Biuletyn parafialny nr 831 / 15 grudnia 2019r. III Niedziela Adwentu/Gaudete

Historia Bożonarodzeniowego Drzewka
Ogłoszenia parafialne 15.12.2019
Intencje mszalne 15.12.2019

Historia Bożonarodzeniowego Drzewka

Święta Bożego Narodzenia – to głębokie przeżywanie narodzenia Chrystusa w życiu każdego z nas, ale to także czas szczególnej gościnności, troski o bliźniego, rodzinnych spotkań i refleksji. Dodatkowo, klimat świąt podkreślają zimowa aura i powszechnie przyjęte zwyczaje świąteczne. Oczekujemy na wspólne dekorowanie choinki, dawanie prezentów czy wieczorną pasterkę. Historia tradycji bożonarodzeniowego drzewka wydaje się szczególnie ciekawa. W niemal każdym domu zapach leśnego, zielonego świerku jest dobrze znany, ale czy wiemy, jak to się stało, że co roku gości ono w naszych domach w okresie świąt Bożego Narodzenia?
Zielona, pachnąca, ozdobiona bombkami, lampkami oraz gwiazdą na czubku choinka to symbol, który dodaje świętom niepowtarzalnego charakteru i pozwala nam lepiej wczuć się w ich radosną atmosferę. Choinka jest nawiązaniem do rajskiego drzewa poznania dobra i zła. Często określana jest także jako „drzewo życia”– poprzez swoją trwałą zieleń (symbol nadziei płynącej z narodzenia Jezusa). Pomaga przeżywać świąteczną radość, przez co idealnie wpisuje się w klimat Świąt Bożego Narodzenia – przypomina o chrześcijańskim fundamencie tych Świąt i potrzebie pielęgnowaniu wartości, które są ożywcze i niezbędne do życia. Co ciekawe, zwyczaj stawiania drzewka jest w Europie stosunkowo młody. Najstarsze doniesienia o choince – drzewku przyozdabianym na Boże Narodzenie, wywodzą się z Alzacji – pogranicza Niemiec i Francji. Pierwsze przekazy pochodziły z końca XV wieku. Wtedy domy ozdabiała jabłoń, ale ponieważ zimą, w czasie Świąt Bożego Narodzenia trudno było znaleźć kwitnące drzewka liściaste, stąd szukano innego pomysłu. W naturalny sposób wybór padł na iglaki.
W ten sposób na wspomnianych terenach pojawiła się tradycja stawiania w domach sosen, świerków lub jodeł, które następnie przyozdabiano m.in. jabłkami, orzechami czy różnego rodzaju ozdobami z papieru.

W Polsce z kolei zwyczaj ozdabiania izby w wigilię Bożego Narodzenia znany był od bardzo dawna jako zawieszanie podłaźniczki (czubka jodły, świerku lub sosny) pod sufitem lub jako ustawianie snopów zboża, symbolizujących urodzaj. Nie jest to jednak tradycja sięgająca czasów pogańskich, ani nawet starożytności chrześcijańskiej, lecz powstała znacznie później. Na ziemiach polskich zakorzeniła się na dobre dopiero w XIX wieku, choć już w 1698 r. można było kupić świąteczną choinkę na jarmarku w Gdańsku – było to pierwsze miasto na terenie Rzeczypospolitej, gdzie u schyłku XVII stulecia zaczęto dekorować choinki. Wówczas jednak zwyczaj ten nie rozprzestrzenił się na inne tereny Polski. Na stałe do naszego kraju przenieśli go niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku.

Początkowo spotykana była jedynie w miastach, dopiero później tradycja przeniosła się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka czy jemioła. Obecnie choinka jest na tyle popularna, że większość z nas nie wyobraża sobie świąt bez ozdobnego świerku czy jodły. Przyjęło się w Polsce, że choinkę zwyczajowo „ubieramy” w Wigilię. Wspólne ubieranie choinki to doskonała okazja, żeby pośród przedświątecznego zabiegania odnaleźć czas na spędzenie radosnych chwil w gronie najbliższych. Dodatkowo, coroczne bożonarodzeniowe drzewo jednoznacznie kojarzy nam się ze świętami – szczególnie uwielbiają ją dzieci, które pod gałązkami w dniu Wigilii zawsze znajdują prezenty.

Zwyczaj dekorowania zielonego iglaka jest obecny także w Watykanie – od 35. lat na Placu Św. Piotra, co roku podziwiać możemy Bożonarodzeniową Choinkę, przekazywaną przez europejskie kraje w darze dla Ojca Świętego. Warto wiedzieć, że ten piękny zwyczaj został zapoczątkowany przez Papieża-Polaka Jana Pawła II. Pierwsze drzewko (pochodzące z Włoch) stanęło tam właśnie z jego inicjatywy w 1982 r. Papież Polak tęsknił za polską oprawą świąt i uczynił z tego zwyczaj, który jest obecny do dziś. Pierwsza polska choinka została podarowana papieżowi w 1997 r. i pochodziła z Tatr.

