Biuletyn nr 857 / 14.06.2020r. XI Niedziela zwykła

DWA SERCA
Ogłoszenia parafialne 14.06.2020
Intencje mszalne 14.06.2020

DWA SERCA

Czerwiec to miesiąc poświęcony szczególnej czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. W czasie, gdy w naszych kościołach każdego dnia odprawiane jest nabożeństwo czerwcowe z Litanią do Najświętszego Serca Jezusa, zastanówmy się, dlaczego w naszych czasach tak ważne jest zawierzenie Sercu Bożemu? Dlaczego teraz Boże Miłosierdzie tak pragnie kultu Serca Zbawiciela? Najświętsze Serce Pana Jezusa zaczęło bić i promieniować miłością ludzką i Boską w chwili, gdy Maryja Dziewica powiedziała do Archanioła Gabriela: „Niech mi się stanie według słowa twego”.

Wtedy też Niepokalane Serce Maryi stało się żywą świątynią, w której nieustannie składana jest cześć Boskiemu Sercu. „Maryja jest świątynią i miejscem odpoczynku Trójcy Przenajświętszej, gdzie Bóg przebywa we wspaniałości i chwale większej niż w jakimkolwiek innym przybytku świata, nie wyłączając stolicy Jego wyniesionej ponad cherubinów i serafinów” – pisze św. Ludwik o Maryi. Dlatego też Ona jako jedyna w pełni poznała tajemnicę miłości Najświętszego Serca Jezusa i w doskonały sposób była z Nim zjednoczona we wszystkich Jego poruszeniach, w myślach, uczuciach i boleściach. „Nazywamy Ją Królową Serca Jezusowego, ponieważ Ona stała się szafarką zasług i bogactw Serca Swego Syna”.

Św. Jan z Eudes (1601-1680) do tego stopnia podkreślał związek, który łączy kult Przenajświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi, że mówił: „Przenajświętsze Serce Jezusa i Maryi”. Trzeba zwrócić uwagę, że mamy tu liczbę pojedynczą, to jakby jedno serce, co uwypukla ten głęboki związek, jaki istnieje pomiędzy tymi kultami. Dwa Nierozłączne Serca, tak zjednoczone, że nie można rozważać ich z osobna. Nie kocha naprawdę Przenajświętszego Serca Jezusa ten, kto nie kocha Niepokalanego Serca Maryi. Dlatego właśnie na rewersie powszechnie znanego Cudownego Medalika zostały wyryte dwa serca: Jezusa i Maryi. Pierwsze opasane koroną cierniową, a drugie przeszyte szpadą.

We wspaniałej historii Kościoła nie zabrakło świętych, którzy za Maryją odznaczyli się szczególnym nabożeństwem do Boskiego Serca. W złotych wiekach chrześcijaństwa należeli do nich: św. Bernard z Clairveaux, św. Piotr Damiani, św. Anzelm, św. Franciszek z Asyżu, św. Ludgarda, św. Antoni z Padwy, św. Bonawetura, św. Katarzyna ze Sieny, bł. Henryk Suzo, św. Mechtylda i bł. Aniela z Foligno. Jednak ze względu na szczególne posłannictwo jakie zostało dane przez Pana Jezusa w XVII wieku francuskiej zakonnicy, to właśnie św. Małgorzata Maria Alacoque (1647-1690) należy do najbardziej znanych czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przez nią po raz pierwszy Pan Jezus zapragnął ukazać światu Swoje Serce, zwracając się do niej w klasztorze Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Paray-le-Monial, żądając publicznej czci i obiecując szczególne łaski.

27 grudnia 1673 roku w trakcie pierwszego objawienia, jakie miała św. Małgorzata, Pan Jezus powiedział jej: „Moje Boskie Serce tak płonie miłością ku ludziom, że nie może dłużej utrzymać tych płomieni gorejących, zamkniętych w moim łonie. Ono pragnie rozlać je za twoim pośrednictwem i wzbogacić ludzi swymi Bożymi skarbami… W Nim znajdą wszystko, czegokolwiek będzie im potrzeba dla uzdrowienia swych dusz z przepaści zguby”.

Nie możemy pozostawać niewdzięczni i obojętni, wobec tego najwyższego przejawu dobroci i miłości. Musimy koniecznie zadośćuczynić Przenajświętszemu Sercu, odpowiedzieć na Jego apel i rozpowszechnić Jego kult. Nasz akt wynagradzający pozyska nam Miłosierdzie Boże i rozliczne łaski niezbędne do zbawienia ludzkości, tak dalekiej od Bożych Przykazań. „Zarówno Kościół, jak i społeczeństwo nie mają innej nadziei jak tylko tę pokładaną w Przenajświętszym Sercu Jezusa. To ono uleczy całe zło. Módlcie się i rozpowszechniajcie wszędzie kult Przenajświętszego Serca, ono będzie zbawieniem dla świata” – powiedział Papież bł. Pius IX.

 

Ogłoszenia parafialne 14.06.2020

1. Przez cały czerwiec odprawiamy Nabożeństwa Eucharystyczne ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do udziału w nich zapraszamy dorosłych, młodzież i dzieci codziennie o godz. 17:30.

2. Wszystkich, którzy w tym roku pragną wybrać się na XXVIII Elbląską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę zapraszamy dzisiaj na spotkanie przed pielgrzymkowe o godz. 19:00 na plebanii. Przed kościołem możemy złożyć dobrowolna ofiarę do puszek na organizację grupy PÓŁNOC ELBLĄG, którego opiekunem jest ks. Marcin Dopierała.

