Biuletyn parafialny nr 824 / 27 października 2019r. XXX Niedziela Zwykła

JAK POMÓC ZMARŁYM ?
Ogłoszenia parafialne 27.10.2019
Intencje mszalne 27.10.2019

JAK POMÓC ZMARŁYM ?


Na cmentarzach ruch. Kamieniarze kończą stawiać pomniki. Bliscy odnawiają nagrobki, czyszczą, sprzątają, krzątają się. Niektórzy spotykają się tu codziennie, inni tylko teraz, w okolicach 1 listopada. Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, a następnie Zaduszki – dni pamięci o tych, których już nie ma wśród nas.

Polska tradycja nakazuje odwiedzanie w te dni grobów swoich bliskich, zapalenie zniczy, złożenie kwiatów, ale czy tylko to? Stojąc pośród grobów, patrzyłam na niemłodą już kobietę przy grobie niedawno zmarłego męża. Odchodziła kilka razy, kilka razy wracała. Nie mogła rozstać się z grobem. Z grobem – wiedziała przecież, że wierny towarzysz jej życia już jest u Pana. Przeżegnała się jeszcze raz, a jej usta poruszały się w bezgłośnym pacierzu. Pochyliła się poprawiając kwiaty i znicze, które pod dotknięciem jej pacierza i jej dłoni stawały się modlitwą. Wreszcie wyprostowała się, szybkim ruchem odwróciła i poszła ku bramie cmentarza. Jej modlitwa została dłużej niż ona sama mogła pozostać. Wprowadzić w swoje życie praktykę systematycznego odwiedzania miejsca pochówku bliskich zmarłych. I nie tylko po to, aby posprzątać pomnik lub postać sobie i powspominać wspólne życie. To prawda, że chyba najlepiej modli się za zmarłych na cmentarzu, kiedy człowiek pochyla się nad grobem swoich bliskich, ale trzeba pamiętać, że istnieje wiele sposobności, aby przedłużyć tę modlitwę przy grobie.

Jedną z nich są Msze św. w intencji zmarłych. Zamawianie Mszy św. za zmarłych to bodaj najważniejszy sposób modlenia się za nich. W szczególnych okolicznościach możliwe jest również odprawianie Mszy św. gregoriańskich, czyli 30 Mszy św. odprawianych codziennie przez cały miesiąc. Wypominki to kolejna sposobność do przedłużenia modlitwy przy grobie.

W oktawie Wszystkich Świętych, a także przez cały rok modlitwa za zmarłych polega na wyczytywaniu imion i nazwisk, i wspólnej modlitwie za nich. Pewnie można by modlić się za bliskich zmarłych w ciszy swojego domu, ale Bóg obiecuje nam, że tam, gdzie dwóch albo trzech modli się w Jego imię, tam jest On jakby bardziej obecny. Wypominki nie są więc prywatną modlitwą za zmarłych, ale modlitwą całego Kościoła.

Kościół nadał możliwość zyskania odpustu zupełnego, który także może stać się darem dla dusz czyśćcowych. Warto pomyśleć w okresie wzmożonej pamięci o zmarłych o tym, aby nasza modlitwa za tych, którzy są już w wieczności nie trwała tylko chwilę i obyśmy w tym roku, wracając z cmentarza nie stwierdzili nagle, że spotkaliśmy się z rodziną, przyozdobiliśmy groby, pospacerowaliśmy po cmentarzu, a zabrakło w tym wszystkim modlitwy do Boga. Ci, którzy odeszli, jeśli w ogóle jeszcze czegoś potrzebują to bliskości i przebywania z Bogiem! Pomoc zmarłym to wyraz naszej względem nich solidarności i miłości. W jednym z prywatnych objawień czytamy, że każdy uczynek miłości ofiarowany zmarłym jest jak szklanka wody podana spragnionemu.

Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.
2. Być w stanie łaski uświęcającej.
3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: “Ojcze nasz”, “Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.

