Niedziela Palmowa

palmy

Ruchome święto, które przypada zawsze w niedzielę przed Wielkanocą. Jak podają wszystkie cztery ewangelie, na około tydzień przed zmartwychwstaniem Jezus przybył do Jeruzalem. Lud, widząc go jadącego na niewielkim osiołku, wyszedł mu za spotkanie i witał z radością, kładąc na jego drodze szaty oraz gałązki. Na pamiątkę tego wydarzenia właśnie tydzień przed Wielkanocą święci się w kościołach palmy. Tradycja ta obecna jest w Polsce już od średniowiecza. Palmy – jako że nie występują naturalnie w naszym klimacie – są zwykle przygotowywane z gałązek wierzby, niekiedy również z bukszpanu, borówki czy cisu. CZYTAJ DALEJ!

TRIDUUM PASCHALNE

WIELKI  CZWARTEK

godz. 18.00 -Msza Wieczerzy Pańskiej – pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Tego dnia Nabożeństwo kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy – Adoracja do godziny 22.00.
godz. 20.00 adoracja prowadzona przez Odnowę w Duchu Świętym.  CZYTAJ DALEJ!

Ogłoszenia Parafialne na Niedzielę Palmową i Wielki Tydzień (29.03.2015 r.)

ogloszenia

1. Grób Pański  jest wyrazem wdzięczności Chrystusowi, który umarł za nas. Kto zechciałby przyczynić się do upiększenia GROBU i KOŚCIOŁA może złożyć ofiarę do puszki na kwiaty po każdej Mszy świętej.

2. Młodzież naszej parafii i kapłani pragną  zaprosić w Niedzielę Palmową ( 29 marca ) o godz. 20.30  wszystkich wiernych na śpiewaną Drogę Krzyżową „Ślad losu”. Przeżyj wraz z nami ostatnie chwile życia Pana Jezusa. Uczestnicząc w tym niezwykłym wydarzeniu rozpoczniesz Wielki Tydzień.

3. W poniedziałek 30 marca o godz. 19.00 na plebanii nauka dla rodziców i rodziców chrzestnych. OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA. CZYTAJ DALEJ!

Zasłanianie Krzyży

krzyzv

Jest to zwyczaj istniejący od średniowiecza (Durandus † 1295). Jego pochodzenie tłumaczy się tym, że od IV w. krzyż Chrystusa był znakiem Jego paschalnego zwycięstwa, dlatego nie umieszczano na nim wizerunku umęczonego Pana, lecz wysadzano go drogimi kamieniami na znak chwały i zwycięstwa (tzw. crux gemmata). Podobną wymowę miały krzyże romańskie z wizerunkiem Chrystusa chwalebnego, Zmartwychwstałego, w szatach kapłańskich i królewskich, czasem także z  koroną na głowie. Dlatego na czas Wielkiego Postu zasłaniano takie paschalne krzyże i obrazy. CZYTAJ DALEJ!

Ogłoszenia Parafialne na V Niedzielę Wielkiego Postu (22.03.2015 r.)

ogloszenia

1. Młodzież naszej parafii przed kościołem rozprowadza palmy. Zebrane ofiary przeznaczone są na dalsze zagospodarowanie salki w piwnicy, tym bardziej pomóżmy naszej młodzieży poprzez zakup palemek. Zachęcamy i dziękujemy za okazane wsparcie.

2. Trwa nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego. Jest to duchowe przygotowanie do Dnia Świętości Życia. Włączmy się wszyscy w modlitewną obronę życia poczętego. Zapraszamy 25 marca (środa) w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – DZIEŃ ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA  na Msze św. o godz. 8.00 i godz. 18.00. Jest to także 23 rocznica erygowania Diecezji Elbląskiej.

3. Wykorzystajmy czas WIELKIEGO POSTU do gorliwego i owocnego udziału w Liturgii Wielkopostnej i Nabożeństwach Pokutnych. Zapraszamy  w każdą niedzielę o godz. 17.15 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a w piątek Wielkiego Postu na Drogę Krzyżową: w tym tygodniu o godz. 16.30 dla dzieci, o godz. 17.15 dla dorosłych oraz o godz. 19.00 dla młodzieży. Pamiętajmy, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. CZYTAJ DALEJ!

Intencje Mszalne na V Tydzień Wielkiego Postu (22.03 – 28.03. 2015 r.)

I N T E N C J E    M S Z A L N E

22 marca  V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU   J 12, 20-33
7.00 Śp. Cyryla(k), Magdalena, Halina Kieza
9.00 Śp. Regina Kowalska w 4 rocz. śmierci, Artur Kowalski
10.30 Śp. Michał Kata w 30 rocz. śmierci, śp. Julia Kata, śp. Edward Dąbkowski
w 7 rocz. śmierci
12.00 Za parafian
15.00 Śp. Julia Kata 22 greg.
18.00 Śp. Leon Jurgielewicz w 5 rocz. śmierci

CZYTAJ DALEJ!

Rekolekcje wielkopostne

rekowp2015

W czasie czterdziestu dni Wielkiego Postu warto zaplanować czas rekolekcji, czas zastanowienia się nad sobą i nad swoim życiem. Zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i zamyślić. Spotkać Boga i spotkać się sam na sam ze sobą. Trzeba wyjść na pustynię, bo tam jest cisza, spokój i milczenie. Wtedy można usłyszeć siebie. A może właśnie tegoroczne nauki rekolekcyjne będą dla mnie swoistą pustynią, powrotem do źródeł? CZYTAJ DALEJ!

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2015 rok

DLA DOROSŁYCH

NIEDZIELA – 15 marca 2015 r.
Msze św. godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00, 17.15 (Gorzkie Żale) i 18.00

PONIEDZIAŁEK 16 marca 2015
WOREK 17marca 2015
ŚRODA 18 marca 2015

8.00 Msza święta z nauką dla dorosłych
11.00 Msza święta z nauką dla dorosłych
17.30 Adoracja w ciszy przed Najświętszym Sakramentem
18.00 Msza święta z nauką dla dorosłych
20.00 Msza święta z nauką dla dorosłych
21.00 APEL JASNOGÓRSKI W INTENCJI PARAFII

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA PÓŁ GODZINY PRZED MSZĄ ŚWIĘTĄ

CZYTAJ DALEJ!

Ogłoszenia Parafialne na IV Niedzielę Wielkiego Postu LAETARE (15.03.2015 r.)

ogloszenia

1. W dniu dzisiejszym rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne dla dorosłych, które poprowadzi ks. Zbigniew Cybulski MS – Saletyn. Hasło tegorocznych rekolekcji brzmi: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Serdecznie witamy Go w naszej wspólnocie. Prośmy o światło Ducha Świętego dla Niego oraz dla całej parafii, aby słowa wypowiedziane w czasie tych dni, przemieniły nasze serca, przygotowały na radość Świąt Wielkanocnych. Program rekolekcji na ostatniej stronie Biuletynu.

2. W czasie rekolekcji prosimy o zgłaszanie (w zakrystii) chorych, do których księża udadzą się w środę 18 marca od godz. 15.00.

3. Przypominamy!!! Spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św. tj. klas III dzisiaj na Mszy św. o godz. 15.00. Obecność rodziców obowiązkowa. CZYTAJ DALEJ!