Biuletyn parafialny nr 820 / 29 września 2019r. XXVI Niedziela Zwykła

WARTOŚĆ MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ
Ogłoszenia parafialne 29.09.2019
Intencje mszalne 29.09.2019

 

WARTOŚĆ MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ

Najczęstszą przyczyną pewnej rezerwy w stosunku do różańca, jaką można niekiedy zaobserwować u praktykujących katolików, jest brak pogłębionej wiedzy na temat tej modlitwy, nie pozwalający dostrzec jej prawdziwego sensu i ukrytego w niej bogactwa duchowego.

Zrozumieć w pełni, czym jest modlitwa różańcowa i jak wielka jest jej wartość, można tylko w oparciu o własne doświadczenie, którego nie jest w stanie zastąpić żaden, chociażby najbardziej wnikliwy, opis.
Wszelkie próby poznania tej modlitwy nie oparte na doświadczeniu umożliwiają jedynie dotarcie do jej zewnętrznych i „technicznych” szczegółów, nie pozwolą jednak w pełni zrozumieć tego, co jest w niej najistotniejsze.

Akceptacja modlitwy różańcowej, pokonanie obojętności czy uprzedzeń wobec niej wymaga przede wszystkim świadomego uznania jej wartości. W jaki sposób można tę wartość poznać, jak przekonać się o niej przynajmniej w takim stopniu, aby z własnej woli i potrzeby serca móc włączyć różaniec do swoich codziennych modlitw i doświadczyć jego obfitych skutków?

Potwierdzenie wartości modlitwy różańcowej znajdujemy przede wszystkim w nauce Kościoła, który nieustannie nawołuje do jej odmawiania. Do chwili obecnej na temat różańca wypowiedziało się 45 papieży w 226 dokumentach zawierających ustalenia dotyczące istoty i formy tej modlitwy, zachęty do jej odmawiania, a także przepisy związane z nadanymi jej odpustami. Jako „Papież Różańca” zasłynął przede wszystkim Leon XIII, który w czasie swego 25-letniego pontyfikatu (1878-1903) wydał 22 dokumenty poświęcone tej modlitwie, w tym aż 12 encyklik.

W jednej z tych encyklik, zatytułowanej Supremi apostolatus (Najwyższy Urząd Apostolski) z 1 września 1883 roku ustanowił październik miesiącem Królowej Różańca Świętego. Od tego czasu, a więc już przez ponad sto lat,
w całym świecie katolickim co roku we wszystkie dni października odbywają
się uroczyste nabożeństwa różańcowe, w których uczestniczą liczni czciciele
Matki Najświętszej.

Naukę zawartą w pismach Leona XIII, uważanych dotąd za najbardziej wszechstronne ujęcie teologii różańca, głosili także jego następcy, przede wszystkim Pius XI, Pius XII i Jan XXIII, który podczas swego pięcioletniego pontyfikatu (1958-1963) 48 razy wypowiadał się zachęcając do modlitwy różańcowej. Do odmawiania różańca zachęca też bardzo często Ojciec święty Jan Paweł II, który ma niezwykle żywy i serdeczny stosunek do tej modlitwy, o czym świadczą liczne Jego wypowiedzi, a przede wszystkim dawany przez Niego przykład.

Obfite owoce, jakie przynosi różaniec, to nie tylko rezultat zawartych w nim modlitw ustnych, słusznie uważanych za najpiękniejsze i najskuteczniejsze, ale także snutego na ich tle rozważania niezgłębionych tajemnic naszego zbawienia. Różaniec odmawiany pobożnie i wytrwale nie tylko wyprasza
łaski, o które prosimy w podjętych intencjach, w Modlitwie Pańskiej, w Pozdrowieniu Anielskim, czy w doksologii (Chwata Ojcu), ale ponadto przynosi pogłębienie życia Bożego przez coraz bliższą łączność z Maryją, a
za Jej pośrednictwem z Jezusem.

Można więc śmiało powiedzieć, że różaniec przemienia życie. Przemiana
ta jest rezultatem pogłębiania się cnót teologicznych (wiary, nadziei i miłości) pod wpływem rozważania piętnastu tajemnic, uznawanych za streszczenie Ewangelii9. Rozważanie tych tajemnic wywiera wpływ na postępowanie człowieka. Modlitewne i pełne miłości przypatrywanie się Jezusowi i Maryi w kolejnych wydarzeniach ewangelicznych niepostrzeżenie przyczynia się do naśladowania Ich cnót, a w konsekwencji – przez nieustanną przemianę życia – prowadzi do świętości.

 

Ogłoszenia parafialne 29.09.2019

1.    Wolontariusze Caritas dzisiaj zbierają ofiary przed kościołem dla najuboższych i potrzebujących z naszej parafii. Za okazaną pomoc dziękujemy.
2.    Przed nami miesiąc Różańca Świętego. Zapraszamy na nabożeństwa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Wierni, którzy odmawiają część Różańca (5 dziesiątek) w kościele lub rodzinie mogą uzyskać Odpust Zupełny. Zapraszamy do wspólnej modlitwy: dorosłych i młodzież o godz. 17:15, a dzieci zapraszamy: w poniedziałki i środy o godz. 16:30.

3.    Dzisiaj, po Mszy Świętej wieczornej, o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie dla kandydatów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania – ROK I i II. Obecność obowiązkowa.

