Biuletyn nr 853 / 17.05.2020r. VI Niedziela Wielkanocna

NABOŻEŃSTWA MAJOWE – TRADYCJA I ZNACZENIE
Ogłoszenia parafialne 17.05.2020
Intencje mszalne 17.05.2020

NABOŻEŃSTWA MAJOWE – TRADYCJA I ZNACZENIE

Maj jest w Kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne „majówki” – nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Jego centralną częścią jest Litania Loretańska.
Początków tego nabożeństwa należy szukać w pieśniach sławiących Maryję Pannę znanych na Wschodzie już w V wieku. Na Zachodzie poświęcenie majowego miesiąca Matce Bożej pojawiło się dopiero na przełomie XIII i XIV w., dzięki hiszpańskiemu królowi Alfonsowi X. Zachęcał on by wieczorami gromadzić się na wspólnej modlitwie przed figurami Bożej Rodzicielki.

Nabożeństwo Majowe bardzo szybko stało się popularne w całej chrześcijańskiej Europie. Jeden z mistyków nadreńskich, dominikanin bł. Henryk Suzo, w swoich tekstach wspomina, że jeszcze jako dziecko w maju zbierał na łąkach kwiaty i zanosił je Maryi. W XVI w. upowszechnieniu nabożeństwa sprzyjał wynalazek druku. Po raz pierwszy maj został nazwany miesiącem Maryi w wydanej w 1549 r. w Niemczech książeczce „Maj duchowy”, która była odpowiedzią na Reformację. W wielu żywotach świętych oraz kronikach zakonnych można wyczytać  o majowym kulcie Maryi Panny.

Dobrym przykładem jest św. Filip Nereusz, który gromadził dzieci przy figurze Matki Bożej, zachęcał do modlitwy i do składania u jej stóp kwiatów. Podobne zwyczaje opisują XVII wieczne kroniki włoskich dominikanów Ojcem nabożeństw majowych jest żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku w Neapolu jezuita o. Ansolani. Organizował on w kaplicy królewskiej specjalne koncerty pieśni maryjnych, które kończył uroczystym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Wielkim propagatorem tej formy czci Matki Bożej był jezuita, o. Muzzarelli, który w 1787 r. wydał specjalną broszurkę, którą rozesłał do wszystkich włoskich biskupów.

Litania Loretańska, która jest główną częścią nabożeństw majowych, powstała prawdopodobnie już w XII w. we Francji. Zebrane wezwania sławiące Maryję Pannę zatwierdził 11 czerwca 1587 r. papież Sykstus V. Swoją nazwę zawdzięcza włoskiej miejscowości Loreto, gdzie była niezwykle popularna. Ponieważ często modlący się dodawali do niej własne wezwania, w 1631 r. Święta Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania w tekście samowolnych zmian.Nowe wezwania posiadały aprobatę Kościoła i wynikały z rozwoju mariologii. W Polsce jest o jedno wezwanie więcej. W okresie międzywojennym, po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, za zgodą papieża Piusa XI, do Litanii dołączono wezwanie “Królowo Polski”.

W wielu miejscowościach wierni modlą się na “majowym” nie tylko w kościołach, ale także przy kapliczkach czy na ulicach miast. W Polsce pierwsze odnotowane nabożeństwa majowe zostały wprowadzone w 1838 r. przez jezuitów w Tarnopolu. W połowie XIX w. „majówki” odprawiane już były w wielu miastach, m.in. w Warszawie w kościele Św. Krzyża, w Krakowie, Płocku, Toruniu, Nowym Sączu, Lwowie i Włocławku.

 

Ogłoszenia parafialne 17.05.2020

UWAGA!!! Oprócz celebransa, wszyscy używają maseczek. BARDZO PROSIMY O PRZESTRZEGANIE TEGO ZALECENIA.

1. Informujemy, że zgodnie z nowymi decyzjami władz państwowych i sanitarnych, przyjętych także przez władze kościelne, w Mszach świętych i innych nabożeństwach w naszym kościele od 17 maja br. może uczestniczyć 53 osób (poprzednio było 35). W tej liczbie mieszczą się: księża, obsługa nabożeństwa (organista, kościelny, ministranci) oraz wierni.

2. Kochani Parafianie trwa okres Wielkanocny – czas radości ze Zmartwychwstania Pana Jezusa. W związku z tym, że obecnie w naszym kościele jest możliwość uczestnictwa we Mszach św. i nabożeństwach 53 osób, gorąco zachęcamy wiernych do skorzystania z łaski sakramentu pojednania i do przyjęcia Komunii św. WIELKANOCNEJ.
SPOWIEDŹ OD GODZ. 7:45 i 17:30.

3. Jutro przypada 100 – rocznica urodzin WIELKIEGO POLAKA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II. W tym dniu zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna o godz. 18:00 a od godz. 18:45 zapraszamy na czuwanie modlitewne. Za wstawiennictwem św. Jana Pawła II będziemy prosić o ustanie pandemii dla naszej Ojczyzny i świata oraz o zgodę i jedność wśród Polaków.

4. Mamy najpiękniejszy miesiąc maj – zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny, tzw. „MAJOWE”: dorosłych i młodzież codziennie o godz. 17:30.

