Biuletyn nr 852/ 10.05.2020r. V Niedziela Wielkanocna

OBJAWIENIA W FATIMIE
Ogłoszenia parafialne 10.05.2020
Intencje mszalne 10.05.2020

OBJAWIENIA W FATIMIE

W 1917 roku – gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja – na obrzeżach miasteczka Fatima, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać. Przekazała im orędzie dotyczące całego świata.

Byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Łucja była cioteczną siostrą rodzeństwa Marto. Pochodzili z podfatimskiej wioski Aljustrel, której mieszkańcy trudnili się hodowlą owiec i uprawą winorośli. Wcześniej, zanim pastuszkom objawi się Matka Boża, przez ponad rok, od marca 1916 roku, przygotowuje ich na to Anioł. Na wzgórzu Loca do Cabeco dzieci odmawiają różaniec i zaczynają zabawę. Raptem, gdy słyszą silny podmuch wiatru widzą przed sobą młodzieńca. Przybysz mówi: „Nie bójcie się, jestem Aniołem Pokoju, módlcie się razem ze mną”. Następnie uczy ich jak mają się modlić, słowami: “O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, ufam Tobie i kocham Cię. Proszę, byś przebaczył tym, którzy nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, nie ufają Tobie i nie kochają Ciebie”. Nakazuje im modlić się w ten sposób, zapewniając, że serca Jezusa i Maryi słuchają uważnie ich słów i próśb.

Anioł w kolejnych miesiącach objawiał się im kilkakrotnie, zachęcając także do umartwień, które byłyby zadośćuczynieniem za grzechy ludzi. Wyjaśnia, że “w ten sposób ściągniecie pokój na waszą ojczyznę”. Wyjaśnia, że jest on Aniołem Stróżem Portugalii. Pewnego dnia udziela im Eucharystii, a dzieci, podczas ekstazy eucharystycznej – jak później wspomina s. Łucja – doświadczają realnej obecności Chrystusa pod postaciami chleba i wina.

Wreszcie, nadchodzi 13 maja 1917 r. dzień, który otwiera sześć spotkań dzieci z Maryją, zakończonych “cudem słońca” w dniu 13 października. Troje dzieci wypasając owce w Cova da Iria spotykają „Jasną Panią”. Otrzymują od Niej orędzie, którego w wielu fragmentach nie rozumieją, zachowując dla siebie. Siostra Łucja będzie je ujawniać stopniowo po latach, a o upublicznieniu najbardziej strzeżonej “Trzeciej tajemnicy fatimskiej” zadecyduje Jan Paweł II dopiero w 2000 roku.

“Jasna Pani”, gdyż dopiero na koniec objawień wyjawia swe imię (jestem Matką Bożą Różańcową), przekazuje pastuszkom niezwykle bogate w treści przesłanie i liczne polecenia. Poczynając od 13 maja w kolejnych miesiącach prosi je, aby codziennie odmawiały różaniec w intencji pokoju, aby przyjmowały cierpienia jako zadośćuczynienie za grzechy i nawrócenie grzeszników, ukazuje im swoje Niepokalane Serce, mówi, że Pan Jezus pragnie, by kult Jej Serca się szerzył, zapowiada wielki cud na zakończenie objawień.

Maryja przepowiada dzieciom, że będą musiały wiele wycierpieć lecz łaska Boża ich nie opuści. Z Matką Bożą rozmawia tylko najstarsza Łucja. Ona jedyna z trojga pastuszków widzi, słyszy i może mówić do Maryi. Hiacynta tylko widzi i słyszy, Franciszek zaś jedynie widzi.

 

Ogłoszenia parafialne 10.05.2020

UWAGA!!! Oprócz celebransa, wszyscy używają maseczek. BARDZO PROSIMY O PRZESTRZEGANIE TEGO ZALECENIA.

1. Kochani Parafianie trwa okres Wielkanocny – czas radości ze Zmartwychwstania Pana Jezusa. W związku z tym że obecnie w naszym kościele jest możliwość uczestnictwa we Mszach św. i nabożeństwach 35 osób, gorąco zachęcamy wiernych do skorzystania z łaski sakramentu pojednania i do przyjęcia Komunii św. WIELKANOCNEJ.
SPOWIEDŹ OD GODZ. 7:45 i 17:30.

2. WSKAZANIA BISKUPA ELBLĄSKIEGO NA CZAS WIELKANOCNY. Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Zwalniam od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy do Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, tj. do niedzieli 24 maja br. włącznie, następujące osoby: chorych, zagrożonych chorobą, przebywających na kwarantannie, pracujących w niedzielę, starszych, nie czujących się dobrze, a także tych, dla których nie znajdzie się miejsce w świątyni [kan. 87 § 1 oraz 1245 KPK]. Pragnę zauważyć i podkreślić ze z obowiązku uczestnictwa we Mszy św. zwolnienia są tylko powyższe osoby.

3. Mamy najpiękniejszy miesiąc maj – zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny, tzw. „MAJOWE”: dorosłych i młodzież codziennie o godz. 17:30.