 

Ogłoszenia parafialne 27.10.2019

1. Osoby modlące się za kapłanów i tworzące Apostolat „Margaretka” zapraszamy dzisiaj na wspólny Różaniec Święty o godz. 17:15 i na Mszę św. o godz. 18:00 w 10 rocznicę powstania Apostolatu przy naszej parafii. Po Eucharystii wspólne świętowanie.

2. Przed nami ostatnie dni października Miesiąca Różańca Świętego i Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjny. Zapraszamy na nabożeństwa: dorosłych i młodzież o godz. 17:15, dzieci zapraszamy: w poniedziałki i środy o godz. 16:30.

3. Jak każdego roku w listopadzie modlić się będziemy za naszych zmarłych, dlatego przy Biuletynie znajdziemy koperty, w których są kartki na Mszę św. zbiorową i wypominki. Prosimy o czytelne wypełnianie kartek. Kartka z napisem MSZA ŚW. ZBIOROWA ZA ZMARŁYCH odprawiana będzie przez cały listopad o godz. 18:00. Druga kartka z napisem WYPOMINKI wyczytywana będzie podczas Koronki do Miłosierdzia Bożego po Mszy św. wieczornej.

UWAGA!!! PROSIMY zaznaczyć na kartce od MSZY ŚW. ZBIOROWEJ ZA ZMARŁYCH datę (dzień), w którym imiona i nazwiska naszych drogich zmarłych mają być wyczytane. Prosimy, by nie wyznaczać dnia 2 listopada, gdyż ten dzień przeznaczony będzie na szczególne nabożeństwo za wszystkich zmarłych z naszej parafii w ostatnim roku, tj. od 1 listopada 2018 r.

4. Kandydatów do Bierzmowania Rok I i Rok II zapraszamy w środę 30 listopada br. na Mszę św. o godz. 18:00 połączoną ze świadectwem. Obecność obowiązkowa.

5. Dnia 31 października br. w parafii św. Wojciecha w Elblągu, ul. Wiejska 4 od godz. 17:30 rozpocznie się IV ELBLĄSKA NOC ŚWIĘTYCH. Szczegóły na plakacie.

6. Uwaga! 1 listopada Msze święte odprawione będą na Cmentarzach: AGRYKOLA – godz. 11:30, DĘBICA (Stara Kaplica) – 12:00; ŚW. WOJCIECH godz. 14:00, a po nich procesja połączona z modlitwami za zmarłych.

7. W piątek 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze Św. o godz.: 7:00, 9:00, 10:30 i 18:00. Msza św. o godz. 18:00 jest pierwszą Mszą św. Zbiorową. Przypominamy, że od 1 do 8 listopada włącznie można uzyskać ODPUST ZUPEŁNY. Szczegóły nt. Uzyskania odpustu w biuletynie.

8. W sobotę 2 listopada – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny. Msze św. o godz. 8:00, 11:00 i o godz. 18:00. W tym dniu gorąco zapraszamy rodziny zmarłych w ostatnim roku parafian, na Mszę św. o godz. 18:00 podczas której zostaną wyczytani i poleceni Bożemu Miłosierdziu.

9. Dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami zapraszamy na modlitwę za zmarłych 6 i 20 listopada (środa) na godz. 16:30.

10. PRZYPOMINAMY!!! Zapisy dzieci do I Spowiedzi i Komunii Świętej oraz młodzieży do Sakramentu Bierzmowania do końca października.

11. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca.
• w pierwszy piątek (1 listopada) zapraszamy do spowiedzi dzieci z klas IV i młodzieży od godz. 17:30. Msza św. o godz. 18:00.
• kapłani udadzą się z Komunią Św. do chorych w drugi piątek miesiąca tj. 8 listopada (ks. Proboszcz i ks. Marcin od godz. 9:30, ks. Piotr od 11.30.
• w pierwszą sobotę (2 listopada) zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej na NABOŻEŃSTWO WYNAGRADZAJĄCE ZA OBELGI PRZECIWKO DZIEWICTWU MARYI połączone z Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00.

