Biuletyn nr 857 / 21.06.2020r. XI Niedziela zwykła

BŁ. DOROTA Z MĄTÓW – OD NIEUDANEGO MAŁŻEŃSTWA PO ZAMUROWANIE W CELI
Ogłoszenia parafialne 21.06.2020
Intencje mszalne 21.06.2020

BŁ. DOROTA Z MĄTÓW – OD NIEUDANEGO MAŁŻEŃSTWA PO ZAMUROWANIE W CELI

Ze swoim doświadczeniem trudnego życia małżeńskiego jest patronką związków w kryzysie. Doświadczała stanów mistycznych, miała wizje, była stygmatyczką. Pod koniec życia zdecydowała się na radykalny krok: została wprowadzona do rekluzji i tam zamknięta.

Adalbert, bo tak miał na imię mąż Doroty, mieszkał i miał warsztat w Gdańsku. Tym samym dziewczyna marząca o modlitwie i wyciszeniu trafiła w sam środek gwarnego, bogatego miasta. Płatnerz, czyli rzemieślnik zajmujący się wyrobem zbroi, miał kontakty wśród szlachty, rycerzy krzyżackich i samej śmietanki miasta. A jeśli do tego lubił się bawić i być docenianym w towarzystwie, miał do tego i możliwości finansowe, i wiele okazji.

Tymczasem jego żona wolała codziennie biegać na mszę i modlić się w kościele. Wolała unikać bogatych strojów, a pieniądze przeznaczać raczej na jałmużnę niż brylowanie na imprezach towarzyskich, zresztą te ostatnie nie budziły jej zainteresowania. Jeśli dodamy do tego wybuchowy charakter Adalberta i jego skłonność do wymuszania siłą posłuszeństwa, otrzymujemy przepis na bardzo nieudane małżeństwo.

Dorota próbowała jakoś odnaleźć się w tej sytuacji, ale konflikty nie ustawały. Urodziła mężowi dziewięcioro dzieci, z których był bardzo dumny, nie zaniedbywała troski o dom i rodzinę, jednak wciąż jej pobożność wydawała się Adalbertowi niezrozumiała i nadmierna.

Na początku lat osiemdziesiątych Gdańsk nawiedziła zaraza, zapewne przypłynęła na którymś z licznych statków. Dzieci Doroty i Adalberta, jedno po drugim, umierały na ich oczach. Przeżyła tylko najstarsza córka, która wtedy była już mniszką i nie mieszkała w Gdańsku.

Jako wdowa Dorota mogła wreszcie pójść za głosem tego, co rozeznawała jako swoje zasadnicze powołanie. Od dawna doświadczała już stanów mistycznych, miała wizje, zwykle ściśle powiązane ze świętami w roku liturgicznym, otrzymała także dar stygmatów (były u niej niewidoczne), tym samym jest pierwszą, i jak dotąd jedyną stygmatyczką na ziemiach polskich wyniesioną na ołtarze. Potrzebowała tym samym dobrego kierownika duchowego, na tyle wykształconego i pobożnego, by potrafił rozeznać, na ile jej doświadczenia są prawdziwe.

Polecono jej Jana z Kwidzyna, mistrza teologii, który wcześniej wykładał na Uniwersytecie Praskim. To on wsparł jej pragnienie zamurowania się w celi przy prezbiterium kwidzyńskiej katedry. Po pół roku próby, 2 maja 1393 r., Dorota uroczyście została wprowadzona do rekluzji i tam zamknięta. Kontaktowała się odtąd ze światem jedynie przez małe okienko. Otrzymała też bardzo rzadki w tamtym czasie przywilej codziennego przyjmowania komunii św. Przeżyła w celi czternaście miesięcy, do 25 czerwca 1394 r. Przez ten czas nie tylko praktykowała ascezę i modliła się, ale także udzielała duchowych i życiowych rad tym, którzy do niej przychodzili.

Opinia jej świętości była tak wielka, że już kilka miesięcy po jej bardzo uroczystym pogrzebie wydobyto jej ciało z grobu i przeniesiono do katedry, a nad jej nowym pochówkiem wzniesiono ołtarz. Jej spowiednik napisał jej żywot i spisał objawienia, od razu też ruszył proces beatyfikacyjny.

Bł. Dorota jest patronką Pomorza, kobiet, matek, małżeństw w potrzebie i odlewników. Wraz z powstaniem diecezji elbląskiej, została w 1992 r. ogłoszona jej patronką przez pierwszego biskupa elbląskiego Andrzeja Śliwińskiego.

 

Ogłoszenia parafialne 21.06.2020

1. Przez cały czerwiec odprawiamy Nabożeństwa Eucharystyczne ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do udziału w nich zapraszamy dorosłych, młodzież i dzieci codziennie o godz. 17:30.

2. We wtorek 23 czerwca br. będziemy obchodzić DZIEŃ OJCA. Pamiętajmy w modlitwie o naszych ojcach: prośmy dla żywych o Boże błogosławieństwo i opiekę św. Józefa, a dla zmarłych o łaskę nieba.

3. W związku z pielgrzymką na Jasną Górę już tradycyjnie przy wejściu do kościoła wystawione jest pudełko na intencje modlitewne, które zabiorą w Waszym imieniu pielgrzymi wędrujący na Jasną Górę. Bóg zapłać.

