Archaniołowie Michał, Rafał i Gabriel

archaniolowie

Gabriel po hebrajsku znaczy: Mąż Boży; albo Bóg jest moją mocą. Najczęstsze jego przedstawienia w sztuce ukazują go z przepaską na czole, z laską w ręku, ale bywa też przedstawiany z kulą ziemską. W swej misji spełnia rolę posłańca, który przekazuje ludziom przesłanie od Boga. W Księdze Daniela (8,15) Archanioł Gabriel pojawia się jako istota niebiańska o wyglądzie mężczyzny. Jest on zwiastunem potężnego, mocnego działania Boga w sytuacjach po ludzku niemożliwych. Mocy Bożej potrzeba było, aby starzy i niepłodni: Elżbieta i Zachariasz,  mogli wydać na świat Jana Chrzciciela. Mocy Bożej potrzeba było, aby dokonało się Wcielenie Syna Bożego w łonie dziewiczej Matki. Archanioł Gabriel spełnił wielką rolę w przekazywaniu Bożej tajemnicy w wydarzeniach związanych z historią zbawienia.

Jest w tym imieniu zawarta nadzieja i poczucie bezpieczeństwa: nie jestem sam! Moc Boża jest ze mną! Ten Archanioł przypomina nam wciąż, kto powinien być naszą mocą. Patronuje: pocztowcom, radiu i telewizji. CZYTAJ DALEJ!

Ogłoszenia Parafialne na XXVI Niedzielę w ciągu roku (25.09.2016 r.)

ogloszenia

1. Dzisiaj na Mszy św. o godz. 12.00 będziemy dziękować księdzu Tomaszowi, który po 7 latach pracy w naszej parafii został skierowany przez Biskupa Elbląskiego na studia doktoranckie z homiletyki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Niech ta Msza święta będzie wyrazem naszej wdzięczności i pamięci modlitewnej o ks. Tomaszu. Serdecznie na nią zapraszamy! 

2. Spotkanie Apostolatu Bożego Miłosierdzia i Wolontariuszy Caritas na plebanii dzisiaj po Mszy św. o godz. 15.00. Serdecznie zapraszamy.

3. W tym tygodniu na plebanii odbędą się spotkania rodziców dzieci przygotowujących się w tym roku do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej według następującego porządku:

  • dnia 26 września (poniedziałek) klasa III a i klasa III b – o godz. 19.00
  • dnia 27 września (wtorek) klasa III c i klasa III d – o godz. 19.00
  • dnia 28 września (środa) klasa III e – o godz. 19.00 oraz rodzice dzieci uczących się w innych szkołach.

OBECNOŚĆ OBOJGA RODZICÓW OBOWIĄZKOWA !!! CZYTAJ DALEJ!

List Biskupa Elbląskiego o pierwszym Synodzie Diecezji Elbląskiej

bpj

Diecezja elbląska posiada bogatą przeszłość. Pierwszym znanym misjonarzem tych ziem jest św. Wojciech, który poniósł śmierć prawdopodobnie niedaleko Dzierzgonia w Świętym Gaju [997]. Później chrześcijaństwo w Prusach zaszczepiały zakony, przede wszystkim przychodzące z Polski, choć również z terenu Niemiec. Byli to cystersi, dominikanie, franciszkanie oraz krzyżacy. Ważnym misjonarzem był wówczas biskup Chrystian [zm. 1245] z zakonu cystersów z Wielkopolski, który osiadł w Zantyrze w pobliżu Sztumu. CZYTAJ DALEJ!

Ogłoszenia Parafialne na XXV Niedziele w ciągu roku (18.09.2016 r.)

ogloszenia

1. Ofiary zbierane dzisiaj przed kościołem przeznaczone są na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Dziękujemy za modlitwę i wspieranie naszej uczelni w której przygotowują się do kapłaństwa  diakoni Piotr i Grzegorz oraz klerycy Michał i Krzysztof.

2. Spotkanie Apostolatu Bożego Miłosierdzia i wolontariuszy Caritas na plebanii za tydzień po Mszy Św. o godz. 15.00. Serdecznie zapraszamy.

3. UWAGA!!! Zapisy do bierzmowania młodzieży z klas III gimnazjum trwają do końca września. Rok drugi zapraszamy na spotkanie dzisiaj po Mszy św. wieczornej. Zgłoszenia u ks. Marcina. CZYTAJ DALEJ!

Świadectwo z pielgrzymki pieszej na Jasną Górę

sw-epp

Zacznę od tego, że na pielgrzymkę zdecydowałam się dwa dni przed. Działam przy parafii Wszystkich Świętych i to do nich podłączałam się jako pielgrzym wychodząc z grupą 1o biała, która jest bliska mojego sercu. W tym roku nie pasował mi termin i zdecydowałam zostać w Elblągu. Kilka dni wcześniej spotkałam Kasię (siostra, która z nami szła), która pytała mnie czy kojarzę jakie są grupy Elbląskie idące na pielgrzymkę. Nie miałam pojęcia tak naprawdę, ale wiedziałam gdzie pytać. “Szukajcie a znajdziecie”. Dostałam numer i zamiast zapytać tylko o miejsce dla koleżanki spytałam czy znajdzie się miejsce dla mnie. Chwila moment i byłam spakowana. To była dobra decyzja! Niesamowici ludzie, atmosfera, miejsca. Choć miałam wątpliwości by iść, to teraz jestem pewna, że mam za co dziękować Panu Bogu oraz Wam wszystkim. CZYTAJ DALEJ!

Ogłoszenia Parafialne na XXIV Niedziele w ciągu roku (11.09.2016 r.)

ogloszenia

1. UWAGA! Od września powracamy do Mszy świętej niedzielnej o godzinie 15.00, która rozpoczyna się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

2. Zapraszamy dzisiaj na spotkanie po pielgrzymkowe grupy Elbląg-Północ, zarówno tegorocznych pielgrzymów jak i z lat poprzednich. Rozpocznie się ono Mszą świętą o godz. 18.00.

3. W związku z tym, że dziś rozpoczynamy VI Tydzień Wychowania, pod hasłem „MIŁOSIERNI JAK OJCIEC” zapraszamy dzieci i młodzież w tygodniu na Msze Święte o godz. 18:00. Więcej na stronie: www.tydzieńwychowania.pl CZYTAJ DALEJ!

Święta pełniąca dzieła miłosierdzia – Matka Teresa z Kalkuty

mothert

Agnes Gonxha Bojaxhiu urodziła się 26 sierpnia 1910 r. w Skopje, w katolickiej rodzinie albańskiej. Ochrzczono ją nazajutrz i ten dzień obchodziła później jako swoje urodziny. Mając 18 lat wstąpiła do irlandzkiego zgromadzenia loretanek. Po krótkim przygotowaniu w Irlandii wyjechała na misje do „nowej ojczyzny – legendarnych Indii”. Postulat i nowicjat odbyła w Dardżylingu w stanie Bengal Zachodni w Himalajach. Przy pierwszych ślubach zakonnych przyjęła 23 maja 1929 r. imię Maria Teresa od Małego Jezusa. W Kalkucie złożyła śluby wieczyste 24 maja 1937 r. CZYTAJ DALEJ!