Biuletyn parafialny nr 833 / 29 grudnia 2019r. Święto Świętej Rodziny, I Niedziela po Narodzeniu Pańskim

Rodzina z Nazaretu wzorem dla wszystkich Rodzin.
Ogłoszenia parafialne 29.12.2019
Intencje mszalne 29.12.2019

 

Rodzina z Nazaretu wzorem dla wszystkich Rodzin.

Rodzina odgrywa niezwykłą rolę w życiu człowieka i społeczeństwa, dlatego Kościół pragnie, aby wszystkie rodziny czerpały przykład z Najświętszej Maryi Panny, Jej przeczystego Oblubieńca Józefa oraz Jezusa, którzy tworzą Świętą Rodzinę z Nazaretu. Zwróćmy uwagę, że sam Syn Boży, aby przyjść do nas, zechciał się urodzić i żyć na łonie rodziny, podkreślając tym samym ważność i niezmienność tej najbardziej powszechnej i niezbędnej spośród struktur ludzkich.
Rodzina nie jest wynikiem zwykłej umowy prawnej, podlegającej zmianom i przekształceniom w czasie, lecz jest to związek o niezastąpionej i trwałej wartości, która ma swój fundament w wiecznej i niezmiennej miłości Boga, którego jest obrazem i odbiciem. Małżeństwo jest arcydziełem stworzenia: w nim mężczyzna i kobieta są powołani do zjednoczenia się w jedno we wzajemnym darze z siebie, który trwa przez całe życie. Miłość ze swej natury, jest stała i wierna; miłość jest wierna i płodna. Mężczyzna i kobieta są powołani do ojcostwa i do macierzyństwa – niewyobrażalne jest życie ludzkie bez miłości ojcowskiej i matczynej. Miłość małżeńska jest tak wielka, że została podniesiona przez Chrystusa do godności Sakramentu, czyli stała się środkiem do zjednoczenia
z Bogiem oraz skutecznym znakiem jedności Chrystusa z Kościołem i znakiem miłości i wierności Boga wobec ludzi.
Rodzina została zdefiniowana przez Sobór Watykański II, jako „Kościół domowy” – miejsce, w którym przekazuje się najważniejsze wartości religijne, w którym małżonkowie powinni być dla swoich dzieci pierwszymi
i niezastąpionymi wychowawcami, którzy nauczają słowem i przykładem. Rodzina jest miejscem, gdzie rozwija się i kwitnie wzajemna miłość między małżonkami oraz między rodzicami a dziećmi; Rodzina powinna dbać o życie modlitwy, o udział w niedzielnej Mszy Świętej i przystępowanie do Sakramentów Spowiedzi i Komunii św. Powinna również wpajać miłość do Maryi, do odmawiania różańca i być szkołą poświęcania się, cierpliwości i wzajemnego przebaczenia.

W sytuacji pogarszania się kryzysu, który obecnie zagraża rodzinie chrześcijańskiej, Kościół nie znajduje lepszego rozwiązania, niż przedstawienie godnego podziwu modelu, jakim jest Rodzina z Nazaretu.
Wszyscy dobrze znamy historię ucieczki do Egiptu i prześladowania rozpętanego przez Heroda przeciwko Jezusowi, która jest jedną z najtragiczniejszych chwil w życiu Świętej Rodziny. Ile i jakże wspaniałych przykładów i nauk możemy czerpać z życia Maryi i Józefa! Pomimo wielkich trudów podczas ucieczki i okresu wygnania, ubóstwa i niepewności, przyjmują wszystkie cierpienia w duchu wiary i synowskiego zaufania do Boga.

Idąc po śladach Jezusa, Maryi i Józefa, nauczymy się modlić, rozważać, odkrywać i rozumieć tajemnicę wewnętrznego bogactwa, które ożywiało ich całe życie. A bogactwem tym jest: nieustanne i pełne zaufania zawierzenie Bogu, natychmiastowe i nadprzyrodzone posłuszeństwo Jego woli oraz wierne przestrzeganie Jego świętego Prawa.
Miejmy nadzieję, że rodziny naszych czasów odnowią w sobie świadomość ich świętego charakteru i będą mogły odkryć ich Boskie pochodzenie, a naśladując wzniosły przykład Rodziny z Nazaretu, stały się prawdziwie chrześcijańskie.

