Biuletyn nr 859 / 28.06.2020r. XIII Niedziela zwykła

WAKACJE Z PANEM BOGIEM
Ogłoszenia parafialne 28.06.2020
Intencje mszalne 28.06.2020

WAKACJE Z PANEM BOGIEM

Młodzi, o wakacjach, mówią: „W końcu choć na jakiś czas zapomnę o książkach, nauce i egzaminach”. Starsi powtarzają w duchu: „Uwolnię się od zawodowych obowiązków i problemów w pracy”. Niezależnie od wieku, każdy planuje, że będzie robił to, na co ma ochotę. Lipiec i sierpień wielu z nas kojarzą się z „nicnierobieniem”, beztroską i błogim lenistwem. Na kilkanaście lub kilkadziesiąt dni odrywamy się od tego, co przez większość roku zaprzątało nasze myśli.

Każdy człowiek ma prawo do odpoczynku. Tego nikt nie kwestionuje. Wakacje są po to, byśmy nabrali nowej energii, choć na moment zmienili swoje środowisko i nadrobili różne zaległości. Wolny czas jest darem Boga, który na swoim przykładzie pokazał, że po pracy należy odpocząć. Człowiek ma ograniczone siły, co jakiś czas potrzebuje odetchnąć od tego, czym się zajmuje na co dzień. Nie da się ciągle funkcjonować na pełnych obrotach. W wakacje zawieszamy nasze niektóre obowiązki, warto jednak pamiętać, że są takie sprawy, o których nie wolno zapomnieć nawet podczas urlopu. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że jesteśmy katolikami.

Letnie atrakcje nie powinny przysłonić nam Jezusa. Co nam przyjdzie z tego, jeśli odpoczniemy tylko fizycznie? Naszym motorem jest dusza. Jeśli w niej coś szwankuje, trudno o radość, siłę i ochotę do życia. Wakacje są po to, byśmy zregenerowali zarówno ciało, jak i ducha. Jeżeli rozluźnimy wtedy nasze relacje z Bogiem i damy sobie taryfę ulgową w sprawach wiary, popełnimy poważny błąd. Jezus jest z nami przez cały rok. Towarzyszy nam w chwilach radości i smutku. Chce być przy nas przez cały czas. Wzywaliśmy Go w trudnych chwilach, był nam potrzebny, gdy mieliśmy egzaminy, problemy ze zdrowiem i kłopoty w pracy. Dlaczego zapominamy o naszym Mistrzu w wakacje? On pragnie, byśmy dzieli z Nim także nasze radości, wszak to On jest ich dawcą…

Wakacje to czas różnych wycieczek, wspólnych wyjazdów, zwiedzania ciekawych miejsc i obcowania z naturą. Najważniejsze nie jest jednak to, gdzie, ale jak je spędzimy. Gdziekolwiek byśmy nie pojechali, wszędzie możemy odnaleźć Jezusa. Wystarczy tylko chcieć. On będzie do nas mówił w szumie morza i w pięknie gór, w ciszy monumentalnych katedr i maleńkich kościółków. Przyjdzie do nas podczas Eucharystii i w drugim człowieku.

Letni czas jest okazją na wzmocnienie naszych więzi z Bogiem. Jedni wybierają rekolekcje, drudzy pielgrzymkę, jeszcze inni odwiedzają sanktuaria. W wakacje warto zarezerwować więcej czasu na modlitwę i lekturę Pisma Świętego. Można też sięgnąć po dobrą książkę i prasę katolicką. Zróbmy sobie wakacje od telewizji, mp3 i internetu. Początkowo nie będzie łatwo, jednak po kilku dniach na pewno poczujemy prawdziwą wolność. Zamiast godzinami rozmawiać przez telefon ze znajomymi, spotkajmy się z nimi w świecie realnym. Odbudujmy więzy rodzinne i przyjacielskie. Rozmowa twarzą w twarz z tymi, których nie widzieliśmy przez długi czas, przyniesie wszystkim wiele radości.

Wakacje dla wielu są jednak sprawdzianem z wiary i przekonań. Trzeba też przyznać, że lato rozleniwia naszego ducha. Każdy chce mieć wtedy tzw. święty spokój. Nie jesteśmy wyczuleni na zagrożenia i pokusy. Przestajemy od siebie wymagać, zwalniamy się z odpowiedzialności i nastawiamy na czerpanie przyjemności. Łatwiej i szybciej rezygnujemy ze wszystkiego, co łączy się z wysiłkiem. Tłumaczymy i rozgrzeszamy się tym, że „przecież są wakacje”, a po nich wszystko wróci do normy.

Nie tak dawno przeszliśmy „spacer” z Przyjacielem po ulicach naszych miast i wsi. Uroczystość Bożego Ciała przypomniała nam o wielkiej miłości Jezusa. Jak długo będzie w nas echo tego spotkania? To zależy od nas… Życzymy błogosławionych wakacji!

 

Ogłoszenia parafialne 28.06.2020

1. Przed nami ostatnie Nabożeństwa Eucharystyczne ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do udziału w nich zapraszamy szczególnie tych, którym jeszcze w tym miesiącu się nie udało wybrać na godz. 17:30.

