Biuletyn parafialny nr 841 / 23 lutego 2020r. VII Niedziela Zwykła

Dlaczego ,,Środa Popielcowa”?
Ogłoszenia parafialne 23.02.2020
Intencje mszalne 23.02.2020

 

Dlaczego ,,Środa Popielcowa?””

Może niejednego zastanawiać skąd się wzięła praktyka posypywania głów popiołem i dlaczego skojarzono ją właśnie ze Środą Popielcową? Wzięła się ona z chrześcijańskiej praktyki pokutnej, jaką od V w. rozpoczynano okres Wielkiego Postu, w poprzedzający niedzielę poniedziałek, a od 604 r. w środę. Miał bowiem wtedy miejsce sakrament pokuty publicznej. Był to swoisty obrzęd wypędzania publicznych pokutników z kościoła. Po odbytej spowiedzi publicznej pokutnicy wychodzili przed kościół, gdzie biskup z prezbiterami sypał na ich głowy popiół parafrazując słowa z Księgi Rodzaju: „Pamiętaj człowiecze, że jesteś prochem i w proch się obrócisz; czyń pokutę, abyś miał życie wieczne” (3,19). Po czym kropiono ich wodą świeconą oraz ich szaty pokutne, które oni przywdziewali na cały okres Wielkiego Postu. Wtedy padali twarzą na ziemię, a zgromadzony lud w kościele śpiewał nad nimi Litanię do Wszystkich Świętych; w końcu wypędzano ich z kościoła jak Adama i Ewę z raju. W X wieku do publicznych pokutników zaczęli dołączać również inni wierni zgromadzeni w kościele, którzy także uważali się za grzeszników i chcieli pokutować. Stąd Kościół (papież Urban II), wychodząc naprzeciw coraz bardziej rozpowszechniającej się praktyce zalecił na soborze w Benewencie (1091) praktykowanie obrzędu posypania głów popiołem w środę rozpoczynającą Wielki Post wszystkim wiernym. Praktyka ta następnie przyjęła się w całym Kościele od 1099 r.; wtedy też sama środa przyjęła nazwę Środy Popielcowej.

Tradycyjnie, u progu Wielkiego Postu w Kościele przeżywamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Hasło tegorocznego 53. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu: „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”.

W moim domu rozpanoszyła się choroba alkoholowa. Coraz trudniej było mi żyć i polegać na osobie, która nadużywała alkoholu. Zdarzały się też i dobre dni, ale i tych zaczynało być coraz mniej. Zachowanie chorego na alkoholizm bywało różne w dniach picia i trzeźwienia. Relacje stały się chore. Próbowałam kontrolować, kryć, obarczać winą. Martwiłam się, spłacałam długi, sprzątałam, zaczęłam kłamać…
Kiedy zaczęłam uczęszczać na spotkania zrozumiałam, że to choroba całej rodziny. Cała rodzina była wytrącona z równowagi, czasem i sąsiedzi. Nasz dom był wielkim „polem bitwy”, złości, zranień, wstydu…

Dzisiaj wiem, że ta sytuacja nie musi być beznadziejna. Korzystam systematycznie z pomocy Grup Rodzinnych Al-Anon (dla nastolatków Alateen). Spotykam się z osobami, które są w podobnych stanach i oni mnie rozumieją, a ja ich. Uczę się jak stać się na nowo szczęśliwym, zdrowym emocjonalnie i duchowo człowiekiem, takim jakim chcę być. Powadzę uporządkowane życie, decyduję o swoich sprawach, modlę się, realizuję plany, widzę swoje zalety, ale i wady. Poważnie traktuję pracę nad sobą, kocham, ufam, wybaczam, stopniowo i łagodnie. Pomagam też innym będącym w podobnym położeniu. Dostrzegam wyjście z trudnych sytuacji, zdarzają się cuda, gdy powierzam moją wolę i moje życie Bogu. Odsuwam się od choroby, ale nie od człowieka, wiem, że nie jestem odpowiedzialna za chorobę ani za jej wyleczenie. Na pierwszym spotkaniu byłam bardzo serdecznie przyjęta i zrozumiana i tak jest już od lat.

Anonimowa – bo to jest podstawa naszych spotkań. Przy naszej parafii działa grupa rodzinna Al-Anon („Śmieszki”), która zaprasza zainteresowanych problemem picia bliskiej osoby. Grupa spotyka się w każdy czwartek na plebanii o godz. 17.00, natomiast w pierwsze czwartki miesiąca jest mityng otwarty dla zainteresowanych wspólnotą.

 