12. IDZIEMY DO MULTIKINA!!! Od 1 listopada w polskich kinach będzie można oglądać głośny film pt. „Nieplanowane”. W krajach, gdzie odbyły się już jego premiery, wywołał on prawdziwą burzę. Film opowiada historię jednej z najmłodszych dyrektorek kliniki aborcyjnej, która po 10 latach robienia kariery zobaczyła coś, co zmieniło jej życie na zawsze… „Gdybyś miał zobaczyć w tym roku tylko jeden film, zobacz «Nieplanowane»…” – tak o tym dziele napisał jeden z amerykańskich biskupów. Jest to film z gatunku tych, który każdy powinien zobaczyć. Gorąco zachęcam parafian, by wybrać się wspólnie do Multikina – CH Ogrody dnia 7 listopada br. (czwartek) na godz. 20:00. Bilety w cenie 11 zł, płacimy przy wejściu na film.
W sposób szczególny zapraszam na film rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.

13. Za tydzień ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na spłatę kolejnej raty za wykonane ławki i krzesła w prezbiterium w naszym Kościele. Bóg zapłać za składane ofiary.

 

Intencje mszalne 27.10.2019

PONIEDZIAŁEK 28 października 2019r. / św. Szymona i Judy Tadeusza Łk 6, 12-19
8.00 † Stanisława (k) Cieślińska w 16 r.śm., Tadeusz, Krystyna i Józef Cieślińscy
18.00 † Weronika Czyżyk (28 greg.)
18.00 † Władysława (k), Władysław i Jerzy Klimuk, Albin Wierzchucki, Janina i Jan Ignaczewscy
WTOREK 29 października 2019r. Łk 13, 18-21
8.00 † Weronika Czyżyk (29 greg)
18.00 † Józef Sejmicki w 11 r.śm.
18.00 † Franciszek Songin w rocznicę śmierci
ŚRODA 30 października 2019r. Łk 13, 22-30
8.00 † Weronika Czyżyk (30 greg.)
18.00 † Józef Kwiatosz w 6 r.śm.
18.00 † Zofia i Stanisław, Janina i Bronisław, Ryszard i Tadeusz
CZWARTEK 31 października 2019r. Łk 13, 31-35
8.00 † Regina Hipsz, Franciszek i Lech
18.00 O Boże błog. dary Ducha Św. i opiekę MB dla Radosława
18.00 † Hubert Plit w 18 r.śm.
PIĄTEK 1 listopada 2019r. / uroczystość Wszystkich Świętych Mt 5, 1-12a
7.00 † Irena, Ewa, Józef, Ferdynand, Maria, Antoni, Wacław, Bolesław i Anna
9.00 † Robert Wiśniewski w 26 r.śm., Zbigniew i zmarli rodzice
10.30 † Jan Przeworski w 1 r.śm.
18.00 Msza Święta zbiorowa
SOBOTA 2 listopada 2019r. / Wszystkich Wiernych Zmarłych J 14, 1-6
8.00 † Franciszka i Eugeniusz Tolzdorf
11.00 † Rodzice: Cecylia (27 r.śm.) i Stanisław (31 r.śm) Kocemba, Ewa Kocemba, Franciszek Szott, Anita Dańczura i Krystyna Bejnar
18.00 Msza Święta zbiorowa
XXXI Niedziela Zwykła / 3 listopada 2019r. Łk 19, 1-10
7.00 † Dionizy Szerszeń w 4 r.śm.
9.00 † Rodzice: Włodzimierz (31 r.śm.) i Bronisława (30 r.śm) Burdziełowscy
9.00 † Lucjan Lasek w 24 r.śm., Marianna, Feliks i Sylwester Bałdyga, Bronisława i Stanisław Lasek
10.30 † Maria i Antoni Korolko, Maria i Michał Żyła, Helena i Zygmunt
12.00 W intencji Parafian
15.00 † Stefania Duch w 21 r.śm., Henryk Groszyk w 30 r.śm.
18.00 Msza Święta zbiorowa