oraz starodawną modlitwą św. Bernarda z Clairvaux do „rany na ramieniu Chrystusa, zadanej Mu przez najtwardsze drzewo krzyża”. Karol Wojtyła poznał ten sekret już w 1948 roku.

 

Ogłoszenia parafialne 20.09.2020r

1. Dzisiaj kleryk Amadeusz Babiel zbiera przed kościołem ofiary do puszki na utrzymanie naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Na pierwszy rok studiów zgłosiło się 4 kandydatów. Dziękujmy za każde powołanie i swoją modlitwą i ofiarą wspierajmy Seminarium.

2. Za tydzień o godz. 12.00 dzieci z naszej parafii, będą obchodzić uroczystość I Komunii Świętej. Prosimy, aby osoby nie związane z powyższą uroczystością wybrały inną godzinę Mszy Świętej. Dziękujemy za zrozumienie.

3. Rozpoczął się Nowy Rok Szkolny i Katechetyczny. Zatroszczmy się o dobre wychowanie młodego pokolenia. Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci – żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zadbajmy o ich udział w lekcjach religii. Przypominamy ponadto, że przygotowanie do sakramentów świętych tj. do pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej oraz do Bierzmowania odbywa się przy parafii, a nie w szkole.

4. W liturgii kościoła w tym tygodniu, obchodzić będziemy:
    • w poniedziałek Święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty
    • w środę wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, kapłana Zapraszamy na Msze św. o godz. 8:00 oraz na godz. 18:00.

5. W ostatnią niedzielę września Wolontariusze Caritas będą zbierać przed kościołem ofiary dla najuboższych i potrzebujących z naszej parafii.

6. Apostolat Miłosierdzia Bożego oraz woluntariuszy Parafialnego Oddziału Caritas zapraszam dzisiaj na pierwsze powakacyjne spotkanie po Mszy św. o godz. 15:00 na plebanii.

7. PRZYPOMINAMY!!! Zapisy do Sakramentu Bierzmowania młodzieży z klas VIII Szkoły Podstawowej trwają do końca września. Zgłoszenia u ks. Marcina.

8. Możliwość skorzystanie z Sakramentu Spowiedzi Świętej w tygodniu mamy: od godz. 7:45 oraz od godz. 17:30. Zapraszamy.

9. ULEGAJĄ ZMIANIE GODZINY FUNKCJONOWANIA KANCELARII PARAFIALNEJ: czynna będzie w środy od 16:00 do 17:30 oraz w piątek od 18:30 do 19:30. Zapraszamy.

10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. z dodatkiem „Gość Elbląski” a nim wydarzenia z diecezji.

11. Pan powołał do wieczności: śp. Konrad Raszeja lat 71 z ul. Łokietka

 

Intencje mszalne 20.09.2020

PONIEDZIAŁEK / 21 września 2020r. / św. Mateusza
8.00 † Kazimiera Dąbkowska (21 greg.)
18.00 † Władysława (k) i zm. z rodz. Dziergowskich i Krauze
18.00 O Boże błog. dla Ewy i Andrzeja z ok. 35 rocz. ślubu i całej rodziny

WTOREK / 22 września 2020r.
8.00 † Czesław Dębski – int. od kuzyna Wojciecha z rodziną
18.00 † Halina Szczepkowska w 30 dpp.
18.00 † Kazimiera Dąbkowska (22 greg.)

ŚRODA / 23 września 2020r. / św. Ojca Pio
8.00 † Kazimiera Dąbkowska (23 greg.)
18.00 † Halina Bugajska – int. od kuzyna Marka z żoną Elżbetą z Tarnowa
18.00 † Czesław Dębski – int. od szwagra Stanisława z rodziną

CZWARTEK / 24 września 2020r.
8.00 † Czesław Dębski
18.00 † Kazimiera Dąbkowska (24 greg.)
18.00 † Mieczysław Żmijewski w 9 r. śm. oraz córka Barbara i rodzice z obojga stron

PIĄTEK / 25 września 2020r.
8.00 † Kazimiera Dąbkowska (25 greg.)
18.00 Dzięk. w 25 rocz. Chrztu Św. Sebastiana z prośbą o Boże błog. i opiekę MB dla Niego i mamy Wiesławy
18.00 † Wacław Niedzielski w 1 r. śm. i zmarli rodzice

SOBOTA / 26 września 2020r.
8.00 † Kazimiera Dąbkowska (26 greg.)
18.00 † Halina Korzeniowska z ok. ziemskich urodzin
18.00 † Teresa Brdak w 3 r. śm.

XXVI Niedziela Zwykła / 27 września 2020r.
7.00 † Kazimiera Dąbkowska (27 greg.)
9.00 † Roman Kwiatkowski w 3 r. śm.
9.00 Dzięk. w 40 rocz. ślubu Bożeny i Włodzimierza Słomińskich z prośbą o Boże błog. i łaski dla rubinowych Jubilatów
10.30 Dzięk. w 15 rocz. ślubu Doroty i Pawła Wróbel z prośbą o Boże błog. i opiekę MB
12.00 W intencji Parafian – dzieci przystępujących do I-szej Komunii Św. i ich rodzin
15.00 † Janina i Wacław Klepaccy i zm. z rodz. Klepackich i Glińskich
18.00 Dzięk. z okazji 70 urodzin Zbigniewa Troczek