Ogłoszenia parafialne 23.02.2020

VII Niedziela Zwykła

1. Wolontariusze Caritas zbierają ofiary do puszki dla osób potrzebujących pomocy. Dziękujemy za zrozumienie.
2. Rozpoczynamy 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Będzie on przeżywany pod hasłem: „SZCZĘŚLIWE DZIECI W TRZEŹWYCH RODZINACH”. Zachęcamy do podjęcia modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach i udziału w Drodze Krzyżowej w piątek 28 lutego o godz. 17:15. W naszej parafii działa Al–Anon, który spotyka się w każdy czwartek o godz. 17:00 na plebanii. W najbliższy czwartek (27 lutego) zapraszamy na mityng otwarty z okazji 29 lat istnienia który rozpocznie się o godz. 17:00.
3. Kandydatów przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania – zapraszamy:
Rok I – Grupa I / spotkanie z ks. Marcinem: wtorek 25 lutego g. 19.00
Rok II – Grupa I / spotkanie z ks. Piotrem: wtorek 25 lutego g. 19.00
4. Z dniem 26 lutego – Środą Popielcową – rozpoczynamy WIELKI POST. Przed nami 40 dni przygotowania się do Wielkiej Nocy. Zapraszamy w tym dniu na Msze św. o godzinie 8:00, 11:00, 16:30 (z udziałem dzieci), 18:00 i 20:00 (z udziałem młodzieży). Wykorzystajmy ten czas do gorliwego i owocnego udziału w Liturgii Wielkopostnej i Nabożeństwach Pokutnych. Zapraszamy w każdą niedzielę o godz. 17:15 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a w piątki na Drogę Krzyżową: godz. 16:30 dla dzieci, o godz. 17:15 dla dorosłych i godz. 19:00 dla młodzieży. Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje nas post ścisły. Oznacza to wstrzemięźliwość od potraw mięsnych i obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku; natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do 60 roku życia. W ciągu dnia możemy spożyć wyłącznie jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa niepełne. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych.
5. Wspólnota Domowego Kościoła zaprasza do uczestnictwa w Drodze Krzyżowej w formie biegu. Spotykamy się w każdą sobotę Wielkiego Postu o godz.8:00 w Bażantarni przy muszli koncertowej. Rozważamy Mękę Pańską zatrzymując się przy poszczególnych stacjach. Biegniemy dystans około 3 km. Czas trwania jedna godzina.
Tematem tegorocznych rozważań jest „Krzyż”. Więcej informacji na plakatach.
6. UWAGA!!! Kancelaria parafialna w Środę Popielcową nieczynna. Zapraszamy w sobotę od godz. 10:30 do 12:00.
7. IDZIEMY DO MULTIKINA!!! Od 28 lutego w polskich kinach będzie można oglądać piękny film o kulcie Najświętszego Serca Pana Jezusa. Film „NAJŚWIĘTSZE SERCE” rozpoczyna się historią objawień, jakich doświadczyła św. Małgorzata Maria Alacoque i dwunastoma obietnicami złożonymi przez Pana Jezusa tym, którzy czcić będą Jego Serce. Kult Najświętszego Seca Pana Jezusa ma w Polsce a szczególnie w polskich rodzinach, piękną tradycję (I piątki miesiąca). Gorąco zachęcam parafian, by wybrać się wspólnie do Multikina – Ogrody dnia 4 marca br. (środa) na godz. 19:30. Bilety w cenie 11 zł, płacimy przy wejściu na film. W sposób szczególny zapraszam na film wszystkich czcili Najświętszego Serca Pana Jezusa. Spotkajmy się w kinie.
8. Za tydzień taca przeznaczona będzie na uregulowanie zadłużenia parafii w kurii. Dziękujemy za wszelką okazaną życzliwość i wsparcie.
9. Przed kościołem można nabyć prasę katolicką: „Gość Niedzielny” w cenie 6 zł.

 

Intencje mszalne 23.02.2020

† INTENCJE MSZALNE †

PONIEDZIAŁEK 24 lutego 2020r.                      Mk 9, 14-29
8.00 † Jadwiga Gołębiewska w 30 dpp.
18.00 † Zofia Rynkowska-Hipsz (24 greg.)
18.00 Dzięk. za otrzymane łaski z prośbą o dalsze błog., opiekę MB i zdrowie dla Ani i mamy Ireny

WTOREK 25 lutego 2020r.                                 Mk 9, 30-37
8.00 † Zofia Rynkowska-Hipsz (25 greg.)
18.00 † Krystyna i Robert Bogdanowiczowie w 7 r.śm.
18.00 † Zofia Pniak, Władysława (k) Pniak i Zygmunt Pniak

ŚRODA 26 lutego 2020r. / Środa Popielcowa              Mt 6, 1-6. 16-18
8.00 † Bolesław Haufa w 30 dpp.
11.00 † Bogdan Dziedzicki w 2 r.śm.
16.30 † Helena i Aleksander Średzińscy, Bronisława (k) Fryśna
16.30 Dzięk. w 11 urodziny Szymona Mazura z prośbą o Boże błog. i potrzebne łaski dla Niego i całej rodziny
18.00 † Zofia Rynkowska-Hipsz (26 greg.)
20.00 † Piotr w 18 r.śm.

CZWARTEK 27 lutego 2020r.                                          Łk 9, 22-25
8.00 † Zofia Rynkowska-Hipsz (27 greg.)
18.00 † Jan Zając w 3 r.śm. i zm. rodzice: Wiktoria i Stanisław Romanowscy
18.00 O Boże błog. i potrzebne łaski dla Heleny Lenckowskiej z ok. 65 urodzin

PIĄTEK 28 lutego 2020r.                                             Mt 9, 14-15
8.00 † Zygmunt Janowski w 30 dpp.
18.00 † Zofia Rynkowska-Hipsz (28 greg.)
18.00 † Julian Tykarski w 32 r.śm.
18.00 O zdrowie i szczęśliwą operację dla Danuty

SOBOTA 29 lutego 2020r.                                                Łk 5, 27-32
8.00 † Zofia Rynkowska-Hipsz (29 greg.)
18.00 † Kordula i Wacław Matłachowie
18.00 † Marek Pietrzak – int. od syna Łukasza z żoną

I Niedziela Wielkiego Postu / 1 marca 2020r.                Mt 4, 1-11
7.00 † Władysław Wiadrowski (1 greg.)
9.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
9.00 † Zofia Rynkowska-Hipsz (30 greg.)
10.30 O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Adasia z ok. 8 urodzin
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Wacław i Bronisława (k), brat Kazimierz Gąsior
18.00 Dzięk. z ok. 13 urodzin Wiktorii Król i Jakuba, z prośbą o Boże błog., opiekę MB i potrzebne łaski, oraz dla Ewy i Arkadiusza