RORATY i inne adwentowe dylematy…

 

W tym roku wyjątkowo krótki, trzeba więc zadbać o to, by dobrze go przeżyć, bo bez niego lepiej w ogóle nie zasiadać do wigilijnego stołu. Mowa oczywiście o adwencie! Ten bardzo krótki okres rozpoczynający rok liturgiczny potrwa w tym roku zaledwie 22 dni… Dzięki czemu możemy go lepiej przeżyć? Zapraszam do krótkiego słowniczka adwentowego, który zwróci uwagę na najważniejsze elementy czasu oczekiwania na Święta Bożonarodzeniowe.

 

Roraty – w czasie ogłoszeń parafialny słyszymy zachęty, by brać udział w Mszach roratnich. Czym różnią się te Msze od pozostałych i dlaczego warto na nie przychodzić? Warto zacząć od tego, że sama pora dnia jest mało zachęcająca do spacerów do kościoła. Dlaczego zatem roraty rozpoczynają się tak wcześnie? Wiąże się to z symboliką Chrystusa, który narodził się w Betlejem i przedstawiany jest jako światło wschodzącego słońca, przychodzi jako ten, który może wyciągnąć człowieka z ciemności – kojarzonej z trwaniem w ciemności grzechu. Wschodzące Słońce nas nawiedzi, by zajaśnieć tym, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają [Łk 1,78-79]. Dlatego przychodzimy rano, aby trzymając w ręku lampion stawać się świadkami światła Chrystusa, które nosimy w sercu. Nazwa rorat pochodzi od łacińskich słów pieśni często śpiewanej na ich początku – Rorate caeli desuperSpuśćcie rosę, niebiosa. Eucharystia rozpoczyna się przy zgaszonych światłach – zapalają się one dopiero podczas uroczystego hymnu Chwała na wysokości Bogu. Jest to Msza poświęcona Najświętszej Maryi Pannie, gdyż razem z Nią pragniemy przeżywać czas oczekiwania na przyjście Chrystusa i to wspominane w obchodzie Świąt Bożego Narodzenia i te mające nas ostatecznie połączyć z Bogiem na wieki. Maryja ma być dla nas szczególną przewodniczką na adwentowych ścieżkach.

 

RORATY

– adwentowe Msze Święte poranne ku czci Matki Bożej:

 

Dla dzieci:

poniedziałki i środy o godz. 6:30

 

Dla młodzieży:

piątki o godz. 6:00

 

Dla dorosłych:

wtorki, czwartki i soboty o godz. 6:30

 

 

Pieśni adwentowe – myślę, że to dobry moment, by chwycić po śpiewniki! Adwent to najkrótszy [zaraz po Triduum Paschalnym] okres liturgiczny. Dlatego też pieśni śpiewane w tym czasie są na ogół mniej znane, niż śpiewane powszechnie w ciągu roku, czy nawet pieśni wielkanocne lub bożonarodzeniowe kolędy. Dlatego w wolnej chwili warto odświeżyć sobie takie pieśni jak: W tym świętym czasie oczekiwania, Niebiosa rosę, Stworzycielu gwiazd świecących, Po upadku człowieka grzesznego, Głos wdzięczny z nieba wychodzi, Tobie wznawiamy, Hejnał wszyscy zaśpiewajmy, Wody Jordanu, Oto Pan Bóg przyjdzie i inne. Jeśli te tytuły niewiele nam mówią, tym bardziej zachęcamy do poznania pięknych treści, które zawierają w sobie adwentowe pieśni.

 

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – adwent to czas przygotowania do Świąt nie tylko w swoich domach. Ten okres ma uwrażliwić nas także na potrzeby bliźnich, szczególnie najuboższych. Już na dobre w krajobraz adwentowych dni wpisała się akcja rozprowadzania świec Caritas, z których dochód przeznaczony jest na pomoc potrzebującym dzieciom zapewniając im m.in. posiłki, stypendia, wakacje, leczenie i rehabilitacje. Także i w naszej parafii zachęcamy do nabywania świec i wspierania tym samym charytatywnych dzieł prowadzonych przez Kościół [więcej w ogłoszeniach].

 

Obok tych wymienionych „symboli” adwentu znamy także inne: rekolekcje adwentowe, lampiony, adwentowy wieniec i kalendarz, świeca roratnia. Każdy z nich zasługiwałby na osobny komentarz. Mamy nadzieję, że obecność w Kościele w tym czasie pozwoli poznać je wszystkie. A my raz jeszcze zapraszamy do porannego wstawania i spotkania się na roratach!