4. Obecny miesiąc jest szczególnie poświęcony Matce Bożej poprzez odprawianie nabożeństw „MAJOWYCH”. Nasza Ojczyzna od wieków słynęła z oddawania czci Maryi w śpiewie Litanii Loretańskiej w rożnych miejscach np. w kościołach, kaplicach, przy figurkach i przydrożnych krzyżach i w naszych domach. Ten obraz modlącego się Ludu Bożego wielu z nas ciągle nosi w sobie. Zapraszam Was kochani do Kościoła (35 osób) oraz na plac przed Kościołem. Spotkajmy się 13 maja o godz. 17:30 w 103 rocznicę Objawień Fatimskich, by wspólnie wychwalać Matkę Najświętszą i dziękować Jej, że troszczy się o każdego człowieka. Niech słowa pieśni: „Zaufaj Maryi, a Ona twe troski jak Matka zamieni w radości” będą dla nas drogowskazem w pójściu właściwą drogą.

5. PAMIĘTAJMY!!! W sobotę 16 maja br. dzień modlitw za Bractwo Szkaplerzne, a także za osoby noszące Szkaplerz Święty. Zapraszamy należących i pragnących włączyć się do tej wspólnoty na Mszę św. o godz. 18:00 z katechezą. W tym dniu możemy przyjąć SZKLAPLERZ KARMELITAŃSKI.

6. W sobotę 30 maja o godz. 10:00 w Katedrze Elbląskiej odbędzie się ważne wydarzenie: ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE przyjmie nasz parafianin diakon Michał Semeniuk. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w kościele proszę, abyśmy w tym dniu duchowo wspierali diakona Michała i prosili dla Niego o wszelkie potrzebne łaski w posłudze kapłańskiej.

7. W związku z EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA i obecnym zarządzeniem sanitarnym ograniczającym udział wiernych w jednej Mszy św. w naszym Kościele do 35 osób w miesiącu maju – NIE REZYGNUJEMY ZE MSZY ŚW. NIEDZIELNEJ O GODZ. 15:00. UWAGA !!! Aby utrzymać kontakt młodzieży z Panem Jezusem Eucharystycznym wprowadziliśmy dodatkową Mszę św. o godz. 19:30. Liczymy szczególnie na obecność młodzieży przygotowującej się do sakramentu BIERZMOWANIA. Prosimy rodziców o przypominanie swym dorastającym i dorosłym dzieciom o ich obowiązku uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej.

8. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wszelkiego dobra w życiu i błogosławieństwa Bożego.

9. Przed kościołem można nabyć prasę katolicką: „Gość Niedzielny” w cenie 6 zł.

10. Pan powołał do wieczności: śp. Gabrielę Roszycką lat 70 z ul. Brzechwy.

 

Intencje mszalne 10.05.2020

PONIEDZIAŁEK / 11 maja 2020r.
8.00 † Władysław Uler (11 greg.)
18.00 † Emilia Uścinowicz w 32 r.śm.
18.00 † Ryszard Żubertowski w 1 r.śm.

WTOREK / 12 maja 2020r.
8.00 † Franciszka i Stanisław Zaborowscy i zm. rodzice
18.00 † Władysław Uler (12 greg.)
18.00 O Boże błog. opiekę MB dla Renaty, Ireneusza i Genowefy z ok. urodzin

ŚRODA / 13 maja 2020r. / Matki Bożej Fatimskiej
8.00 † Władysław Uler (13 greg.)
18.00 † Regina, Wiktor, rodzice z obojga stron i wszystkich zm. z rodz. Wileńskich i Zglenickich
18.00 O łaskę jedności małżeńskiej dla Ani i Marcina oraz łaskę pracy dla Marcina

CZWARTEK / 14 maja 2020r. / św. Macieja
8.00 † Władysław Uler (14 greg.)
8.00 † Genowefa Tomczyńska w 6 miesiąc po śmierci
18.00 † Kazimierz Jaśkiewicz i Stanisław Pawlikowski w 3 r.śm.

PIĄTEK / 15 maja 2020r.
8.00 O Boże błog. i zdrowie dla Zofii Rynkiewicz z ok. urodzin i imienin oraz całej rodziny
18.00 † Roman Tykarski w 1 r.śm.
18.00 † Władysław Uler (15 greg.)

SOBOTA / 16 maja 2020r. / św. Andrzeja Boboli
8.00 † Władysław Uler (9 greg.)
18.00 Dzięk. w dniu urodzin Anny z prośbą o Boże błog., dary Ducha Św. i opiekę MB Szkaplerznej
18.00 W intencji Bractwa Szkaplerznego oraz osób, które przyjmą Szkaplerz

VI Niedziela Wielkanocna / 17 maja 2020r.
7.00 † Władysław Uler (17 greg.)
9.00 † Rodzice: Stanisław i Zofia, Branisław i Janina oraz bracia Ryszard i Tadeusz
10.30 † Kordula i Wacław Matłach
12.00 W intencji Parafian
15.00 O Boże błog., opiekę MB i dary Ducha Św. dla ks. Sławka Milde z ok. imienin
18.00 † Jan Jaworski w 11 r.śm., Zofia i Andrzej Jaworscy, Marianna i Bolesław Stan
19.30 † Genowefa Wojsznis