Udzielenie Posług Lektora i Akolity w naszej świątyni

poslugi_po

W Niedzielę 22 lutego 2015 r. podczas Sumy Parafialnej w naszym kościele  Biskup Pomocniczy dr Józef Wysocki udzielił posługi lektora siedmiu klerykom z roku trzeciego oraz posługi akolity czterem klerykom z roku czwartego w tym naszym dwóm klerykom: Piotrowi Makowskiemu i Grzegorzowi Wala. CZYTAJ DALEJ!

Droga seminaryjna – droga ku kapłaństwu!

poslugi_2015

Każdy kandydat, który zostaje przyjęty do Seminarium rozpoczyna swoją drogę ku kapłaństwu. Drogę, która nie jest łatwa, ale nie niemożliwa do przebycia. W trakcie sześciu lat przeżywanych we Wspólnocie Seminaryjnej jest kilka etapów, które pamięta się bardzo długo, albo nawet do końca życia. Przy okazji posług lektoratu i akolitatu warto przybliżyć te etapy, które powinien przejść każdy z kleryków. Te etapy to posługi, które się otrzymuje z rąk Księdza Biskupa.

Pierwsze dwa lata formacji są bardzo podobne. Oprócz tego, że na początku wszystko jest nowe i trzeba się do wielu rzeczy przyzwyczajać, to nie ma w ciągu tych dwóch lat żadnych posług. To czas na wejście w „tryb” seminaryjny, to czas na pogłębienie relacji z Panem Bogiem, a także czas na naukę uczenia się. CZYTAJ DALEJ!

Ogłoszenia Parafialne na I Niedzielę Wielkiego Postu (22.02.2015 r.)

ogloszenia

1. Dzisiaj na Sumie Parafialnej o godz. 12.00 klerycy roku III i IV Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu otrzymają posługę LEKTORATU I AKOLITATU. Pamiętajmy  w modlitwie, o tych którzy przygotowują się do kapłaństwa. Więcej informacji o Seminarium w naszym Biuletynie. Wśród kleryków którzy dzisiaj przyjmą posługę są nasi parafianie: Grzegorz Wala i Piotr Makowski.

2. Zapraszamy parafian za tydzień  na ADORACJĘ NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU   od godz. 16.00 do godz. 17.15. W ciszy jest łatwiej usłyszeć głos Boga.

3. Caritas Parafialna dzisiaj przed kościołem zbiera ofiary do puszek na pomoc dla potrzebujących. Przypominamy że punkt Caritas czynny jest w pierwszy czwartek miesiąca od 16.00 do17.00 przy
ul. Broniewskiego 35. CZYTAJ DALEJ!

Intencje Mszalne na I Tydzień Wielkiego Postu (22.02– 28.02. 2015 r.)

I N T E N C J E    M S Z A L N E

22 lutego  I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU   Mt 4, 4b
7.00 Śp. Emilia i Wacław Czeszejko – Sochaccy
9.00 O zdrowie dla Bartosza
10.30 O Boże błogosł., potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej dla Tomasza Szczepanikaz okazji 40-tych urodzin
12.00 Za Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu a szczególnie za Grzegorza i Piotra, którzy w tym dniu przyjmą posługę Akolitatu
12.00 Za parafian
15.00 Śp. Zofia Kowalska w 3 rocz. śmierci, śp. Wladysław Kowalski w 13 rocz. śmierci oraz za rodzicow z obojga stron
18.00 Śp. Jan Walko 22 greg.

CZYTAJ DALEJ!

48. TYDZIEŃ MODLITW O TRZEŹWOŚĆ NARODU 15–21 lutego 2015 r.

abstynencja

W niedzielę 15 lutego 2015 roku rozpoczyna się 48. TYDZIEŃ MODLITW O TRZEŹWOŚĆ NARODU. Będzie on przebiegał pod hasłem: „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu”.

W nawiązaniu do tradycji chrześcijańskiej, Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpoczyna się w ostatnią niedzielę karnawału. Głównym motywem jest wynagradzanie za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych, włączenie wiernych w  nurt przebłagania za pijaństwo i inne nałogi, a także wypraszanie łaski nawrócenia dla grzeszników. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych. W każdej dobrze funkcjonującej parafii powinien to być tydzień zintensyfikowanej pracy trzeźwościowej, próba stworzenia zespołów apostolstwa trzeźwości, grup modlitewnych, włączenia dzieci i młodzieży do różnych wspólnot formacyjnych, w tym Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej. CZYTAJ DALEJ!

Ogłoszenia Parafialne na VI Niedzielę w ciągu roku (15.02.2015 r.)

ogloszenia

1. Jutro 16 lutego(poniedziałek) dzień modlitw za Bractwo Szkaplerzne, a także za osoby noszące Szkaplerz Święty. Zapraszamy wszystkich należących i pragnących włączyć się do tej wspólnoty na Mszę św. o godz. 18.00 – dziękczynną za drugi tytuł naszego Kościoła: MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ oraz na  nabożeństwo szkaplerzne po Eucharystii. Powyższej uroczystości będzie przewodniczył J.E. ks. dr Biskup Jan Styrna – Senior.

2. Przypominamy!!! Spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św. tj. klas  III za tydzień na Mszy św. o godz. 15.00. Obecność rodziców obowiązkowa.