4. Uroczyste zakończenie ROKU SZKOLNEGO 2019/2020: dla Szkoły Podstawowej nr 11 w czwartek na Mszy św. o godz. 11:00. Zapraszamy dzieci, młodzież, nauczycieli i parafian do udziału we wspólnej modlitwie, zakończonej błogosławieństwem na wakacje. Zachęcamy dzieci i młodzież do skorzystania z sakramentu Spowiedzi świętej w ciągu tygodnia i Komunii św., aby w ten sposób podziękować za wszystkie dobra otrzymane w roku szkolnym. Dzieciom i młodzieży życzymy udanych i bezpiecznych wakacji, polecając ich opiece Aniołów Stróżów. Szczęść Wam Boże.

5. W czwartek 25 czerwca br. młodzież naszej parafii na Mszy św. o godz. 18:00 pod przewodnictwem J. E. Ks. Biskupa Wojciecha Skibickiego przyjmie SAKRAMENT BIERZMOWANIA. Kandydatów do Sakramentu Bierzmowania, świadków i rodziców zapraszamy w tym tygodniu do skorzystania z sakramentu pojednania(spowiedzi):

  • poniedziałek 22 czerwca br. od godz. 19:00 – grupa ks. Piotra
  • wtorek 23 czerwca br. od godz. 19:00 – grupa ks. Marcina
  • środa 24 czerwca br. próba generalna dla wszystkich o godz. 19:00 w Kościele.

6. UWAGA !!! W okresie czerwca, lipca i sierpnia nie ma Mszy św. o godz. 15:00. Wszystkich Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy w tym czasie do kościoła na wspólną Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

7. Rekolekcje powołaniowe w naszym Elbląskim Seminarium Duchownym pod hasłem „MÓJ SKARB”. Rozpoczną się 4 lipca, a zakończą 8 lipca 2020r. Na rekolekcje można zgłaszać młodzież męską szkół średnich i studentów. Należy na nie przywieźć: notatnik, długopis, Pismo Święte, śpiwór (jeśli ktoś chce także poduszkę), strój sportowy, rzeczy osobiste oraz kilka maseczek. Więcej informacji na stronie wsdelblag.pl.

8. W ostatnią niedzielę na potrzeby organizacyjne grupy pielgrzymkowej PÓŁNOC ELBLĄG zebrano do puszek 2300 zł. Dziękujemy za zrozumienie i złożone ofiary.

9. Dziękuję osobom zaangażowanym w przygotowanie procesji Bożego Ciała oraz w Oktawie tej Uroczystości i wszystkim biorącym udział w tegorocznych PROCESJACH EUCHARYSTYCZNYCH.

10. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wszelkiego dobra
w życiu i błogosławieństwa Bożego.

11. Przed kościołem można nabyć Gościa Niedzielnego w cenie 6 zł.

12. Pan powołał do wieczności: śp. Genowefę Borowicz lat 89 z ul. Broniewskiego

 

Intencje mszalne 21.06.2020

PONIEDZIAŁEK / 22 czerwca 2020r.
8.00 † Janina, Władysław, Eugeniusz i Romuald Janowicze
18.00 † Maria i Stanisław Bielscy i zm. z obojga stron
18.00 Za dzieci, które się pogubiły, aby na nowo odnalazły drogę do Jezusa przez Maryję

WTOREK / 23 czerwca 2020r.
8.00 † Jan Przeradzki, Cecylia i Władysław Lewandowscy i zm. z rodz. Hochleitnerów i Fijałkowskich
18.00 † Janina Walko, brat Jan Walko, Jan i Janina Zaleszczenko
18.00 † Monika i Jan Ostrowscy i zmarli rodzice

ŚRODA / 24 czerwca 2020r. / Narodzenie św. Jana Chrzciciela
8.00 † Janina i Jan Kuchta
18.00 † Jan i Felicja Brzózka z ok. ziemskich urodzin i imienin
18.00 † Zofia Rynkowska-Hipsz w 1 r.śm.

CZWARTEK / 25 czerwca 2020r. / bł. Doroty z Mątów
8.00 † Stanisława (k), Józef, Karol i Marcin
18.00 † Stanisława (k) w rocz. śmierci i zm. z rodz. Adamowicz
18.00 † Kazimierz Standarski w rocz. 80 ziemskich urodzin

PIĄTEK / 26 czerwca 2020r.
8.00 † Anatol Usik w 2 miesiąc po pogrzebie
18.00 Dzięk. w 18 urodziny Kacpra Suszek z prośbą o Boże błog., dary Ducha Św. w dorosłym życiu oraz o potrzebne łaski dla całej rodziny
18.00 Dzięk. w 54 urodziny ks. Arkadiusza Grabowskiego z prośbą o Boże błog., opiekę MB i potrzebne łaski na dalsze lata życia

SOBOTA / 27 czerwca 2020r.
8.00 † Zygfryd Dobrzeniecki w 5 r.śm. i zm. z rodz. Dobrzenieckich
18.00 † Władysława (k) Stefanowicz
18.00 † Elżbieta Bublewicz w 1 r.śm. i Franciszek Bublewicz

XIII Niedziela Zwykła / 28 czerwca 2020r.
7.00 † Helena Kulma w 5 r.śm.
9.00 † Marianna i Władysław Nowakowscy
9.00 Dzięk. z ok. 65 urodzin Barbary z prośbą o Boże błog., opiekę MB i potrzebne łaski dla Niej i całej rodziny
10.30 Dzięk. za 20 lat małżeństwa Moniki i Jacka, za łaskę wzrastania w Bożej miłości, za dar wiary i dzieci: Kacpra i Kingę
12.00 † Rodzice: Jan (25 r.śm.) i Janina Pastuszka, bracia: Tadeusz, Zbigniew, Wojciech Lewiccy, dziadkowie: Stefania i Józef Badurek
18.00 † Stefania Sakowska