5. W tym tygodniu zapraszamy rodziców (jednego) z dziećmi klas III a i III b w poniedziałek (18.05.) natomiast rodziców (jednego) z dziećmi klas III c i III d w czwartek (21.05) na nabożeństwo „MAJOWE” o godz. 16:30. Zaproszenie kieruję do chętnych pragnących spotkania się w Kościele na wspólnej modlitwie do Matki Bożej.

6. Szczególną okazją do modlitwy za kandydatów do BIERZMOWANIA będzie rozpoczynająca się w tym tygodniu (tj. od piątku 22 maja) NOWENNA PRZED UROCZYSTOŚCIĄ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO, połączona z nabożeństwem majowym o godz. 17:30. Uroczystym zwieńczeniem tego czasu będzie Wigilia Zesłania Ducha Świętego (30 maja br., od godz. 17.30), na którą zapraszamy Wspólnoty i wiernych naszej parafii.

7. W sobotę 30 maja o godz. 12:00 w Katedrze Elbląskiej odbędzie się ważne wydarzenie: ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE przyjmie nasz parafianin diakon Michał Semeniuk. W modlitwie pamiętajmy o przygotowujących się do święceń.

8. W miesiącu maju porządek Mszy św. Niedzielnych jest następujący: 7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 15:00, 18:00, oraz o godz. 19:30 (dla młodzieży).

9. Nasza parafia otrzymała od anonimowego ofiarodawcy 15 000 zł. z przeznaczeniem na wykonanie FOTOWOLTAIKI, czyli położenie paneli słonecznych na dachu plebanii w celu pozyskania energii elektrycznej. Jest to połowa kosztów powyższej inwestycji. Dar został przyjęty a pozostałą spłatę należności rozłożono nam na raty, które musimy spłacić do końca roku. Dzięki tej inwestycji znacznie ograniczą się wydatki parafialne za energię. W imieniu całej parafii składam Bóg zapłać za ten niezwykły dar.

10. Przed kościołem można nabyć prasę katolicką: „Gość Niedzielny” w cenie 6 zł.

11. Pan powołał do wieczności: śp. Bożenę Cerkownik lat 63 z ul. Kłoczowskiego

 

Intencje mszalne 17.05.2020

PONIEDZIAŁEK / 18 maja 2020r.
8.00 † Władysław Uler (18 greg.)
18.00 † Karol, Marcin, Stanisława (k), Józef, Aleksander i Józefa (k)
18.00 Dzięk. za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II z prośbą o wstawiennictwo, Boże błog. i potrzebne łaski dla Parafii i Ojczyzny
18.00 † Dusze w czyśćcu cierpiące

WTOREK / 19 maja 2020r.
8.00 † Dusze w czyśćcu cierpiące
8.00 O Boże błog. opiekę MB dla Zbigniewa Jackiewicza i Jego rodziny
18.00 † Władysław Uler (19 greg.)

ŚRODA / 20 maja 2020r.
8.00 † Władysław Uler (20 greg.)
18.00 † Kazimiera (k) Waszak w 13 r.śm. i zm. z rodziny
18.00 Dzięk. z prośbą o Boże błog. i opiekę MB dla Anny i Ireny

CZWARTEK / 21 maja 2020r.
8.00 † Władysław Uler (21 greg.)
8.00 † Zmarli z rodz. Żaczków, Niecieckich, Walendowskich, Bachorskich, Falentów, Ludwik Nadolewski
18.00 O Boże błog. i opiekę MB dla Joanny z ok. 15 urodzin

PIĄTEK / 22 maja 2020r.
8.00 † Władysław Uler (22 greg.)
18.00 † Marianna Humelt w 3 r.śm. i zm. z rodz.

SOBOTA / 23 maja 2020r.
8.00 Dzięk. z okazji urodzin żony Alicji i syna Krzysztofa, oraz za Mariannę i Annę z ok. Dnia Matki
18.00 Dzięk. za sakr. Chrztu Wiktorii, Komunii Marysi i Janka oraz za wszystkie łaski otrzymane za wstawiennictwem MB Wspomożycielki wiernych oraz Boże błog. dla całej rodziny
18.00 † Władysław Uler (23 greg.)
18.00 O Boże błog., opiekę MB i potrzebne łaski dla Marioli i Doroty z ok. 50 urodzin

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego / 24 maja 2020r.
7.00 † Ewa (1 r.śm.) i Danuta (3 r.śm.) Radziszewskie
9.00 Dzięk. za otrzymane łaski i pomoc w 2019 r. z prośbą o dalszą pomoc na ten rok dla rodziny Karnowskich
9.00 † Weronika (16 r.śm.) i Józef Druszkowscy
10.30 † Genowefa Sukiennik w 5 r.śm., Jan i Stanisław
12.00 W intencji Parafian
15.00 O Boże błog., opiekę MB dla ks. Arkadiusza Grabowskiego z ok. 25 rocz. święceń kapłańskich
18.00 † Władysław Uler (24 greg.)
19.30 O Boże błog. dla dzieci przygotowujących się do I-szej Komunii Świętej