Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski ws. Uchodźców

uchodzcy

„Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie (Mt 25,35). Tymi słowami Jezus Chrystus wzywa każdego z nas – szczególnie w obecnym czasie, gdy tak wielu uchodźców przeżywa dramat wojen i niebezpieczeństwa utraty życia – do przyjścia im z pomocą, do chrześcijańskiej gościnności. CZYTAJ DALEJ!

Ogłoszenia Parafialne na XXV Niedzielę w ciągu roku (20.09.2015 r.)

ogloszenia

1. Ofiary zbierane dzisiaj przed kościołem przeznaczone są na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Dziękuję za modlitwę i wspieranie naszej uczelni w której przygotowują się do kapłaństwa  klerycy: Piotr, Grzegorz, Michał i Krzysztof.

2. W czwartek 24 września br. na plebanii odbędzie się spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się w tym roku do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej według następującego porządku: CZYTAJ DALEJ!

Intencje Mszalne na XXV Tydzień w ciągu roku (21.09 – 27.09. 2015 r.)

I N T E N C J E    M S Z A L N E

21 września   PONIEDZIAŁEK
Św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty – święto
Mt 9, 9-13
8.00 Śp. Stanisław Zaborowski 21 greg.
8.00 Śp. Regina Perzanowska i zmarli z rodziny
18.00 Śp. Jan Polsakiewicz w 4 rocz. śmierci, zmarli rodzice z obojga stron oraz
śp. siostra Teresa
18.00 UROCZYSTA MSZA W NOWYM STAWIE – INSTALACJA KANONIKÓW

CZYTAJ DALEJ!

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego – historia i liturgia

elevatiocrucis

Elevatio crucis nie kończy się wraz z ostatnimi elementami wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej, ale trwa i jest celebrowane w ciągu całego roku liturgicznego, w tych jego wydarzeniach, w których centrum jaśnieje Krzyż Zbawiciela. Pierwszym tego przykładem jest Święto Podwyższenia Krzyża świętego (gr. hypsosis tu stauru, łac. exaltatione crucis), którego powstanie łączy się z historią odnalezienia w Jerozolimie relikwii świętego Drzewa przez cesarzową Helenę oraz ze wzniesieniem dwóch bazylik Martyrion (zwanej też kościołem Krzyża – ad Crucem) i Anastasis czyli Zmartwychwstania. Euzebiusz z Cezarei w swej Historii kościelnej wspomina o dedykacji, zaś Egeria informuje tylko, że uroczystość ta miała ścisły związek z odnalezieniem świętych relikwii. CZYTAJ DALEJ!

Ogłoszenia Parafialne na XXIV Niedzielę w ciągu roku (13.09.2015 r.)

ogloszenia

1. UWAGA! Od września powracamy do Mszy świętej niedzielnej o godzinie 15.00, która rozpoczyna się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

2. Odpust Podwyższenia Krzyża Świętego w katedrze św. Mikołaja, a zarazem Sanktuarium Krzyża Świętego, odbędzie się w poniedziałek 14 września 2015 roku. Uroczysta Msza Św. o godz. 18.00 pod przewodnictwem J. E. ks. Bp. dra Jacka Jezierskiego – Biskupa Elbląskiego.

3. W środę 16 września dzień spotkania i formacji RODZINY I BRACTWA SZKAPLERZNEGO.  Serdecznie zapraszamy na Mszę Św. o godz. 18.00, a po Niej na nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem. CZYTAJ DALEJ!

Fragmenty z Listu Apostolskiego Jana Pawła II na stulecie śmierci św. Jana Bosko, które ukazują istotę człowieczeństwa Ojca i Wychowawcy młodzieży

wychowanie_ksbosko

W tym liście pragnę podkreślić przede wszystkim, że ksiądz Bosko osiągnął swoją osobistą świętość poprzez działalność wychowawczą, przeżywaną z gorliwością i zapałem apostolskim, i że jednocześnie potrafił ukazać świętość jako konkretny cel swojej pedagogii. Właśnie owa wzajemna wymiana pomiędzy „wychowaniem” i „świętością” stanowi cechę wyróżniającą jego postać: ksiądz Bosko jest „świętym wychowawcą”. Jako „świętości wzorzec” obrał on św. Franciszka Salezego, był uczniem „świętego mistrza duchowości” – Józefa Cafasso, i wśród swoich chłopców potrafił ukształtować „świętego wychowanka” – Dominika Savio. CZYTAJ DALEJ!

Ogłoszenia Parafialne na XXIII Niedzielę w ciągu roku (6.09.2015 r.)

ogloszenia

1. Zapraszamy w pierwszą niedzielę miesiąca na Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 16.00 do godz. 18.00.

2. UWAGA! Od września powracamy do Mszy świętej niedzielnej o godzinie 15.00, która rozpoczyna się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

3. Dzisiaj klerycy po każdej Mszy św. rozprowadzają wakacyjny numer Myślnika Kleryckiego, którego tematem jest przygotowanie duchowe do Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia tego roku. Kto nie miał szansy nabyć Myślnika na początku lipca może to uczynić właśnie w przyszłą niedzielę, za dobrowolną ofiarę. Bóg zapłać za wspieranie pracy naukowej kleryków naszego seminarium. CZYTAJ DALEJ!

Intencje Mszalne na XXIII Tydzień w ciągu roku (6.09 – 12.09. 2015 r.)

I N T E N C J E    M S Z A L N E

6 września  XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA Mk 7, 31-37
7.00 O Boże błogosł., potrzebne łaski, umocnienie w powołaniu i wierze, oraz opiekę MB dla kleryka Michała z okazji 25 rocz. urodzin
9.00 Dziękczynna za 40 lat małżeństwa, z prośbą o dary Ducha Św. i ich owoce dla Jadwigi i Ryszarda
10.30 Dziękczynna za dary już otrzymane z prośbą o dalsze oraz o opiekę nad całą rodziną
10.30 Śp. Julia Cuber w 30 dzień po pogrzebie
12.00 Za parafian
15.00 Śp. Stanisław(m) Zaborowski 6 greg.
18.00 Śp. Maria Boguszewska w 13 miesiąc po śmierci
18.00 Śp. Stefan, Regina, Roman, Franciszek(m), Józef

CZYTAJ DALEJ!

Pierwszy dzwonek!

ichtis

Za kilka dni we wszystkich szkołach w Polsce zadzwoni pierwszy dzwonek, który obwieści początek nowego roku szkolnego. Dla niektórych dzieci będzie to początek drogi edukacji a dla innych kolejny etap w zdobywaniu wykształcenia. Od czasu do czasu w telewizji można usłyszeć o kolejnych innowacyjnych planach reformy edukacji w naszej Ojczyźnie. Jednocześnie coraz częściej pojawia się temat wyrzucenia katechezy ze szkoły. Chciałbym w tym miejscu przytoczyć fragment artykułu ks. Stefana Radziszewskiego, który ukazuje powyższy problem w szerszym aspekcie problemu dzisiejszej edukacji: CZYTAJ DALEJ!