2. W związku z pielgrzymką na Jasną Górę już tradycyjnie przy wejściu do kościoła wystawione jest pudełko na intencje modlitewne, które zabiorą w Waszym imieniu pielgrzymi wędrujący na Jasną Górę. Bóg zapłać. Zapisy i więcej informacji u ks. Marcina.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

  • w pierwszy czwartek miesiąca po Mszy św. o godz. 18:00 zapraszamy na Godzinę Świętą – modlitwę w intencji powołań z naszej parafii oraz o świętość dla kapłanów,
  • w pierwszy piątek miesiąca spowiedź i Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:30. Zapraszamy wszystkich na Mszę Św. Wotywną ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 18:00.
  • w pierwszą sobotę, o godz. 17:00, zapraszamy na NABOŻEŃSTWO WYNAGRADZAJĄCE w ramach nabożeństwa pierwszych pięciu sobót, o które prosiła Matka Boża w FATIMIE. Tego dnia zmiana tajemnic dla Żywego Różańca.

4. UWAGA OSOBY NOSZĄCE SZKAPLERZ !!! W zakrystii można odebrać deklarację o przystąpieniu do Bractwa Szkaplerznego, którą należy wypełnić i przynieść do zakrystii.

5. Lipiec jest miesiącem poświęconym kontemplacji Najświętszej Krwi Chrystusa. Krew Chrystusa jest niezbitym dowodem miłości Niebieskiego Ojca do każdego człowieka bez wyjątku. Zachęcam Wspólnotę Krwi Chrystusa do prowadzenia modlitw przed Mszą św. wieczorową o godz. 17:30.

6. Kancelaria parafialna, przez cały okres wakacji, czynna będzie w środy i piątki po Mszy św. wieczorowej.

7. Rekolekcje powołaniowe w naszym Elbląskim Seminarium Duchownym pod hasłem „MÓJ SKARB”. Rozpoczną się 4 lipca, a zakończą 8 lipca 2020r. Na rekolekcje można zgłaszać młodzież męską szkół średnich i studentów. Należy na nie przywieźć: notatnik, długopis, Pismo Święte, śpiwór (jeśli ktoś chce także poduszkę), strój sportowy, rzeczy osobiste oraz kilka maseczek. Więcej informacji na stronie wsdelblag.pl.

8. Dziękujemy za stosowny ubiór w kościele w okresie wakacji. Msza św. jest uroczystą celebracją, która domaga się swego piękna, szacunku i najwyższej kultury.

9. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wszelkiego dobra w życiu i błogosławieństwa Bożego.

10. W przyszłą niedzielę (5 lipca) taca inwestycyjna przeznaczona na uregulowanie raty za wykonaną fotowoltaikę na plebanii. Bóg zapłać za zrozumienie i złożone ofiary.

11. Kochani – następny numer Biuletynu Parafialnego ukaże się we wrześniu.

12. Przed kościołem można nabyć Gościa Niedzielnego w cenie 6 zł.

13. Pan powołał do wieczności śp. Ireneusza Duszyńskiego lat 76 z ul. Płk. Dąbka śp. Karolinę Karman lat 97 z ul. Leszczyńskiego

 

Intencje mszalne 28.06.2020

PONIEDZIAŁEK / 29 czerwca 2020r. / św. Piotra i Pawła
8.00 † Piotr Lietz, Paweł i zm. z rodz. Lietz, Woronko, Barcikowskich i Kokotkiewicz
18.00 O Boże błog., opiekę MB i wszelkie łaski dla ks. Michała Semeniuka w dalszej pracy kapłańskiej – int. od Róży Powołaniowej
18.00 O Boże błog., opiekę MB i potrzebne łaski dla ks. Piotra Bryka, ks. Piotra Wolnikowskiego i Pana Piotra Zbierzchowskiego z ok. imienin
18.00 W intencji Parafian

WTOREK / 30 czerwca 2020r. / pierwszych Męczenników Kościoła
8.00 W intencji Panu Bogu wiadomej
18.00 Dzięk. za dar życia i wszelkie otrzymane łaski w dniu urodzin Sebastiana
ŚRODA / 1 lipca 2020r.
8.00 O Boże błog. i potrzebne łaski dla ks. Grzegorza Wala z okazji urodzin – int. od Margaretki
18.00 † Halina Krawczyk z ok. ziemskich imienin
18.00 O nawrócenie córki Anny oraz o światło wiary w jej życiu

CZWARTEK / 2 lipca 2020r.
8.00 O Boże błog., opiekę MB i zdrowie dla Marianny Spodarek z ok. 82 urodzin
18.00 O nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne

PIĄTEK / 3 lipca 2020r. / św. Tomasza
8.00 † Aleksander i Genowefa w 3 r.śm. z rodz. Kuczyńskich
18.00 † Wanda Marchlewicz – int. od współpracowników

SOBOTA / 4 lipca 2020r.
8.00 † Halina Bugajska w 30 dpp.
18.00 Dzięk. za kapłanów posługujących i powołanych z tej parafii – int. od IV Róży MB Częstochowskiej

XIV Niedziela Zwykła / 5 lipca 2020r.
7.00 † Aleksandra Radziszewska w 15 r.śm.
9.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
10.30 † Wiktoria w 3 r.śm. i Bronisław Janiccy, Wiktoria, Jan i Halina Szczęśni, Marta, Antoni, Tomek Janiccy i Hermenegilda Molga
12.00 W intencji Parafian
18.00 † Jerzy Pepliński w 8 r.śm.