3. W związku z pielgrzymką na Jasną Górę już tradycyjnie przy wejściu do kościoła wystawione jest pudełko na intencje modlitewne, które zabiorą w Waszym imieniu pielgrzymi wędrujący na Jasną Górę. Bóg zapłać.

4. W Oktawie Bożego Ciała zapraszamy wiernych do udziału nabożeństwie czerwcowym połączonym z PROCESJĄ EUCHARYSTYCZNĄ o godz. 17:30 i we Mszy św. Zapraszamy dzieci do sypania kwiatów, a dorosłych do przygotowania procesji. Udział w procesji jest wyrazem wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

5. We wtorek 16 dzień miesiąca – dzień modlitw za Bractwo Szkaplerzne, a także za osoby noszące Szkaplerz Święty. Zapraszamy wszystkich należących i pragnących włączyć się do tej wspólnoty na nabożeństwo o godz. 17:30 i na Mszę św. o godz. 18:00 z możliwością przyjęcia szkaplerza świętego. Po Mszy św. spotkanie Rady Szkaplerznej na plebanii.

6. W piątek – 19 czerwca br. wypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zapraszamy wszystkie dzieci na nabożeństwo czerwcowe na godz. 16:30. W tym dniu spotkanie z rodzicami dzieci klas III przygotowujących się do I KOMUNII ŚWIĘTEJ w kościele po nabożeństwie. Obecność obowiązkowa. UWAGA!!! W tym dniu nie obowiązuje nas post od pokarmów mięsnych.

7. Wszystkim kandydatom do SAKRAMENTU BIERZMOWANIA przypominamy, że w tym tygodniu spotkania egzaminacyjne według ustalonego grafiku z księżmi.

8. W czwartek 25 czerwca br. młodzież naszej parafii na Mszy św. o godz. 18:00 pod przewodnictwem J. E. Ks. Biskupa Wojciecha Skibickiego przyjmie SAKRAMENT BIERZMOWANIA. Zwracamy się z gorącą prośbą do rodziców o zainteresowanie i wspólne przygotowanie się z dziećmi do tak ważnego wydarzenia w ich życiu jakim jest Sakrament Bierzmowania – sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Dziękujemy.

9. Z dniem 31 maja 2020 roku powróciliśmy do pełnego otwarcia kościołów w Polsce. Przypominamy, że ludzie zdrowi mają obowiązek uczestniczenia w Niedzielnej Mszy św. W naszym Kościele Msze św. sprawowane są o godz.: 7:00, 9:00, 10:30(z udziałem dzieci), 12:00(Suma Parafialna) i o godz. 18:00(z udziałem młodzieży).
UWAGA !!! W okresie czerwca, lipca i sierpnia nie będzie Mszy św. o godz. 15:00. Wszystkich Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy w tym czasie do kościoła na wspólną Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

10. Przed kościołem można nabyć Gościa Niedzielnego w cenie 6 zł.

11. Pan powołał do wieczności: śp. Radosława Taraszkiewicza lat 38 z ul. Myliusa Śp. Wandę Marchlewicz lat 64 z ul. Korczaka

 

Intencje mszalne 14.06.2020

PONIEDZIAŁEK / 15 czerwca 2020r.
8.00 † Genowefa Tomczyńska w 7 miesiąc po pogrzebie
18.00 † Jolanta w dniu ziemskich imienin i zm. z rodz. Karman
18.00 † Stefania w 3 miesiąc po śmierci

WTOREK / 16 czerwca 2020r.
8.00 † Wacława (k) i Leon Żbikowscy
18.00 W int. Bractwa Szkaplerznego oraz osób, które przyjmą Szkaplerz

ŚRODA / 17 czerwca 2020r. / św. Brata Alberta Chmielowskiego
8.00 O opiekę nad naszą Ojczyzną oraz o mądry wybór Polaków Prezydenta RP
18.00
18.00 Dzięk. w 18 urodziny Wiktorii Lasek z prośbą o Boże błog., opiekę MB i dary Ducha Św.

CZWARTEK / 18 czerwca 2020r.
8.00 † Krystyna, Kazimierz, Maria i Zbigniew
18.00 † Piotr z ok. ziemskich urodzin
18.00 O Boże błog. dla Anny i Jacka z okazji 16 rocznicy ślubu

PIĄTEK / 19 czerwca 2020r. / Najświętszego Serca Pana Jezusa
8.00 O Boże błog., opiekę MB i potrzebne łaski dla ks. Jerzego w jego posłudze
18.00 W int. Ojczyzny oraz o mądrość dla Polaków w dobrym wyborze Prezydenta RP
18.00 † Władysław Waszak w 8 r.śm. i zm. z rodz.

SOBOTA / 20 czerwca 2020r. / Niepokalanego Serca NMP
8.00 O opiekę nad naszą Ojczyzną oraz o dobry wybór Prezydenta RP
18.00 † Halina Krawczyk – int. od koleżanek i kolegów ze szkoły
18.00 † Krystyna Arkuszyńska w 1 r.śm. i Zdzisław Arkuszyński w 7 r.śm.

XII Niedziela Zwykła / 21 czerwca 2020r.
7.00 Dzięk. w 30 urodziny Magdaleny i Radosława z prośbą o Boże błog. i opiekę MB
9.00 † Maria Tonga w 12 r.śm. i Jan
9.00 † Stefania Sakowska
10.30 † Janina, Leopold i Krzysztof Bąk
12.00 W intencji Parafian
18.00 † Genowefa w r.śm. i zmarli z rodz. Bińkowskich