 

Ogłoszenia parafialne 29.12.2019

OGŁOSZENIA PARAFIALNE 29.12.2019r.
ŚWIĘTEJ RODZINY: JEZUSA, MARYI I JÓZEFA
ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI – 01. 01. 2020r.

1. Parafian, którzy pragną podziękować za miniony rok, zapraszamy we wtorek na nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne po Mszy św. o godz.18:00 zakończone błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
2. Za tydzień comiesięczna Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 do 18:00. Przyjdź i oddaj Panu Bogu rozpoczęty Nowy Rok.
3. W środę Nowy Rok. Kościół obchodzi Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Uwaga. Pierwsza Msza św. w tym dniu o godz. 9:00, a następne o godz. 10:30, 12:00 i 18:00.
4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:

• pierwszy czwartek miesiąca – zapraszamy na Mszę św. o godz. 18:00, a po niej na Adorację Najświętszego Sakramentu tj. na „GODZINĘ ŚWIĘTĄ”. Zapraszamy wszystkie „Margaretki” do wspólnej modlitwy.
• w pierwszy piątek spowiedź dla dzieci, młodzieży i dorosłych od godz. 17:30 a Msza św. o godz. 18:00 dla wszystkich.
• w pierwszą sobotę o godz. 17:00 zapraszamy na NABOŻEŃSTWO WYNAGRADZAJĄCE ZA BLUŹNIERSTWA PRZEZ KTÓRE USIŁUJE SIĘ WPOIĆ W SERCA DZIECI OBOJĘTNOŚĆ, WZGARDĘ I NIENAWIŚĆ WOBEC MARYI. w ramach nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca.

5. Z racji I piątku miesiąca w tym tygodniu księża udadzą się do chorych. Ks. Proboszcz i ks. Marcin od godz. 9:30, ks. Piotr od godz. 11:30.
6. Dnia 19 stycznia (Niedziela) po wspólnej Mszy św. o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie opłatkowe dla wszystkich wspólnot naszej parafii. Przyjdź, czekamy na Ciebie.
7. Zapraszamy 6 stycznia 2020 roku na spotkanie opłatkowe dla grupy pielgrzymkowej Elbląg – Północ, które rozpocznie się po Mszy św. o godz. 18:00 na plebanii. Wszystkich byłych i pragnących pielgrzymować pieszo na Jasna Górę zaprasza ks. Wojciech, ks. Marcin i ks. Tomasz.
8. Trwa Wizyta duszpasterska w parafii (program znajdziemy w Biuletynie). Dziękujemy za składane ofiary podczas kolędy. Być może pozwolą one na ostateczną spłatę za wykonane ławki do naszego Kościoła. W trakcje kolędy codziennie o godz. 8:00 sprawowana jest Msza św. za rodziny, do których udamy się z Wizytą  Duszpasterską.  Tym bardziej zachęcamy osoby dysponujące czasem do wspólnej modlitwy.
9. Scholka parafialna „RAFAEL” zaprasza do wspólnego kolędowania wszystkich parafian, gości, rodziców z dziećmi (przygotowujących się do I Komunii Świętej); 12 stycznia (niedziela), o godz. 11.15, do naszego Kościoła. PRZYJDŹ I WŁĄCZ SIĘ WE WSPÓLNY ŚPIEW KOLĘD.
10. Zachęcamy do zamawiania Mszy Św. dziękczynnych (rodzinnych) za miniony rok z prośbą o dalszą opiekę i Boże błogosławieństwo w Nowym Roku.
11. Za tydzień ofiary złożone na tacę przeznaczone będą uregulowanie rachunku za ogrzewanie Kościoła. Dziękuję za zrozumienie i złożone ofiary.
12. Jak już informowaliśmy – dnia 25 grudnia, w wieku 91 lat, w 69 roku kapłaństwa odszedł do wieczności ks. Infułat dr Mieczysław Józefczyk, wieloletni proboszcz parafii katedralnej św. Mikołaja w Elblągu, honorowy obywatel Elbląga. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 31.12.2019 o godz. 11.00 w katedrze elbląskiej.

13. Wszystkim parafianom i przybyłym gościom do naszej wspólnoty życzymy szczęśliwego Nowego Roku 2020, wielu łask i opieki Matki Bożej Szkaplerznej.