3. We wtorek spotkanie Wspólnoty Krwi Chrystusa na plebanii o godz. 19.00. Zapraszamy CZYTAJ DALEJ!

Intencje Mszalne na VI Tydzień okresu w ciągu roku (15.02– 21.02. 2015 r.)

I N T E N C J E    M S Z A L N E

15 lutego  VI NIEDZIELA ZWYKLA   Mk 1, 40-45
7.00 Za zmarłych z rodzin Niewińskich, Moczydłowskich, Karpiesiuk i Adamowicz
9.00 Śp. Maria Słomińska w 3 rocz. śmierci, śp. Józef, Zygmunt
10.30 Śp. Leszek Flaszyński w 4 rocz. śmierci
12.00 Za parafian
15.00 Dziekczynna z okazji 80 urodzin Marianny Idzikowskiej z prośba o Boże błogosł. i potrzebne łaski dla Jubilatki
18.00 Śp. Jan Walko 15 greg.

CZYTAJ DALEJ!

Orędzie Papieża Franciszka na XXIII Światowy Dzień Chorego 2015 r.

dzien_chorego

Drodzy Bracia i Siostry!

Z okazji XXIII Światowego Dnia Chorego, ustanowionego przez św. Jana Pawła II, zwracam się do was wszystkich, którzy nosicie ciężar choroby i na rozmaite sposoby jesteście złączeni z ciałem cierpiącego Chrystusa; jak również do was, którzy zawodowo i jako wolontariusze pracujecie w służbie zdrowia. Tegoroczny temat zachęca nas do medytacji nad słowami z Księgi Hioba: «Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi» (29, 15). Chciałbym ją podjąć w perspektywie sapientia cordis — mądrości serca. Mądrość ta nie jest wiedzą teoretyczną, abstrakcyjną, wynikiem rozumowania. Raczej jest ona, jak opisuje ją św. Jakub w swoim Liście, «czysta dalej — skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy» (3, 17). Jest ona zatem postawą wzbudzoną przez Ducha Świętego w umysłach i sercach tych, którzy potrafią otworzyć się na cierpienie braci i dostrzegają w nich obraz Boga. Dlatego posłużmy się słowami modlitwy Psalmu: «Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy osiągnęli mądrość serca» (Ps 90, 12). W tej sapientia cordis, która jest darem Boga, możemy zawrzeć owoce Światowego Dnia Chorego. Mądrością serca jest służba bliźniemu. W mowie Hioba, która zawiera słowa: «Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi», jest podkreślony wymiar służby potrzebującym ze strony tego prawego człowieka, który cieszy się pewnym autorytetem i zajmuje godne miejsce wśród starszych miasta. Jego wielkość moralna przejawia się w służbie ubogiemu, który prosi o pomoc, a także w trosce o sierotę i wdowę (por. Hi 29, 12-13). CZYTAJ DALEJ!

Ogłoszenia Parafialne na V Niedzielę w ciągu roku (8.02.2015 r.)

ogloszenia

1. Kino „Światowid” w Elblągu zaprasza od 6 lutego na film „KAROLINA”, którego fabułą jest postać bł. Karoliny Kózkówny, patronki młodzieży. Obecnie niewielu twórców ma odwagę propagować wartości bliskie chrześcijaństwu, tym bardziej gorąco zachęcamy do wybrania się na film „KAROLINA”. Więcej informacji na plakacie.

2. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 15.00 dla Wspólnoty Domowego Kościoła na plebanii odbędzie się BAL KARNAWAŁOWY dla dzieci. Serdecznie zapraszamy całą wspólnotę, dzieci wraz z rodzicami. Prosimy, aby dzieci były przebrane ponieważ będzie to bal przebierańców. Rodzice w tym czasie w sali obok będą mieli agapę, tzn. będzie możliwość do rozmów przy kawce i herbatce. Mamy niewiele okazji aby z sobą porozmawiać i się lepiej poznać. Można przynieść ze sobą coś słodkiego do kawy o resztę się zatroszczymy – DOMOWY KOŚCIÓŁ.

3. We wtorek 10 lutego przypada 75 rocznica pierwszej deportacji Polaków na Sybir. Tego dnia o godz. 18.00 będzie sprawowana Msza św. w intencji Sybiraków. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy. CZYTAJ DALEJ!

Intencje Mszalne na V Tydzień okresu w ciągu roku (8.02– 14.02. 2015 r.)

I N T E N C J E    M S Z A L N E

8 lutego  V NIEDZIELA ZWYKLA   Mk 1, 29-39
7.00 Śp. Bolesława(k) Szulczyk w 2 rocz. smierci i sp. Bronisław(m) Szulczyk
9.00 O obfitość łask, o siłę wprawadzania ich w życie dla Nikodema i jego rodziny, Agnieszki i całej rodziny zakonnej oraz dla Magdy
9.00 Śp. Teresa Cesarska w 6 rocz. smierci i zmarli z rodzin: Tubilewiczów i Cesarskich
10.30 Śp. Maria Boguszewska w 6 miesiąc po śmierci
12.00 Za parafian
15.00 Dziękczynna za otrzymane łaski z prośba o dalszą opieke dla rodzin: Urbanowskich i Dębickich
18.00 Śp. Jan Walko 8greg.

CZYTAJ DALEJ!