4.    Spotkanie dla rodziców dzieci klasy IV przygotowującej się do ROCZNICY KOMUNII ŚWIĘTEJ odbędzie się w poniedziałek 30 września br. o godz. 19:00 na plebanii.
Obecność rodziców obowiązkowa!

5.    W tym tygodniu przypada:
•    I czwartek miesiąca – zapraszamy na Mszę św. o godz. 18:00, a po niej na Adorację Najświętszego Sakramentu tj. na „GODZINĘ ŚWIĘTĄ”. Zapraszamy wszystkie „Margaretki” do wspólnej modlitwy.
•    I piątek miesiąca: spowiedź dla dorosłych, młodzieży i szczególnie dzieci klas IV od godz. 17:30. Msza św. o godz. 18:00
•    I sobota miesiąca: zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej na nabożeństwo połączone z Adoracją Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00.

6.    W I piątek miesiąca października z Panem Jezusem udamy się do chorych: ks. Proboszcz i ks. Marcin od godz. 9:30, a ks. Piotr od godz. 8:00.
Prosimy zgłaszać do kapłanów chorych pragnących rozpocząć 9 pierwszych piątków.

7.    Za tydzień ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na spłatę kolejnej raty za wykonane ławki i krzesła w prezbiterium do naszego kościoła. Bóg zapłać za składane ofiary.

8.    Zapraszamy do uprawiania sportu (dyscyplina Nordic Walking). Chcemy, już regularnie spotykać się w każdy poniedziałek o godz. 17:30. Zapraszamy wszystkich chętnych.

9.     Nasza parafia organizuje w dniach 11-13 października br. PIELGRZYMKĘ na IV Ogólnopolskie Spotkanie Apostolatu Margaretka w Krakowie Łagiewnikach.
Wyjazd 11 października (piątek) o godz.6:00. Nocleg w Kalwarii Zebrzydowskiej. Odwiedzimy Wadowice miejsce urodzin św. Jana Pawła II. Koszt 210 zł (noclegi, śniadania, autokar, ubezpieczenie), pozostałe posiłki we własnym zakresie.
Zapisy do końca września w zakrystii.

10.     Mamy już możliwość zamawiania i rezerwacji Mszy świętej na ROK 2020. Informację tę podajemy dla tych wszystkich, którzy pragną w konkretnym dniu zamówić intencję mszalną.

11.     Możliwość skorzystania z Sakramentu Spowiedzi Świętej w tygodniu mamy: od godz. 7:45 oraz od godz. 17:30.

12.     Parafia św. Jerzego w Elblągu zaprasza w poniedziałki i środy o godz. 19.00, na katechezy     Neokatechumenalne. Szczegóły na plakacie.

13.     Zachęcamy do zagłosowania na projekt Budżetu Obywatelskiego pt. Modernizacja i rozwój przestrzeni bibliotecznej Filii nr 4 Biblioteki Elbląskiej. Głos można oddać w bibliotece nad Jarem przy ul. Ogólnej, a także przez stronę internetową.

14.     Kancelaria Parafialna czynna: środa od 16:00 do 17:30 i sobota od 10:30 do 12:00.

Intencje mszalne 29.09.2019

PONIEDZIAŁEK 30 września 2019r. / św. Hieronima Łk 7, 1-10
Śp. Janina Jakubowska w 30 dpp.
Śp. Bolesław Malinowski ( 30 greg.)
O doświadczenie Bożej miłości dla Karoliny i Sebastiana
WTOREK 1 października 2019r. / św. Teresy od Dzieciątka Jezus Łk 7, 11-17
Śp. Weronika Czyżyk (1 greg.)
Śp. Wacław, Janina i Józef Bazylak
ŚRODA 2 października 2019r. / św. Aniołów Stróżów Łk 2, 41-52
Śp. Weronika Czyżyk (2 greg.)
W intencji czcicieli MB Nieustającej Pomocy
CZWARTEK 3 października 2019r. Łk 7, 36-50
Śp. Weronika Czyżyk (3 greg.)
O nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z naszej parafii
PIĄTEK 4 października 2019r. / św. Franciszek z Asyżu Łk 8, 1-3
Śp. Weronika Czyżyk (4 greg.)
Śp. Krzysztof Zgliczyński w 1 r.śm. – o chwałę nieba
Śp. Kazimierz Nowak w 2 miesiąc po śmierci – int. od pracowników firmy „Kompakt”
W intencji czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa
SOBOTA 5 października 2019r. / św. Faustyny Kowalskiej Mt 9, 9-13
Śp. Weronika Czyżyk (5 greg.)
Msza ślubna
Śp. Jan Dżugan w 3 r.śm. i Zbiegniew Dżugan w 7 r.śm.
XXVII Niedziela Zwykła / 6 października 2019r. Łk 16, 1-13
Śp. Helena i Kazimierz Bukojemscy
Dzięk. w 6 rocz. ślubu Anny i Piotra Atłas z prośbą o Boże błog. dla dzieci i całej rodziny
Śp. Rodzice: Regina i Szczepan Mikołajewscy, brat Zenon, syn Paweł i zm. z rodz. Mikołajewskich, Rosołowskich i Rybickich
Śp. Jan Abucewicz w 3 r.śm.
W intencji Parafian
Śp. Bogdan Król w 4 r.śm., Wiktoria i Wacław
W int. czcicieli Żywego Różańca – w wigilię wspomnienia MB Różańcowej
Śp. Weronika Czyżyk (6 greg.)