PROGRAM WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ
W PARAFII ŚW. RAFAŁA KALINOWSKIEGO

Poniedziałek 30.12.2019 r. od 16.00

ul. Korczaka 20, 19, 18, 17
ul. Korczaka 24, 23, 22, 21
ul. Korczaka 28, 27, 26, 25

Czwartek 02.01.2020 r. od 16.00

ul. Korczaka 33, 32, 31, 30
ul. Brzechwy 36, 35, 34, 33, 32
ul. Brzechwy 31, 30, 29, 28, 27

Piątek 03.01.2020 r. od 16.00

ul. Brzechwy 26, 25, 24, 23, 22
ul. Brzechwy 21, 20, 19, 18
ul. Brzechwy 17, 16, 15, 14

Sobota 04.01.2020 r. od 15.00

ul. Tuwima 7, 6
ul. Broniewskiego 8, 6
ul. Broniewskiego 4, 2

Prosimy o przygotowanie się do wizyty duszpasterskiej:
• Obecna cała rodzina;
• Dzieci i młodzież przygotowują zeszyty do religii, książeczki potwierdzające udział we Mszy św. Niedzielnej oraz do Sakramentu Bierzmowania;
• Biały obrus, Pismo Święte, Krzyż, świecznik, woda święcona i kropidło;
• Hasło tegorocznego Roku Duszpasterskiego w Polsce brzmi: „WIELKA TAJEMNICA WIARY”, nawiązując do tajemnicy Eucharystii. Dlatego powyższy temat, będzie również poruszany podczas wizyty duszpasterskiej;
• W tym roku każda rodzina otrzyma przed kolędą książeczkę, która umożliwi przygotowanie się do omówienia powyższego tematu duszpasterskiego. Prosimy o zapoznanie się z treścią tej „małej książeczki”;
• UWAGA !!! Kolędy od poniedziałku do piątku rozpoczynamy od godz. 16:00, natomiast w soboty od godz. 15:00.

 

Intencje mszalne 29.12.2019

† INTENCJE MSZALNE †

PONIEDZIAŁEK 30 grudnia 2019r. Łk 2, 36-40
8.00 † Roman Tykarski (30 greg.)
8.00 Dzięk. z okazji imienin Eugeniusza Wileńskiego z prośbą o Boże błog., opiekę MB i wszelkie łaski na każdy dzień
8.00 W intencji rodzin odwiedzanych w czasie kolędy
18.00 † Rodzice: Albina (k) i Tadeusz Leszczyńscy, Jan Przeworski

WTOREK 31 grudnia 2019r. / św. Sylwestra J 1, 1-18
8.00 † Kordula Matłach
18.00 W intencji Parafian

ŚRODA 1 stycznia 2020r. / Uroczystość Św. Bożej Rodzicielki Maryi Łk 2, 16-21
9.00 † Wacław Bazylak (1 greg.)
10.30 O Boże błog. i zdrowie dla Mieczysława Lenckowskiego z ok. imienin i 69 urodzin – int. od żony
12.00 W intencji Parafian
18.00

CZWARTEK 2 stycznia 2020r. / św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu J 1, 19-28
8.00 W intencji rodzin odwiedzanych w czasie kolędy
8.00 † Wacław Bazylak (2 greg.)
8.00
18.00 O dary Ducha Św. i potrzebne łaski dla kapłanów pracujących w naszej parafii oraz o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne

PIĄTEK 3 stycznia 2020r. / Najświętszego Imienia Jezus J 1, 29-34
8.00 † Wacław Bazylak (3 greg.)
8.00 W intencji rodzin odwiedzanych w czasie kolędy
8.00
18.00 W intencji czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa

SOBOTA 4 stycznia 2020r. J 1, 35-42
8.00 † Wacław Bazylak (4 greg.)
8.00 W intencji rodzin odwiedzanych w czasie kolędy
8.00
18.00 Rez.

II Niedziela po Narodzeniu Pańskim / 5 stycznia 2020r. J 1, 1-18
7.00 O zdrowie dla Małgorzaty
9.00 † Wacław Bazylak (5 greg.)
9.00 O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
10.30 † Bolesław Malinowski w 1 r.śm.
12.00 W intencji Parafian
15.00
18.00 † Apoloniusz Komuda w 7 r.śm. i rodzice i rodzeństwo z obojga stron