 

Ogłoszenia parafialne 15.12.2019

1. Przed nami ostatni tydzień Adwentu – czasu, w którym pragniemy przygotować się do świąt Bożego Narodzenia. ZAPRASZAMY!!! W dni powszednie na Msze św. RORATNIE ku czci Matki Bożej o godz. 6:30.
    Dzieci zapraszamy we wtorki i czwartki, a młodzież z dorosłymi w piątek o godz. 6:00.
2. Zapraszamy w ADWENCIE na wspólne śpiewanie Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP: niedziela godz. 8:40.
3. Dzisiaj ministranci rozprowadzają sianko na stół wigilijny za dobrowolną ofiarę. Zadbajmy o to, by tego symbolu ubóstwa nie zabrakło w naszym domu.
4. Jeśli ktoś nie ma jeszcze poświęconego opłatka na stół wigilijny, może go nabyć w zakrystii u pana kościelnego. Mamy jeszcze możliwość nabycia świecy na stół wigilijny w ramach ogólnopolskiej
    akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” w cenie: 6 zł. Nabywając świece okazujesz serce tym, którzy liczą na Twą dobroć.
5. Jutro o godz. 18:00 Msza św. i spotkanie formacyjno – modlitewne dla Rodziny Karmelitańskiej i Bractwa Szkaplerznego. Zapraszamy.
6. Osoby pragnące pomóc przy Szopce i dekoracji Kościoła zapraszamy w środę tj. 18 grudnia br. na godz. 9:00. Prośba, aby wśród chętnych nie zabrakło mężczyzn.
7. PRZYPOMINAMY!!! Nauka dla rodziców i chrzestnych: 21 grudnia (sobota) o godz. 19:00 na plebanii. Obecność obowiązkowa.
8. Przypominamy, że najpiękniejszą modlitwą Kościoła jest Msza Święta, którą można zamawiać za żywych i umarłych lub ofiarować jako wspaniały chrześcijański prezent z okazji rocznicy ślubu, chrztu,
urodzin i imienin, prosząc o łaski lub za nie dziękując. Można zamawiać i rezerwować Msze Święte na rok 2020.
9. PIELGRZYMKI W ROKU 2020 !!! Parafia organizuje:
  – autokarową pielgrzymkę parafialną w maju 2020 roku.
  – samolotową pielgrzymkę do Włoch Południowych w dniach 21- 28 września 2020 roku. Koszt: 3550zł. i 150 euro. Zapisy i więcej informacji u ks.Proboszcza.
   Pomyśl i zaplanuj już dziś Twój wyjazd do tak ważnych i cudownych miejsc.

10. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych i opieki Matki Bożej Szkaplerznej.
11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 6 zł. wraz z dodatkiem „Gość Elbląski”.

 

Intencje mszalne 15.12.2019

† INTENCJE MSZALNE †
PONIEDZIAŁEK 16 grudnia 2019r.         Mt 21, 23-27

6.30 † Roman Tykarski (16 greg.)
18.00 † Piotr Lietz w 2 r.śm. i Pawełek Lietz
18.00 W int. Rodziny Karmelitańskiej i Bractwa Szkaplerznego

WTOREK 17 grudnia 2019r.                 Mt 1, 1-17

6.30 † Roman Tykarski (17 greg.)
18.00 † Genowefa Tomczyńska w 30 dpp.
18.00 † Roman Żelazny w 7 r.śm. i zmarli rodzice i rodzeństwo z obojga stron

ŚRODA 18 grudnia 2019r.                 Mt 1, 18-24

6.30 † Roman Tykarski (18 greg.)
18.00 † Jan Walko i Jadwiga Dobejko
18.00 † Weronika Kijuc w 37 r.śm.

CZWARTEK 19 grudnia 2019r.                Łk 1, 5-25

6.30 † Marek Pietrzak – int. od Teresy i Stanisława
18.00 † Roman Tykarski (19 greg.)

PIĄTEK 20 grudnia 2019r.                   Łk 1, 26-38

6.00 † Adam Zasada w 32 r.śm. i Tomasz Piwnikiewicz w 5 r.śm.
18.00 † Roman Tykarski (20 greg.)

SOBOTA 21 grudnia 2019r.                          Łk 1, 39-45

6.30
18.00 † Roman Tykarski (21 greg.)
18.00 † Feliksa (k) i Eryk, zm. rodzice i zm. z rodz. Ogiermannów, Wiśniewskich,
Klonowskich, Peplińskich i Durałów

IV Niedziela Adwentu / 22 grudnia 2019r.          Mt 1, 18-24

7.00 † Anna Napieraj w 1 r.śm. i zmarli rodzice: Stefan, Maria i Tadeusz
9.00 † Edward i Janina i zmarli rodzice w obojga stron
9.00 † Brat Roman o zmarli rodzice: Regina i Stefan oraz Franciszek i Józef
10.30 Dzięk. w 40 urodziny Sylwii Szczepanik z prośbą o Boże błog. i opiekę MB
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Jadwiga i Stanisław Byzdrowie w 25 r.śm.
18.00 † Roman Tykarski (22 greg.)